اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

گزارشي جديد نشان مي دهد پيمانكاران كنترل كيفيت دستيار صوتي اپل به بخش هايي از محاورات خصوصي كاربران گوش مي دهند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از ا نگجت، هرچند اپل روي حفظ حريم خصوصي كاربران تاكيد دارد اما به نظر مي‌رسد چندان به اين امر پايبند نيست.

روزنامه گاردين به نقل از يك منبع آگاه فاش كرده پيمانكاران كنترل كيفيت «سيري» طور مرتب اطلاعات حساس كاربران را مي‌شنوند از جمله اطلاعات پزشكي، فعاليت‌هاي مجرمانه و غيره. اين درحالي است كه چندي قبل فاش شده بود پيمانكاران گوگل و آمازون نيز قادر به شنيدن محاورات شخصي كاربران هستند.

البته به گفته اين منبع آگاه، پيمانكاران فقط كمتر از يك درصد محاورات روزمره سيري را مي‌شنوند. همچنين از هر محاوره چند ثانيه آن قابل شنيدن است.

اپل هم مانند بقيه همتايان خود خواهان بررسي عملكرد دستيار صوتي خود در خصوص انجام درخواست‌هاي كاربران است.

اين شركت در بيانيه‌اي اعلام كرده اقدامات محافظتي چند لايه براي حفظ حريم خصوصي كاربران دارد. ثبت محاورات كاربران به اپل آي دي‌هاي آنان متصل نيست. همچنين محاورات در واحدهايي ايمن و توسط افرادي بررسي مي‌شوند كه ملزم به رعايت حفظ حريم خصوصي كاربران هستند.

با اين وجود نگراني‌هايي به وجود آمده است. زيرا پيمانكاران از اين روش به درآمد بالايي دست مي‌يابند و از سوي ديگر هنگام استخدام نيرو براي اين واحدها آزمايش‌هاي كمي انجام مي‌شود. به اين ترتيب در صورت استخدام فردي خرابكار، از اطلاعات كاربران استفاده مي‌شود. علاوه بر آن سياست‌هاي خاصي براي كنترل اطلاعات حساس وجود ندارد.

اكنون به نظر مي‌رسد تا زماني كه اپل و رقبايش از كارمندان انساني براي كنترل كيفيت درخواست‌هاي دستيار صوتي استفاده مي‌كنند، نمي‌توان از ثبت صوت افراد جلوگيري كرد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۷ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۷:۳۲ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

پيشرفت‌هايي در سراسر جهان براي مبارزه با مصرف تنباكو صورت گرفته، اما افزايش اقدامات جدي براي كمك به افراد در جهت ترك اين محصولات كشنده ضروري است.
به گزارش بهداشت نيوز به نقل از سازمان جهاني بهداشت، بسياري از دولت‌ها پيشرفت‌هاي قابل ملاحظه‌اي در زمينه مبارزه با مصرف تنباكو داشته‌اند و در حال حاضر پنج ميليارد نفر با ممنوعيت‌هاي استفاده از تنباكو، ‌هشدارهاي گرافيكي روي بسته‌بندي اين محصولات و ساير اقدامات موثر براي كنترل دخانيات آشنايي دارند. اين آمار چهار برابر دهه گذشته است؛ با اين وجود آمار سازمان جهاني بهداشت نشان مي‌دهد بسياري از كشورها هنوز اقدامات و سياست‌هاي لازم براي مبارزه با دخانيات را پياده نكرده‌اند.
بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت سالانه بيش از هفت ميليون نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر مصرف دخانيات از دست مي‌دهند. اين رقم هر روز رو به افزايش است و بايد اقدامات موثري در زمينه مبارزه با مصرف تنباكو صورت گيرد.

بر اساس همين آمار در حال حاضر بيش از ۱.۱ ميليارد نفر در جهان سيگاري هستند و ۸۰ درصد اين افراد در كشورهاي كم در آمد و متوسط زندگي مي‌كنند.
هفتمين گزارش سازمان بهداشت جهاني در خصوص همه‌گيري مصرف تنباكو، تلاش كشورها را براي اجراي موثرترين تدابير در راستاي كنوانسيون چهارچوب كنترل تنباكو (WHO FCTC) كه منجر به كاهش تقاضاي تنباكو شده‌اند، مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌دهد.

اين تدابير ازجمله بسته سياست‌گذاري MPOWER موجب كاهش هزينه مراقبت‌هاي بهداشتي و حفظ جان انسان‌ها شده‌اند. گزارش MPOWER در سال ۲۰۰۷ ميلادي به منظور تشويق اقدامات دولتي در شش حوزه استراتژي‌هاي كنترل تنباكو متناسب با رويكرد كنوانسيون WHO FCTC منتشر شد:
۱- نظارت بر مصرف تنباكو و اجراي سياست‌هاي پيش‌گيرانه
۲- محافظت از مردم در برابر دود تنباكو
۳- ارائه كمك براي ترك مصرف تنباكو
۴- هشداردادن به مردم در خصوص خطرات مصرف تنباكو
۵- اعمال ممنوعيت در تبليغات، ارتقاء و حمايت از مصرف تنباكو
۶- اخذ ماليات از معاملات تنباكو

برخي از توصيه‌هاي سازمان جهاني بهداشت در روز جهاني بدون دخانيات در زمينه تشويق به كاهش مصرف دخانيات عبارتند از:
-ايجاد اماكن عمومي بدون دخانيات
- بسته بندي ساده و استاندارد انواع محصولات دخانيات، به منظور كاهش جذابيت و كاهش تقاضاي اين محصولات
- درج هشدارهاي سلامت و ميزان سمي بودن محصولات دخانيات روي بسته‌بندي
-اقدامات تشويقي براي افرادي كه دخانيات را ترك كرده‌اند
-افزايش ماليات سيگار و تنباكو
-راه‌اندازي كمپين‌هاي ترك سيگار
-جلوگيري از تبليغ دخانيات

سيگار به عنوان محبوب‌ترين نوع دخانيات عامل اصلي بيماري انسداد ريوي مزمن است. بيماري انسداد ريوي مزمن (COPD) اصطلاحي براي توصيف بيماري‌هاي پيشرونده ريوي از جمله آسم، برونشيت مزمن، آمفيزم يا تركيبي از اين اختلالات است. آمفيزم عبارت است از يك بيماري مزمن ريه كه طي آن كيسه‌هاي هوايي در ريه بيش از اندازه گشاد مي‌شوند و در نتيجه، خاصيت ارتجاعي رشته‌هايي كه كيسه‌هاي هوايي را هنگام تنفس باز و بسته مي‌كنند از بين مي‌رود.
تنگي نفس، سرفه‌هاي مكرر (معمولا سرفه‌هاي خشك و بدون خلط)، خس خس كردن و احساس سفتي (Tightness) در ناحيه قفسه سينه، از مهمترين علايم اين بيماري محسوب مي‌شوند.

