اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

ايدز تنها يك مشكل پزشكي نيست، بلكه يك مشكل اجتماعي و فرهنگي نيز هست، انگ و تبعيض نسبت به مبتلايان به اچ ­آي­ وي، پيامد ناآگاهي مردم و شناخت نادرست آن‌ها از بيماري است. علاوه بر افزايش آگاهي عمومي مردم، مشاركت همه سازمان­‌ها و گروه‌ها براي از بين بردن اين انگ ضروري است.
به گزارش بهداشت نيوز: انگ اصطلاحي است كه يوناني­ ها، براي اشاره به علائم بدني ايجاد شده حاصل از سوزاندن و يا بريدگي برروي پوست افراد مجرم به كار مي بردند. اما امروزه منظور از انگ، رسوايي و ننگ حاصل از داشتن خصوصياتي متفاوت از ديگران است.

باورها، اعتقادات و نگرش هاي متفاوت افراد، گاهي منجر به اشكال مختلفي از انگ و تبعيض در برابر يك گروه با اعتقادات متفاوت مي­ شود. يكي از گروه ­هايي كه خيلي زياد با پديده انگ روبرو مي شوند، افراد مبتلا به اچ ­آي­ وي هستند. به دليل اين­كه انتقال اچ­ آي­ وي با استفاده از مواد مخدر و يا رفتار جنسي پرخطر مرتبط است، به همين علت در نظر بسياري ااز افراد، اين بيماري ترسناك بوده و صرفا متعلق به گروه خاصي از افراد مثلا مردان همجنس ­گرا، مصرف­ كنندگان مواد مخدر و افراد با رابطه جنسي متعدد و خارج از چارچوب خانواده تصور مي­ شود.

همين موضوع باعث شده كه مردم تصور كنند با دور ماندن از افراد اچ ­آي­ وي مثبت مي­ توانند از خطر ابتلا به بيماري در امان بمانند به علاوه بعضي افراد، ابتلا به ايدز را نتيجه بي­ مسووليتي افراد و گناهان آنها مي­ دانند و به مبتلايان به اين بيماري، به عنوان افرادي كه نيازمند كمك و ياري هستند نگاه نمي­ كنند.

متاسفانه اين تصورات، كه باعث تشديد انگ و درنتيجه تبعيض نسبت به افراد اچ ­آي­ وي مثبت مي­ شود، گاهي در كاركنان بهداشتي نيز ديده مي­ شود و معمولا انگ نسبت به زنان مبتلا، بيشتر از مردان مبتلاست.

برخي كارشناسان حوزه بهداشت و درمان معتقدند، ايدز تنها يك مشكل پزشكي نيست، بلكه يك مشكل اجتماعي و فرهنگي هم هست. در بسياري از فرهنگ­ ها اين بيماري تابو تلقي مي­ شود و باهاله­ اي از شرم و ممنوعيت­ هاي اخلاقي و فرهنگي همراه است. اين نوع نگاه به بيماري، باعث مي­ شود افراد مبتلا بيماري خود را پنهان كرده و تمايلي به مراجعه به پزشك براي درمان نداشته و يا پايبند به ادامه درمان نباشند، در نتيجه بيماري روز به روز در جامعه گسترش بيشتري پيدا مي ­كند.

به گفته آن‌ها، به علت پيش­ داوري و ترس از سرايت بيماري ايدز، اين بيماران در مورد انتخاب مسكن، شغل، دريافت مراقبت­ هاي بهداشتي و حمايت عمومي مورد تبعيض قرار مي­ گيرند. انگ ناشي از ابتلا به اچ ­آي­ وي و ايدز باعث نابرابري و تبعيض نسبت به افراد مبتلا و محروميت آنها از حقوق اجتماعي شان مي­ شود.

بيش از ۳۴ هزار مورد مبتلا به ايدز در سيستم بهداشت و درمان كشور ثبت شده كه از اين تعداد حدود ۱۷ هزار نفر تحت مداوا هستند.

مهران احمدي متخصص بيماري‌هاي عفوني در اين زمينه به خبرنگار ايرنا مي گويد: رفتارهاي نامناسب و تحقيرآميز موجب انزواي مبتلايان شده و گاه حتي فرصت آموزش را از كودكان اچ آي­ وي مثبت مي ­گيرد.

وي ادامه مي دهد: افراد مبتلا به اچ ­آي­ وي مثبت، علاوه برنگراني و اضطراب مربوط به سرانجام بيماري شان، به خاطر احتمال طرد و تنها ماندن، از دست دادن شغل، مدرسه، خانواده و غيره دچار نگراني و وحشتي مضاعف مي­ شوند.

احمدي، طرد شدن فرد اچ ­آي­ وي مثبت از خانواده و جامعه، محدوديت در برقراي معاشرت و فعاليت­ هاي اجتماعي، محدوديت در اشتغال و يا اخراج شدن از محيط كار، ايجاد عوارض روحي رواني مثل احساس خجالت، شرمندگي و اندوه از ابتلا به بيماري، نااميدي، اضطراب و افسردگي به علت ترس از برملا شدن وضعيت بيماري و محدوديت در داشتن زندگي معمولي و حفظ گمنامي در زندگي را از پيامدهاي انگ و تبعيض بيماري ايدز بيان مي كند.

اين پزشك تصريح مي كند: انگ نسبت به مبتلايان به اچ ­آي­ وي، باعث مي­ شود افراد از پيگيري و انجام آزمايش براي مشخص شدن وضعيت خود خودداري كنند و بسياري از افرادي كه مي­ دانند اچ ­آي­ وي مثبت هستند، براي دريافت خدمات درماني مراجعه نكرده و وضعيت ابتلاي خود را تاجايي كه مقدور است مخفي نگه مي­ دارند.

احمدي اضافه مي كند: در چنين شرايطي، افراد مبتلا ممكن است به دليل ناآگاهي و ترس، به رفتارهاي پرخطر خود از جمله رفتارهاي جنسي محافظت نشده و بدون كاندوم ادامه دهند كه مي ­تواند باعث گسترش بيشتر بيماري در جامعه شود.

وي تصريح مي كند: يكي از مهم­ترين اقدامات براي پيشگيري از گسترش بيماري، كاهش ميزان انگ نسبت به افراد مبتلا درجامعه است تا اين افراد بتوانند بدون نگراني به مراكز مشاوره بيماري­هاي رفتاري مراجعه كرده و آزمايش دهند و همچنين در صورت مراجعه به مراكز درماني مثل بيمارستان، دندانپزشكي و غيره بدون ترس از تبعيض در بهره ­مندي از خدمات، وضعيت ابتلاي خود را اعلام كنند.

دانش خود را در مورد ايدز افزايش دهيم

احمدي با بيان اينكه انگ و تبعيض، پيامد ناآگاهي مردم و شناخت نادرست آنان از بيماري ايدز است، مي گويد: با وجود تلاش­ هاي فراوان براي افزايش آگاهي مردم در مورد راه هاي انتقال و پيشگيري از بيماري، هنوز بسياري از افرد جامعه در مورد بيماري باورهاي نادرستي دارند كه بر نگرش آنها نسبت به مبتلايان تاثير مي­ گذارد. مثلا برخي، هنوز هم دست­ دادن و روبوسي­ كردن و يا استفاده از استخر را راه انتقال اين بيماري مي ­دانند، اولين گام آن است كه دانش خود را نسبت به اچ ­آي­ وي و ايدز افزايش دهيم.

وي خاطرنشان مي كند: انگ و تبعيض، يكي از عوامل مهم و تاثيرگذار در همه­ گيري ايدز است كه براي كاهش آن، مداخلات و راهكارهايي در حيطه­ هاي مختلف از جمله حيطه ­هاي ملي، اجتماعي، خانوادگي، آموزشي و بهداشتي درماني ضروري بنظر مي ­رسد.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني تاكيد مي كند: تدوين و تصويب قوانين و حقوق اجتماعي براي افرادي كه با اچ ­آي­ وي زندگي مي ­كنند و جلوگيري از محروم شدن آنها از حقوق عمومي و تامين امنيت شغلي و اجتماعي اين افراد، از جمله راهكارهاي كاهش تبعيض عليه آنان است.

احمدي مي افزايد: همچنين آموزش، افزايش آگاهي و دانش افراد در خصوص ماهيت بيماري و راه­ هاي انتقال و پيشگيري، مراقبت و درمان اين افراد و ادعام برنامه هاي پيشگيري از انتقال اچ ­آي­ وي ازمادر به كودك و برنامه ­هاي كاهش آسيب در برنامه هاي بهداشتي، از ديگر مداخلات موثر در كاهش انگ و تبعيض خواهد بود، در اين مسير، علاوه بر افزايش آگاهي عمومي مردم، مشاركت همه سازمان­ها و گروه­ها ضروري است.

ضعف اطلاع رساني و نبود آموزش

مينو محرز رييس مركز تحقيقات ايدز ايران نيز در اين زمينه به خبرنگار ايرنا مي گويد: بسياري از مبتلايان به ويروس ايدز در كشور ۲۵ تا ۴۰ ساله هستند و به علت ضعف اطلاع رساني و نبود آموزش در مورد انتقال ايدز از طريق رفتارهاي پرخطر جنسي، جوانان در معرض ابتلا به اين بيماري هستند.

وي ادامه مي دهد: ايدز يك بيماري عفوني است كه با درمان قابل كنترل است، اما بسياري از افراد از اسم ايدز وحشت دارند در حالي كه اين بيماري را مي توان با داروهاي موثر و درمان هاي مناسب كنترل كرد.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي عفوني تصريح مي كند: در حال حاضر بيشترين انتقال ايدز بر اثر روابط جنسي رخ مي دهد يك زماني بيشترين شيوع اين بيماري در بين معتادان بود كه با برنامه كاهش آسيب بسيار خوب كنترل شد، به طوري كه امروز ايران در دنيا حرف اول را در كاهش آسيب ويروس ايدز در بين معتادان مي زند.

محرز تاكيد مي كند: بايد سطح آگاهي جامعه در مورد راه‌هاي پيشگيري از ايدز افزايش داد و انگ و تبعيض در مورد اين بيماري، باعث عدم كنترل و درمان مبتلايان مي شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۲۷:۳۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

سردرد از آن دردهايي است كه تقريباً همه‌ي ما آن را تجربه كرده‌ايم. اين درد وقتي خفيف باشد با يك مسكن ساده و كمي استراحت برطرف مي‌شود؛ اما اگر شديد يا غيرمعمول باشد، ممكن است نياز به مراقبت فوري داشته باشد و ممكن است پاي مشكل بزرگ‌تري در ميان باشد.

