اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

اگر فرزند ما صحنه نامناسبي را از نظر پرخطر بودن در تلويزيون ديد و يا ما متوجه شديم كه در حال تقليد صحنه‌اي پرخطر است كار اشتباه اين است كه عمل تقليد شده يا مهارت او را كم جلوه بدهيم. مثلا بگوييم:« تو بلد نيستي اين‌ها را انجام بدهي، اين آدم‌ها مهارت خاصي دارند» يا « اين‌ها الكي است، توي تلويزيون اينطوري نشان مي‌دهند!»
به گزارش بهداشت نيوز به نقل از فارس، نعيمه موحد در حالي كه هنوز در رسانه‌هاي ايراني اعم از تلويزيون، سينما و… شرط سني براي تماشاي برنامه‌ها، به صورت كاربردي اعمال نمي‌شود؛ يكي از نگراني‌هاي والدين تقليد كودكان از برنامه‌ها يا كارهاي پرخطري است كه گاهي بدون هشدار از رسانه‌هاي مختلف پخش مي‌شود.

چند وقت پيش فوت كودكي كه از يكي از اجراهاي برنامه عصر جديد تقليد كرده بود به سرخط خبرهاي مهم تبديل شد. اين اتفاق مسبوق به سابقه بود و حتي در ديگر نقاط دنيا هم گاهي كودكان قرباني صحنه‌هاي نامناسبي كه از رسانه مي‌بينند و غفلت والدين‌شان از اين موضوع مي‌شوند.

به همين بهانه در گفت‌وگويي از فتانه ارجمند، روان‌شناس باليني كودك و نوجوان خواستيم ضمن تشريح ذهن كودك و نوجوان در هنگام تقليد از برنامه‌هاي پرخطر، براي والدين راهكارهايي در جهت حفاظت و آگاهي دادن از فرزندشان ارائه بدهد.

بچه‌ها از سن ۳ الي ۴سالگي وارد دوره بازي‌هاي نمادين مي‌شوند. ساده‌ترين مثال بازي‌ نمادين استفاده از يك چوب به عنوان اسب و چرخيدن دور خانه است. بچه‌ها به قدري در بازي نمادين احساس يكي شدن با شخصيت موردنظرشان پيدا مي‌كنند كه گاهي مايه تعجب بزرگسالان است. مثلا بچه‌اي كه دو دقيقه پيش در يك بازي تصميم گرفته كاكتوس باشد، اگر به او دست بزنيد به شما خواهد گفت: «مواظب باش تيغ توي دستت نره»

با «بازي نمادين» كودك همراهي كنيد
بازي نمادين براي كودك جايي بين خيال و واقعيت و جايي است كه به وسيله آن چيزي كه نيست و دوست دارد باشد را تمرين مي‌كند. كودك همچنين در بازي نمادين رشد پيدا مي‌كند، توانايي‌ها و ظرفيت‌هايش بروز پيدا مي‌كند، هيجاناتش تخليه مي‌شود و مهارت‌هايش به مرحله ظهور مي‌رسد.

والدين بايد به عنوان يك كار طبيعي اين بازي‌هاي نمادين را از فرزندشان بپذيرند و تا جايي كه خطري بچه را تهديد نمي‌كند با او همراهي كنند. مثلا اگر فرزند شما چندين بالش را روي هم چيده و به عنوان پريدن از صخره از روي بالش‌ها مي‌پرد؛ اگر ارتفاع براي او مشكلي ايجاد نمي‌كند به تخيل او بال و پر بدهيد و با او همراهي كنيد. بعضي از والدين در اين موقع مداخله منفي مي‌كنند. مثلا مي‌گويند: «بيا پايين بالش‌ها را خراب مي‌كني» يا «الان خودت را زخمي مي‌كني». والدين با اين كار در روند رشد كودك اختلال ايجاد مي‌كنند و اعتماد به نفس و جسارت را از او مي‌گيرند.

تخيل را به واقعيت متصل كنيد
اما واكنش مناسب والدين به بازي‌هاي نمادين بايد چگونه باشد؟ اولين اتفاقي كه بايد بيفتد اين است كه به هيچ وجه فضاي بازي كودك را با علم به اينكه ايمن هست، به هم نزنيم. در مرحله دوم بايد همراه كودك بشويم و تخيل او را با بال و پردادن جدي بگيريم. اما بدون اينكه اين مسئله را با كودك مطرح كنيم بايد حواسمان به مرز بين تخيل و واقعيت هم باشد.

اگر كودك شما گفت: «مي‌دانستي در اتاق من يك هيولا زندگي مي‌كند؟» واكنش اشتباه اين است از همان ابتدا سخنراني درباره وجود نداشتن هيولاها و توهم بودن اين ماجرا را شروع كنيم. بايد اول با بازي نمادين او همراهي كنيم. يعني با او به اتاقش برويم و دنبال هيولا بگرديم. اين كار را خيلي هم واقعي انجام بدهيم نه از روي بي حوصلگي. بعد از مدتي حالا بايد با كودك صحبت كنيم و بگوييم: «ما كه همه اتاقت را گشتيم ولي هيولا را پيدا نكرديم به نظرت هيولاها كجا زندگي مي‌كنند؟»

بعد كودك شما شروع به گفتن نظراتش مي‌كند و شما از اين طريق مي‌توانيد او را كم‌كم به سمت واقعيت و اينكه هيولاها وجود خارجي ندارند و فقط توي قصه‌ها هستند، ببريد. با اين روش هم بازي نمادين انجام داده‌ايد و شرايط رشد تخيل كودك را فراهم كرده‌ايد و هم كودك را در حد سن خودش به واقعيت متصل كرده‌ايد.

بي‌پروايي در خطر كردن، يك زنگ هشدار است
گفتيم كه بايد مرز بين واقعيت و تخيل و براي بچه تبيين بشود. يعني اگر بازي نمادين او براي خودش يا بچه ديگر در خانه يا هر شخص ديگري ضرر دارد بايد بازي را متوقف كنيم و مطمئن بشويم كه بازي بدون خطر ادامه پيدا مي‌كند.

اما از آن طرف والدين بايد حواسشان باشد كه فرزندشان چقدر در خطر كردن بي پروا يا محتاط است. حدي از بي‌پروايي در سنين كودكي طبيعي است و والدين هم با تذكر و فراهم كردن شرايط مناسب مي‌توانند خطر را رفع كنند. اما گاهي بعضي از كودكان به صورت افراطي بي‌پروايي مي‌كنند و اين كاملا از سمت بزرگترها قابل تشخيص است.

درباره حادثه غم‌انگيزي كه چند وقت پيش براي كودكي كه از برنامه «عصر جديد» تقليد كرده بود اتفاق افتاد، پدر كودك فوت شده در مصاحبه‌اش مي‌گويد كه فرزند من عادت به انجام كارهاي پرخطر داشت.

بچه‌ها زماني كه كار پرخطر انجام مي‌دهند حواسشان به بازخورد گرفتن از ما هست. يعني گاهي اوقات كاري را از روي قصد انجام مي‌دهند تا ببينند واكنش والدينشان چيست. اگر كودكي كار پرخطر انجام مي‌دهد اما به خيال اينكه كودك است و متوجه نيست، بازخورد هشدارآميز و توجيهي از والدينش نمي‌گيرد نه تنها به كار پرخطر ادامه مي‌دهد بلكه ممكن است مثل كودكي كه صحبت او شد، به كاري بسيار پرخطرتر و جبران‌ناپذير دست بزند.

بعضي از والدين هستند كه عقيده دارند كودكشان هرچه رفتار پرخطرتر داشته باشد باهوش‌تر است و به اصطلاح مغزش بيشتر كار مي‌كند. درحالي كه رفتار پرخطر خارج از عرف كودكانه خيلي از اوقات نشان‎دهنده اختلالات رفتاري در كودك است. در شرايط رفتار پرخطر از طرف كودك بايد از يك متخصص روان‌شناس مشاوره گرفت چون ممكن است كودك به بيماري‌هايي مثل بيش‌فعالي يا ساير اختلالات رفتاري مبتلا باشد.

نوجوان قهرمان زندگي خودش هست
در دوره نوجواني بچه‌ها قهرمان زندگي خودشان مي‌شوند. يعني تصور مي‌كنند كه دنيا بر محور آن‌ها مي‌چرخد و آن‌ها قهرمان قصه‌هاي زندگي‌شان هستند. اناينكه به چه مدل قهرماني تبديل بشوند بستگي به چيزي دارد كه از كودكي به دست آورده‌اند. يعني نوجوان ما ممكن است به يك قهرمان افسرده يا يك قهرمان پرانرژي و پراميد تبديل بشود.

در اين سن كه كودك به شدت قهرمان‌محور مي‌شود و تصور مي‌كند توانايي انجام هركاري را دارد؛ اگر مرز بين تخيل و واقعيت براي او روشن نشده باشد به شدت در تخيل فرو مي‌رود و امكان سرزدن كار پرخطر از او بيشتر مي‌شود. اين موضوع حتي از بعد منفي هم براي نوجوان صادق است. يعني اگر نوجواني حس منفي نسبت به خودش داشته باشد در ذهنش پذيرفته كه آدم خوب يا موفقي نيست و بقيه هم درباره‌اش همين فكر را مي‌كنند.