برخي از مهمترين مضرات تنباكو عبارتند از:
*** دخانيات توانايي باروري را كاهش مي دهد
*** استعمال دخانيات فرآيند پيري را تسريع مي‌كند
*** سيگار سبب نازك شدن غشاي مغز مي‌شود
*** سيگار، عامل اصلي ۱۲ سرطان است
*** قرار گرفتن در معرض دود سيگار احتمال ابتلا به بيماري سل را افزايش مي‌دهد
*** سيگار مانع از اثربخشي دارو هاي كليه مي‌شود
** دود سيگار سبب افزايش مقاومت باكتري‌هاي بيماري زا مي‌شود


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۷ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۷:۱۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

به گزارش بهداشت نيوز، ماسك‌هاي مو سبب رشد مو‌هاي سر و از بين بردن انواع بيماري‌هاي پوست و مو مي‌شود اما استفاده از اين ماسك‌ها هم خود نيازمند رعايت نكات بسيار مهمي است. اگر در قرار دادن و استفاده كردن از ماسك‌هاي متعدد به نكات مهم و ضروري توجه نكنيد، نتيجه لازم را نمي‌گيريد.

در اين‌جا به معرفي نكات مهمي كه هنگام استفاده از ماسك مو ضروري هستند، مي‌پردازيم.
قبل از استحمام روغن مو بزنيد
همواره دو ساعت پيش از آن كه به حمام برويد روغن‌هاي طبيعي و مقوي را روي مو سر خود قرار دهيد و به كمك آن‌ها روغن تراپي كنيد.

مزاج خود را بشناسيد
روغن‌هاي متعدد داراي طبعي سرد و گرم هستند و براي استفاده از آ‌ن‌ها بايد طبع مزاجعي خود را بشناسيد به همين دليل اغلب پزشكان تغذيه و متخصصان طب سنتي توصيه مي‌كنند كه قبل از استفاده از هر روغني طبع آن را بسنجيد.

هفته‌اي يك بار از ماسك استفاده كنيد
هفته‌اي يك بار از ماسك‌هاي شيميايي كه همانند شامپو هستند استفاده كنيد اين ماسك‌ها داراي مواد قليايي هستند كه اگر چند بار در هفته از آن‌ها استفاده كنيد ريشه مو آسيب مي‌بيند.

از سشوار دوري كنيد
حتي المقدور سعي كنيد از سشوار، اتوي مو و ديگر وسايلي كه حرارت مستقيم را به موي شما مي‌رساند، دوري كنيد؛ علاوه بر آن هرگاه كه احساس كرديد موي سرتان خشك شده است حتما از روغن مو استفاده كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۷ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۶:۵۷ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

به گزارش خبرگزاري تسنيم، احمد اميرآبادي فراهاني در برنامه تيتر امشب گفت: بهمن سال 89 كه دولت دهم يارانه نقدي را برقرار كرد قرار بود مردم در مصرف آب، برق و حامل‌هاي انرژي صرفه جويي كنند و دولت از مازاد اين درآمد‌ها يارانه‌اي نفدي به مردم پرداخت كند، اما دولت بعد از چندسال به اين نتيجه رسيد كه يارانه به نيازمندان تعلق دارد و بايد يارانه پردرآمد‌ها را حذف كند.

وي افزود: نه تنها از سال اول كه 63 ميليون نفر يارانه مي‌گرفتند كم نشد بلكه تاكنون حدود 80 ميليون نفر يارانه بگير شدند و سالانه نيز حدود يك ميليون نفر به اين جمع اضافه مي‌شود.

اين نماينده مجلس تصريح كرد: از سال 93 و 94 در قانون بودجه، مجلس دولت را مكلف كرده است كه يارانه افرادي كه پردرآمد هستند را قطع كند كه دولت هنوز اين كار را انجام نداده است، چون يارانه به سمت بحث‌هاي سياسي و راي گيري و انتخابات مجلس و رياست جمهوري ربط داده شد؛ اما واقعيت اين است كه كسي نمي‌تواند يارانه‌ها را قطع كند.

اميرآبادي فراهاني با بيان اينكه افراد پردرامد و دهك‌هاي بالا قابل شناسايي نيستند، گفت: بيشتر افرادي كه يارانه شان قطع شده است افرادي هستند كه زيرپوشش كميته امداد، تامين اجتماعي، بازنشسته و مستمري بگير هستند.

وي تصريح كرد: به علت اينكه بانك اطلاعاتي منسجمي در كشور نداريم نمي‌توان خانوار‌ها را از نظر درآمد به صورت دقيق تفكيك كرد.

اميرآبادي در ادامه برنامه افزود: وقتي هنوز ما نمي‌دانيم سه دهك بالا چه كساني هستند نمي‌توان همان‌ها را نيز حذف كرد و دولت نمي‌تواند اين كار را عملياتي كند و همچنان به دليل نبود زيرساخت‌ها و ابزار‌هاي لازم و اطلاعات كافي، اين كار امكان پذير نخواهد بود.

وي گفت: براي رسيدن به امور مستمندان و مستضعفان جامعه راهكار‌هاي مختلفي وجود دارد و حذف يارانه تنها راهكار نيست و به علت مشكلاتي كه در شناسايي افراد پردرامد و كم درامد در جامعه وجود دارد نه تنها يارانه پردرامد‌ها حذف نخواهد شد بلكه دولت به سمت حذف يارانه افراد كم درامد خواهد رفت.

عضو هيات رييسه مجلس در ادامه افزود: دولت توانايي شناسايي دهك‌ها را ندارد و با اين كار بازهم يارانه افراد فقير قطع خواهد شد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۷ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۶:۴۲ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

به گزارش خبرگزاري تسنيم، محمدرضا كلامي در گفتگوي تلويزيوني درباره آخرين برنامه ها و تصميمات براي تنظيم بازار كالاهاي اساسي افزود: با تصميم اخير دولت در انتصاب قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت در حوزه بازرگاني، اميدواريم در حلقه هاي مختلف تنظيم بازار كالا از جمله تامين، توزيع و نظارت و بازرسي به درستي عمل كنيم.

وي ادامه داد: بايد تلاش كنيم از طريق رسانه ها براي مردم شفاف سازي كنيم.

كلامي درباره توزيع مرغ هم گفت: بازار يك كالا زماني تعادل خود را حفظ مي كند كه مقادير عرضه كمتر از تقاضا نباشد يا كمي بالاتر باشد.

وي افزود: از بهمن پارسال مصوب كرديم كه ماهيانه 125 ميليون قطعه جوجه ريزي شود تا تعادل بازار آن دچار نوسان نشود.