سردردها اغلب نگران‌كننده نيستند؛ اما اگر دائم تكرار شوند و مدت زمان زيادي طول بكشند مي‌توانند اختلالاتي را در زندگي فرد ايجاد كنند. تشخيص نوع سردرد كمك مي‌كند تا درمان مؤثر با آن دريافت شود و اگر راهي داشته باشد از وقوعش پيشگيري كرد. در اين مطلب به 8 نوع سردرد و چگونگي رفع آن‌ها اشاره‌اي كرده‌ايم، با ما همراه باشيد...

دردي كه فقط يك طرف سرتان را درگير مي‌كند: ميگرن
اگر درد فقط در يك طرف سر شما (چپ يا راست) وجود داشته باشد و در آن حالتي شبيه تپش داشتن و ضربان دار بودن احساس كنيد به احتمال زياد اين نوع سردرد ميگرن است. اين درد معمولاً شديد است و عملكرد شما را تحت تأثير قرار مي‌دهد. همچنين ممكن است با علائمي مانند حساسيت به نور و صدا همراه باشد.
در مورد چگونگي خلاص شدن از شر اين نوع سردردها، بهترين گزينه‌اي كه به شما توصيه مي‌شود اين است كه كارهايي كه انجام مي‌دهيد را متوقف كرده و فقط استراحت كنيد. اين سردرد معمولاً بين 4 تا 24 ساعت طول مي‌كشد كه بسيار طولاني است. پس اگر مدام تكرار مي‌شوند مي‌توانند بر زندگي‌تان تأثير بگذارند، از پزشك معالجتان براي دريافت داروهاي پيشگيري‌كننده كمك بگيريد. شايد نياز باشد به همراه مسكن‌ها داروي ضد تهوع متوكلوپراميد را هم مصرف كنيد. البته داروها بايد حتماً تحت نظر پزشك باشد تا موجب عوارض جانبي ديگري نشود.

دردي كه دور سرتان پيچيده مي‌شود: سردرد تنشي

فشار يا دردي كه دور سرتان پيچيده مي‌شود احتمالاً سردردي از نوع تنشي است. شايد لازم به تغييراتي در عادت‌هاي روزمره‌تان باشد تا از شر اين سردردهاي ناخوشايند خلاص شويد. بيماران دچار اين نوع سردرد اغلب مي‌گويند كه انگار سرشان در منگنه‌اي قرار گرفته شده است. دردهاي تنشي اغلب دو طرف سر را درگير مي‌كنند و ممكن است در اثر خستگي، استرس عاطفي و يا مشكلات مربوط به عضلات يا مفاصل گردن يا فك ايجاد مي‌شوند. اين سردرد اغلب بين 20 دقيقه تا دو ساعت طول مي‌كشد.
مصرف داروهاي مسكن بدون نياز به نسخه‌ي پزشك (OTC) مانند استامينوفن يا داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي (مانند آسپرين، ناپروكسن يا ايبوپروفن) مي‌توانند باعث از بين رفتن درد در همان مراحل اوليه شوند و بهتر از آن استفاده از داروهاي تركيبي حاوي آسپيرين، استامينوفن و كافئين مي‌باشد. در يك تحقيق مشخص شد كه اين داروهاي تركيبي در مقايسه با مصرف استامينوفن به تنهايي و يا همراه با دارونما به تسكين درد بيماران كمك بيشتري مي‌كند.

دردي كه در صورتتان حس مي‌شود: سردرد سينوسي
اگر در چشم‌ها و گونه‌هايتان احساس فشار مي‌كنيد، احتمالاً دچار سردردهاي سينوسي شده‌ايد. سينوزيت دليل شايع سردردهاي مزمن يا مكرر نيست و اين موارد بسيار نادر هستند و اغلب همان سردردهاي ميگرني‌اند كه به احتمال زياد باعث ايجاد درد در صورت مي‌شوند. در سردردهاي سينوسي معمولاً خم شدن به جلو باعث افزايش درد مي‌شود.
اگر به عفونت ويروسي يا باكتريايي مبتلا شده باشيد و علائم واضحي از عفونت سينوس‌ها مانند درد در نواحي دندان و كم شدن حس بويايي را مشاهده كنيد، پزشكتان به احتمال زياد برايتان يا آنتي‌بيوتيك‌هاي لازم را تجويز مي‌كند (اگر باكتريايي باشد) يا اسپري‌هاي ضد احتقان بيني و آنتي‌هيستامين‌ها را پيشنهاد مي‌كند.

درد ناگهاني در هر كجاي سرتان: سردرد رعد و برقي
چند علامت وجود دارد كه نشان مي‌دهد سردرد شما جدي‌تر است و سردرد رعد و برقي ممكن است يكي از آن‌ها باشد. اين سردرد مثل يك صاعقه در درون سر شما احساس مي‌شود. طبق گفته بنياد ميگرن آمريكا، اين حالت حداقل 5 دقيقه به طول مي‌انجامند و ممكن است شما ندانيد كه چرا اين اتفاق افتاده است. وقتي در مورد انواع سردردها صحبت مي‌كنيد، اين مورد سيگنال‌هاي هشداردهنده‌اي را ارسال مي‌كند كه بايد حواسمان را بيشتر جمع كنيم. اگر اين مورد را تجربه كرديد حتماً به پزشك يا يك مركز درماني مراجعه كنيد. اين نوع سردردهاي تهديدكننده مي‌توانند به دلايل خطرناكي چون آنوريسم مغزي، سكته‌ي مغزي و يا خونريزي مغزي ايجاد شوند.

درد شديدي كه در پشت چشم‌ها حس مي‌شود: سردرد خوشه‌اي
اگر احساس مي‌كنيد چيزي از پشت به چشمتان فشار زيادي وارد مي‌كند، ممكن است دچار سردرد خوشه‌اي شده باشيد. سردردهاي خوشه‌اي به دليل درد بسيار بسيار زيادي كه دارند به "سردرد خودكشي" نيز معروف هستند و در آقايان بيشتر از خانم‌ها ديده مي‌شود و تأثيرگذاري بيشتري نيز دارد. سردرد خوشه‌اي با علائم ديگري مانند درد و قرمزي چشم، اشك ريزش، آبريزش بيني و افتادگي پلك در همان طرفي كه درد شديدتر است، همراه هستند.
در هنگام ابتلا به اين سردرد ممكن است احساس آشفتگي كنيد و بخواهيد بلند شويد و كاري كنيد. اغلب افراد مبتلا به اين سردرد آرام و قرار ندارند و مدام به سرشان ضربه مي‌زنند. متأسفانه، ممكن است اين نوع سردرد سال‌هاي طولاني تشخيص داده نشود و فرد از آن رنج ببرد. تشخيص صحيح بسيار مهم است زيرا اين نوع سردرد درمان متفاوتي با ميگرن دارد و ممكن است به دليل شباهت‌هايي كه با آن دارد مثل همين كه يك طرف سر را بيشتر درگير مي‌كند، با آن اشتباه گرفته شود.
در مورد چگونگي خلاص شدن از شر اين سردرد، پزشك شما ممكن است اكسيژن درماني با شدت جريان زياد را پيشنهاد كند كه مي‌توانيد از طريق ماسك صورت، اكسيژن را استنشاق كنيد. برخي از بيماران قطره بيني ليدوكائين، تزريق دي هيدروژروتامين يا ساير روش‌هاي درماني را ترجيح مي‌دهند. مؤثرترين دارو براي جلوگيري از حملات سردرد خوشه‌اي وراپاميل، مسدود كننده كانال كلسيم است. داروهاي ديگري كه ممكن است به شما كمك كند شامل ديوالوپراكس، توپيرامات و ليتيوم هستند. باز هم تذكر مي‌دهيم كه هيچ داروي جديدي را بدون تجويز پزشك مصرف نكنيد.

دردي كه در بالاي سر و يا صورتتان پديدار مي‌شود: سردردهاي حساسيتي
اگرچه اين نوع سردرد هم سينوس‌ها را درگير مي‌كند؛ اما سردردهاي ناشي از آلرژي فصلي هستند و شما علائم ديگري مانند آبريزش بيني، عطسه و آبريزش از چشم‌ها را نيز تجربه خواهيد كرد. براي تشخيص صحيح اين نوع سردرد بايد به پزشك مراجعه كنيد.
براي تسكين سردردهاي حساسيتي يا همان سردردهاي ناشي از آلرژي، بايد از عوامل به وجود آورنده‌ي آلرژي پيشگيري كنيد و از داروهاي آنتي‌هيستاميني بدون نياز به نسخه و داروهاي ضد احتقان استفاده كنيد.

درد گزنده و سوزشي در يك طرف سر: سردرد هواپيما
با اين كه سفر هوايي خيلي سخت نيست اما از هر 12 نفر يك نفر از مشكلي به نام سردردهاي هواپيما رنج مي‌برد. اين نوع سردرد در اثر تغيير فشار در طول سفر با هواپيما به وجود مي‌آيد.
براي كاهش خطر ابتلاي خود به اين نوع سردرد، سعي كنيد استرستان را كنترل كنيد، هيدراته بمانيد و هنگامي كه احساس كرديد ممكن است دچار سردرد شويد از مسكن‌هاي بدون نياز به نسخه استفاده كنيد.

همه جاي سرتان با هم درد مي‌كند: سردرد فعاليتي
سردردهاي فعاليتي به نوعي از سردرد گفته مي‌شود كه در طول يا بعد از يك فعاليت بدني خاص مثل ورزش يا ارگاسم به وجود بيايد. به گفته بنياد ميگرن آمريكا (AMF)، سردردهاي فعاليتي يا حركتي ممكن است به مدت پنج دقيقه تا دو روز به طول بينجامند و علائمشان نيز نسبتاً متغير است. سردردهاي حركتي مي‌توانند شديد، يك طرفه، نبض‌دار، دردناك و يا همراه با حالت تهوع باشند. اين نوع سردرد در واقع نادر است و با ميگرن ناشي از ورزش نيز فرق دارد؛ اما بايد در صورت ابتلا به پزشك مراجعه كنيد تا شما را بابت دلايل اصلي اين نوع سردرد ارزيابي كند چرا كه ممكن است مثلاً دليل جدي‌تري مثل خونريزي عامل آن باشد.
خبر خوب اين است كه اگر مشكل پزشكي خاصي دليل ايجاد اين سردردها نباشد، معمولاً پس از شش ماه از بين مي‌روند. در ضمن، استفاده از ناپروكسن 30 تا 60 دقيقه قبل از فعاليت بدني مي‌تواند كمك‌كننده باشد.