به فرزندتان آگاهي بدهيد
اما اگر فرزند ما صحنه نامناسبي را از نظر پرخطر بودن در تلويزيون ديد و يا ما متوجه شديم كه در حال تقليد صحنه‌اي پرخطر است كار اشتباه اين است كه عمل تقليد شده يا مهارت او را كم جلوه بدهيم. مثلا بگوييم: « تو بلد نيستي اين‌ها را انجام بدهي، اين آدم‌ها مهارت خاصي دارند» يا « اين‌ها الكي است، توي تلويزيون اينطوري نشان مي‌دهند!»

اين حرف‌ها كنجكاوي كودك و نوجوان و يا ميل به انجام كار پرخطر را در او از بين نمي‌برد. كار صحيح اين است كه با فرزند خود همراه بشويم. يعني درباره كاري كه در تلويزيون تماشا كرده به اطلاعات بدهيم. مثلا تصور كنيد فرزند شما چند «پاركوركار» را در تلويزوين ديده و شما متوجه شده‌ايد كه دوست دارد حركات آن‌ها تقليد كند. اين‌جا بهتر است اول از همه از طريق اينترنت يا هر منبع ديگري اطلاعات مناسبي درباره «پاركور» در اختيارش بگذاريد. اينكه ورزشي است كه نياز به مربي و تمرين دارد و به عنوان مثال اگر بدون مهارت اقدام به انجام اين كار كنيد ممكن است فلان مشكل بدني برايتان پيش بيايد. حتي اگر علاقه فرزند شما شديدتر بود او را به كلاس‌هاي پاركور ببريد تا از مرحله تقليد يا مرحله انجام درست كار برسد. شايد هم فرزند شما بعد از آگاهي يا ديدن ورزش مذكور از نزديك علاقه‌اش به آن را از دست بدهد اما در صورت پرداختن يا نپرداختن به آن كار نسبت به خطرات، مزايا و معايب آن عمل آگاهي پيدا كرده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۰۴:۲۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

به گزارش بهداشت نيوز، بهرام حاج‌كريمي، با اشاره به اينكه يكي از مباحث مهم در فصل گرما، بيماري‌هاي گوارشي و اسهالي مربوط به اين فصل است، گفت: با بالا رفتن دماي هوا، زمينه و شرايط رشد ميكروب‌ها افزايش مي‌يابد. همچنين ايجاد فرصت مسافرت و گاهي دسترسي به منابع آب آلوده و عدم توجه به بهداشت فردي، موجب بروز بيشتر بيماري‌هاي مربوط به دستگاه گوارشي و اسهالي در اين فصل مي‌شود.

وي ادامه داد: از طرفي، با توجه به اينكه شرايط نگهداري مواد غذايي در اين فصل همواره با مشكلاتي روبه‌رو است، بايد توجه داشت غذايي كه آماده مي‌شود، به درستي نگهداري شود تا ايجاد مسموميت غذايي نكند.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني افزود: مهم‌ترين موضوعي كه در اين فصل توصيه مي‌شود، توجه به بهداشت فردي و امكان استفاده از سرويس بهداشتي مناسب و شستن دست‌ها به بهترين نحو است.

حاج‌كريمي خاطرنشان كرد: با توجه به تعطيلي مدارس و سرگرم بودن كودكان به بازي در كوچه، كودكان در اين فصل بايد توجه كنند كه با دستان آلوده، مواد غذايي را نخورند؛ چراكه موجب بروز بيماري‌هاي اسهالي و گوارشي مي‌شود و اين موضوع حساسيت‌هاي ويژه والدين را مي‌طلبد.

وي همچنين افزود: عدم مصرف مايعات به ميزان كافي، موجب گرمازدگي در افراد مي‌شود و به همين خاطر بايد به اين موضوع توجه شود. همچنين بايد توجه شود تا منابع آب مصرفي حتما بهداشتي باشد.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني‌ تصريح كرد: شستن ميوه‌ها، سبزي‌ها و موادغذايي در اين فصل اهميت ويژه‌اي پيدا مي‌كند، از همين رو بايد حتما توجه شود كه مواد غذايي به درستي شست‌وشو شوند.

وي خاطرنشان كرد: شستن صيفي‌جاتي نظير خربزه و هندوانه نيز بايد مورد توجه قرار گيرد؛ چرا كه با برخورد چاقو با قسمت داخلي ميوه، انتقال آلودگي به بخش‌هاي داخلي ميوه صورت مي‌گيرد و شرايط بروز بيماري را براي افراد فراهم مي‌كند.

حاج‌كريمي با اشاره به اينكه احتمال انتقال بيماري‌هاي گوارشي و اسهالي در فصل تابستان بالا است، افزود: مسافرت كردن اين شرايط را فراهم مي‌آورد تا بيماري از ناحيه‌اي به ناحيه ديگر منتقل شود و بيماري‌هاي گوارشي و اسهالي از منطقه‌اي به منطقه ديگر انتقال يابد. همچنين با مسافرت‌هاي خارجي احتمال بروز بيماري‌هاي خطرناك‌تري مهيا مي‌شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۰۴:۰۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

مغز "گردو" بسيار لطيف بوده و به هضم غذا كمك مي‌كند و داروي مقوي معده به شمار مي‌رود، خوردن "گردو" با انجير كوبيده در رفع يبوست افراد بسيار موثر است
به گزارش بهداشت نيوز، مغز"گردو" بسيار لطيف بوده و به هضم غذا كمك مي‌كند و داروي مقوي معده به شمار مي‌رود؛خوردن گردو با انجير كوبيده در رفع يبوست افراد بسيار موثر است و در رفع فراموشي كمك‌كننده است.

"گردو" ميوه درختي داراي سه پوست جداگانه است كه هر كدام خواص خاص خود را دارند مثلا پوست سبز گردو در رنگرزي استفاده مي‌شود، قسمت خوراكي آن مغز "گردو"است كه داراي تركيبات روغني بسيار غني و سرشار از ويتامين‌هاي A,B,E و از همه مهمتر املاحي نظير آهن، روي، فسفر و مس دارد.

از ديدگاه طب سنتي "گردو" در درجه دوم گرمي و در درجه اول خشكي قرار دارد هر چه خشك شود، حرارت آن زياد شده و از رطوبت آن كاسته مي‌شود.

مغز "گردو" بسيار لطيف بوده و به هضم غذا كمك مي‌كند و داروي مقوي معده به شمار مي‌رود، خوردن "گردو" با انجير كوبيده در رفع يبوست افراد بسيار موثر است و به عنوان ضد سم محسوب مي‌شود, "گردو" از دارو‌هاي بسيار خوب براي تقويت مغز به شمار مي‌رود و در رفع فراموشي كمك‌كننده است؛ "گردو"با انجير و مويز در افراد با سن بالا توصيه مي‌شود و براي تقويت بارداري نيز مفيد است.

"گردو" بسيار مغذي و سرشار از املاح معدني و ملين بوده و براي افراد ديابتي نيز توصيه مي‌شود، خوابيدن در زير درخت "گردو" با توجه به پخش كردن برخي تركيبات فرار توسط درخت، توصيه نمي‌شود.

روغن "گردو" براي بيماري‌هاي سر‌درد، فلج و درد مفاصل ناشي از سردي توصيه مي‌شود، مصرف زياد "گردو" موجب جوش صورت و بيماري‌هاي ناحيه دهان (ورم لوزه‌ها و بثورات دهاني) مي‌شود و مصلح "گردو" آب انار و رب انار است.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۰۳:۳۰ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

سندرم روده تحريك پذير (IBS) يك اختلال طولاني مدت معدي-روده اي است. اين شرايط باعث ايجاد دردهاي شكمي، نفخ، مخاط در مدفوع، عادت هاي نامنظم دفع و اسهال و يبوست متناوب مي شود.
به گزارش بهداشت نيوز: اگرچه اين بيماري جزو شرايط مزمن و طولاني مدت در نظر گرفته مي شود اما نشانه هاي آن در طول سال ها تغيير پيدا مي كند. علي رغم ناراحتي هاي مزمني كه توسط IBS ايجاد مي شود، چنين شرايطي براي اكثر بيماران به عوارض جدي منجر نمي گردد.

خوشبختانه بيشتر بيماران با كنترل شرايط مي توانند نشانه هاي موجود را بهبود ببخشند. تنها درصد اندكي از افراد مبتلا به IBS نشانه هاي حادي دارند.

حقايقي در مورد سندرم روده تحريك پذير:

در ادامه برخي از نكات كليدي مرتبط با سندرم روده تحريك پذير را با هم مرور مي كنيم:

علي رغم ناراحتي هايي كه به خاطر IBS ايجاد مي شود، اين شرايط معمولا به عوارض جدي و حاد منجر نمي گردد.

درمان خاصي براي IBS وجود ندارد.

حالات احساسي و عاطفي نقش مهمي در IBS دارد.

كاهش مصرف الكل مي تواند نشانه هاي موجود را تسكين ببخشد.

مستثني كردن غذاهايي كه باعث ايجاد گاز مي شود مي تواند نشانه ها را بهبود ببخشد.

نشانه هاي سندرم روده تحريك پذير:

رايج ترين نشانه هايي كه در اين افراد ديده مي شود عبارت است از:

تغيير در عادت هاي اجابت مزاج

درد شكمي و گرفتگي شكم. اغلب بعد از اجابت مزاج تسكين پيدا مي كند

بعد از رفتن به دستشويي، بيمار ممكن است احساس كند روده كاملا خالي نشده است.