كلامي اضافه كرد: بر اساس آمار، اين نبود تعادل عرضه به واسطه كاهش عرضه است كه گرمازدگي از جمله علل آن است.

مديركل دفتر برنامه ريزي، تامين، توزيع و تنظيم بازار گفت: تاكيد كرديم جوجه ريزي در مرداد نبايد از 125 ميليون قطعه كمتر باشد .

وي با بيان اينكه در شرايط تحريم، بايد تكيه بر صادرات غير نفتي داشته باشيم، افزود: به علت اينكه قيمت صادراتي مرغ حدود 2 دلار يعني حدود 22 هزار تومان است، اين موضوع بر بازار داخل اثر دارد بنابراين مصوب كرديم كارگروه مرتبط ، عوارض صادراتي را برقرار كند تا صادرات، موجب افزايش قيمت غيرمتعارف در داخل نشود.

كلامي درباره اينكه چرا مرغ كه با نهاده هاي با نرخ ارز دولتي تغذيه شده است، صادر مي شود؟ گفت: منعي براي صادرات مرغ نداريم اما تاكيد كارگروه تنظيم بازار بر اين است كه كالاهايي مانند مرغ كه بخشي از نهاده هاي توليد آن با نرخ ارز 4 هزار و 200 توماني است بايد فاصله قيمت در عدد صادراتي محاسبه شود تا رانت مربوط حذف شود و تصميم كارگروه تنظيم بازار هم در همين راستا است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۷ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۶:۱۴ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

امروزه به لطف عرضه حافظه‌هاي SSD با فرمت M.2، ابعاد آن‌ها كاهش يافته و به اندازه يك بسته آدامس رسيده است. همچنين در برخي مواقع، سرعت اين حافظه‌ها نيز به ميزان چشمگيري افزايش يافته است. در ادامه فهرستي از برترين حافظه‌هاي M.2 SSD ارائه شده است.

ADATA XPG SX8200 Pro با قيمت‌گذاري 159 پوند


محاسن:

-1 عملكرد قدرتمند در تقريبا كليه تست‌هاي بنچمارك سرعت

-2 قيمت‌گذاري رقابتي به ازاي هر گيگابايت حافظه

-3 بهره‌گيري از توزيع‌كننده حرارتي با قابليت استفاده اختياري

معايب:

-1 نتايج عملكرد حافظه در تست نوشتاري Crystal DiskMark 4K اگرچه مطلوب است؛ اما با نمونه‌هاي برتر كمي فاصله دارد.

جمع‌بندي:

حافظه XPG SX8200 پرو شركت اي‌ديتا، كارآيي فوق‌العاده‌اي از خود نشان مي‌دهد؛ تا جايي كه اين محصول در رده قيمتي خود يك M.2 SSD پرسرعت با اتصال PCI Express به‌شمار مي‌رود. بنابراين مدل فوق، گزينه‌اي ارزشمند در فضاي حافظه‌هاي NVMe خواهد بود و توجه ويژه‌اي به آن داشته باشيد.

امتياز: 9.5
Samsung SSD 970 EVO با قيمت‌گذاري 105 پوند


محاسن:

-1 عملكرد بسيار سريع حين فرآيند خواندن و نوشتن تصادفي

-2 قيمت‌گذاري منطقي به ازاي هر گيگابايت

-3 عرضه با چندين ظرفيت متفاوت

-4 نرم‌افزار ويندوزي با قابليت كاربري آسان

-5 ضمانت‌نامه طولاني‌مدت

معايب:

-1 هزينه بالاي به‌كارگيري اين حافظه جهت ارتقاء كامپيوترهاي شخصي با كاربري معمول

جمع‌بندي:

حافظه Samsung SSD 970 EVO تركيبي فوق‌العاده از توان عملياتي و كارآيي ارائه مي‌دهد؛ در نتيجه اين محصول، بهترين M.2 SSD داخلي پيشرفته با اتصال PCI Express براي اكثريت كاربران محسوب مي‌شود.

امتياز: 9
Seagate FireCuda 510 با قيمت‌گذاري 267 پوند


محاسن:

-1 عملكرد بسيار سريع به‌صورت پيوسته

-2 تراز استقامتي بسيار بالا

-3 قيمت‌گذاري رقابتي

معايب:

-1 سرعت نوشتاري محتواي 4K مي‌توانست بالاتر باشد

-2 اين محصول تنها با 2 ظرفيت مختلف عرضه مي‌شود

جمع‌بندي:

حافظه NVMe SSD مدل FireCuda 510 ساخت شركت سي‌گيت يك درايو ذخيره‌سازي بسيار سريع و بادوام بوده و براي استفاده گيمرها و كاربران حرفه‌اي و خلاق توليد شده است.

امتياز: 9
WD Blue 3D SSD M.2


محاسن:

-1 عملكرد مناسب براي يك حافظه SSD نسبتا جديد با اتصال SATA

-2 نرخ پايداري بالا با توجه به قيمت‌گذاري محصول

-3 قيمت‌گذاري وسوسه‌كننده در ازاي هر گيگابايت حافظه

-4 عرضه به‌همراه يك بسته نرم‌افزاري جامع

معايب:

-1 اين حافظه كماكان به اندازه مدل Samsung SSD 850 EVO سريع نيست

-2 مدت ضمانت محصول در مقايسه با حافظه 850 EVO كم‌تر است.

جمع‌بندي:

مدل 2017 حافظه Blue SSD شركت وسترن ديجيتال بر پايه تراشه‌هاي 3D NAND طراحي شده است و به‌طور كلي يك درايو SATA با كارآيي فوق‌العاده به‌شمار مي‌رود. اين محصول، تلفيقي از كارآيي پيوسته و استقامت بالا را در اختيار كاربران قرار مي‌دهد.

امتياز: 8
Kingston KC2000 با قيمت‌گذاري 102 پوند


محاسن:

-1 عملكرد چشمگير در تقريبا تمامي تست‌هاي بنچمارك

-2 برخورداري از مشخصه رمزنگاري داخلي 256 بيتي AES

-3 نرخ استقامتي بالا

معايب:

-1 قيمت‌گذاري نه‌چندان رقابتي در مقايسه با برخي درايوهاي ارائه شده به بازار

-2 سرعت پايين نگارش محتواي 4K

جمع‌بندي:

بي‌ترديد Kingston KC2000 يك حافظه NVMe SSD سريع با اتصال PCI Express و قابليت‌هاي امنيتي قدرتمند محسوب مي‌شود. شاخص سرعت به هزينه براي اين حافظه در مقايسه با برخي درايوهاي ديگر از نوع 3D TLC و QLC به‌مراتب كم‌تر است؛ اما مدل مذكور كماكان يك رقيب قدرتمند به‌شمار مي‌آيد.