 

چه زماني بايد نگران سردردها شد؟
همان‌طور كه قبلاً هم گفتيم به طور كلي سردردها را مي‌توان با رعايت مواردي در منزل كنترل كرد؛ اما در برخي موارد بايد حتماً به پزشك مراجعه كنيد و آن زماني است كه با برخي علائم هشداردهنده كه در ادامه ذكر مي‌شوند، روبرو شويد:
- سردردهايي كه براي اولين بار بعد از 50 سالگي ايجاد مي‌شوند.
- تغيير عمده در الگوي سردردهاي شما
- سردرد غيرمعمول شديد
- درد سري كه با سرفه يا حركت افزايش مي‌يابد
- سردردهايي كه به طور پيوسته بدتر مي‌شوند

- تغيير در شخصيت يا عملكرد ذهني
- سردردهايي كه همراه با تب،، سفتي گردن، سردرگمي، كاهش هوشياري يا حافظه يا علائم عصبي مانند اختلالات بينايي، اختلالات گفتاري، ضعف، بي‌حسي يا تشنج همراه است.
- سردردهايي كه با چشم قرمز دردناك همراه هستند
- سردردهايي كه با درد و حساسيت در نزديكي گيجگاه‌ها همراه هستند
- سردرد پس از ضربه به سر
- سردردهايي كه مانع انجام فعاليت‌هاي عادي روزانه‌تان مي‌شوند
- سردردهايي كه ناگهان به وجود مي‌آيند، به خصوص اگر شما را از خواب بيدار كنند
- سردرد در بيماران مبتلا به سرطان يا دچار نقص سيستم ايمني


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۲۴:۳۳ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

فشار خون بالا يا همان پرفشاري خون باعث مي‌شود قلب براي پمپاژ خون به سراسر بدن سخت‌تر كار كند پس براي حفظ سلامت قلب بايد مراقب باشيم تا فشار خونمان هميشه در محدوده‌ي سلامتي قرار داشته باشد.

تاثير انجام فعاليت بدني و ورزش منظم براي تثبيت فشار خون ثابت شده است؛ اما اگر نمي‌توانيد هر روز زماني را براي ورزش كردن اختصاص دهيد بايد رژيم غذايي‌تان را تغيير دهيد و از خوردن انواع مواد غذايي حاوي مقادير زياد قند يا نمك خودداري كنيد. در ادامه به برخي از اين مواد غذايي مضر براي افراد مبتلا به فشار خون بالا اشاره مي‌كنيم.

1- نخود لوبياهاي كنسرو شده
لوبياهاي كنسرو شده سرشار از سديم و مواد نگهدارنده هستند كه موجب افزايش فشار خون مي‌شوند؛ اما اگر چاره‌اي نداشتيد و خواستيد از آن‌ها استفاده كنيد، ابتدا لوبياها را با كمي آب بشوييد تا حداقل نمكي كه روي آن چسبيده جدا شود. ولي بهترين كار اين است كه نخود لوبياي معمولي بخريد و خودتان در منزل آن‌ها را بپزيد و از مصرف اين مواد غذايي كنسرو شده اجتناب كنيد.

2- پنيرها
پنير بسيار خوشمزه است، همه اين را مي‌دانند؛ اما بايد مقدار نمك موجود در انواع مختلف آن را در نظر داشته باشيد: پنير چدار حاوي 621 ميلي‌گرم سديم در گرم است، پنير گودا 819 ميلي‌گرم سديم در هر گرم، و پنير آمريكايي 1671 ميلي‌گرم سديم در هر گرم دارد و اين اعداد نشان مي‌دهد كه نمك زيادي در پنيرها وجود دارد.

3- آب‌نبات‌ها
آب‌نبات‌ها شيرين هستند؛ آن‌قدر شيرين كه دليل اصلي فشار خون بالا مي‌باشند. آب‌نبات‌هايي كه سرشار از "شربت ذرت با فروكتوز بالا" هستند موجب افزايش وزن، بيماري‌هاي كليوي و افزايش احتمال ابتلا به ديابت مي‌شوند كه در نهايت منجر به افزايش فشار خون مي‌شوند. بدين ترتيب به هر قيمتي از آب‌نبات‌ها پرهيز كنيد.

4- نوشابه‌هاي گازدار
درست مانند آب‌نبات، نوشيدن نوشابه نيز از ممنوعه‌هاي فشار خون است. اين نوشيدني‌ها بسيار اعتيادآورند و باعث مي‌شوند هر روز ميل و ولعتان به نوشيدنشان بيشتر شود. نوشابه‌ها سرشار از قند هستند و مي‌توانند باعث افزايش فشار خون شوند. طبق گزارش انجمن قلب آمريكا، اين نوشيدني‌ها بايد در طول يك هفته 355 ميلي‌ليتر يا كمتر مصرف شوند.

نوشابه هاي گازدار و انرژي زا
5- نوشيدني‌هاي انرژي‌زا
تفاوت نوشيدني‌هاي انرژي‌زا و نوشابه‌هاي گازدار در اين است كه اين نوشيدني‌ها حاوي كافئين هستند و مشخص شده كه كافئين باعث افزايش كوتاه‌مدت اما شديد فشار خون مي‌شود. حالا خودتان به اين موضوع فكر كنيد كه اين نوشيدني‌ها كه هم قند دارند و هم كافئين چه بلايي بر سر فشارخونتان مي‌آورند؟

6- سس‌ها
از مصرف سس پنير، سس‌هاي سالاد، سس مايونز و انواع ديگر سس‌ها خودداري كنيد تا خطر ابتلا به فشار خون بالا را كاهش دهيد. بيشتر سس‌ها پر از سديم هستند، مانند سس تند كه 2643 ميلي‌گرم سديم در هر گرم و سس خردل كه 1100 ميلي‌گرم سديم در هر گرم دارد.

7- پيتزا
پيتزا از آن غذاهايي است كه مقاومت كردن در برابر آن سخت است؛ اما اين را بدانيد كه يك پيتزاي پنير معمولي سرشار از سديم است. پنير نمك دارد، سس گوجه فرنگي نمك دارد، خميرش هم نمك دارد. در واقع هرچيزي كه در پيتزا وجود دارد براي خوشمزه شدن و خوش‌طعم شدن به نمك نياز دارد. نه تنها به دليل مقادير بالاي سديم موجود در پيتزا بلكه به خاطر ميزان كربوهيدرات‌هاي موجود در خمير آن بايد با تمام نيروي اراده‌ي خود براي اجتناب از مصرف اين غذاي اعتيادآور استفاده كنيد.

8- گوشت قرمز
بله، حتي گوشت قرمز. شايد فكر كنيد گوشت قرمز حاوي مقدار زيادي پروتئين و ديگر مواد مغذي سالم باشد؛ اما بايد بدانيد كه گوشت قرمز حاوي مقادير زيادي چربي اشباع نيز هست كه مي‌تواند منجر به گرفتگي عروق شود. اگر دوست داريد گوشت بخوريد، سعي كنيد ماهي يا مرغ را جايگزين آن كنيد؛ اما اگر نمي‌توانيد از خوردن گوشت قرمز اجتناب كنيد، به حداكثر هفته‌اي يك‌بار خوردن آن اكتفا كنيد.
گوشت هاي قرمز و فراوري شده
9- گوشت‌هاي فرآوري شده
گوشت‌هاي فرآوري شده شامل سوسيس، هات‌داگ، گوشت دودي، سالامي يا هر نوع گوشتي است كه فرآوري شده است. دليل اين ممنوعيت چيست؟ همه انواع ذكر شده حاوي مقادير زيادي سديم هستند. از خوردن هرگونه غذا و گوشت فرآوري شده خودداري كنيد؛ زيرا اين مواد غذايي علاوه بر سديم حاوي چربي‌هاي اشباع شده و مواد نگهدارنده زيادي براي ماندگاري بيشتر هستند.

10- نودل‌ها
يك بسته كوچك نودل نسبتاً ارزان است و يك وعده غذايي است كه هركسي بدون اين كه خيلي آشپزي بلد باشد و يا در شرايطي باشد كه به آشپزخانه‌ي كاملي دسترسي نداشته باشد به راحتي و به تنهايي مي‌تواند آن را آماده كند؛ اما بايد از مصرف اين رشته‌ها پرهيز كنيد. يك بسته كوچك نودل حاوي تقريباً 1580 ميلي‌گرم سديم است و اين تقريباً همان مقداري است كه بايد در طي يك روز كامل مصرف كنيد.

11- ترشي‌ها و شورها
ترشي‌ها و شورها معمولاً در ظروف شيشه‌اي سرشار از آب نمك نگه‌داري مي‌شوند. وقتي سبزي‌ها و ميوه‌هاي مختلف ‌ترشي در آب نمك غوطه‌ور باشند نمك را به خودشان جذب مي‌كنند و فقط سطح بيروني‌شان نيست كه شور مي‌شود بلكه بافت ميوه و سبزي هم لبريز از نمك مي‌شود و اين يعني دريافت زيادتر از نياز بدن به سديم و درنتيجه افزايش فشار خون.

12- كره بادام‌زميني
كره بادام زميني معمولاً حاوي مقدار زيادي سديم نيست؛ اما در واقع از چربي‌هاي اشباع شده تشكيل شده است. مصرف زياد چربي‌هاي اشباع شده باعث انسداد شريان‌ها مي‌شود و هنگامي كه شريان‌ها با چربي بسته شده باشند، نياز به پمپاژ سخت‌تري براي گردش خون در بدن است و اين يعني قلب بايد كار بيشتري كند.

13- قهوه
چه عواملي باعث مي‌شود بعد از مصرف يك فنجان قهوه بيدار بمانيد؟ درست است، فشار خون با مصرف كافئين بالا مي‌رود. با اين كه مصرف قهوه بر افرادي كه فشار خون پاييني دارند تأثير نمي‌گذارد، اما بايد با احتياط مصرف شود. افرادي كه فشار خون بالاي طولاني‌مدتي دارند، نيز بايد از نوشيدن آن خودداري كنند.

14- سوپ‌هاي آماده
سوپ‌هاي از پيش آماده شده مانند سوپ‌هاي موجود در قوطي كنسرو يا سوپ‌هاي پودر شده و كرم‌ها داراي مقدار زيادي سديم هستند. سوپ‌هاي كنسرو شده علاوه بر سديم بالا حاوي مواد نگهدارنده براي ماندگاري طولاني مدت هستند. معمولاً يك قوطي سوپ مي‌تواند حاوي حداقل 800 ميلي‌گرم سديم باشد و اين تقريباً نيمي از ميزان توصيه شده روزانه سديم است.