گاز اضافي

عبور مخاط از ركتوم

نياز ضروري و اورژانسي به دستشويي

تورم يا نفخ در شكم

بيشتر نشانه ها بعد از خوردن غذا بدتر مي شوند. عموما دوره هاي عود ۲ الي ۴ روز طول مي كشند و سپس نشانه ها بهبود پيدا مي كند يا كاملا برطرف مي شود. نشانه ها و علائم مرتبط با IBS از بيماري به بيمار ديگر متغير است.

اين نشانه ها اغلب شبيه نشانه هاي بيماري ها يا شرايط ديگر هستند. IBS ممكن است نشانه هايي را در بخش هاي بدن ايجاد كند.

اين نشانه ها شامل موارد زير است:

ادرار مكرر

تنفس بد

سردرد

درد عضلات يا مفاصل

خستگي دائم

درد به هنگام برقراري رابطه جنسي

عادت ماهيانه نامنظم

اضطراب و افسردگي نيز ممكن است در اين افراد ديده شود زيرا چنين شرايطي باعث ايجاد نارحتي و خجالت مي شود.

علل سندرم روده تحريك پذير:

هنوز متخصصان در مورد علل اين بيماري مطمئن نيستند. با اينحال آن ها مي دانند كه اين شرايط مسري نيست و باعث ابتلا به سرطان نمي شود.

متخصصان بر اين باورند كه فاكتورهاي زير ممكن است در ابتلاي افراد به IBS دخيل باشد:

فاكتورهاي غذايي

فاكتورهاي محيطي همچون استرس

فاكتورهاي ژنتيكي

هورمون ها

سيستم عصبي مركزي كه به درستي سيستم گوارش را كنترل نمي كند

اندام هاي گوارشي كه بيش از حد به درد حساس اند

پاسخ غير معمول به عفونت

عضلاتي كه براي حركت غذا مورد استفاده قرار مي گيرند و به درستي كار نمي كنند.

حالات روحي و رواني: شواهد نشان مي دهد فاكتورهاي رواني و عاطفي مي تواند نقش بزرگي در سندرم روده تحريك پذير داشته باشد. افرادي كه تجربيات تلخي و دشواري داشته اند بيشتر از سايرين در معرض توسعه IBS قرار دارند.

محرك هاي سندرم روده تحريك پذير (IBS):

غذا و رژيم غذايي:

تعداد زيادي از افراد مبتلا به IBS دريافته اند كه نشانه هاي آن ها بعد از مصرف محصولات خاصي همچون شكلات، شير يا الكل بدتر مي شود و باعث ايجاد اسهال يا يبوست مي گردد. ناراحتي و نفخ ممكن است به خاطر مصرف برخي از ميوه و سبزيجات و نيز نوشابه ايجاد شود. محققان در مورد نقش حساسيت هاي غذايي يا عدم تحمل برخي از مواد در IBS مطمئن نيستند.

محرك هاي غذايي رايج كه باعث نفخ يا گرفتگي مي شوند عبارتند از:

غذاهايي همچون حبوبات، كرفس ، پياز، هويج، كشمش، موز، زردآلو، آلو، كلم بروكسل، چوب شور و نان شيريني حلقوي كه باعث ايجاد نفخ مي شوند.

محصولات لبني

آدامس هاي عاري از قند

برخي از شكلات ها

محصولاتي كه كافئين دار هستند.

هورمون ها:

تغييرات هورموني مي تواند سندرم روده تحريك پذير را بدتر كند. تعداد زيادي از خانم هايي كه به IBS مبتلا هستند بر اين باورند كه نشانه ها در طول دوران قاعدگي بدتر مي شود.

مطالعات انجام شده در Gastroenterology Report نشان مي دهد كه:

نشانه هاي بدتر شده سيستم گوارشي همچون درد شكمي، نفخ يا اسهال در بيماران مبتلا به سندرم روده تحريك پذير در دوران قاعدگي ديده شده است.

عفونت:

گاستروانتريت مي تواند باعث تحريك IBS شود. اين نوع از IBS به عنوان IBS بعد از عفونت شناخته شده است.

درمان سندرم روده تحريك پذير:

از آنجايي كه دليل ايجاد اين بيماري مشخص نيست، درمان به تسكين نشانه ها و بهبود كيفيت زندگي افراد مي پردازد. اينكار معمولا در برگيرنده تغيير در رژيم غذايي و سبك زندگي و نيز آموزش مديريت استرس است.

موارد زير مي تواند نشانه هاي موجود را كاهش دهد:

از مصرف سوربيتول خودداري كنيد زيرا مي تواند باعث اسهال شود. اين ماده در آدامس ها، غذاهاي رژيمي و شيريني هاي بدون شكر ديده مي شود.

اگر نفخ يا گاز مشكل اصلي شماست از غذاهاي مبتني بر جو بيشتر استفاده كنيد.

هر وعده غذايي را به درستي مصرف كنيد. از هيچ كدام از وعده ها نگذريد

مصرف الكل را كمتر نماييد

از مصرف نوشيدني هاي كربناته مثل نوشابه خودداري نماييد

مصرف برخي از ميوه ها را محدود كنيد. براي اينكار با پزشك متخصص مشورت نماييد.

مصرف قهوه و چاي را محدود كنيد. روزانه بيشتر از سه فنجان ننوشيد

اطمينان حاصل نماييد كه مصرف مايعات كافي است.

وعده هاي غذايي بايد در زمان مناسبي مصرف شوند

برخي از افراد ممكن است مجبور باشند مصرف نشاسته مقاوم را كه در غذاهاي فرآوري شده ديده مي شود محدود كنند. همچنين برخي از افراد بايد مصرف بقولات را كمتر كنند. نشاسته مقاوم در سيستم گئارش تجزيه نمي شود.

به آرامي غذا بخوريد.

رژيم غذايي:

تغيير در عادت هاي غذا خوردن مي تواند به كنترل نشانه هاي IBS كمك كند. متاسفانه رژيم غذايي خاصي براي IBS وجود ندارد كه براي همه افراد كارساز باشد. بيمار بايد خود آزمون و خطا كند تا به رژيم مناسب خود دست يابد.

فيبر:

برخي از افرادي كه از IBS رنج مي برند ممكن است نياز داشته باشند فيبر بيشتري مصرف نمايند. اين در حاليست كه برخي از افراد بايد برعكس اين موضوع عمل كنند. سطح متعادلي از فيبر در رژيم غذايي مي تواند به سلامت سيستم گوارش كمك كند.

تمرينات ورزشي:

برخي از بيماران ممكن است دريابند كه تمرينات ورزشي به تسكين نشانه هاي موجود كمك مي كند. اين در حاليست كه در برخي از افراد چنين نيست.

پروبيوتيك ها:

چنين مواردي ممكن است به برخي از بيماران كمك كند. براي اينكه مزاياي پروبيوتيك ها ظاهر شود حدود ۴ هفته زمان نياز است.

اضطراب و استرس:

تعداد قابل توجهي از افراد مبتلا به سندرم روده تحريك پذير مي توانند نشانه هاي خود را به كمك موارد زير بهبود ببخشند:

تكنيك هاي آرام سازي همچون ورزش و مديتيشن

برخي از فعاليت هاي فيزيكي همچون يوگا يا تاي چي

تمرينات جسمي منظم

مشاوره استرس يا درمان شناختي رفتاري

داروها:

داروهاي زير براي درمان نشانه هاي IBS مورد استفاده قرار مي گيرد:

داروهاي ضد اسپاسم: گرفتگي و درد شكمي را با شل كردن عضلات روده كاهش مي دهد

ملين ها: براي بيماراني كه از يبوست رنج مي برند

داروهاي ضد اسهال براي بيماراني كه اسهال دارند.

داروهاي ضد افسردگي سه حلقه اي (TCA ها): اغلب به كاهش درد و گرفتگي شكمي كمك مي كند.

داروهاي خاص IBS عبارتند از: آلوزرتون (Lotronex) براي IBS اسهال غالب در زنان و ليپي پروستون (Amitiza) براي IBS يبوست غالب در زنان. اين داروها به طور كلي آخرين خط درمان هستند، زماني كه تغيير در سبك زندگي يا مداخلات درماني شكست خورده و علائم همچنان شديد است.

روان درماني:

برخي از تكنيك هاي رواني كه مي تواند مفيد باشد شامل موارد زير است:

درمان بين فردي روان پويشي(PIT): در اين شرايط درمانگر به بيمار كمك مي كند گذشته خود را كاوش كند و ببيند چيزي ناخودآگاه آن ها را تحت تاثير قرار داده است يا خير

استفاده از هيپنوتيزم: هيپنوتيزم براي تغيير نگرش ناخودآگاه ذهن به نشانه ها مورد استفاده قرار مي گيرد

درمان شناختي رفتاري: به بيمار آموزش داده مي شود از طريق تكنيك هاي آرام سازي و اتخاذ نگرش مثبت، واكنش متفاوتي به شرايط داشته باشند

تحقيقات در زمينه IBS همچنان ادامه دارد. در حال حاضر، مراقبت از رژيم غذايي و مديريت استرس بهترين ترفند براي كنترل شرايط است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۲۳:۵۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

يكي از مهمترين مشكلات تغذيه اي دنيا فقر آهن است. نقش اين عنصر مهم در حمل اكسيژن به ويژه هنگام فعاليت ورزشي حائز اهميت است و بدون آن، بدن قادر نيست گلبول هاي قرمز سالم توليد كند و اكسيژن كافي به عضلات، مغز و ساير اندام ها برساند. زنان روزانه به 15 ميلي گرم آهن نياز دارند، اين ميزان براي مردان 10 ميلي گرم در روز است.