امتياز: 8
اين رو هم بخون:
به‌زودي با كمك فن‌آوري جديد، SSDهاي 10 ترابايتي اما ارزان قيمت را…

۱۳۹۴/۰۱/۰۸
Samsung SSD 970 Pro با قيمت‌گذاري 340 پوند


محاسن:

-1 سرعت بسيار بالا حين فرآيند خواندن و نوشتن در تمامي فضاي حافظه

-2 شاخص اعتمادپذيري بسيار بالا

-3 ضمانت‌نامه 5 ساله

-4 مصرف انرژي پايين

-5 رمزنگاري سخت‌افزاري

معايب:

-1 قيمت‌گذاري بالا -2 عرضه با تنها 2 ظرفيت مختلف

جمع‌بندي:

Samsung SSD 970 Pro در برخي جوانب، سريع‌ترين حافظه داخلي M.2 SSD در رده محصولات مصرفي به‌شمار مي‌رود. لذا چنان‌چه به‌دنبال خريداري بهترين حافظه جهت راه‌اندازي يا ارتقاء كامپيوترشخصي خود هستيد؛ در اين‌صورت مدل مذكور گزينه‌اي فوق‌العاده محسوب مي‌شود.

امتياز: 8
WD Black SN750 NVMe SSD با قيمت‌گذاري 196 پوند


محاسن:

-1 هزينه پايين به ازاي هر گيگابايت حافظه

-2 كارآيي مناسب براي كامپيوترهاي شخصي مخصوص گيمينگ

-3 هيت‌سينك يكپارچه با عملكرد اختياري

-4 عرضه با چندين ظرفيت مختلف

معايب:

-1 كارآيي نسبتا پايين در فرآيند خواندن و نوشتن تصادفي

جمع‌بندي:

SSD داخلي Black SN750 كمپاني وسترن ديجيتال در 2 ورژن مجهز به هيت‌سينك و فاقد هيت‌سينك عرضه شده است و به لطف بهره‌گيري از تنظيمات نرم‌افزاري مناسب، همواره با حداكثر توان فعاليت نموده و كارآيي بالايي از خود نشان مي‌دهد. اين حافظه براي گيمرها و ساير علاقه‌مندان به كامپيوترهاي شخصي كه به‌دنبال يك درايو بوت NVMe با اتصال PCI Express هستند؛ ايده‌آل خواهد بود.

امتياز: 8
ADATA XPG SX6000 Pro با قيمت‌گذاري 159 پوند


محاسن:

-1 عملكرد سريع‌تر در خواندن و نوشتن پيوسته نسبت به برخي درايوهاي گران‌قيمت‌تر

-2 ضمانت‌نامه 5 ساله

معايب:

-1 گزينه‌اي بسيار گران‌قيمت‌تر از ساير SSDهاي سري XPG شركت اي‌ديتا خصوصا مدل SX8200 Pro

جمع‌بندي:

اگرچه حافظه M.2 SSD مدل ADATA XPG SX6000 Pro به‌نوبه‌خود يك محصول مناسب با اتصال PCI Express است؛ اما از نظر سرعت و ارزش در سايه برادر بزرگ‌تر XPG خود قرار مي‌گيرد.

امتياز: 7
Crucial P1 با قيمت‌گذاري 61 پوند


محاسن:

-1 شاخص قيمت به ظرفيت مناسب براي يك درايو M.2 با اتصال PCI Express

-2 پكيج مديريت نرم‌افزاري ارزشمند

معايب:

-1 سرعت نه‌چندان چشمگير در تست بنچ‌مارك سرعت نگارش پيوسته

-2 شاخص استقامتي پايين

-3 مدت محدودتر ضمانت نسبت به برخي رقبا

-4 عدم برخورداري از سامانه توزيع‌كننده حرارتي

جمع‌بندي:

حافظه P1 ساخت شركت كرشيال يك M.2 SSD اقتصادي بر پايه حافظه QLC محسوب مي‌شود. اين محصول، ثمره نخستين تلاش كمپاني در راستاي توليد حافظه NVMe با اتصال PCI Express است. نتايج بررسي اين محصول از عملكرد سريع‌تر آن نسبت به حافظه‌هاي SATA و سرعت پايين‌تر آن در مقايسه با اكثر درايوهاي PCIe حكايت دارد. اما مدل مذكور جهت ارتقاء يا گردآوري كامپيوترهاي شخصي براي كاربراني كه با محدوديت‌هاي اقتصادي مواجه هستند؛ گزينه‌اي معقول به‌شمار مي‌آيد.

امتياز: 7
WD Blue SN500 با قيمت‌گذاري 58 پوند


محاسن:

-1 عملكرد قابل‌رقابت در زمينه نگارش محتواي 4K

-2 كارآيي برتر نرم‌افزار مديريتي

-3 شاخص TBW (مجموع بيت‌هاي نوشته شده) چشمگير

-4 عملكرد محصول با مشخصات اعلام شده توسط توليدكننده مطابقت دارد

-5 ضمانت‌نامه 5 ساله

معايب:

-1 عملكرد ضعيف‌تر در تست‌هاي پيوسته نسبت به برخي درايوها با قيمت‌گذاري رقابتي و سرعت بسيار بالاتر

-2 عدم عرضه محصول در ظرفيت‌هاي 1 ترابايتي يا بالاتر

جمع‌بندي:

حافظه WD Blue SN500 با اتصال NVMe، ثمره جديدترين به‌روزرساني اعمال شده توسط شركت وسترن ديجيتال در SSDهاي سري اقتصادي خود است. اين محصول مي‌تواند با نمونه مجهز به اتصال PCI Express M.2 رقابت نمايد؛ اما قيمت‌گذاري آن در مقايسه با مدل مذكور بالاتر است.

امتياز: 7


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۳۰:۵۰ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

اغلب اوقات، چربي به عنوان قسمتي ناسالم از غذا ديده مي‌شود. اما چربي انواع مختلفي دارد كه تنها برخي از آن‌ها ناسالم هستند.

به گزارش مشرق، چربي‌هاي سالم مانند اسيدهاي چرب امگا ۳ و يا هر يك از چربي‌هاي اشباع شده و يا اشباع نشده، نقش كليدي در سلامت مغز و سلول‌هاي بدن شما دارند. ثابت شده است كه بسياري از آن‌ها تاثيري مثبت بر سلامت انواع اعضاي بدن از جمله مغز و قلب دارند.

روغن آشپزي‌تان را عوض كنيد
سوپر ماركت‌ها مجموعه متنوعي از روغن‌ها را براي آشپزي ارائه مي‌دهند و تعداد قابل توجهي از مردم از كره و مارگارين هم استفاده ‌مي‌كنند.