 

15- غذاهاي سرخ شده
طبق اعلام موسسه بهداشت عمومي و پيشگيري دانشگاه علوم پزشكي جورجيا، مصرف غذاهاي سرخ شده با افزايش فشار خون در ارتباط است. اين امر در اثر سديم بالا و چربي‌هاي ترانس جذب شده توسط غذاي سرخ شده ايجاد مي‌شود. بنابراين دفعه‌ي بعد وقتي مي‌خواهيد غذاهاي سرخ شده مانند گوشت‌هاي سرخ شده يا دونات و پيراشكي بخوريد، دوباره فكر كنيد.

غذاهاي سرخ شده
16- پاپ كورن
مي‌دانيم كه ذرت بوداده يك خوراكي عالي براي زمان تماشا كردن فيلم مورد علاقه‌تان است؛ اما سعي كنيد آن را در منزل با نمك و روغن بسيار كم آماده كنيد. پاپ‌كورن‌هاي مايكروفري سرشار از كره و نمك هستند. خوب است بدانيد فقط يك وعده كوچك پاپ كورن قابل استفاده در ماكروويو حاوي 1058 ميلي‌گرم سديم است كه اين در واقع دوسوم ميزان مصرف سديم روزانه شما است.

17- شير كامل (پرچرب)
شير كامل به طور گسترده‌اي در پخت‌ و پز استفاده مي‌شود، مانند انواع خامه‌ها و خميرها؛ اما مشكل شير كامل اين است كه حاوي مقدار زيادي چربي اشباع است. اين نوع چربي سطح كلسترول بد شما را بالا مي‌برد كه مي‌تواند شريان‌ها را مسدود كند و در نتيجه باعث شود قلب براي پمپاژ خون سخت‌تر كار كند.

18- سيب زميني سرخ كرده
طبق مطالعه‌اي كه در بيمارستان‌هاي مختلف انجام شده مشخص شد مصرف مكرر سيب زميني سرخ كرده منجر به خطر بيشتر فشار خون بالا مي‌شود. اين امر به دليل طرز تهيه سيب زميني سرخ شده است؛ زيرا سرخ كردن سيب زميني در روغن زياد و چند بار استفاده از آن باعث مي‌شود سيب‌زميني‌ها بيشتر در معرض همه‌ي چربي‌هاي ترانس و چربي‌هاي اشباع موجود در روغن‌ها قرار بگيرند و آن‌ها را بيشتر جذب كنند.

19- بيسكويت‌هاي ترد و چوب‌شور
بيسكويت‌هاي ترد از آرد سفيد ساخته شده‌اند كه به كربوهيدرات‌هايي معروف هستند كه به سرعت به قند تبديل مي‌شوند؛ اما اين فقط دليل ناسالم بودنشان براي افراد مبتلا به پرفشاري خون نيست. اين نوع خوراكي‌ها معمولاً به طور عميق در روغن سرخ مي‌شوند و چربي‌ها را درونشان جذب مي‌كنند و علاوه بر اين روي آن‌ها نمك پاشيده مي‌شود، به اين معني كه هر كدام اين خوراكي‌ها حاوي مقدار زيادي چربي و نمك و آرد سفيد است كه همگي براي فشار خون بالا مضر مي‌باشند.

20- محصولات نانوايي
ناراحت كننده است كه حتي مواد غذايي پختني مانند برخي نان‌ها نيز مي‌توانند باعث فشار خون بالا شوند. دليل آن هم وجود چهار ماده اصلي بالابرنده‌ي فشار خون يعني قند، چربي اشباع، نمك و آرد سفيد است. آرد سفيد داراي شاخص گليسمي بالايي است به اين معني كه اين ماده به راحتي مي‌تواند به گلوكز تبديل شود.

21- شيريني‌ها
شيريني‌ها، كيك‌ها و كلوچه‌ها همان‌طور كه از نامشان پيداست قند بالايي دارند؛ اما مضر بودن آن‌ها براي فشارخوني‌ها فقط به دليل محتواي شكر موجود در آن‌ها نيست، بلكه ميزان سديمي كه در هنگام تهيه شيريني به آن اضافه مي‌شود نيز بالاست. اگر مي‌خواهيد قند و فشارخونتان را در محدوده‌ي نرمال نگه داريد بهتر است از مصرف شيريني‌ها خودداري كنيد.

22- قند و شكر تصفيه شده
قند تصفيه شده همچنين عامل اصلي فشار خون بالا است. طبق مطالعه‌اي كه توسط Open Heart انجام شده است، مصرف زياد قند تصفيه شده منجر به فشار خون بالا مي‌شود. مصرف شكر در يكي از وعده‌هاي غذايي شايد موردي نداشته باشد؛ اما از مصرف روتين آن خودداري كنيد؛ زيرا مي‌تواند بسيار مشكل‌ساز شود.

23- سبزيجات كنسرو شده
سبزيجات كنسرو شده ممكن است به نظر نرسد كه حاوي نمك زيادي باشند، اما هستند. نمكي كه در سبزيجات كنسرو شده استفاده مي‌شود حاوي مقادير زيادي سديم است. در واقع نمك به عنوان ماده نگهدارنده اين محصولات استفاده مي‌شود براي همين مقدار آن زياد است. به عنوان مثال، يك قوطي فلفل هالوپينو حاوي 1671 ميلي‌گرم سديم است.

24- پوست مرغ
اگر فشار خون داريد، از مصرف پوست مرغ خودداري كنيد. پوست مرغ وقتي خوب سرخ شده ممكن است براي برخي افراد طعم و بوي شگفت‌انگيزي داشته باشد؛ اما حاوي مقادير زيادي چربي است. لازم به ذكر است كه پوست مرغ به تنهايي و بدون روغن و كره اضافه هم حاوي مقادير زيادي چربي اشباع است. هنگام پختن مرغ معمولاً پوست آن مقدار زيادي نمك را قبل از رسيدن نمك به گوشت مرغ جذب مي‌كند. بنابراين، بهتر است به هر قيمتي از مصرف پوست مرغ خودداري كنيد؛ چه سرخ شده و چه غير آن.

25- دونات‌ها
دونات‌ها شيرين و خوشمزه هستند؛ اما اگر مي‌خواهيد از فشار خون بالا جلوگيري كنيد، بايد با آن‌ها خداحافظي كنيد. هر دونات حاوي حداقل 300 كالري از كربوهيدرات‌هاي ساده (كه به سرعت به قند تبديل مي‌شوند) و چربي‌هاي ترانس (چربي‌هاي خطرناك كه مي‌توانند در عروق ايجاد مشكل كنند) است. اين دو ماده مغذي فشار خون شما را به سرعت بالا مي‌برند.
بيشتر بخوانيد
ساير موارد بالابرنده‌ي فشارخون
- انواع پاي‌ها به دليل سديمي كه دارند براي فشارخوني‌ها مناسب نيستند.
- مصرف الكل موجب سفت شدن رگ‌هاي خوني و بالا رفتن فشار خون مي‌شود. علاوه بر اين الكل حاوي مقادير زيادي قند است كه مي‌تواند منجر به افزايش وزن و در نتيجه افزايش فشار خون در طولاني مدت شود.
- بيكن هم به دليل سديم بالا و چربي‌هاي اشباع شده فشار خون را بالا مي‌برد.
- ساوركرات؛ نوعي كلم ترشي يا كلم شور كه به دليل نمك زياد براي افراد مبتلا به فشار خون بالا ممنوعيت دارد.
- دور غذاهاي چيني هم خط بكشيد. اغلب غذاهايي كه در رستوران‌هاي چيني سرو مي‌شود سديم بالايي دارند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۲۳:۲۳ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

محققان سوئيسي موفق شدند با تبديل سلول‌هاي سرطان سينه به سلول‌هاي چربي، روشي جديد براي مبارزه با اين بيماري ابداع كنند.

وقتي دست خود را مي‌بريد يا زماني كه اندام‌هاي يك جنين رشد مي‌كنند، سلول‌هاي بافت پوششي يا اپيتليوم شكل خود را از دست داده، «نرم‌تر» شده، به يك نوع سلول بنيادي موسوم به مزانشيمي تبديل مي‌شود و سپس به هر سلولي كه بدن نياز داشته باشد، تغيير پيدا مي‌كنند.

اين فرآيند گذار اپيتليال-مزانشيمي (EMT) نام دارد و باورها بر اين است كه سرطان مي‌تواند از اين فرآيند و فرآيند عكس آن يعني گذار مزانشيمي-اپيتلپال (MET) براي متاستاز و گسترش در بدن استفاده كند.

محققان نوع بدخيمي از سرطان سينه انساني را در موش‌ها كاشتند و سپس آن‌ها را با تلفيقي از داروي ضد ديابت روزيگليتازون و روشي براي درمان سرطان موسوم به trametinib درمان كردند.

به لطف اين داروها، وقتي سلول‌هاي سرطاني يكي از راه‌هاي گذاري كه در بالا به آن اشاره شد را مورد استفاده قرار دادند، به جاي گسترش از سرطان به سلول‌هاي چربي تبديل شدند، فرآيندي كه اديپوژنز يا تشكيل سلول‌هاي چربي نام دارد.

اگرچه همه سلول‌هاي سرطاني به سلول‌هاي چربي تبديل نشدند اما آن‌ها كه دستخوش اديپوژنز شده بودند، ديگر به حالت قبل بازنگشتند.

Trametinib در ابتدا فرآيند گذار سلول‌ها –مثل فرآيند تبديل سلول‌هاي سرطاني به سلول‌هاي بنيادي- و در ادامه فرآيند تبديل اين سلول‌هاي بنيادي به سلول‌هاي چربي را تسريع بخشيد.

روزيگليتازون نقش كم‌رنگ‌تري داشت اما در تركيب با Trametinib آن هم به تبديل سلول‌هاي بنيادي به سلول‌هاي چربي كمك كرد.

اين امر كه هر دو اين داروها از طرف سازمان غذا و داروي آمريكا تاييد شده‌اند، كار استفاده از اين نوع درمان در آزمايش‌هاي باليني بر روي انسان را ساده‌تر مي‌كند.

در اين فاصله، محققان سوئيسي اثربخشي اين روش درماني را در تركيب با شيمي‌درماني و امكان استفاده از آن را در ديگر انواع سرطان، مورد بررسي قرار مي‌دهند.

اگرچه نتايج به دست آمده از اين مطالعه فعلا ابتدايي هستند اما اين روش جديد در كل يك رويكرد نويدبخش است.

جزئيات اين پژوهش در مجله Cancer Cell منتشر شده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۴۳:۲۹ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

قراردادن برنج داخل كابينت يكي از حيله‌هاي قديمي است كه مدت هاست براي جذب رطوبت استفاده مي‌شود.
به گزارش بهداشت نيوز: قطعا خوشبو بودن كمد لباس‌ها و يا كمد رختخواب يكي از موضوعاتي است كه خانم هاي خانه دار به آن توجه ويژه اي دارند؛ به همين منظور قصد داريم تا ترفندهايي براي خوشبو بودن كمد رختخواب ها در اختيار افرادي كه از اين موضوع بي اطلاع هستند، قرار دهيم.