فقر آهن در زنان، مسئله اي جهاني است كه بايد براي رفع آن تلاش هاي مستمري صورت گيرد. يافته هاي يك فعاليت پژوهشي كه توسط محققان ايراني انجام شده، نشان مي دهد كه اين مشكل را مي توان با مكمل ها، ويتامين C و تمرينات هوازي رفع كرد.

به بيان متخصصان، ترنسفرين يك پروتئين سرمي است كه در انتقال آهن از پلاسماي خون به مغز استخوان و بافت هاي ذخيره اي موجودات نقش دارد. همچنين ويتامين C يكي از عواملي است كه به جذب آهن كمك كرده و احياي آهن سه ظرفيتي را به آهن دو ظرفيتي افزايش مي دهد. كمبود آهن اهميت زيادي براي پزشكان دارد و مي تواند مشكلات عمده اي در رابطه با كاهش ظرفيت فعاليت ورزشي افراد به دنبال داشته باشد.

در رابطه با اين موضوع، يك مطالعه پژوهشي انجام شده كه در آن، تأثير اجراي تمرين هوازي همراه با مصرف مكمل آهن توأم با ويتامين C بر وضعيت آهن خون در زنان بررسي شده است.

اين تحقيق با مشاركت 35 نفر از زنان فعال ازنظر شركت منظم در تمرينات ورزشي در يكي از باشگاه هاي شهر تهران با دامنه سني 30 تا 40 ساله كه مبتلا به فقر آهن بودند، انجام شده است.

نتايج اين مطالعه نشان داد انجام تمرين هوازي به همراه مصرف آهن و ويتامين C مي تواند بر ذخاير آهن خون تأثير داشته باشد، به طوريكه سبب افزايش هموگلوبين، هماتوكريت، گلبول قرمز، فريتين شده، ولي ترنسفرين را كاهش دهد.

در اين باره معصومه حسيني، پژوهشگر گروه فيزيولوژي ورزشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شرق و همكارانش مي گويد: «نتايج مقايسه شاخص هاي آهن خون قبل و پس از آزمون نشان داد تفاوت معني داري بين قبل و بعد از آزمون ميان شاخص هاي آهن خون آزمودني ها وجود دارد».

آن ها اين چنين ادامه مي دهند: «مقايسه تغييرات شاخص هاي آهن خون در گروه نشان داد در متغيرهاي هموگلوبين، هماتوكريت، گلبول قرمز، فريتين و ترنسفرين بين گروه تمرين+مكمل آهن+ ويتامين C با گروه كنترل اختلاف وجود دارد كه در متغيرهاي هموگلوبين، گلبول قرمز و فريتين اين اختلاف معنادار بود، اما تفاوت معناداري در متغيرهاي هماتوكريت و ترنسفرين مشاهده نشد».

به بيان مجريان اين تحقيق: «نتايج مطالعه ما نشان داد در پي هشت هفته تمرين با مكمل آهن توام با ويتامين C ميزان هموگلوبين خون افزايش معناداري مي يابد».

حسيني و همكارانش بر اساس يافته هاي به دست آمده از پژوهش خود كه در فصل نامه علمي پژوهشي «ابن سينا» منتشر شده، توصيه كرده اند: «زنان مي بايست با مشاوره پزشك و متخصصان تغذيه ورزشي، به همراه تمرين ورزشي از قرص هاي آهن توام با ويتامين C استفاده كنند و ضمن كاهش احتمال ابتلا به كم خوني فقر آهن، از فوايد و منافع آن نيز استفاده لازم را ببرند. اهميت مشاوره با پزشك به اين دليل است كه مصرف خودسرانه مكمل آهن ممكن است خطرات و صدماتي از جمله ناراحتي هاي گوارشي و اختلال در جذب مس و روي را به دنبال داشته باشد».

فصل نامه علمي پژوهشي ابن سينا، توسط اداره بهداشت، امداد و درمان نهاجا و با همكاري دانشگاه علوم پزشكي آجا به منظور ارتقاي سطح علمي كاركنان و برقراري ارتباط علمي آنان با جامعه پزشكي كشور در زمينه هاي طب هوا فضا، طب زير سطحي، طب بحران، طب رزم و روانپزشكي نظامي انتشار مي يابد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۲۳:۱۹ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

گاهي بعضي از خانم‌ها براي ماه‌ها و سال‌هاي طولاني از سوزش ادرار دوره‌اي رنج مي‌برند و به نوعي با آن سازگاري پيدا مي‌كنند و با بهره‌گيري از راهكارهاي ساده خانگي يا مصرف خودسرانه آنتي‌بيوتيك براي مدتي از شر سوزش و درد ادراري خلاص مي‌شوند.
به گزارش بهداشت نيوز، اما نكته مهم اينجاست كه اين خانم‌ها نيازمند بررسي از نظر علل ايجاد درد، سوزش و تكرر ادراري هستند، چراكه اين عوارض ممكن است ناشي از التهاب و عفونت‌هاي جدي‌تري در ناحيه مثانه يا سيستم ادراري باشد يا از عفونت‌هاي دستگاه تناسلي ناشي شود؛ عفونت‌هايي كه با تشخيص درست براحتي درمان مي‌شود.

دكتر آمنه لاهوتي، متخصص زنان و زايمان در گفت‌و‌گو با جام‌جم درباره عفونت‌هاي ادراري مي‌گويد: عفونت محدود به مثانه دردناك و ناراحت‌كننده است، اما اگر اين عفونت به كليه‌ها برسد خطرناك و جدي مي‌شود. عفونت دستگاه ادراري هميشه همراه با علامت و نشانه نيست، اما اگر علامتي داشته باشد اين علائم شامل احساس نياز شديد به ادرار كردن، احساس سوزش هنگام ادرار، ادرار پي در پي و كم‌حجم، ادرار كدر يا همراه خون، ادرار بدبو، بيدار شدن در شب به دليل ادراركردن، احساس درد در ناحيه لگن، پشت يا پهلو، احساس تب و لرز، تغيير در حجم ادرار و درد هنگام مقاربت مي‌شود.

چه كساني مستعد عفونت ادراري هستند؟
عفونت ادراري در برخي زنان شايع‌تر است؛ يعني بيشتر از يك‌بار دچار اين نوع عفونت مي‌شوند.
دكتر لاهوتي بااشاره به اين مساله اظهار مي‌كند: در زناني كه از انواع خاص وسايل پيشگيري از بارداري مثل ديافراگم استفاده مي‌كنند نيز خطر عفونت دستگاه ادراري بيشتر است. بعد از دوران يائسگي نيز عفونت ادراري به دليل كمبود استروژن ممكن است شديدتر شود.

همچنين اختلالات مادرزادي و غيرعادي بودن دستگاه ادراري نيز مي‌تواند باعث ابتلا به عفونت ادراري شود. از سوي ديگر سنگ كليه يا پروستات بزرگ شده نيز باعث حبس ادرار در مثانه و در نتيجه ابتلا به عفونت ادراري مي‌شود.

اين متخصص زنان مي‌افزايد: ديابت و برخي بيماري‌هاي ديگر نيز از طريق اختلال در سيستم ايمني بدن خطر عفونت‌هاي ادراري را افزايش مي‌دهد. همين‌طور كساني كه نمي‌توانند ادرار كرده و از سوند استفاده مي‌كنند در خطر بيشتري از نظر ابتلا به عفونت ادراري هستند.

سوزش هميشه نشانه عفونت ادراري نيست
با وجود آن‌كه سوزش ادرار يكي از علائم مهم عفونت ادراري است، اما سوزش ادرار به خودي خود بيماري خاصي تلقي نمي‌شود و وجود سوزش هنگام ادرار هميشه دليل بر وجود عفونت ادراري نيست بلكه مي‌تواند علل خيلي زيادي داشته باشد كه فقط يكي از آنها عفونت ادراري است.

دكتر لاهوتي با بيان اين مطالب مي‌افزايد: اگر سوزش ادرار همراه با احساس ناراحتي و درد در قسمت خارجي دستگاه تناسلي باشد معمولا نشان‌دهنده وجود التهاب در واژن است. همچنين يكي از علل سوزش ادرار و عفونت مثانه مقاربت است كه در آن خانم‌ها طي روزهاي بعد از مقاربت دچار سوزش ادرار مي‌شوند و اين اتفاق معمولا تكرار شونده است.

وي با تاكيد بر اين كه وجود خون در ادرار از نشانه‌هاي عفونت ادراري است، توضيح مي‌دهد: در عفونت حاد مثانه ۱۵ تا ۲۰ درصد خانم‌ها مبتلا به درد در زير ناحيه ناف مي‌شوند. خانم‌هايي كه يائسه شده و تحت هورمون درماني قرار ندارند نيز مستعد التهاب واژن و عفونت ادراري هستند. اگر سوزش ادرار همراه با ترشح از واژن باشد، نشان‌دهنده التهاب واژن است.

سوزش ادرار، خبر از بيماري‌هاي جدي‌تر مي‌دهد
به گفته دكتر لاهوتي، اگر سوزش ادرار همراه با تب، بد حالي عمومي و درد عضلاني باشد، نشان‌دهنده ابتلاي احتمالي به تبخال تناسلي است كه با گذشت چند روز، تاول‌هاي تبخال ناشي از آن نيز ظاهر مي‌شود.