روغن‌هاي مايعي كه از گياهان بدست آمده‌اند بهترين انتخاب براي آشپزي هستند زيرا آن‌ها داراي سطوح بالايي از چربي‌هاي سالم مي‌باشند.

روغن‌هاي مفيد و سالم: روغن زيتون، روغن كانولا، روغن آفتابگردان و يا روغن سويا جزء سالم ترين انواع روغن براي آشپزي هستند.

هر روغني كه از حيوانات بدست مي‌آيد، مانند كره، داراي چربي‌هاي ناسالم بيشتري است و بايد از آن اجتناب شود. در مطالعات مشخص شده است كه هنگام پخت در دماي بالا، روغن زيتون بهترين عملكرد را دارد.
به مواد غذاييتان آجيل يا تخمه اضافه كنيد

آجيل يا تخمه مي‌تواند به خودي خود به عنوان يك ميان وعده سالم خورده شود. بادام، بادام زميني، دانه‌ي ماكدميا، فندق، گردو و بادام هندي همه حاوي مقادير بالايي از چربي‌هاي اشباع نشده و سالم هستند. دانه آفتابگردان، كنجد و تخم كدو همه غني از چربي اشباع نشده بالايي هستند.

آجيل و دانه‌ها، پروتئين و فيبر نيز به وعده‌هاي غذايي‌تان اضافه مي‌كنند كه به شما كمك خواهدكرد تا براي مدت طولاني‌تري احساس سيري كنيد.


براي گوشت قرمزتان جايگزيني پيدا كنيد
مطالعات بسياري نشان داده ‌است كه گوشت قرمز، مصرف كنندگان را در معرض خطر بالاتري از انواع بيماري‌ها از جمله بيماري‌هاي قلبي, قرار مي‌دهد. بخشي از اين خطر احتمالا به دليل وجود مقادير زيادي از چربي‌هاي اشباع شده ناسالم موجود در گوشت حيوانات است. ماهي، از سوي ديگر، غني از اسيدهاي چرب امگا ۳ است كه سلامت مغز و قلب را افزايش مي‌دهد.

فرآورده‌هاي سويا مانند توفو در اسيدهاي چرب اشباع نشده غني هستند و در انواع مختلفي از اشكال، بافت‌ها و طعم‌ها براي افرادي كه در مصرف سويا دقت مي‌كنند، يافت مي‌شود.


بيشتر آووكادو مصرف كنيد
اين ميوه‌ي سبز غني از انواع چربيهاي سالم است و مي‌توان آن را به همه‌ي وعده‌هاي غذايي از جمله ساندويچ، سالاد، آبميوه، سالسا و سوپ اضافه كرد. آووكادو همچنين غني از فيبر است و سبب مي‌شود بعد از غذا به طور قابل توجهي بيشتر احساس سيري كنيد.


زيتون به عنوان ميان وعده
زيتون، مانند روغن زيتون سرشار از چربي اشباع نشده و سالم مي‌باشد. مزيت زيتون در مقايسه با ساير غذاهاي ميان وعده‌اي اين است كه كالري پاييني دارد، بنابرين شما مي‌توانيد با اطمينان دوز روزانه‌ي خود را از چربي‌هاي خوب بدون افزايش مقدار كالري دريافت كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۳۰:۱۰ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

پژوهشگران "دانشگاه آنجليا راسكين" (Anglia Ruskin University) انگليس با بررسي اسكن‌هاي مغزي دريافته‌اند مغز بيماران و درمانگران حين جلسات موسيقي درماني با يكديگر هماهنگ مي‌شود.

به گزارش ايسنا و به نقل از ديلي ميل، يك مطالعه جديد نشان مي‌دهد مغز درمانگران و بيماران در جلسات موسيقي درماني با هم هماهنگ مي‌شود.

از روش موسيقي درماني براي درمان بيماري‌هايي مانند افسردگي، اوتيسم و زوال عقل استفاده مي‌شود. طي اين مطالعه پژوهشگران براي اولين بار از "هايپراسكن كردن" (hyperscanning) استفاده كردند و طي آن فعاليت مغز درمانگران و بيماران را طي جلسات موسيقي درماني ثبت كرده و مورد بررسي قرار دادند و دريافتند كه مغز آنها حين درمان با يكديگر هماهنگ مي‌شود كه اين موضوع به محققان اجازه مي‌دهد تا چگونگي نحوه تعامل افراد با يكديگر را بهتر درك كنند.

طي اين مطالعه پژوهشگران يك بيمار و درمانگر را طي يك جلسه كه موسيقي كلاسيك پخش مي‌شد، مورد بررسي قرار دادند. بيمار مورد بررسي قرار گرفته داراي مشكلات جدي خانوادگي بود. طي اين جلسه پژوهشگران از بيمار و درمانگر خواستند تا هر دو "كلاه‌هاي انسفالوگرام" (electroencephalogram caps) را كه داراي چند حسگر بودند، بر روي سر خود قرار دهند تا پژوهشگران بتوانند توسط آن سيگنال‌هاي الكتريكي مغز آنها را ثبت كنند.

درمانگران موسيقي طي اين جلسات به تغيير ديدگاه فرد كه در اصطلاح به آن "لحظات تغيير" (moments of change) مي‌گويند، مي‌پردازند و طي اين كار ارتباط معني‌داري با بيمار خود ايجاد مي‌كنند. در اين مطالعه، محققان گفتند ما با بررسي اسكن مغز بيمار و درمانگر طي اين جلسات دريافتيم كه در حين انجام اين كار يك لحظه فعاليت مغز بيمار ناگهان از نمايش احساسات عميق منفي به سمت احساس مثبت منتقل مي‌شود و در همان هنگام مغز درمانگر نيز همين حس را دارد و اين موضوع است كه باعث مي‌شود درمانگران دريابند كه اين جلسه آن‌ها بر روي بيمار تاثير داشته است يا خير. پژوهشگران با تجزيه و تحليل داده‌هاي هايپراسكن و تصاوير و فيلم‌هايي كه در طول اسكن از مغز آن‌ها ثبت كردند، اعلام كردند كه حين اين جلسات مغز بيمار و درمانگر به طوز كامل با يكديگر هماهنگ مي‌شود.