ترفندهايي براي خوشبو كردن كمد و رختخواب

بوي مطبوع و ملايم هميشه حس خوبي به شما خواهد داد همانطور كه بوي نامطبوع مي‌تواند تاثير منفي داشته باشد با خصوص اگر اين بو از لباس‌ها و لوازم داخل كمد منتشر شود.

زماني كه براي برداشتن لباس به سراغ كشو و يا كمد ديواري مي‌رويد با استشمام بوي بد نگران خواهيد شد كه مبادا لباسي كثيف در ميان لوازم تان باشد براي همين شايد مجبور به شستشوي غيرضروري آن‌ها شويد؛ در اين مواقع بهتر است از ترفند‌هاي خانه داري كه مخصوص رفع بوي بد كمد است استفاده كنيد و خوشبوكننده‌هاي طبيعي را داخل اين بخش از اتاق تان قرار دهيد.

استفاده از كيسه هاي عطري

بهترين روش براي از بين بردن بوي بد رختخواب استفاده از كيسه هاي پارچه اي معطر است. به سادگي مي توانيد داخل اين كيسه هاي پارچه‌اي را با مواد معطر مثل گل سرخ، چاي خشك، صابون هاي عطري، استخدوس و يا ادويه هايي مانند دارچين، وانيل، ميخك و زنجبيل پر كنيد. اين كيسه هاي پارچه اي را مي توانيد به سادگي خودتان بسازيد.

نكته اي كه بايد مدنظر قرار دهيد اين است كه؛ جوش شيرين يكي از قدرتمندترين حلال هاي بوي بد در تمام بخش هاي دكوراسيون منزل شماست ، پس به راحتي مي توانيد از آن براي از بين بردن بوي بد رختخواب ها استفاده كنيد و به آن ها طراوت ببخشيد.

وسايل مورد نياز براي ساخت كيسه هاي عطري

پارچه ي نخي

كنف

نخ

قيچي

خوشبو كننده هاي طبيعي

ساخت كيسه هاي خوشبو كننده بوي بد رختخواب ​

پيش از شروع كار بهتر است رختخواب ها را شسته و زير آفتاب خشك كنيد، همان طور كه گفته شد گاهي بوي بد ناشي از كثيفي رختخواب شما است، بنابراين بهتر است اول عامل بوي بد را به طور كامل حذف كنيد.

براي شروع كار ابتدا پارچه را به ابعاد دلخواه به شكل مستطيل برش دهد.حالا لبه پارچه را تا بزنيد و بدوزيد. توجه داشته باشيد كه حفره مياني ايجاد شده بايد به اندازه قطر كنف شما باشد تا به سادگي كيسه خوشبو كننده شما باز و بسته شود. حالا پارچه را از پشت تا بزنيد و دو سر باز را روي هم قرار داده و بدوزيد. حالا كيسه خوشبو كننده شما آماده شده است، آن را پشت و رو كنيد.

كنف ها را با كمك سنجاق قفلي داخل حرفه اوليه ايجاد شده كنيد. حالا كيسه خوشبو كننده رختخواب شما آماده است، كافي است خوشبو كننده هاي طبيعي تان را داخل آن قرار دهيد و درب آن را ببنديد و به سادگي در بين رختخواب و يا كمد ملحفه ها، زير بالش خود قرار دهيد و به سادگي با بوي بد رختخواب خود را ازبين ببريد.

رفع بوي بد كمد با دانه‌هاي برنج

قراردادن برنج داخل كابينت يكي از حيله‌هاي قديمي است كه مدت هاست براي جذب رطوبت استفاده مي‌شود، از رشد كپك و بوي نامطبوع داخل كابينت جلوگيري مي‌كند.

نحوه‌ي استفاده

مقداري برنج را داخل كيسه‌اي بريزيد وگوشه كابينت آويزان كنيد، هم چنين مي‌توانيد برنج را داخل بشقاب بريزد و داخل كابينت قراردهيد.

جوش شيرين يكي از قدرتمندترين حلال‌هاي بوي بد در تمام بخش‌هاي دكوراسيون منزل شماست، پس به راحتي مي‌توانيد از آن براي از بين بردن بوي بد رختخواب‌ها استفاده كنيد و به آن‌ها طراوت ببخشيد.

سركه سيب راهي براي رفع بوي بد كمد

خاصيت ضدقارچي و ضدباكتريايي سركه در خنثي كردن بوي نامطبوع كشو‌ها و كمد موثر است. سركه سيب نه تنها قارچ هارا از بين مي‌برد بلكه كثيفي روي چوب‌ها را هم ازبين برده و بوي مطبوعي ايجاد مي‌كند.

نحوه‌ي استفاده

همه‌ لباس هارا از كشو بيرون آوريد و باسركه نم دار كنيد، سپس داخل كشو‌ها بماليد در كشو‌ها را باز گذاريد تا چندساعت هوا مبادله شود.

ليمو ترش

يكي از بهترين شيوه‌هاي از بين بردن بوي غذا در خانه استفاده از رايحه ليمو ترش است.

براي اين كار لازم است آب ليموي تازه را درون يك ليوان آب حل كرده و با كمك افشانه آن را در هوا اسپري كنيد.

بخور دارچين

بخور دارچين نيز براي خوشبو كردن فضاي خانه بسيار مناسب است. بهترين راه براي استفاده از بوي مطبوع اين بخور آن است كه چوب دارچين را در ۲ ليوان آب بجوشانيد و اجازه دهيد بوي آن در خانه پخش شود.

وانيل

عطر وانيل يكي از رايحه‌هاي مطبوعي است كه بيشتر خانم‌ها و كودكان از آن لذت مي‌برند. استفاده از رايحه وانيل در خانه علاوه بر آن‌كه موجب خوشبويي خانه مي‌شود بلكه موجب افزايش اشتهاي اعضاي خانواده نيز مي‌شود. كافي است پنبه‌اي را با عصاره وانيل آغشته كنيد و درون يكي از دكوري‌ها يا روي ميز قرار دهيد.

براي اينكه كمد لباستان خوشبو باشد، هرگز لباس‌هاي كثيف و عرق كرده را به مدت طولاني در كمد آويزان نكنيد. در ضمن مي‌توانيد شيشه‌هاي عطر خالي را در لابلاي لباس‌هايتان بگذاريد.

گياهان معطر

يك شيوه قديمي براي خوشبو كردن كمد لباس‌ها، استفاده از گياهان معطر مانند ميخك، زنجبيل و دارچين درون كيسه‌اي نازك است. از اين روش براي خوشبو شدن اتاق نيز مي‌توانيد استفاده كنيد. كافي است كيسه گياهان معطر را پشت پرده قرار دهيد.

عود

استفاده از عود‌هاي خوشبوي صندل، ياسمن، چوب و ديگر رايحه‌هاي طبيعي نيز براي از بين بردن بوي غذا يا خوشبو كردن فضاي خانه بسيار مناسب است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۴۲:۵۸ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

سرطان مغز استخوان اغلب در افرادي بروز پيدا مي كند كه تحت درمان‌هاي راديوتراپي و شيمي درماني براي ساير بيماري‌ها باشند.
به گزارش بهداشت نيوز: همانطور كه مي دانيد سرطان انواع و اقسام گوناگوني دارد كه ممكن است در هر نقطه اي از بدن خودنمايي كند، اما يكي از انواع سرطان هايي كه افراد به آن مبتلا مي شوند، سرطان استخوان و مغز استخوان است كه قصد داريم شما را با انواع، علائم و علت بروز سرطان مغز استخوان آشنا كنيم.

سرطان استخوان چيست؟

سرطان استخوان يا تومور استخوان به رشد ناهنجار بافت استخواني اشاره دارد كه در اثر پيشرفت اين سرطان ، استخوان با بافتي جايگزين مي‌شود كه ممكن است به اندازه آن محكم نبوده و نتيجه آن ممكن است شكسته شدن استخوان باشد.

جالب است بدانيد؛ اكثر تومور‌هاي استخواني غير سرطاني هستند و به اين تومور‌ها خوش خيم مي‌گويند و از طرفي به تومور‌هاي سرطاني، تومور‌هاي بدخيم گفته مي‌شود. تومور‌هاي خوش خيم معمولاً كشنده نيستند. سلول‌هاي تومور‌هاي بدخيم استخوان ممكن است از طريق جريانخون يا سيستم لنفاتيك منتشر شده و به نواحي ديگر بدن بروند.

زماني كه در استخواني از بدن تومور رشد مي‌كند ممكن است منشا اين تومور از خود استخوان باشد يا ممكن است منشا آن از بافت ديگري بوده، ولي به علت رشد سلول ها، تومور به استخوان رسيده باشد. اگر منشا تومور خود استخوان باشد به آن تومور اوليه استخوان مي‌گويند.

شايعترين تومور‌هاي اوليه خوش خيم استخواني

كيست استخواني

استئوكندروم

تومور ژانت سل

انكندروم

ديسپلازي فيبرو

شايعترين تومور‌هاي اوليه بدخيم استخواني

ميلوم مولتيپل

استئوساركوم

ساركوم يوينگ

كندرو ساركوم

بررسي علت بروز سرطان مغز استخوان

اين نمونه از سرطان‌ها اغلب در افرادي اتفاق مي‌افتد كه تحت درمان‌هاي راديوتراپي و شيمي درماني براي ساير بيماري‌ها باشند. بزرگسالان مبتلا به بيماري پاژه (يك وضعيت غير سرطاني كه با توليد سلول‌هاي استخواني جديد، غيرطبيعي مشخص مي‌شود) در معرض افزايش خطر سرطان استخوان قرار دارند. علت سرطان مغز استخوان در برخي موارد مربوط به عوامل ارثي است.

سرطان مغز استخوان چه علائمي دارد؟

از علائم سرطان مغز استخوان در كودكان و بزرگسالان درد در استخوان مبتلا به سرطان است. تورم موضعي در يك ناحيه از بدن نيز از علائم سرطان مغز استخوان در كودكان و بزرگسالان است. سرطان استخوان ممكن است استخوان را ضعيف كرده و موجب شكستگي آن شود. خستگي و ضعف شديد و يا كاهش وزن ناگهاني از علائم سرطان استخوان محسوب مي‌شود. برخي ديگر از علائم سرطان استخوان عبارتند از نازك شدن جدار استخوان و خوردگي استخوان، كم خوني، براق شدن پوست سطح تومور زماني كه سلول‌هاي سرطاني به احشاء داخلي بدن تهاجم مي‌كنند، ممكن است علائم سرطان استخوان مربوط به آن احشاء هم تظاهر پيدا كنند. مثلا وقتي سرطان استخوان به ريه انتشار پيدا مي‌كند ممكن است بيمار دچار مشكلات تنفسي شود.