اين متخصص زنان و زايمان تاكيد مي‌كند: اگر سوزش ادرار همراه با تب و لرز و درد پهلوها باشد، نشان‌دهنده عفونت حاد كليه‌هاست. اگر خانمي دچار سوزش ادرار، تكرر ادرار و احساس فوريت در ادرار شود و حتي پس از خاتمه درمان، ادرارش قطره قطره خارج شود و نيز هنگام مقاربت نيز درد داشته باشد، ممكن است مبتلا به نوعي زايده در مجراي ادرار باشد و نيازمند بررسي بيشتري خواهد بود. همچنين استفاده از دوش و اسپري‌هاي واژينال مي‌تواند سبب سوزش ادرار شود.

وي هشدار مي‌دهد: يكي از علل مهم عفونت دستگاه تناسلي و دستگاه ادراري در خانم‌ها، روابط زناشويي نامتعارف است كه گاهي سبب عفونت‌هاي خطرناك مي‌شود. اين‌گونه عفونت‌ها اگر لگن خانم را گرفتار كند، ممكن است سبب نازايي شود. به همين دليل تشخيص و درمان زودرس اين نوع عفونت‌ها داراي اهميت زيادي است.

عفونت ادراري درمان مي‌شود
وقتي فردي با علائمي از عفونت ادراري به پزشك مراجعه مي‌كند معمولا برايش آزمايش ادرار درخواست مي‌شود. حتي بسته به شرايط ممكن است براي وي آنتي‌بيوتيك هم تجويز شود.

دكتر لاهوتي با تاكيد بر اين‌كه معمولا عفونت ادراري با ميكروب‌هاي مشخصي ايجاد مي‌شود كه درمان آنها نيز نيازمند استفاده از آنتي‌بيوتيك‌هاي خاصي است، مي‌گويد: پس از دادن نمونه ادرار به آزمايشگاه و بسته به‌شدت علائم ادراري و نظر پزشك معالج، مصرف آنتي‌بيوتيك براي بيمار شروع مي‌شود و پس از آماده شدن جواب نهايي كشت ادرار، آنتي‌بيوتيك مصرفي ادامه مي‌يابد يا تغيير داده مي‌شود.

وي مي‌افزايد: امروزه براي عفونت‌هاي بدون عارضه، رژيم‌هاي درماني يك روزه يا سه تا ده روزه ارائه مي‌شود و براي عفونت‌هاي مزمن يا عفونت‌هايي كه دوباره عود مي‌كند از رژيم‌هاي درماني طولاني مدت استفاده مي‌شود.

راهكارهاي ساده براي رفع درد و سوزش ادراري
عفونت دستگاه ادراري معمولا دردناك است، اما با رعايت مواردي مي‌شود تا زماني كه آنتي‌بيوتيك عفونت را از بدن پاك مي‌كند، درد عفونت ادراري را كاهش داد. دكتر لاهوتي در اين‌باره توضيح مي‌دهد: مصرف مقدار زياد مايعات براي رقيق‌كردن ادرار و نيز افزايش حجم ادرار و بيرون ريختن باكتري‌ها مفيد است. با اجتناب از مصرف نوشيدني‌هايي كه باعث التهاب مثانه مي‌شود مانند قهوه، الكل و نوشيدني‌هاي حاوي اسيد و كافئين مي‌توان شدت علائم را كاهش داد. همچنين بعضي از خانم‌ها پس از دوش گرفتن با آب گرم احساس راحتي بيشتر و نيز كاهش علائم ادراري را دارند. گذاشتن پدهاي گرم روي شكم نيز ممكن است باعث كاهش فشار بر مثانه و كاهش علائم شود.

وي تاكيد مي‌كند: باتوجه به اين‌كه علائم عفونت ادراري ممكن است با درمان‌هاي خانگي برطرف شود ولي خود عفونت همچنان پابرجا باشد، توصيه مي‌شود به محض شروع علائم حتما به پزشك مراجعه شود، زيرا باقي‌ماندن عفونت در مجاري ادراري ممكن است عواقب وخيمي داشته باشد. توجه داشته باشيد اثبات برطرف شدن عفونت فقط پس ازانجام مجدد آزمايش ادرار پس از مصرف آنتي‌بيوتيك‌هاي كافي و با فاصله كافي از آزمايش اول ممكن است. در نتيجه درمان‌هاي خانگي فقط بايد به‌عنوان راهي براي كاهش علائم تا زمان دسترسي به پزشك باشد و هرگز نبايد جاي مشاوره با پزشك را بگيرد.

راه‌هايي براي كاهش خطر عفونت ادراري
ـ مصرف مقدار زياد مايعات، بخصوص آب باعث رقيق كردن ادرار و زياد شدن حجم ادرار و در نتيجه كاهش خطر عفونت ادراري مي‌شود.
ـ خانم‌ها بهتر است بعد از ادرار و مدفوع‌كردن، شستن خود از جلو را شروع كرده و رو به پشت حركت كنند تا باكتري‌هاي مقعد وارد دستگاه ادراري نشود. همچنين پس از رابطه زناشويي ليواني پر آب مصرف كرده و ادرار كنند تا باكتري‌ها از محدوده مجاري ادراري خارج شود.
ـ خانم‌ها تا حد امكان از مصرف ملتهب‌كننده‌هايي مثل دئودورانت‌ها و اسپري‌ها خودداري كنند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۱۵:۴۸ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

شكر احتمالا بدترين ماده و تركيب اضافه شده به رژيم هاي غذايي مدرن است. مصرف بيش از اندازه شكر با بسياري از بيماري‌هاي خطرناك و جدي از جمله چاقي، بيماري‌هاي قلبي، ديابت و برخي سرطان‌ ها همراه است. بيشتر افرادي كه شكر مصرف مي‌كنند واقعا از مضرات آن خبر ندارند. خوشبختانه راه‌هاي زيادي براي شيرين كردن غذاها بدون اضافه كردن قند و يا شكر وجود دارد. اين مقاله به بررسي ۸ ماده طبيعي و مفيد كه مي‌ توانند جايگزين شكر شوند مي‌پردازد.
به گزارش بهداشت نيوز، شكر احتمالا بدترين ماده و تركيب اضافه شده به رژيم هاي غذايي مدرن است. مصرف بيش از اندازه شكر با بسياري از بيماري‌هاي خطرناك و جدي از جمله چاقي، بيماري‌هاي قلبي، ديابت و برخي سرطان‌ ها همراه است. بيشتر افرادي كه شكر مصرف مي‌كنند واقعا از مضرات آن خبر ندارند. خوشبختانه راه‌هاي زيادي براي شيرين كردن غذاها بدون اضافه كردن قند و يا شكر وجود دارد. اين مقاله به بررسي ۸ ماده طبيعي و مفيد كه مي‌ توانند جايگزين شكر شوند مي‌پردازد.

اصلا چرا شكر براي بدن انسان مضر است؟
هيچ نكته مثبتي درباره شكر وجود ندارد. شكر هيچ ماده مغذي ندارد. پروتئين، چربي هاي ضروري، ويتامين و مواد معدني، هيچكدام از مواد ذكر شده كه اتفاقا براي زنده ماندن بدن هستند در اين تركيب بي مصرف اما متاسفانه پرمخاطب وجود ندارد. هيچ لزومي به اضافه كردن شكر به رژيم غذايي شما وجود ندارد.

شكر با هورمون هاي مرتبط با سيري و گرسنگي تداخل دارد. اين ماده مي‌تواند منجر به افزايش مصرف كالري و افزايش وزن شود. همچنين متابوليسم بدن را به خطر مي‌اندازد كه در نتيجه مي‌تواند منجر به افزايش سطح هورمون انسولين و ذخيره سازي چربي شود.

۸ ماده طبيعي كه مي‌توانند جانشين شكر شوند:

گياه استويا (Stevia)
استويا يك شيرين كننده كاملا طبيعي است. استويا از برگ‌هاي يك بوته در آمريكاي جنوبي استخراج مي‌شود. نام علمي اين گياه شيرين كنند Stevia rebaudiana است.

گياه استويا فاقد هرگونه كالري است (ميزان كالري آن صفر است). استويا با وجود اينكه يك ماده شيرين كننده است اما هرگز و به هيچ عنوان باعث اضافه وزن در انسان نمي شود. در واقع، مطالعات انساني نشان داده است كه استويا هيچ اثرات نامطلوبي روي سلامتي انسان نمي گذارد سلامتي همراه نيست.

همچنين تحقيقات بيشتر نشان مي دهد كه استويا قند خون و سطح انسولين خون را كاهش مي دهد. در نتيجه استويا يك اسلحه قوي براي مبارزه با ديابت است. اين گياه به طور معمول به دو شكل پودر و مايع در دسترس است. و يكي از بهترين مواد ۱۰۰% طبيعي است كه مي تواند به راحتي جايگزين شكر شود.

زايليتول (Xylitol)
زايليتول در واقع يك الكل قند است كه از لحاظ شيريني مشابه شكر است. اين ماده از چوب گياهاني مثل ذرت يا توس بدست مي آيد. البته در بسياري از گياهان و ميوه ها نيز يافت مي شود.