"جرج فاچنر" (Jorg Fachner) استاد موسيقي، سلامت و مغز دانشگاه "آنجليا راسكين"، گفت: اين مطالعه نقطه عطفي در تحقيقات موسيقي درماني است. درمانگران موسيقي پيشتر اظهار كرده بودند كه طي اين جلسات عواطف آنها تغيير مي‌كند، اما تاكنون پژوهشي بر روي اين موضوع انجام نشده بود؛ اما ما طي اين مطالعه آن‌ها را مورد بررسي قرار داديم و تاييد كرديم كه چنين موضوعي حقيقت دارد و حين جلسات موسيقي درماني مغز بيمار و درمانگر با هم هماهنگ مي‌شود؛ بنابراين آن‌ها احساسات مشتركي را تجربه مي‌كنند و به همين دليل است كه درمانگران مي‌توانند دريابند آيا اين جلسات بر روي بيمار تاثير مثبتي داشته است يا خير. از موسيقي درماني مي‌توان براي بهبود شرايطي مانند اضطراب، افسردگي، اوتيسم و زوال عقل استفاده كرد. ما با استفاده از هايپر اسكن كردن توانستيم به طور دقيق دريابيم كه حين اين جلسات چه چيزي در مغز بيماران رخ مي‌دهد و آيا همان اتفاق در مغز درمانگر نيز رخ مي‌دهد يا خير.

موسيقي درماني

موسيقي درماني روشي است در جهت برخي اهداف درماني كه با كمك موسيقي مي‌تواند مواردي از جمله تقويت و ساماندهي سلامت روحي و جسمي افراد را به دنبال داشته باشد. به عبارت ديگر از موسيقي درماني براي بازسازي و تقويت سلامت جسمي و روحي و عاطفي استفاده مي‌شود. با توجه به اين كه پردازش موسيقي در مغز در مناطقي متفاوت از مناطق درگير در ادراك ساير اصوات از جمله گفتار صورت مي‌پذيرد، امروزه از موسيقي درماني در توانبخشي ذهني و جسمي و نيز كمك به رشد دقت شنيداري و بهبود توجه و تمركز و در نهايت رشد مهارت‌هاي گفتاري استفاده مي‌شود. اين امر در مورد كودكان مبتلا به اوتيسم و نيز مبتلايان به اختلال يادگيري بيشتر صدق مي‌كند. در موسيقي درماني دو روش اساسي وجود دارد: روش فعال و روش غير فعال، روش غير فعال شامل شنيدن موسيقي است كه بيمار با گوش دادن و شنيدن موسيقي كه در حال نواخته شدن است، مورد درمان قرار مي‌گيرد. در اين روش بيشترين تأثير عملكرد در جهت برانگيختن و تأثير واكنش‌هاي عاطفي و ذهني است. در حالي كه در روش موسيقي درماني فعال كه نواختن، خواندن و حركات موزون اساس كار است، واكنش‌هاي مختلف عاطفي، ذهني، جسمي و حركتي تحريك و برانگيخته مي‌شوند. برنامه‌ها و روش‌هاي موسيقي درماني متنوع و متناسب با نياز افراد تنظيم و تدارك ديده مي‌شود.

يافته‌هاي اين مطاله در مجله" Frontiers In Psychology "منتشر شد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۲۹:۳۹ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم، تازه ترين آمار منتشره از شاخص تورم در دولت دوازدهم نشان مي دهد كه نرخ تورم بار ديگر از مرز 40 درصد عبور كرده و در دوازده ماهه منتهي به تيرماه امسال به 40.4 درصد رسيده است؛ نرخ تورم دوازده ماهه منتهي به تير ماه 1398 در مناطق شهري 39.7 درصد و در مناطق روستايي 44.4 درصد برآورد شده است.

البته اين آماري است كه از سوي مركز آمار اعلام شده است و مشخص نيست محاسبات تورمي بانك مركزي در تيرماه به چه عددي رسيده است؛ دولت از آبان 97 اجازه انتشار آمار تورم بانك مركزي را نمي دهد . احتمالاً علت عدم انتشار آمار تورم بانك مركزي، اختلاف فاحش تورم محاسبه شده‌ي اين بانك با مركز آمار است.

تورم محاسباتي بانك مركزي همواره 2.8 تا 3 درصد بالاتر از آمارهاي مركز آمار بود و اگر الان امكان انتشار تورم بانك مركزي وجود داشت احتمالاً شاخص تورم تير ماه از 43 درصد هم بالاتر گزارش مي شد.

با اين حال اما، تورم 40.4 درصدي كه از سوي مركز آمار محاسبه و اعلام شده است هم مي توان ملاكي باشد براي ثبت ركوردي كم سابقه از تورم بالا طي 8 دولت گذشته.

دولت روحاني بارديگر ركورددار در بالاترين‌ها شد؛ اين بار روحاني ركورددار تورم 40.4 درصدي به اذعان مركز آمار است؛ در 24 سال گذشته يكبار در دولت سازندگي تورم از 40 درصد عبور كرد و به مرز 50 درصد نزديك شده بود. در سال 74 (دوره رياست جمهوري مرحوم هاشمي رفسنجاني) نرخ تورم 49.4 درصد شد!

بنابراين، بعد از دولت سازندگي، دولت تدبير و اميد ركوردار تورم بيش از 40 درصدي در ايران است؛ طي 24 سال اخير تورم در هيچ مقطعي به بيش از 40 درصد نرسيده است.

البته دولت روحاني درحالي بايد عنوان ركورد تورم 40 درصدي را يدك بكشد كه در سال‌هاي اخير مدام شعار تورم تك رقمي را تكرار مي كرد؛ هرچند براساس آمار و روي كاغذ اين شعار براي مقطعي نيز محقق شد ولي نه تنها دوام نداشت بلكه باعث شد فنر تورم كه فشرده شده بود باز شود و تورم سرسام آور را به ارمغان بياورد.

نكته مهم در مرور نرخ تورم در 80 سال گذشته نشان ميدهد كه درحالي ركورد تورم 40 درصدي بعد از دولت سازندگي به دولت روحاني رسيده است كه در سال هاي جنگ تحميلي نيز اين اعداد و ارقام از تورم در اقتصاد ايران ثبت نشده است.

بالاترين تورم در سال هاي جنگ تحميلي و در فاصله سال هاي 1357 تا 1367 معادل 28.9 درصد در سال 1367 بوده است. كمترين نرخ تورم در اين دوره زماني نيز 6.9 درصد در سال 1364 بود.

 

به گزارش تسنيم، ميانگين نرخ تورم از سال 68 تا 75 در دولت‌هاي پنجم و ششم 25.3 درصد بوده است. در اين مقطع رشد اقتصادي كشور داراي ميانگين 5.5درصدي و نرخ بيكاري نيز 9.1 درصد بوده است.

ركورددار بالاترين نرخ تورم در 40 سال اخير "دولت سازندگي" است؛ تورم در دولت هاشمي به مرز 50 درصد رسيد؛ در سال 1374 نرخ تورم به 49.4 درصد افزايش يافت.

گفتني است، تفكرات حاكم در اين دولت و اجراي سياست هاي "تعديل اقتصادي" موجب بروز تورم هاي بالا در اقتصاد ايران شد هرچند عقب نشيني از سياست تعديل در سال هاي پاياني فعاليت دولت هاشمي موجب كنترل محدود نرخ تورم شد.