انواع سرطان مغز استخوان

سرطان مغز استخوان براساس نوع سلول‌هاي آسيب‌ديده دسته‌بندي مي‌شود.

۱. مولتيپل ميلوما

مولتيپل ميلوما نوعي از سرطان است كه در پلاسماسل‌ها روي مي‌دهد. پلاسماسل‌ها در مغز استخوان ساخته مي‌شوند.

۲. لوكميا

لوكميا سرطان‌هاي گلبول سفيد هستند. گاهي‌اوقات اين نوع سرطان‌ها مي‌توانند در انواع گلبول‌ها آغاز شوند.

لوكميا‌هاي حاد سرطان‌هايي با رشد سريع و لوكميا‌هاي مزمن سرطان‌هايي با رشد آهسته هستند.

انواع لوكميا

چندين نوع مختلف لوكميا وجود دارد:

لوسمي حاد لنفاوي (ALL): اين نوع لوكميا در كودكان بيشتر از بزرگسالان شايع است.

لوسمي حاد مغز استخوان (AML): اين نوع لوكميا در بزرگسالان شايع‌تر است، اما در كودكان هم ممكن است توسعه يابد.

لوسمي مزمن لنفاوي (CLL): اين نوع لوكميا در لنفوسيت‌ها (نوعي گلبول سفيد) ديده مي‌شود و در بزرگسالان شايع‌تر است.

لوسمي مزمن مغز استخوان (CML): اين نوع لوكميا كمياب است. در مغز استخوان آغاز مي‌شود و به خون و ساير بافت‌هاي بدن گسترش مي‌يابد.

لوسمي مزمن ميلومونوسيتيك (CMML): اين نوع لوكميا در آن دسته از سلول‌هاي مغز استخوان يافت مي‌شود كه ديگر گلبول‌ها را مي‌سازند. عمدتا بزرگسالان را تحت‌تأثير قرار مي‌دهد.

لوسمي اطفال: لوسمي اطفال شايع‌ترين نوع سرطان است كه كودكان و نوجوانان را دچار مي‌كند. بيشتر موارد لوسمي اطفال ALL يا AML هستند.

۳. لنفوم‌ها

لنفوم‌ها سلول‌هاي سرطاني در سيستم لنفاوي هستند. اين نوع سرطان‌ها مي‌توانند در بسياري از جا‌هاي بدن، ازجمله در مغز استخوان روي بدهند.

انواع لنفوم

دو نوع اصلي لنفوم وجود دارد:

لنفوم غيرهوچكين

نوعي لنفوم كه روي لنفوسيت‌ها تأثير مي‌گذارد. اين سرطان‌ها مي‌توانند در هر جاي بدن توسعه يابند و بسياري از انواع مختلف لنفوسيت‌ها را تحت‌تأثير قرار دهند.

لنفوم هوچكين

لنفوم هوچكين هم نوعي از سرطان است كه روي لنفوسيت‌ها تأثير مي‌گذارد. تفاوت اصلي بين لنفوم هوچكين و غيرهوچكين، وجود نوع مخصوصي از سلول غيرطبيعي به نام سلول ريد اشتنبرگ است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۴۲:۲۹ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

همه ما در زندگي خود گاهي با استرس مواجه مي شويم كه مي تواند بر سلامت ما اثرات سو داشته باشد. در اين مطلب با برخي از تخريب هاي استرس آشنا مي شويم.
به گزارش سرويس ترجمه بهداشت نيوز، اكثر مواقع استرس قابل كنترل است و بعد از مدتي، بدن و روان به حالت عادي بر مي گردد. در برخي از موارد به خصوص اگر استرس در حال تكرار يا مزمن باشد شما احساس ضعف بيشتري در برابر كنترل اين حالت خواهيد داشت. اين حالت براي شما مشكلات متعددي را به وجود مي‌آورد.

ترس و اضطراب در بسياري از نقاط مختلف بدن مسائل و مشكلات زيادي را به وجود مي‌آورد ، هر قسمت از بدن از سردرد گرفته تا ريزش مو و حتي مشكلات گوارشي ناشي از اضطراب و ترس است. اگر شما بتوانيد تأثير استرس بر سلامت جسمي خود را درك كنيد ممكن است بتوانيد مشكلات خود را شناسايي كنيد.

ما در اينجا قصد داريم تا نگاهي به برخي از متداول ترين روش هايي كه استرس مي تواند بر سلامت جسمي شما تأثير بگذارد، بيندازيم.

بسياري از افراد استرس را به سردردهاي مكرر معني مي كنند. كارشناسان دريافتند كه استرس غالبا منجر به سردردهاي تنشي مي شود. در هنگام تنش عضلاتي كه در قسمت فوقاني كمر و گردن وجود دارند منقبض مي‌شوند. حتي اين انقباض در عضلات پوست سر هم وجود دارد و باعث سردردهاي دردناك مي‌شود.

اگر اضطراب حالتي مداوم داشته باشد مي تواند منجر به سردردهاي ميگرني دردناك شود ، كه راه خلاص شدن از اين درد نيز سخت است و مي تواند ساعت ها ، حتي روزها ادامه داشته باشد. براي اينكه سردردهاي تنشي كاهش يابد، پزشكان بيماران را ترغيب مي كنند كه بيشتر فعاليت كنند يا در فعاليت هاي آرامش‌بخش مانند گرفتن ماساژ يا حمام گرم حضور پيدا كنند.

اسپاسم پلك

اسپاسم پلك يكي از آزار دهنده‌ترين حال‌هاي ممكن براي يك فرد است. طبق مطالعات انجام شده ، اسپاسم پلك‌ها به طور معمول در يك چشم اتفاق مي افتد و چند دقيقه طول مي كشد. اين معمولاً ناشي از استرس است ، اما متخصصان واقعاً مطمئن نيستند كه چرا.

بهترين راه براي مقابله با اين مشكل استراحت كردن است. براي اين كار كافي است چشمان خود را ببنديد و نفس عميق بكشيد. چهار ثانيه عمل دم را انجام دهيد و هفت ثانيه نفس خود را نگه داريد و در هشت ثانيه بازدم را انجام دهيد. اين كار را چهار بار در حالي كه نوك انگشت خود را روي پلكتان نگه داشتيد انجام بدهيد.

اگر اين روش موثر نبود ، از داروهاي بدون نسخه مي توانيد كمك بگيريد. اشك مصنوعي ممكن است به كاهش اسپاسم ها نيز كمك كند. اگر اسپاسم در قسمت‌هاي ديگر چشم گسترش يافت حتما به پزشك مراجعه كنيد.

افسردگي

مقابله با استرس مي تواند فرد را به احساس خشم ، افسردگي ، حتي نااميدي نزديك كند. هر چه زمان مي گذرد استرس باعث مي شود فرد احساس كند كه بيشتر گرفتار شده است و اين باعث مي‌شود كه قدرت تصميم‌گيري فرد پايين بيايد و بنابراين فرد در همه امور حرفه‌اي و شخصي نگران مي‌شوم. در نتيجه استرس مي تواند فرد را با آسيب رساندن به روابط شخصي و حرفه ايش بيشتر دچار بحران كند.

براي اين‌كه بتوانيد با تاثيرات استرس بر روي روحيه خود مقابله كنيد بايد خود را درگير فعاليتهايي كنيد كه به شما كمك مي كند منبع استرس را به فراموشي بسپاريد.مانند فعاليت بدني يا مراقبه. فعاليت هايي را امتحان كنيد كه ذهن شما را براي مدت زمان طولاني مشغول كند.

وزن و متابوليسم

استرس و مشكلات وزني معمولا دست به دست هم مي دهند. اين امر به دليل احساس استرس ، اضطراب و افسردگي است كه باعث مي شود فرد براي رفع مشكل خود به دنبال غذا مي‌گردد و غذا در اين موارد غذاهاي ناسالم معني مي شود كه قند ، چربي و كالري زيادي دارند.

همچنين استرس مي تواند تأثير مخربي بر سوخت و ساز بدن بگذارد. يعني مي تواند باعث شود بدن ما چربي بيشتري ذخيره كند و اين كار فقط احساس اضطراب را تشديد مي كند. شما با فعاليت خود مي توانيد به سوزاندن كالري و بازگرداندن اعتماد به نفس ، به اين مشكل كمك كنيد.

كمردرد

عوامل استرس زا علاوه بر افزايش فشار خون و ضربان قلب مي توانند باعث درد عضلات شوند. اين نوع درد مي تواند در افرادي كه پشت يك ميز كار مي كنند شايع باشد.

بهترين راه براي درمان كمر درد ناشي از استرس ، حركت بيشتر است. اگر فردي هستيد كه پشت يك ميز كار مي كنيد و از كمردرد رنج مي بريد ، سعي كنيد از يك ساعت خود بلند شويد و قدم بزنيد. ورزش هاي ساده اي را انجام دهيد.

مشكلات فشار خون

كساني كه مدت طولاني مدت استرس را تجربه مي كنند ممكن است با مشكلات سلامتي از جمله مانند فشار خون بالا روبرو شوند. دليل آن اين است كه هورمون‌هاي استرس مي توانند فعاليت قلب را افزايش دهند و با گذشت زمان ، اين امر مي تواند شريان‌ها را محدود كند.

اگر درمان صورت نگيرد ، فشار خون بالا مي تواند منجر به حمله قلبي و سكته مغزي شود كه هر دو مي توانند كشنده باشند. اگر درد مداوم در قفسه سينه حس كرديد، هر چه سريع‌تر با پزشك صحبت كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۸:۳۷ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

يك متخصص روانشناسي كودك و نوجوان، ضمن بيان آنكه دختران در قبال مسائل خانوادگي و پسران در قبال مسائل اجتماعي مسئوليت پذيري بيشتري دارند، راهكارهايي موثر براي پرورش مسئوليت پذيري در كودكان ارائه كرد.
به گزارش بهداشت نيوز به نقل ازايسنا، گوهريسنا انزاني با بيان اينكه مسئوليت نوعي ويژگي شخصيتي است كه به‌صورت نگرشي در ساختار رواني و رفتاري فرد شكل مي‌گيرد، اظهاركرد: مسئوليت‌پذيري يعني فرد بتواند تعهداتي كه بر عهده دارد را به‌درستي انجام دهد كه البته مسئوليت‌پذيري در بعد فردي زمينه‌ساز مسئوليت‌پذيري اجتماعي است.