در هر يك گرم زايليتول ۲.۴ كالري وجود دارد. به اين معني است كه هر گرم اين ماده ۴۰ درصد كمتر از شكر كالري دارد. يعني مصرف زايليتول ميزان قند خون و سطح انسولين را افزايش نمي‌دهد. بيشترين عوارض شكر ناشي از مقادير بالاي فروكتوز است كه زايليتول عاري از هرگونه فروكتوز است و در نتيجه اين ماده مضرات شكر را ندارد.

لازم به ذكر است كه زايليتول بسيار سمي است. اگر حيوان خانگي خصوصا سگ داريد، اين ماده را از دسترس او خارج كنيد. يا آن را در خانه نگهداري نكنيد. چون براي سگ‌ها سمي است.

اريتيتول (Erythritol)
اريتيتول همانند زايليتول يك الكل قند است، اما با اين تفاوت كه كالري بسيار كمتري از زايليتول دارد. در هر گرم اين ماده تنها ۰.۳۴ كالري وجود دارد. شيريني آن دقيقا مشابه شكر است پس به راحتي يكي ديگر از مواد طبيعي جايگزين شكر است.

شربت ياكون (Yacon Syrup)
شربت ياكون از يك گياه بومي جنوب آمريكا با همين نام يعني ياكون گرفته مي‌شود. شربت ياكون داراي رنگي تيره است. مزه اين شربت شيرين است و تقريبا مشابه شيره قند است.

در حالي كه يك مطالعه كوچك نشان داده كه شربت ياكون سبب كاهش قابل توجه وزن در زنان داراي اضافه وزن مي‌شود، اما تحقيقات بيشتري براي اثبات اين ادعا وجود دارد.

داشتن باكتري سالم روده با كاهش خطر ابتلا به ديابت و چاقي، بهبود ايمني و عملكرد بهتر مغز مرتبط است. شربت ياكون باكتري هاي مفيد روده را تغذيه مي كند كه براي سلامتي كلي بدن شما ضروري است. مي‌توانيد از شربت ياكون براي شيرين كردن قهوه يا چاي خود استفاده كنيد. اضافه كردن آن به سس گوجه فرنگي يا سس سالاد نيز يك راه حل استفاده از اين شربت است.

فقط توجه داشته باشيد كه: مصرف مقدار زياد و كنترل نشده شربت ياكون ممكن است منجر به ايجاد گاز اضافي، اسهال و يا ناراحتي گوارشي شود.

شكر نارگيل (Coconut Sugar)
شكر نارگيل از تنه نخل نارگيل استخراج مي‌شود. اين ماده حاوي مواد مغذي زيادي از جمله آهن، روي، كلسيم، پتاسيم و همچنين آنتي اكسيدان‌ها است. شكر نارگيل كالري بالايي مشابه شكر معمولي دارد. اما با توجه به اينكه مواد مغذي بالايي دارد مي‌تواند جايگزين شكر معمولي شود. شكر نارگيل مثل شكر معمولي مقدار زيادي فروكتوز دارد. هرچند كه جايگزين مناسبي براي شكر معمولي است اما نبايد در مصرف آن زياده روي كرد. ولي در هر صورت بهتر است چنين ماده اي جايگزين شكر شود.

عسل
عسل برخلاف شكر، حاوي مقدار كمي از ويتامين‌ها و مواد معدني، و همچنين حاوي مقادير فراوني از انواع آنتي اكسيدان هاي مفيد است. خوردن عسل باعث افزايش سطح آنتي اكسيدان‌ها در خون شما شود. هرچقدر آنتي اكسيدان در خون بالا باشد احتمال ابتلا با بيماري‌ها نيز كمتر مي‌شود. مصرف عسل به جاي شكر مي‌تواند يك گزينه مناسب براي تعديل ديابت باشد. عسل همچنين كلسترول خوب بدن را افزايش مي‌دهد. مطالعات نشان ميدهد كه عسل طبيعي تاثير بسيار كمي بر افزايش ميزان قند خون و متابوليسم بدن دارد.

شربت افرا
شربت افرا يك مايع غليظ و شيرين است كه از درختان افرا تهيه مي‌شود. شربت افرا حاوي مقادير زيادي از مواد معدني از جمله كلسيم، پتاسيم، آهن، روي و منگنز است. اين شربت فوق العاده حاوي دست كم ۲۴ نوع مختلف آنتي اكسيدان است.

مطالعات زيادي نشان داده كه شربت افرا ممكن است، حتي از مزاياي ضد سرطاني نيز برخوردار باشد. در حالي كه شربت افرا حاوي برخي مواد مغذي مفيد و آنتي اكسيدان ها است، اما مقدار قند بالايي نيز دارد. با اين وجود بخاطر وجود مقادير بالايي از مواد معدني به شكر ترجيح داده مي‌شود و مي توان جايگزين شكر شود. يادمان باشد شكر هيچ ماده معدني، ويتامين و ناصر ضروري ديگر را ندارد.

ملاس (Molasses)
ملاس يك مايع شيرين، قهوه‌اي و غليظ است. ملاس حاوي مقادير زيادي از ويتامين‌ها و مواد معدني، و همچنين چند نوع آنتي اكسيدان است. ملاس حاوي مواد مغذي زيادي است كه از سلامت استخوان و قلب حمايت مي‌كند. ملاس به تنظيم قند خون كمك مي‌كند. با اين وجود هنوز حاوي فروكتوز زيادي است و بايد كم مصرف شود. اما يك ماده بهتر و مفيدتر است و بهتر است جايگزين شكر شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۱۵:۲۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

بنابر بررسي‌هاي محققان موسسه فناوري ماساچوست (MIT) در آمريكا، نقص در عملكرد و ساختار قشر سينگوليت قدامي در مغز باعث ابتلا به بيماري اوتيسم مي‌شود.
به گزارش بهداشت نيوز به نقل از طبنا، اگرچه برخي از ژن‌هاي خاص مي‌توانند فرد را به اختلال‌هاي روانشناختي مبتلا كنند، هنوز عملكرد و مكانيسم‌هاي تمام نواحي مغز كه موجب اختلال‌هاي خاصي در افراد مي‌شوند، كاملا شناخته شده نيستند. جهش‌هاي موجود در ژن SHANK3 يا حذف اين ژن در بدن مي‌تواند فرد را به اختلال طيف اوتيسم و اختلال نادر ديگري به نام سندرم فيلن- مك‌درميد (Phelan-McDermid syndrome) مبتلا كند.

همچنين در بررسي‌ها مشخص شده است، آن دسته از موش‌هاي آزمايشگاهي كه به جهش‌هاي ژنتيكي SHANK3 مبتلا هستند، از خود برخي از ويژگي‌هاي اوتيسم، مانند اجتناب از تعاملات اجتماعي، بروز مي‌دهند. اما تاكنون عملكرد برخي از نواحي مغز كه مسئول اين نوع رفتار در مبتلايان به اوتيسم است، شناسايي نشده بود.

عصب‌شناسان ام‌آي‌تي در بررسي‌هاي خود، نوعي مدارهاي عصبي در مغز كه موجب نقص در رفتارهاي اجتماعي مي‌شود، شناسايي كردند. آنها دريافتند نقص در عملكرد و ساختار قشر سينگوليت قدامي در مغز موش‌هاي داراي جهش SHANK3 موجب نقص در تعاملات اجتماعي مي‌شود.

مكانيسم‌هاي نوروبيولوژيكي نقص‌هاي اجتماعي، بسيار پيچيده هستند و نواحي مختلفي از مغز را گرفتار مي‌كنند. نتايج بررسي اين محققان، قطعه‌اي ديگر از پازل نقشه مدارهاي عصبي مسئول نقص در تعاملات اجتماعي افراد مبتلا به اختلال طيف اوتيسم را تكميل مي‌كند.

از ديگر نواحي مغز كه به تعاملات اجتماعي صدمه مي‌زند، قشر پيش‌پيشاني و اثر آن روي نواحي ديگر مغز از جمله، هسته اكومبنس و هابنولا، است. اما در بررسي‌هاي گذشته بين قشر پيش‌پيشاني و نقص در تعاملات اجتماعي ناشي از جهش در ژن SHANK3 ارتباطي پيدا نشده بود.

محققان ام‌آي‌تي به جاي قشر پيش‌پيشاني مغز، روي قشر سينگوليت قدامي مغز متمركز شدند. اين ناحيه از مغز نقش مهمي در عملكردهاي اجتماعي بازي مي‌كند و البته در پردازش‌هاي شناختي، مانند محاسبه هزينه-فايده، انگيزه و تصميم‌گيري هم تاثيرگذار است.

اين محققان دريافتند، نبود ژن SHANK3 در عصب‌هاي موجود در قشر سينگوليت قدامي مغز كافي است تا اختلال در ارتباط‌هاي اجتماعي فرد به وجود آيد. آنها براي درمان اين وضعيت با استفاده از اپتوژنتيك و داروهاي خاص، عصب‌هاي قشر سينگوليت قدامي مغز موش‌هاي آزمايشگاهي داراي جهش ژني SHANK3 را فعال كردند و متوجه بهبود در رفتارهاي اجتماعي آنها شدند.