پايين ترين نرخ تورم در دولت سازندگي نيز به سال‌هاي ابتدايي فعاليت اين دولت باز مي گردد. سال 1369 از معدود سال‌هايي بود كه اقتصاد ايران تورمي تك رقمي را شاهد بود. نرخ تورم در سال 1369 برابر با 9 درصد اعلام شده است.

نرخ تورم در دولت‌هاي هفتم و هشتم يعني از سال 76 تا 83 معادل 15.8 درصد بوده است ضمن آنكه در اين دولت‌ها ميانگين رشد اقتصادي 4.2 درصد و نرخ بيكاري 12.8 درصد بوده است.

در دوره فعاليت اين دولت اما كاهش شديد قيمت نفت در ميانه فعاليت زمينه را براي رشد تورم فراهم كرد. محدوده نوسان نرخ تورم در سال هاي فعاليت اين دولت بين 12 تا 20 درصد بود.

پايين ترين نرخ تورم در سال هاي فعاليت دولت اصلاحات به سال 1379 بر مي گردد. در اين سال نرخ تورم 12.9 درصد بود. سال 1378 نيز تورم با ثبت عدد 20.1 درصد، بالاترين تجربه تورمي دولت اصلاحات بود. در سالهاي 1379 تا 1383 نرخ تورم در محدوده 12 تا 15 درصدي در نوسان بود.

آن‌طور كه آمارهاي رسمي نشان مي‌دهد ميانگين نرخ تورم در دولت‌هاي نهم و دهم طي سال‌هاي 84 تا 91 معادل 17.7 درصد بوده است. البته در اين سال‌ها ميانگين رشد اقتصادي 3.3 درصد و نرخ بيكاري 11.7 درصد بوده است.

بالاترين نرخ تورم ثبت شده در سال‌هاي فعاليت دولت احمدي نژاد برابر با 34.7 درصد در سال 1392 است و پايين ترين نرخ تورم نيز در اولين سال فعاليت اين دولت يعني سال 1384 اتفاق افتاد. نرخ تورم در اين سال برابر با 10.4 درصد بود.

همچنين طبق آخرين آمار اعلامي بانك مركزي، در دولت يازدهم نرخ تورم در خردادماه 94 (آخرين تورم اعلامي در دولت يازدهم) 15.6 درصد، رشد اقتصادي 3 درصد و بيكاري 10.8 درصد بوده است.

طبق آخرين گزارش بانك مركزي تورم در آبان سال 97 معادل 18.4 درصد شده بود؛ و تازه ترين آمار تورمي منتشره از سوي مركز آمار نشان ميدهد در دوازده ماهه منتهي به تيرماه امسال تورم از 40.4 درصد عبور كرده است.

دولت يازدهم در فاصله سال هاي 1392 تا 1396 توانست آرامشي تورمي را ايجاد كند ولي اين آرامش دوام نداشت و از سال 97 رسماً استارت تورم هاي نجومي زده شد.

پايين ترين نرخ تورم در سال 1395 برابر با 9 درصد و بالاترين نرخ تورم اين دولت برابر با 40.4 درصد تيرماه سال 98 ثبت شده است.

تورم 40 درصدي مصداق كوچكي از واقعيت اقتصادي و حال و هواي سفره مردم است؛ تورم يكي از رايج ترين معيارها براي قضاوت در خصوص معاش و رفاه مردم است.

هرچند دولت روحاني معتقد است تورم بيانگر شتاب قيمت هاست و زماني كه با وجود فشارهاي سنگين بر خانوار از تورم تك رقمي سخن مي گفتند مدام تاكيد مي كردند كه دولت مانع از رشد قيمتها شده است. در تمام دولت هايي كه از بعد از انقلاب روي كار آمده اند شعار تورم تك رقمي و كاهش قيمت ها داده شده ولي همانطور كه آمارهاي رسمي بانك مركزي نشان ميدهد ايران تا كنون به جز سال هايي معدود نتوانسته است با نرخ تورم تك رقمي سال خود را به پايان برساند.

دولت روحاني بيش از دولت‌هاي قبلي شعار تورم تك رقمي را سرداد و براي مدتي توانست اين شعار را عملي كند هرچند همان زمان هم تورم تك رقمي بيشتر روي كاغذ خودنمايي مي كرد تا در واقعيت اقتصاد ايران و سفره مردم!

شايد توجيه دولت از تورم افسارگسيخته امسال، تحريم و فشارهاي غرب بر اقتصاد ايران باشد اما مشاهده تورم سال هاي جنگ تحميلي نشان ميدهد كه در زمان جنگ هم اين تورم ها را در اقتصاد نداشتيم.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۲۸:۳۹ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم، تازه ترين آمار منتشره از شاخص تورم در دولت دوازدهم نشان مي دهد كه نرخ تورم بار ديگر از مرز 40 درصد عبور كرده و در دوازده ماهه منتهي به تيرماه امسال به 40.4 درصد رسيده است؛ نرخ تورم دوازده ماهه منتهي به تير ماه 1398 در مناطق شهري 39.7 درصد و در مناطق روستايي 44.4 درصد برآورد شده است.

البته اين آماري است كه از سوي مركز آمار اعلام شده است و مشخص نيست محاسبات تورمي بانك مركزي در تيرماه به چه عددي رسيده است؛ دولت از آبان 97 اجازه انتشار آمار تورم بانك مركزي را نمي دهد . احتمالاً علت عدم انتشار آمار تورم بانك مركزي، اختلاف فاحش تورم محاسبه شده‌ي اين بانك با مركز آمار است.

تورم محاسباتي بانك مركزي همواره 2.8 تا 3 درصد بالاتر از آمارهاي مركز آمار بود و اگر الان امكان انتشار تورم بانك مركزي وجود داشت احتمالاً شاخص تورم تير ماه از 43 درصد هم بالاتر گزارش مي شد.

با اين حال اما، تورم 40.4 درصدي كه از سوي مركز آمار محاسبه و اعلام شده است هم مي توان ملاكي باشد براي ثبت ركوردي كم سابقه از تورم بالا طي 8 دولت گذشته.

دولت روحاني بارديگر ركورددار در بالاترين‌ها شد؛ اين بار روحاني ركورددار تورم 40.4 درصدي به اذعان مركز آمار است؛ در 24 سال گذشته يكبار در دولت سازندگي تورم از 40 درصد عبور كرد و به مرز 50 درصد نزديك شده بود. در سال 74 (دوره رياست جمهوري مرحوم هاشمي رفسنجاني) نرخ تورم 49.4 درصد شد!

بنابراين، بعد از دولت سازندگي، دولت تدبير و اميد ركوردار تورم بيش از 40 درصدي در ايران است؛ طي 24 سال اخير تورم در هيچ مقطعي به بيش از 40 درصد نرسيده است.

البته دولت روحاني درحالي بايد عنوان ركورد تورم 40 درصدي را يدك بكشد كه در سال‌هاي اخير مدام شعار تورم تك رقمي را تكرار مي كرد؛ هرچند براساس آمار و روي كاغذ اين شعار براي مقطعي نيز محقق شد ولي نه تنها دوام نداشت بلكه باعث شد فنر تورم كه فشرده شده بود باز شود و تورم سرسام آور را به ارمغان بياورد.

نكته مهم در مرور نرخ تورم در 80 سال گذشته نشان ميدهد كه درحالي ركورد تورم 40 درصدي بعد از دولت سازندگي به دولت روحاني رسيده است كه در سال هاي جنگ تحميلي نيز اين اعداد و ارقام از تورم در اقتصاد ايران ثبت نشده است.

بالاترين تورم در سال هاي جنگ تحميلي و در فاصله سال هاي 1357 تا 1367 معادل 28.9 درصد در سال 1367 بوده است. كمترين نرخ تورم در اين دوره زماني نيز 6.9 درصد در سال 1364 بود.

 

به گزارش تسنيم، ميانگين نرخ تورم از سال 68 تا 75 در دولت‌هاي پنجم و ششم 25.3 درصد بوده است. در اين مقطع رشد اقتصادي كشور داراي ميانگين 5.5درصدي و نرخ بيكاري نيز 9.1 درصد بوده است.

ركورددار بالاترين نرخ تورم در 40 سال اخير "دولت سازندگي" است؛ تورم در دولت هاشمي به مرز 50 درصد رسيد؛ در سال 1374 نرخ تورم به 49.4 درصد افزايش يافت.

گفتني است، تفكرات حاكم در اين دولت و اجراي سياست هاي "تعديل اقتصادي" موجب بروز تورم هاي بالا در اقتصاد ايران شد هرچند عقب نشيني از سياست تعديل در سال هاي پاياني فعاليت دولت هاشمي موجب كنترل محدود نرخ تورم شد.

پايين ترين نرخ تورم در دولت سازندگي نيز به سال‌هاي ابتدايي فعاليت اين دولت باز مي گردد. سال 1369 از معدود سال‌هايي بود كه اقتصاد ايران تورمي تك رقمي را شاهد بود. نرخ تورم در سال 1369 برابر با 9 درصد اعلام شده است.

نرخ تورم در دولت‌هاي هفتم و هشتم يعني از سال 76 تا 83 معادل 15.8 درصد بوده است ضمن آنكه در اين دولت‌ها ميانگين رشد اقتصادي 4.2 درصد و نرخ بيكاري 12.8 درصد بوده است.

در دوره فعاليت اين دولت اما كاهش شديد قيمت نفت در ميانه فعاليت زمينه را براي رشد تورم فراهم كرد. محدوده نوسان نرخ تورم در سال هاي فعاليت اين دولت بين 12 تا 20 درصد بود.

پايين ترين نرخ تورم در سال هاي فعاليت دولت اصلاحات به سال 1379 بر مي گردد. در اين سال نرخ تورم 12.9 درصد بود. سال 1378 نيز تورم با ثبت عدد 20.1 درصد، بالاترين تجربه تورمي دولت اصلاحات بود. در سالهاي 1379 تا 1383 نرخ تورم در محدوده 12 تا 15 درصدي در نوسان بود.

آن‌طور كه آمارهاي رسمي نشان مي‌دهد ميانگين نرخ تورم در دولت‌هاي نهم و دهم طي سال‌هاي 84 تا 91 معادل 17.7 درصد بوده است. البته در اين سال‌ها ميانگين رشد اقتصادي 3.3 درصد و نرخ بيكاري 11.7 درصد بوده است.

بالاترين نرخ تورم ثبت شده در سال‌هاي فعاليت دولت احمدي نژاد برابر با 34.7 درصد در سال 1392 است و پايين ترين نرخ تورم نيز در اولين سال فعاليت اين دولت يعني سال 1384 اتفاق افتاد. نرخ تورم در اين سال برابر با 10.4 درصد بود.

همچنين طبق آخرين آمار اعلامي بانك مركزي، در دولت يازدهم نرخ تورم در خردادماه 94 (آخرين تورم اعلامي در دولت يازدهم) 15.6 درصد، رشد اقتصادي 3 درصد و بيكاري 10.8 درصد بوده است.

طبق آخرين گزارش بانك مركزي تورم در آبان سال 97 معادل 18.4 درصد شده بود؛ و تازه ترين آمار تورمي منتشره از سوي مركز آمار نشان ميدهد در دوازده ماهه منتهي به تيرماه امسال تورم از 40.4 درصد عبور كرده است.

دولت يازدهم در فاصله سال هاي 1392 تا 1396 توانست آرامشي تورمي را ايجاد كند ولي اين آرامش دوام نداشت و از سال 97 رسماً استارت تورم هاي نجومي زده شد.

پايين ترين نرخ تورم در سال 1395 برابر با 9 درصد و بالاترين نرخ تورم اين دولت برابر با 40.4 درصد تيرماه سال 98 ثبت شده است.

تورم 40 درصدي مصداق كوچكي از واقعيت اقتصادي و حال و هواي سفره مردم است؛ تورم يكي از رايج ترين معيارها براي قضاوت در خصوص معاش و رفاه مردم است.

هرچند دولت روحاني معتقد است تورم بيانگر شتاب قيمت هاست و زماني كه با وجود فشارهاي سنگين بر خانوار از تورم تك رقمي سخن مي گفتند مدام تاكيد مي كردند كه دولت مانع از رشد قيمتها شده است. در تمام دولت هايي كه از بعد از انقلاب روي كار آمده اند شعار تورم تك رقمي و كاهش قيمت ها داده شده ولي همانطور كه آمارهاي رسمي بانك مركزي نشان ميدهد ايران تا كنون به جز سال هايي معدود نتوانسته است با نرخ تورم تك رقمي سال خود را به پايان برساند.

دولت روحاني بيش از دولت‌هاي قبلي شعار تورم تك رقمي را سرداد و براي مدتي توانست اين شعار را عملي كند هرچند همان زمان هم تورم تك رقمي بيشتر روي كاغذ خودنمايي مي كرد تا در واقعيت اقتصاد ايران و سفره مردم!

شايد توجيه دولت از تورم افسارگسيخته امسال، تحريم و فشارهاي غرب بر اقتصاد ايران باشد اما مشاهده تورم سال هاي جنگ تحميلي نشان ميدهد كه در زمان جنگ هم اين تورم ها را در اقتصاد نداشتيم.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۲۸:۳۴ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

تخفیف لند