به گفته وي فردي كه مسئوليت‌پذيري را در كودكي بياموزد مي‌تواند به فرد موفقي تبديل شود. در همين راستا خانواده و مدرسه بايد آموزش‌هايي را براي ارضاي نياز روانشناسي و روانشناختي كه در نهايت منجر به حس مسئوليت پذيري ميشود اختصاص دهد چراكه رفتار مسئولانه از شاخص‌هاي انسان سالم در هر جامعه اي به شمار مي‌رود كه بايد از دوران كودكي به افراد آموزش داده شود.

اين روانشناس با بيان اينكه مسئوليت حاصل سه ويژگي تشخيص، تصميم و خلاقيت است، گفت: افراد مسئوليت‌پذير
افرادي با وجدان، مطمئن، جدي و مقرراتي هستند اين در حاليست كه مسئوليت‌پذيري اكتسابي و نيازمند آموزش والدين است. مسئوليت‌پذيري داراي مولفه‌هاي اصلي شامل يادگيري رفتارهايي كه نياز اساسي فرد را برآورده مي‌كند و پذيرفتن پيامد رفتار است.

بنابر اظهارات انزاني، كودكاني كه مسئوليت‌پذيري را نياموزند در آينده در كارها به موفقيت نخواهند رسيد، روابط دوستانه اشتباهي برقرار مي‌كنند، اعتماد به نفسشان كاهش مي‌يابد، خشم، استرس، افسردگي و اضطراب در آنها بيشتر مي‌شود. همچنين بزهكاري، ترك تحصيل، انزواي اجتماعي، سردرگمي، كاهش حس امنيت، قانون‌گريزي، نزول گرايش به نظم، كاهش روابط اجتماعي، كاهش انگيزه‌هاي پيشرفت، خشونت عليه همسر، گرايش به مواد مخدر و مشروبات، انتقام گيري و انتقاد دائم از ديگران از ديگر خصوصيات خلقي اين افراد مي‌شود.

وي افزود: از ديدگاه نظريه يادگيري اجتماعي، بهترين شيوه آموزش مسئوليت‌پذيري به كودكان الگو برداري مناسب از والدين و محيط اجتماعي است.

اين روانشناس با بيان اينكه مسئوليت‌پذيري مي‌تواند به‌صورت آگاهانه و ناآگاهانه به كودكان آموزش داده شود، گفت: در شيوه آگاهانه والدين با امر و نهي، آموزش و تشويق و تنبيه مسئوليت‌پذيري را در فرزندان شكل مي‌دهند اما در شيوه ناآگاهانه كودكان با مشاهده و الگوگيري از رفتار و گفتار والدين رفتارهاي مسئولانه را مي‌آموزند و اين رفتارها را دروني مي‌كنند البته از ديدگاه روانشناسي والدين نبايد به كودك به‌صورت مستقيم امر و نهي كنند. بهترين راه آموزش مسئوليت‌پذيري دروني‌سازي با شيوه تربيتي مناسب از سوي والدين است.

به گفته وي، در شيوه فرزندپروري منسجم و صميمي كه والدين در تربيت فرزندان با يكديگر اختلاف نظر ندارند، در برابر فرزندانشان مشاوراني آگاه و با دانش هستند، والدين مسئوليت پذيري زيادي در قبال فرزندان و همسرشان دارند و مي‌دانند كه مشورت در زندگي تاثير زيادي دارد و به صورت مداوم در حال پيشرفت و تكامل روحي، جسمي و معنوي هستند و در كنار هم احساس شادي مي‌كنند، بهترين شرايط را براي آموزش مسئوليت پذيري در فرزندانشان فراهم مي‌كنند.
انزاني تاكيد كرد: طبق پژوهش‌هاي انجام شده مسئوليت‌پذيري خانوادگي در دختران و مسئوليت‌پذيري اجتماعي در پسران بيشتر پرورش مي‌يابد، حال آن‌كه كودكاني كه داراي اعتماد به نفس بيشتري هستند مسئوليت پذيري بيشتري را بر عهده مي‌گيرند.

وي در ادامه درباره نحوه پرورش مسئوليت پذيري در كودكان گفت: مشاركت دادن فرزندان در مسائل خانه و خانواده باعث پرورش مسئوليت پذيري در كودكان مي شود. والدين با يادگيري مهارت‌هاي فرزندپروري و اجراي كامل تكنيك‌هاي ياد گرفته شده مي‌توانند فرزندان مسئوليت‌پذيري را تربيت كنند. مي‌توان با توجه به سن و توانمندي كودك آنها را در مرتب كردن اتاقشان مشاركت داد اما پيش از اين والدين بايد خشم و استرس خود را كنترل كنند و بتوانند شيوه موثرارتباط با فرزندان خود را بيابند. بايد هنگام مرتب كردن اتاق كودك، كنار او بنشينند و همراه با بازي و شيطنت مسئوليت پذيري را به كودك آموزش دهند. هرچقدر وسايل اتاق كمتر امكان مرتب كردن آن بيشتر و راحت‌تر خواهد بود.
انزاني افزود: همچنين والدين مي‌توانند در كارهاي مربوط به خانه‌داري از فرزندان خود كمك بگيرند زيرا كودكان معمولا از سنين بسيار كم علاقه به كمك كردن به والدينشان دارند. همچنين بازي پازل و لگو بازي براي پرورش نظم و مقررات در كودكان بسيار موثر است.

وي ادامه داد: والدين بايد از كودكان خود بخواهند كه در ساعت مشخصي بخوابند، مسواك زدن را طبق قاعده نظم بدانند و هر كاري را با برنامه و قاعده خاصي انجام دهند. بايد از دستورات مبهم به كودك پرهيز كنند و به‌صورت جزئي كودك را راهنمايي كنند. والدين نبايد دستورات پشت سر هم به كودك بدهند.آنان بايد در قبال هر رفتار مناسب به شيوه كلامي يا غير كلامي كودك را تشويق كنند البته بايد از باج دادن به فرزندشان پرهيز كنند يعني پيش از انجام هر رفتار به كودك هديه داده نشود اما چنانچه كودك در انجام مسئوليت ساده‌اي كه به عهده او بود موفق عمل كرد با گفتارهايي مثل آفرين، مرسي دخترم، چشمك زدن، نوازش كردن و بوسيدن و دادن خوراكي‌هاي خوشمزه و ساده كمك كنند تا مسئوليت پذيري در كودك تقويت شود. والدين بايد اجازه دهند كودكان كارهاي ساده و جزئي را تا جايي كه به آن‌ها آسيبي وارد نمي‌كند خودشان انجام دهد و فقط مراقب امنيت فرزند باشند كه در انجام اين كارها آسيبي به آن‌ها وارد نشود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۸:۱۲ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

قرار گرفتن در معرض نور خورشيد، ميزان آنتي اكسيدان موجود در خون شما را كاهش خواهند داد. به همين دليل بهتر است تا سطح آنتي اكسيدان خون را هميشه بالا نگه داريد.
به گزارش بهداشت نيوز به نقل از آواي سلامت، مصرف موادغذايي حاوي آنتي آكسيدان، مي تواند به سلامت پوست كمك كرده و از آن در برابر نور خورشيد و ساير خطرات، محافظت نمايد:

انواع چاي: بسياري از محصولات مراقبت از پوست حاوي عناصر موجود در چاي سبز هستند. اين عناصر و تركيبات منجر به حذف راديكال هاي آزاد در بدن و دوباره فعال كردن سلول هاي خني در لايه بالايي پوست مي شوند. كحققان مي گويند مصرف چاي سبز براي مبتلايان به پسوريازيس كه دچار عوارض پوستي هستند، مفيد است. البته فقط چاي سبز اين خاصيت را ندارد. بابونه نيز داراي خواص ضد التهابي و مرطوب كنندگي پوست است و در عين حال منجر به بهبود خاصيت ارتجاعي پوست مي شود. چاي سياه نيز غني از فلاونوئيدها براي جلوگيري از التهاب هاي پوستي است.

عسل: جاي تعجب نيست كه عسل مي تواند پوست خشك را به زندگي بازگرداند. تحقيقات نشان داده اند كه عنصر موجود در عسل منجر به درمان زخم ها و سوختگي ها مي شود ضمن اين كه التهاب و عفونت را نيز از بين مي برد.

شكر قهوه اي: پوستي كه به طور مرتب، پوسته پوسته مي شود. پوست سالمي است چه از نظر كاركرد و چه از نظر ظاهر اين امر باعث مي شود كه پوست بتواند راحت تر نفس بكشد و بعد از مدتي درخشندگي خاصي داشته باشد و همچنين پوست نرم تر مي شود. با استفاده از اسكراب شكر قهوه اي مي توانيد پروسه پوسته پوسته شدن را انجام دهيد. شكر قهوه اي داراي مقداري اسيد گلايكوليك است، يك اسيد هيدروكسيد كه براي داشتن پوستي سالم بسيار مهم است. اسيد گلايكوليك طبيعي نه تنها باعث بهبود پوست مي شود بلكه از آن در برابر سموم نيز محافظت مي كند.

گيلاس: وجود آنتي اكسيداني با نام ملاتونين در گيلاس سبب مي شود تا اين ميوه خوشمزه، از پوست در مقابل اشعه فرابنفش خورشيد محافظت كند. همچنين اين ماده به ترميم پوستهايي كه دچار آفتاب سوختگي شده اند نيز كمك مي كند. به علاوه، وجود ويتامين ث در اين ميوه، باعث افزايش توليد كلاژن و جلوگيري از چين و چروك هاي پوست مي شود.

قارچ: قارچ كه به عنوان ماده اي سرشار از پروتئين شناخته مي شود، حاوي موادي همچون سلنيوم براي محافظت از پوست است. در ميان مواد غذايي مصرفي، قارچ حاوي بيشترين ميزان سلنيوم است. وجود ماده اي همچون گلوتاتيون پراكسيداز بيشترين ميزان آنتي اكسيدان بدن را تامين مي كند. اين ماده، از آسيب به سلول هاي پوستي كه به واسطه اشعه خورشيد پيش مي آيد پيشگيري مي كند. همچنين، قارچ سرشار از ويتامين ب است كه عاملي براي شادابي پوست و جوان ماندن آن به حساب مي آيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۷:۵۳ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

اگر فرزند ما صحنه نامناسبي را از نظر پرخطر بودن در تلويزيون ديد و يا ما متوجه شديم كه در حال تقليد صحنه‌اي پرخطر است كار اشتباه اين است كه عمل تقليد شده يا مهارت او را كم جلوه بدهيم. مثلا بگوييم:« تو بلد نيستي اين‌ها را انجام بدهي، اين آدم‌ها مهارت خاصي دارند» يا « اين‌ها الكي است، توي تلويزيون اينطوري نشان مي‌دهند!»
به گزارش بهداشت نيوز به نقل از فارس، نعيمه موحد در حالي كه هنوز در رسانه‌هاي ايراني اعم از تلويزيون، سينما و… شرط سني براي تماشاي برنامه‌ها، به صورت كاربردي اعمال نمي‌شود؛ يكي از نگراني‌هاي والدين تقليد كودكان از برنامه‌ها يا كارهاي پرخطري است كه گاهي بدون هشدار از رسانه‌هاي مختلف پخش مي‌شود.