به گزارش طبنا، محققان ام‌آي‌تي مي‌گويند اين بررسي مي‌تواند به شناخت بهتر مكانيسم‌هاي عصبي رفتارهاي اجتماعي و همچنين نقص‌هاي اجتماعي ناشي از اختلال‌هاي عصبي كمك كند و شرايط درمان افراد مبتلا را بهبود بخشد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۱۱:۴۳ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

نايب ‌رئيس هيئت‌مديره شركت ارتباطات زيرساخت با بيان اينكه اينترنت تحريم نمي‌شود گفت:اينترنت در دنيا در حال ارزان شدن است و ما نيز براي كاهش قيمت، برنامه داريم.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت ارتباطات، سجاد بنابي با تأكيد بر اين‌كه خواسته ما قطعاً در حال حاضر نه ‌تنها گران نشدن قيمت اينترنت بلكه حتي كاهش قيمت‌ها است و بر اساس برنامه‌ريزي‌ها، تلاش مي‌شود قيمت اينترنت، نسبت به قيمت‌هاي فعلي افزايش پيدا نكند، گفت: براي كاهش قيمت اينترنت زيرساخت، برنامه داريم. دليلش هم اين است كه در دنيا اينترنت در حال ارزان شدن است.

وي از چابك سازي و كوچك ‌سازي به عنوان ماموريت جديد در شركت ارتباطات زيرساخت نام برد و گفت: در حال حاضر آزادسازي بحث مكالمات بين‌الملل را پيگيري مي‌كنيم تا آن را به ‌طور كامل به اپراتورهاي بخش خصوصي واگذار كنيم. يك مصوبه‌اي هم كميسيون تنظيم مقررات ابلاغ كرده است كه ما تا پايان شهريور ماه به ‌طور كامل مكالمات بين‌الملل را به بخش خصوصي واگذار كنيم و شركت ارتباطات زيرساخت تنها نقش حاكميتي داشته باشد.

بنابي ادامه داد: قبلاً مكالمات بين‌الملل از طريق اپراتورها در اختيار زيرساخت قرار مي‌گرفت و زيرساخت آن را تحويل شركت‌هايي كه در خارج از ايران با آن‌ها قرارداد داشت، مي‌گذاشت و بالعكس. اين فرآيند بر اساس مأموريت جديد قرار است تغيير كند و زيرساخت فقط نقطه اتصال را برقرار كند و خود اپراتورها مي‌توانند با شركت‌ها و اپراتورهاي خارجي قرارداد ببندند و فرآيند ارتباط را برقرار كنند.

وي افزود: همچنين ما در حال فراهم كردن شرايطي هستيم تا ظرف يكي دو سال آينده، بحث ترافيك اينترنت را هم به اپراتورها واگذار كنيم. به اين معنا كه عملاً خريد و فروش اينترنت توسط خود ارائه ‌دهندگان سرويس انجام شود و خود آن‌ها با شركت‌هاي خارجي بي ‌واسطه ارتباط برقرار كنند.

شركت اروپايي به خاطر قطعي اينترنت در ايران عذرخواهي و جبران خسارت كرد

نايب ‌رئيس هيئت‌مديره شركت ارتباطات زيرساخت درباره قطعي چندي پيش اينترنت كه گلايه وزير ارتباطات را هم در پي داشت و حتي خواستار جبران خسارت زيان ديدگان شده بود گفت: اتفاقي كه افتاده بود و ممكن است تكرار شود اين است كه برخي لينك‌هاي ارتباطي ما با تأمين‌ كننده‌هاي اينترنت در خارج از كشور قطع شد. البته براي اينكه اين اتفاق نيفتد تمهيداتي انديشيده شده و از حدود ۷ سال پيش سعي كرديم نقاط اتصال كشور به اينترنت را توسعه دهيم. در حال حاضر تقريباً در همه مرزهاي غربي، شمالي و جنوبي ما اتصال اينترنت داريم.

وي گفت: به همين دليل امكان قطع اينترنت كشور به ‌يك ‌باره تقريباً وجود ندارد. چون اگر از يك ورودي قطعي اينترنت داشته باشيم مي‌توانيم آن را از ورودي‌هاي ديگر جبران كنيم. يكي از كارهايي كه ما سعي داريم انجام دهيم بالانس كردن توزيع ورودي‌ها است تا شاهد قطعي‌هاي مختصر هم نباشيم.

بنابي تصريح كرد: اما آن اتفاقي كه افتاد اين بود كه اينترنت دو تأمين‌كننده‌ خارجي، به دليل قطعي فيبر ايجاد شده در اروپا قطع شد. با اينكه تلاش كرديم توزيع مناسبي داشته باشيم اما اين دو مسير در يك نقطه اروپايي روي ‌هم افتادند و وقتي قطعي اتفاق افتاد، ورودي دو مرز ما به‌ طور كامل قطع شد. اين اتفاق خيلي نادر و البته خارج از اراده ما و تامين كننده بود. شركت تأمين‌كننده‌ ظرفيت هم كه يك شركت اروپايي بود (و مستقيم با ما قرارداد ندارد) در نهايت ناچار به عذرخواهي و جبران خسارت شد.

اينترنت تحريم نمي‌شود

نايب ‌رئيس هيئت‌مديره شركت ارتباطات زيرساخت در پاسخ به اين سؤال كه آيا تحريم و يا محدوديت‌هاي مالي براي تسويه با شركت‌هاي خارجي تأثيري در آن قطعي داشت و يا اساساً تحريم‌ها تأثيري بر اينترنت كشور داشته است يا خير گفت: بسياري از تحريم‌هايي كه متوجه كشورمان شده، به‌طور مستقيم كاربردهاي عمومي را هدف قرار نداده است بلكه آن‌چه باعث مي‌شود كه برخي تعاملات تجاري با محدوديت مواجه شود، تحريم بانكي است.

بنابي افزود: در موضوع اينترنت هم ممكن است همين بحث وجود داشته باشد اما چون در اين رابطه ما علاوه بر هزينه، درآمد هم داريم و از شركت‌هايي كه خريد اينترنت مي‌كنيم، سرويس‌هاي شامل ترانزيت ترافيك هم به آن‌ها ارائه مي‌دهيم با ارتباطاتي كه برقرار شده مانع از تأثير تحريم‌هاي بانكي بر خريد اينترنت شده‌ايم.

وي درباره درخواست شركت‌هاي ارائه‌ كننده خدمات اينترنت ثابت براي افزايش ۵۰ درصدي بهاي خدمات‌شان و اينكه آيا شركت زيرساخت قيمت اينترنتي كه در اختيار اين شركت‌ها قرار مي‌دهد را افزايش مي دهد يا خير گفت: درخواست FCP ها براي افزايش قيمت اساساً ارتباطي به زيرساخت پيدا نمي‌كرد چراكه اصلاً شركت زيرساخت، قيمت اينترنت را گران نكرده است كه اين شركت‌ها بخواهند متأثر از اين افزايش، قيمت خدمات خود را افزايش دهند. در واقع شركت زيرساخت از حدود ۳ سال پيش تاكنون طي دو نوبت بيش از ۵۰ درصد از قيمت فروش اينترنت به اپراتورها و FCP ها را كاهش داده است.

نايب ‌رئيس هيئت‌مديره شركت ارتباطات زيرساخت افزود: در پي اين درخواست هم مجموعه رگولاتوري و همچنين شخص وزير چند شرط براي آن‌ها تعيين كردند، كه يكي از آن‌ها افزايش كيفيت خدمات و ديگري تنوع خدمات‌شان بود كه بر آن مبنا سازمان تنظيم مقررات ارتباطات، امكان بررسي درخواست‌شان براي افزايش قيمت را پيدا مي‌كند.

وي ادامه داد: اين‌كه گفته مي‌شود زيرساخت اينترنت را گران مي‌فروشد پس FCP ها ناچارند اينترنت را گران بفروشند، اشتباه است. قيمت اينترنتي كه اپراتورها و FCP ها از زيرساخت خريداري مي‌كنند چيزي حدود ۸ تا ۱۰ درصد كليه هزينه‌هاي آن‌ها است؛ يعني اگر همين فردا زيرساخت، اينترنت را با قيمت صفر در اختيار اين شركت‌ها قرار دهد اپراتورها در نهايت ۱۰ درصد از هزينه‌هاي‌شان كم مي‌شود.

لايه‌هاي «خدمات» و «محتوا» در شبكه ملي اطلاعات متولي ندارد

نايب ‌رئيس هيئت‌مديره شركت ارتباطات زيرساخت درباره سرنوشت شبكه ملي اطلاعات و اينكه چرا انتقادات نسبت به تأخير در اجرايي شدن اين پروژه به ‌طور دائم متوجه وزارت ارتباطات است گفت: براي پاسخ به اين سؤال بايد به اين مسئله توجه كرد كه شبكه ملي اطلاعات يك پروژه‌اي نيست كه بگوييم انجام مي‌دهيم، افتتاح مي‌كنيم و تمام. شبكه ملي اطلاعات در واقع گفتمان انقلاب اسلامي در مواجهه با فضاي مجازي است؛ رويكرد آن ‌هم خيلي واضح و مشخص است؛ بر اساس اين رويكرد گفته مي‌شود تا حد امكان در لايه زيرساخت، خدمات و محتوا، استقلال خودمان را در فضاي مجازي حفظ كنيم. اين مبناي مفهومي شبكه ملي اطلاعات است. البته استقلال به معناي قطع ارتباط نيست بلكه بايد از رويكرد مصرف‌كننده و تأثيرپذير بودن به سمت توليد كننده و تأثيرگذار بودن حركت كنيم.

وي با تأكيد بر اينكه شبكه ملي اطلاعات سه لايه دارد گفت: لايه اول آن «زيرساخت» است، لايه دوم «خدمات» و لايه سوم «محتوا» است. شوراي عالي فضاي مجازي يك مصوبه كلي داشت كه اين تقسيم‌بندي را انجام داده و براي هر كدام از اين حوزه‌ها متولياني تعيين كرد. متولي حوزه «زيرساخت» شبكه ملي اطلاعات، وزارت ارتباطات است. تنها سندي هم كه به‌ عنوان سند الزامات شبكه ملي اطلاعات وجود دارد، سند الزامات پياده‌سازي «زيرساخت» است. در دو لايه بعدي شبكه ملي اطلاعات كه «خدمات» و «محتوا» باشد سند الزامات توسط مركز ملي فضاي مجازي ابلاغ نشده است. بر اين اساس در حال حاضر دستورالعملي براي اقدامات در لايه «خدمات» و «محتوا» و نيز اهداف كمي براي آن وجود ندارد.

بنابي با بيان اينكه متولي اصلي تقسيم وظايف و نظارت بر اجراي آن‌ها مركز ملي فضاي مجازي است و خودشان بايد تعيين كنند چه نهادهايي در لايه‌هاي «خدمات» و «محتوا» چه مسؤوليت‌هايي دارند، درباره اينكه چرا حتي در مركز ملي فضاي مجازي هم باور نمي‌شود كه وزارت ارتباطات ۸۰ درصد الزامات خود را در لايه «زيرساخت» شبكه ملي اطلاعات انجام داده است گفت: از آن موقع كه اسناد را به ‌طور كامل در اختيارشان قرار داده‌ايم، بيش از دو ماه مي‌گذرد اما هنوز به ما پاسخي نداده‌اند كه كجاي آن ايراد دارد؛ بنابراين وقتي سندي را بررسي نكرده‌اند چه انتقادي را متوجه وزارت ارتباطات مي‌كنند. به نظر مي‌رسد كه فضاسازي‌هايي كه مي‌شود بيشتر ژورناليستي است تا كارشناسي و فني.

نايب ‌رئيس هيئت‌مديره شركت ارتباطات زيرساخت تأكيد كرد: در حال حاضر وزارت ارتباطات تمام شهرهاي كشور را به شبكه ملي اطلاعات متصل كرده است و حدود ۷۰ درصد روستاهاي بالاي ۲۰ خانوار هم به اين شبكه متصل شده‌اند. بر همين مبنا اگر بتوانيم اين اهداف را پيش ببريم تا پايان سال مي‌توانيم ارتباط تمام مدارس كل كشور به شبكه ملي اطلاعات را برقرار كنيم.

نقش وزارت ارتباطات در موضوع بلاكچين، هماهنگ‌ سازي است

وي يكي از مشكلات فعلي در قبال مسأله رمز ارزها و تكنولوژي بلاك‌چين را نبود صداي واحد از حاكميت عنوان كرد و گفت: در يك مجموعه يك اداره كل مي‌گويد خيلي خوب است و يك اداره كل ديگر مي‌گويد خيلي بد است و هر كدام هم سعي مي‌كنند در آن فضايي كه در اختيار دارند و زورشان مي‌رسد حرفشان را به كرسي بنشانند.

وي ادامه داد: در حوزه بلاكچين، وزارت ارتباطات فقط در موضوع پيش‌بيني تكنولوژي و كمك به ابزارسازي مي‌تواند كمك كند. چون در موضوع رمزارز، از يك‌سو موضوع پول و ارز مطرح است كه بايد بانك مركزي سياست‌گذاري داشته باشد، از سوي ديگر هم چون براي استخراج ارزهاي ديجيتال نياز به تجهيزات خاصي همچون ماينرها وجود دارد وزارت صنعت درگير است و در مسئله برق و سياست‌گذاري مصرف انرژي هم بايد وزارت نيرو ورود كند.

بنابي گفت: بنابراين نقش وزارت ارتباطات در اين رابطه مي‌تواند فقط هماهنگ‌ سازي و تصميم سازي باشد؛ كما اين‌كه در اين رابطه در وزارت ارتباطات سند منتشر شده و تحقيقاتي انجام‌ گرفته و اين تحقيقات در اختيار كميسيون‌هاي دولت قرار داده شده و با دستگاه‌هاي مختلف هم مشورت انجام‌ گرفته است. ولي عملاً تصميم گير وزارت ارتباطات نيست چون واقعاً در اين موضوع ارتباط مستقيمي ندارد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۷:۵۱:۳۹ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

علي‌رغم انتشار گزارش سه ماهه مالي اخير اپل كه نشان از افزايش سود شركت داشت، بر كسي پوشيده نيست كه اين روزها تجارت اسمارت‌فون اين شركت حال و روز خوبي ندارد. عرضه اسمارت‌فون‌هاي جديد شركت در ماه سپتامبر مي‌تواند تا حدود زيادي ورق را به نفع كوپرتينويي‌ها برگرداند، اما به گزارش DigiTimes شركت‌هاي فراهم‌كننده قطعات مختلف هندست‌هاي شركت، خبر از آن مي‌دهند كه سفارش قطعات براي آي‌فون 11 بالا نيست.

در گزارش مذكور وضعيت سفارش براي تاچ پنل و ديگر قطعات مورد نياز آي‌فون‌ها بسيار ضعيف عنوان شده است. اپل از چندي پيش توليد انبوه سري جديد گوشي‌هاي خود را آغاز كرده، اما اين وضعيت نشان مي‌دهد شركت بر روي فروش آي‌فون 11 حساب ويژه‌اي باز نكرده است. در گزارشي كه از طرف Bloomberg منتشر شده نيز وضعيت مشابهي عنوان شده است. بر اساس اين گزارش، اپل روي هم رفته براي هر سه مدل از آي‌فون‌هاي سال جاري، حدود 75 ميليون دستگاه سفارش قطعه داده است. اين تعداد در مقايسه با عملكرد شركت در سال‌هاي گذشته به هيچ وجه قابل مقايسه نيست و نشان از آن دارد كه مسئولان شركت، فروش سال پيش رو را چندان بالا پيش‌بيني نمي‌كنند. البته اين شرايط چيزي از درآمد و سود شركت كم نمي‌كند، چرا كه عملكرد گجت‌هاي پوشيدني، آي‌پد و مك فوق‌العاده است.

سياست هميشگي شركت اپل بر اين بوده است كه تا حد ممكن زنجيره تامين‌كنندگان قطعات محصولات خود را متنوع و گوناگون سازد. با وجود جنگ تجاري بين چين و آمريكا، اين مساله در سال جاري از اهميت فراواني برخوردار است. شايد انتشار گزارش‌هايي از برخي شركت‌ها مبني بر سفارش كم قطعات نيز از همين موضوع نشات مي‌گيرد. از طرف ديگر بايد با اين حقيقت تلخ نيز روبرو شد كه آي‌فون 11 در مقايسه با نسل قبلي خود تفاوت زيادي ندارد و اپل با علم بر اين موضوع مي‌داند كه با اين دستگاه‌ها موفقيت بزرگي عايد شركت نخواهد شد.

در صورتي كه تا به حال اخبار مربوط به آي‌فون‌هاي 2019 را دنبال نكرده باشيد، بايد گفت بر اساس گزارشات منتشر شده، اسمارت‌فون‌هاي سال جاري سيب گاز خورده در پنل جلويي كمترين تغييري با آي‌فون‌هاي حال حاضر در بازار نخواهند داشت. به مانند سال گذشته پنل‌هاي اولد 5.8 و 6.5 اينچي در مدل‌هاي پريميوم و پنل 6.1 اينچي LCD در مدل ارزان قيمت به كار گرفته خواهد شد. مهمان چندسال اخير آي‌فون‌ها، بريدگي بالاي صفحه نمايش، نيز بدون هيچ تغييري كماكان در جاي خود باقي خواهد بود.

 

برخلاف تغييرات در طراحي، اپل تمامي سعي خود را كرده است تا در زمينه آپگريد مشخصات و ويژگي‌هاي آي‌فون 11 عملكرد قابل قبولي داشته باشد. به عنوان مثال دوربين سلفي از 7 به 12 مگاپيكسل افزايش خواهد يافت و فناوري Face ID دستخوش تغييراتي خواهد شد. به واسطه اين تغييرات فناوري Face ID در آي‌فون‌هاي جديد قادر خواهد بود تا از فاصله كم و زواياي مختلف چهره كاربر را تشخيص دهد. البته هنوز مشخص نيست سيستم امنيتي اپل به مانند Face ID در اسمارت‌فون پيكسل 4 قادر به شناسايي چهره در حالت‌هاي افقي يا برعكس نيز باشد.

در زمينه دوربين‌هاي پشتي نيز تغييرات فراوان و بزرگ خواهند بود؛ برخي از اضافه شدن سنسوري ديگر به مدل‌هاي پريميوم صحبت مي‌كنند و تصاوير مربوط به ماژول چهارگوش اين هندست‌ها نيز در تمام شبكه‌هاي مجازي در بين كاربران دست به دست مي‌چرخد. انتظار مي‌رود از آي‌فون 11 در كنار محصولاتي نظير سري پنجم اپل واچ و همچنين آي‌پد جديد 10.2 اينچي، در اوايل سپتامبر رونمايي شود. پيش فروش و عرضه اين محصولات نيز به فاصله يك يا دو هفته پس از رونمايي صورت خواهد گرفت.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۷:۵۱:۱۰ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

تخفیف لند