چند وقت پيش فوت كودكي كه از يكي از اجراهاي برنامه عصر جديد تقليد كرده بود به سرخط خبرهاي مهم تبديل شد. اين اتفاق مسبوق به سابقه بود و حتي در ديگر نقاط دنيا هم گاهي كودكان قرباني صحنه‌هاي نامناسبي كه از رسانه مي‌بينند و غفلت والدين‌شان از اين موضوع مي‌شوند.

به همين بهانه در گفت‌وگويي از فتانه ارجمند، روان‌شناس باليني كودك و نوجوان خواستيم ضمن تشريح ذهن كودك و نوجوان در هنگام تقليد از برنامه‌هاي پرخطر، براي والدين راهكارهايي در جهت حفاظت و آگاهي دادن از فرزندشان ارائه بدهد.

بچه‌ها از سن ۳ الي ۴سالگي وارد دوره بازي‌هاي نمادين مي‌شوند. ساده‌ترين مثال بازي‌ نمادين استفاده از يك چوب به عنوان اسب و چرخيدن دور خانه است. بچه‌ها به قدري در بازي نمادين احساس يكي شدن با شخصيت موردنظرشان پيدا مي‌كنند كه گاهي مايه تعجب بزرگسالان است. مثلا بچه‌اي كه دو دقيقه پيش در يك بازي تصميم گرفته كاكتوس باشد، اگر به او دست بزنيد به شما خواهد گفت: «مواظب باش تيغ توي دستت نره»

با «بازي نمادين» كودك همراهي كنيد
بازي نمادين براي كودك جايي بين خيال و واقعيت و جايي است كه به وسيله آن چيزي كه نيست و دوست دارد باشد را تمرين مي‌كند. كودك همچنين در بازي نمادين رشد پيدا مي‌كند، توانايي‌ها و ظرفيت‌هايش بروز پيدا مي‌كند، هيجاناتش تخليه مي‌شود و مهارت‌هايش به مرحله ظهور مي‌رسد.

والدين بايد به عنوان يك كار طبيعي اين بازي‌هاي نمادين را از فرزندشان بپذيرند و تا جايي كه خطري بچه را تهديد نمي‌كند با او همراهي كنند. مثلا اگر فرزند شما چندين بالش را روي هم چيده و به عنوان پريدن از صخره از روي بالش‌ها مي‌پرد؛ اگر ارتفاع براي او مشكلي ايجاد نمي‌كند به تخيل او بال و پر بدهيد و با او همراهي كنيد. بعضي از والدين در اين موقع مداخله منفي مي‌كنند. مثلا مي‌گويند: «بيا پايين بالش‌ها را خراب مي‌كني» يا «الان خودت را زخمي مي‌كني». والدين با اين كار در روند رشد كودك اختلال ايجاد مي‌كنند و اعتماد به نفس و جسارت را از او مي‌گيرند.

تخيل را به واقعيت متصل كنيد
اما واكنش مناسب والدين به بازي‌هاي نمادين بايد چگونه باشد؟ اولين اتفاقي كه بايد بيفتد اين است كه به هيچ وجه فضاي بازي كودك را با علم به اينكه ايمن هست، به هم نزنيم. در مرحله دوم بايد همراه كودك بشويم و تخيل او را با بال و پردادن جدي بگيريم. اما بدون اينكه اين مسئله را با كودك مطرح كنيم بايد حواسمان به مرز بين تخيل و واقعيت هم باشد.

اگر كودك شما گفت: «مي‌دانستي در اتاق من يك هيولا زندگي مي‌كند؟» واكنش اشتباه اين است از همان ابتدا سخنراني درباره وجود نداشتن هيولاها و توهم بودن اين ماجرا را شروع كنيم. بايد اول با بازي نمادين او همراهي كنيم. يعني با او به اتاقش برويم و دنبال هيولا بگرديم. اين كار را خيلي هم واقعي انجام بدهيم نه از روي بي حوصلگي. بعد از مدتي حالا بايد با كودك صحبت كنيم و بگوييم: «ما كه همه اتاقت را گشتيم ولي هيولا را پيدا نكرديم به نظرت هيولاها كجا زندگي مي‌كنند؟»

بعد كودك شما شروع به گفتن نظراتش مي‌كند و شما از اين طريق مي‌توانيد او را كم‌كم به سمت واقعيت و اينكه هيولاها وجود خارجي ندارند و فقط توي قصه‌ها هستند، ببريد. با اين روش هم بازي نمادين انجام داده‌ايد و شرايط رشد تخيل كودك را فراهم كرده‌ايد و هم كودك را در حد سن خودش به واقعيت متصل كرده‌ايد.

بي‌پروايي در خطر كردن، يك زنگ هشدار است
گفتيم كه بايد مرز بين واقعيت و تخيل و براي بچه تبيين بشود. يعني اگر بازي نمادين او براي خودش يا بچه ديگر در خانه يا هر شخص ديگري ضرر دارد بايد بازي را متوقف كنيم و مطمئن بشويم كه بازي بدون خطر ادامه پيدا مي‌كند.

اما از آن طرف والدين بايد حواسشان باشد كه فرزندشان چقدر در خطر كردن بي پروا يا محتاط است. حدي از بي‌پروايي در سنين كودكي طبيعي است و والدين هم با تذكر و فراهم كردن شرايط مناسب مي‌توانند خطر را رفع كنند. اما گاهي بعضي از كودكان به صورت افراطي بي‌پروايي مي‌كنند و اين كاملا از سمت بزرگترها قابل تشخيص است.

درباره حادثه غم‌انگيزي كه چند وقت پيش براي كودكي كه از برنامه «عصر جديد» تقليد كرده بود اتفاق افتاد، پدر كودك فوت شده در مصاحبه‌اش مي‌گويد كه فرزند من عادت به انجام كارهاي پرخطر داشت.

بچه‌ها زماني كه كار پرخطر انجام مي‌دهند حواسشان به بازخورد گرفتن از ما هست. يعني گاهي اوقات كاري را از روي قصد انجام مي‌دهند تا ببينند واكنش والدينشان چيست. اگر كودكي كار پرخطر انجام مي‌دهد اما به خيال اينكه كودك است و متوجه نيست، بازخورد هشدارآميز و توجيهي از والدينش نمي‌گيرد نه تنها به كار پرخطر ادامه مي‌دهد بلكه ممكن است مثل كودكي كه صحبت او شد، به كاري بسيار پرخطرتر و جبران‌ناپذير دست بزند.

بعضي از والدين هستند كه عقيده دارند كودكشان هرچه رفتار پرخطرتر داشته باشد باهوش‌تر است و به اصطلاح مغزش بيشتر كار مي‌كند. درحالي كه رفتار پرخطر خارج از عرف كودكانه خيلي از اوقات نشان‎دهنده اختلالات رفتاري در كودك است. در شرايط رفتار پرخطر از طرف كودك بايد از يك متخصص روان‌شناس مشاوره گرفت چون ممكن است كودك به بيماري‌هايي مثل بيش‌فعالي يا ساير اختلالات رفتاري مبتلا باشد.

نوجوان قهرمان زندگي خودش هست
در دوره نوجواني بچه‌ها قهرمان زندگي خودشان مي‌شوند. يعني تصور مي‌كنند كه دنيا بر محور آن‌ها مي‌چرخد و آن‌ها قهرمان قصه‌هاي زندگي‌شان هستند. اناينكه به چه مدل قهرماني تبديل بشوند بستگي به چيزي دارد كه از كودكي به دست آورده‌اند. يعني نوجوان ما ممكن است به يك قهرمان افسرده يا يك قهرمان پرانرژي و پراميد تبديل بشود.

در اين سن كه كودك به شدت قهرمان‌محور مي‌شود و تصور مي‌كند توانايي انجام هركاري را دارد؛ اگر مرز بين تخيل و واقعيت براي او روشن نشده باشد به شدت در تخيل فرو مي‌رود و امكان سرزدن كار پرخطر از او بيشتر مي‌شود. اين موضوع حتي از بعد منفي هم براي نوجوان صادق است. يعني اگر نوجواني حس منفي نسبت به خودش داشته باشد در ذهنش پذيرفته كه آدم خوب يا موفقي نيست و بقيه هم درباره‌اش همين فكر را مي‌كنند.

به فرزندتان آگاهي بدهيد
اما اگر فرزند ما صحنه نامناسبي را از نظر پرخطر بودن در تلويزيون ديد و يا ما متوجه شديم كه در حال تقليد صحنه‌اي پرخطر است كار اشتباه اين است كه عمل تقليد شده يا مهارت او را كم جلوه بدهيم. مثلا بگوييم: « تو بلد نيستي اين‌ها را انجام بدهي، اين آدم‌ها مهارت خاصي دارند» يا « اين‌ها الكي است، توي تلويزيون اينطوري نشان مي‌دهند!»

اين حرف‌ها كنجكاوي كودك و نوجوان و يا ميل به انجام كار پرخطر را در او از بين نمي‌برد. كار صحيح اين است كه با فرزند خود همراه بشويم. يعني درباره كاري كه در تلويزيون تماشا كرده به اطلاعات بدهيم. مثلا تصور كنيد فرزند شما چند «پاركوركار» را در تلويزوين ديده و شما متوجه شده‌ايد كه دوست دارد حركات آن‌ها تقليد كند. اين‌جا بهتر است اول از همه از طريق اينترنت يا هر منبع ديگري اطلاعات مناسبي درباره «پاركور» در اختيارش بگذاريد. اينكه ورزشي است كه نياز به مربي و تمرين دارد و به عنوان مثال اگر بدون مهارت اقدام به انجام اين كار كنيد ممكن است فلان مشكل بدني برايتان پيش بيايد. حتي اگر علاقه فرزند شما شديدتر بود او را به كلاس‌هاي پاركور ببريد تا از مرحله تقليد يا مرحله انجام درست كار برسد. شايد هم فرزند شما بعد از آگاهي يا ديدن ورزش مذكور از نزديك علاقه‌اش به آن را از دست بدهد اما در صورت پرداختن يا نپرداختن به آن كار نسبت به خطرات، مزايا و معايب آن عمل آگاهي پيدا كرده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۰۴:۲۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب