اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

سخنگوي صنعت برق با اشاره به شكستن ركورد تاريخ مصرف برق كشور در روزهاي اخير با ثبت مصرف ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات گفت: تامين قله بار شبكه بدون اعمال خاموشي برنامه ريزي شده ناشي از كمبود توليد و با برخورداري از ذخيره توليد همراه بود.

به گزارش گروه اقتصادي خبرگزاري تسنيم، مصطفي رجبي مشهدي سخنگوي صنعت برق رشد مصرف سالانه برق كشور طي40سال گذشته را به دليل رشد اقتصادي حدود7درصد اعلام كرد و گفت: تدابير ويژه مديريت مصرف برق در همه سطوح مصرفي از قبيل بخشهاي صنعتي ،كشاورزي،تجاري وخانگي در استمرار تامين برق مطمئن و پايدار، بدون اعمال هيچگونه خاموشي درفصل گرم امسال ،كارساز بود.

سخنگوي صنعت برق با اشاره به شكستن ركورد تاريخ مصرف برق كشور در روزهاي اخير با ثبت مصرف 57 هزار و 681 مگاوات گفت: تامين قله بار شبكه بدون اعمال خاموشي برنامه ريزي شده ناشي از كمبود توليد و با برخورداري از ذخيره توليد همراه بود و اين موفقيت بزرگ با همراهي مردم عزيز و تلاش مجموعه برق كشور به ويژه كارگران، تكنيسين ها ومهندسان شبكه و نيروگاهها كه در شرايط طاقت فرسا و دماي بالاي محيط كار، برق مردم را تامين مي‌كنند، همچنين پايش و مراقبتهاي لحظه‌اي شبكه حاصل شد.

وي افزود: پايداري شبكه برق كشور طي 16 سال گذشته و عدم وقوع خاموشي گسترش يافته در كشور درمقايسه با كشورهاي غربي همچون امريكا كه در اين سالها خاموشي‌هاي گسترده و بعضا طولاني را تجربه كرده ، افتخارآميز بوده و با تكيه بر توانمندي فني و مهندسي نيروهاي نخبه و توانمند ايراني و توليد بيش از90درصد تجهيزات شبكه در كشور بوده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۵۸:۵۳ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

بم، يكي از شهرهاي استان كرمان در جنوب شرقي ايران است. ارگ تاريخي بم در صدر مراكز گردشگري استان كرمان و منطقه جنوبشرق كشور قرار گرفته و به قلب تپنده جذب مسافر و پايتخت گردشگري جنوب شرق تبديل شده است.

مي خواهيم سر به شهري بزنيم كه تاريخ آن را فراموش نخواهد كرد. به طور حتم به ياد داريد كه در روزهاي آغازين دي ماه سال 1382 در 12 ثانيه دلهره آور، زمين در نقطه اي از كشورمان چنان بر خود لرزيد كه 30 هزار مجروح و بيش از صدهزار نفر بي خانمان به جاي گذاشت. البته ما در اين گزارش به دنبال يادآوري اين اتفاق دردناك نيستيم و فقط از آن ياد كرديم تا با يادآوري اين اتفاق به بم برسيم.

بم يكي از شهر هاي كرمان و مركز شهرستان بم است. شهر بم كه يكي از شهرهاي استان كرمان است به گواه تاريخ، متون و اسناد به جاي مانده اي همچون شاهنامه در گذشته با نام كجاران شناخته مي شد. اكنون محله اي به نام كوزران در شمال غربي بم وجود دارد كه نامش بي شباهت به كجاران نيست و گمان مي رود كه كوزران اولين هسته شهر بم است.

اگر از افرادي باشيد كه افسانه هفتواد شاهنامه را خوانده اند به طور حتم مي دانيد كه اين افسانه به پايان حكومت اشكانيان ارتباط دارد. در اين افسانه چنين آمده كه در شهر كجاران در كنار درياي پارس، مردمي مي زيستند كه با تلاش خويش روزگار مي گذراندند. در نزديك شهر، كوهي بود كه دختران شهر هر روز در آنجا به ريسندگي مي پرداختند. در آن شهر مردي به نام هفتواد مي زيست كه هفت پسر داشت و به همين سبب او را هفتواد مي خواندند.

هفتواد دختري داشت كه با ديگر دختران شهر براي ريسندگي به كوه مي رفت. روزي اين دختر سيبي را در راه يافت و در ميان آن، كرمي ديد. دختر كرم را در دوكدان گذاشت و به يمن آن، توليد روزانه اش در ريسيدن نخ هر روز بيشتر مي شد. هفتواد با آگاهي از اين ماجرا، آن كرم را به فال نيك گرفت و همگي كرم را گرامي مي داشتند.

كرم به تدريج بزرگ شد و از اين رو آن را در صندوقي نهادند. هفتواد و پسرانش نيز به يمن كرم، توانگر و معتبر شدند. در همين زمان، امير شهر در پي باج ستاندن از هفتواد بود، اما او به اين خواسته تن در نداد و جنبشي به راه انداخت. توده مردم و نامداران شمشيرزن نيز بر او گرد آمدند. هفتواد شهر را در دست گرفت و با كشتن امير بر گنجينه هايش دست يافت، سپس بر فراز كوه، دژي استوار بنا كرد. به سبب رشد خارق العاده كرم، حوضي در كوه و در داخل دژ ساختند و كرم را در آن قرار دادند. پس از پنج سال، كرم به اندازه پيلي شد و هفتواد نيز به واسطه آوازه آن كرم، آنجا را كرمان نام نهاد. دختر و پدر در خدمت كرم بودند و هفتواد به يمن كرم، قدرت شكست ناپذيري به هم زد؛ به گونه اي كه از درياي چين تا كرمان تحت سيطره او قرار گرفت.

اردشير پس از آگاهي از كار هفتواد، سپاهي به نبرد او فرستاد امّا هفتواد و لشكريانش آن ها را شكست دادند. از اين رو اردشير خود به نبرد با هفتواد شتافت. هفتواد نيز با ياري پسر خود، اردشير و سپاهش را در كنار آبگيري محاصره كرد. در همين هنگام فردي به نام مهرك نوش زاد با آگاهي از وضعيّت اردشير از جهرم به ايوان اردشير تاخت و گنجينه هاي او را غارت كرد. اردشير پرانديشه از اين واقعه بر خوان نشسته كه ناگاه تيري از بام دژ هفتواد رها شد و در برّه برياني كه بر خوان نهاده بودند، فرونشست. بر آن تير نوشته شده بود كه آرام دژ از بخت كرم است و اگر مي خواستيم، مي توانستيم اردشير را هدف تير قرار دهيم.

اردشير سپاه را از لب آبگير برگرفت اما سپاهيان هفتواد بسياري از لشكريان او را كشتند. اردشير خود گريخت و در شارستاني به دو جوان برخورد. آن ها به اردشير گفتند كه براي غلبه بر كرم و هفتواد بايد غير از جنگ، تدبير ديگري در پيش گيرد. اردشير به همراه آن دو جوان به خرّه اردشير رفت و بر مهرك نوش زاد چيره شد سپس با دوازده هزار سپاه به نبرد كرم شتافت. او سپاه را در نزديك دژ در ميان دو كوه جاي داد و از سردار خود، شهرگير خواست تا با مشاهده دود يا آتش از فراز دژ كه نشانه نابودي كرم است، سپاه را به سوي دژ حركت دهد.

شاه خود به همراه هفت تن در لباس بازرگانان با باري كه در ميان آن ها دو صندوق سرب و ارزيز و ديگي رويين نيز تعبيه شده، به درون دژ راه يافت. او با حيله از پرستندگان و نگهبانان كرم خواست پرستاري كرم را سه روز به وي بسپارند. پرستندگان، اين درخواست را پذيرفتند، اما اردشير پس از مست كردن آن ها، ارزيز جوشان را در دهان كرم ريخت. در نتيجه، تراكي از حلقوم كرم برآمد و آن بوم را لرزاند. اردشير سپس با برانگيختن دود از بام دژ به سردار خود، شهرگير، علامت داد. شهرگير نيز سپاه را به سوي دژ و به نزديك اردشير آورد. هفتواد و پسرش شاهوي، گرفتار و به دار آويخته شدند. در پايان، همه گنجينه هاي دژ غارت شد و اردشير در سرزمين كجاران آتشكده برپا كرد.

با استناد به روايات سابقه توليد لباس و پارچه در ايران به قبل از اسلام و پادشاهي هفتواد در بم نسبت داده مي شود. در آن دوره سه نوع لباس و پارچه از ابريشم با نام هاي ديبا، پرنيان و پرند تهيه شده است. در اينجا بد نيست به روايت ديگري كه در خصوص نحوه نامگذاري شهر بم مرتبط است و بزرگان بم نيز از گذشتگان خود نقل مي كنند، اشاره كنيم.

بهمن، پادشاه كياني به خونخواهي پدرش اسفنديار از استخر فارس به زابل در سيستان لشكر كشيد و فرامرز پسر رستم از حركت سپاه بهمن آگاه شد كه او هم با لشكري به سوي بهمن شتافت. اين دو لشكر در محل كنوني شهر بم به زد و خورد پرداختند. در اين نبرد بهمن پيروز گشت و فرامرز را به دار آويخت. گويند از خاور محل نبرد، داري آماده كرده و در باختر آن، دار را استوار ساخته و فرامرز را در آنجا به دار آويختند. امروزه پس از سده ها، اين دو محل در دو سوي شهر بم پابرجاي هستند؛ محلي را كه دار از آنجا تهيه شده به نام دارستان و جايي را كه فرامرز به دار آويخته شده، به دارزين سرشناس هستند.

بهمن بن اسفنديار در محل زدوخورد، به بناي برج و بارو مي پردازد و گروهي را در آن جا ساكن كرده و آنجا را «دژ بهمن» يا «ارگ بهمن» مي نامدكه در اثر گذشت زمان به «بم» تبديل شده، كه كوچك شده بهمن است.

گروهي نيز باور دارند كه نام بم به جايگاه طبيعي و استراتژيك شهر ارتباط دارد. در دشت بزرگ و هموار ناحيه اي كه شهر بم در آن قرار گرفته، يك تپه سنگي وجود داشته كه بر فراز آن دژ كنوني بم را بنا كرده اند. اين تپه و دژِ بالاي آن، به دليل داشتن بلندي زياد نسبت به پيرامون خود به ويژه سوي خاور حالت ويژه اي پيدا كرده است. بنابراين نام بم به معناي بلندي را براي شهر انتخاب كردند و ارگ ساخته شده را ارگ بم ناميدند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۲:۵۷:۲۹ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

عضو هيات علمي دانشكده علوم تغذيه و صنايع غذايي دانشگاه علوم پزشكي شهيدبهشتي با بيان اينكه كبدچرب غيرالكلي بيماري است كه بر اثر تجمع چربي در سلول‌هاي كبد به وجود مي‌آيد، گفت: اين بيماري در افراد چاق و افرادي كه دچار اختلال در متابوليسم بدن هستند و چربي و قند خون‌شان بالاست، بيشتر ديده مي‌شود.

آزيتا حكمت دوست در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به علل بروز بيماري كبدچرب غيرالكلي، با بيان اينكه اين بيماري زمينه ژنتيكي هم دارد، گفت: در اين بيماري تري گليسيريدي كه در سلول‌ها تجمع يافته از سلول‌هاي كبدي خارج نمي‌شود و وقتي به تدريج در سلول‌هاي كبدي جمع مي‌شود، اصطلاحاً مي‌گويند فرد دچار كبدچرب غيرالكلي شده است.

تاثير مستقيم استرس در پيشرفت بيماري كبدچرب

وي ادامه داد: با بروز استرس يا بيماري‌هاي جزئي كه بر سيستم ايمني بدن تاثير مي‌گذارند، سلول‌هايي كه دچار تجمع چربي شده‌اند، ملتهب مي‌شوند و فاز دوم بيماري به شكل هپاتيت چرب غيرالكلي بروز پيدا مي‌كند. تا اين مرحله كبدچرب قابل درمان است، اما در صورتي كه فرد متوجه نشود يا پيگير درمان نباشد، وارد مرحله سيروز و بدخيمي‌هاي كبدي مي‌شود كه درمان ندارد، زيرا در اين مرحله سلول‌هاي كبدي تخريب شده و راهي جز پيوند كبد باقي نمي‌ماند.

كبد چرب نشانه خاصي ندارد

وي با بيان اينكه متأسفانه كبد چرب نشانه خاصي ندارد و فقط با انجام آزمايش، سونوگرافي و فايبرواسكن مي‌توان اين بيماري را تشخيص داد، تصريح كرد: البته برخي علائم از جمله خستگي و درد در ناحيه سمت راست شكم مي‌تواند نشان دهنده اين بيماري باشد.

احتمال بروز كبد چرب در كودكان هم وجود دارد

حكمت دوست با بيان اينكه كبد چرب مختص سن يا جنس خاصي نيست و حتي در كودكان، به خصوص آنهايي كه مشكلات متابوليكي دارند نيز ديده مي‌شود، گفت: البته با بالا رفتن سن و افزايش مشكلات متابوليك، احتمال بروز اين بيماري بيشتر مي‌شود.

عوامل ابتلا به كبد چرب

وي با بيان اينكه 70 درصد افراد دچار كبدچرب به اضافه وزن و چاقي مبتلا بوده و سابقه قند و چربي خون بالايي دارند، گفت: رژيم غذايي ناسالم به خصوص مصرف زياد چربي‌هاي اشباع و قندهاي ساده و فعاليت بدني كم از عوامل ابتلا به كبد چرب است.

وي با تشريح اين بيماري ادامه داد: در افراد مبتلا به كبد چرب در صورت مصرف مقدار زيادي از مواد غذايي در يك وعده، تمام مواد غذايي مصرف شده در كبد به تري‌گليسيريد تبديل مي‌شود. همچنين كبد اين بيماران در آزاد كردن تري گليسيريد از بافت كبدي و انتقال آن به ساير بافت‌ها مشكل دارد و به همين دليل مشكل آن‌ها بيشتر مي‌شود.

كبد چرب درمان دارويي قطعي ندارد

اين عضو هيات علمي دانشگاه با بيان اينكه مبتلايان به كبد چرب بايد شش وعده غذايي داشته باشند و در هر وعده ميزان كالري دريافتي‌شان محدود باشد، افزود:‌ كبد چرب درمان دارويي قطعي ندارد و تغيير در شيوه زندگي، درمان اصلي و پيشگيرانه اين بيماري است.

نوع تغذيه موثر در بروز بيماري كبد چرب

وي با تاكيد بر اينكه فرد مبتلا بايد به متخصص تغذيه مراجعه كند، تصريح كرد: فرد مبتلا بايد براي پيشگيري از حاد شدن بيماري و ورود به مرحله 2 و 3، تحت نظر دكتر تغذيه رژيم گرفته و به بهبود خود كمك كند.

حكمت دوست با اشاره به نوع تغذيه موثر در بروز بيماري كبد چرب، اظهار كرد: ميزان كربوهيدرات به خصوص كربوهيدرات‌هاي ساده مانند قند و شكر و شيريني و چربي، به خصوص چربي‌هاي اشباع، بايد در رژيم اين افراد كم شود. مبتلايان به اين بيماري بهتر است براي پخت و پز از چربي‌هاي غيراشباع مانند روغن‌هاي مايع و گياهي مثل روغن زيتون استفاده كنند. همچنين چربي گوشت را چه قرمز و چه سفيد بگيرند و ترجيحا در هفته بيش از 2 مرتبه گوشت قرمز نخورند.

سبك زندگي و رژيم غذايي مخصوص مبتلايان كبد چرب

وي با بيان اينكه مبتلايان بايد مصرف فيبر را افزايش دهند، گفت: فيبر در انواع سبزي، سبوس و غلات به وفور يافت مي‌شود. بنابراين مصرف سبزي‌ و غلات سبوس‌دار براي اين بيماران آزاد است. ميوه‌ها گرچه فيبر دارند، اما چون حاوي قند فراواني هستند، بايد به ميزان محدود (حداكثر 3 واحد) و در دفعات مختلف مصرف شوند. يعني بيمار مبتلا به كبد چرب نمي‌تواند 3 ميوه را يك‌باره مصرف كند.

به گفته وي، موادغذايي با خواص ضدالتهابي مثل روغن ماهي و سياه‌دانه نيز بهتر است در برنامه غذايي اين افراد گنجانده شود. غذاهاي سرخ كرده براي اين افراد مناسب نيست و بهتر است مواد غذايي را به صورت آب پز يا بخارپز مصرف كنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه با بيان اينكه ورزش و تحرك بدني براي مبتلايان به كبد چرب ضروري است و حتماً بايد روزانه 30 دقيقه تا يك ساعت ورزش كنند، گفت: به كمك فعاليت بدني، چربي كمتري در سلول‌هاي كبد ذخيره مي‌شود. افراد مبتلا به اين بيماري براي پايين آوردن چربي و قندخون بايد دارو مصرف كنند و مصرف مكمل‌هايي مثل روغن ماهي، پروبيوتيك‌ها، بزرك و سياه‌دانه (به ميزان حداكثر 2گرم در روز) كه خواص ضدالتهابي دارند نيز براي پيشگيري از پيشرفت بيماري كمك كننده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۲:۵۷:۰۹ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

اين روزها هوا در تمام نقاط استان كردستان بسيار گرم شده است و به گفته كارشناسان هواشناسي، شهر سنندج با ثبت دماي 43.5 درجه سانتي گراد در روزهاي گذشته، گرم‌ترين روز امسال خود را پشت سر گذاشت و بر همين اساس احتمال بروز گرمازدگي زياد شده است.

مهدي ذكايي، مدير سلامت دانشگاه علوم پزشكي كردستان، در گفت وگو با خبرنگار ايسنا در اين باره اظهار كرد: گرمايي بيش از حد با اختلال در روند عملكرد طبيعي بدن مي تواند به صورت مستقيم و غير مستقيم علت مرگ در افراد باشد در واقع بيشترين موارد مرگ و مير بر اثر گرمازدگي در ميان افراد بالاي 60 ساله روي مي دهد علاوه بر اين تلفات و خسارات ناشي از گرما در زمان وقوع امواج دوره اي گرما بيش از حد بالا است.

وي تصريح كرد: گرما زدگي را مي‌توان به نوعي خطرناك ترين و اورژانسي ترين اختلال ناشي از گرما به حساب آورد لذا گرمازدگي يا غش كردن براثر حرارت، هنگامي روي مي دهد كه مكانيزم هاي خنك كننده بدن مانند عرق به دليل افزايش بسيار زياد دما و رطوبت هوا متوقف شود.

مدير سلامت دانشگاه علوم پزشكي كردستان، بيان كرد: وجود بيماري هايي نظير بيماري ديابت، كليوي، عفوني، تب چاقي، سوءتغذيه و خستگي زمينه را براي گرما زدگي فراهم مي‌كند.

ذكايي عنوان كرد: خنك كردن فرد گرمازده از طريق كمپرس سرد و مرطوب روي بدن، خصوصا روي صورت، زير بغل و پهلوها به اين روند كمك مي‌كند البته در اين صورت بايد مراقب بروز علايم لرز باشيم.

در ادامه كارشناس ارشد گياهان دارويي در كردستان بيان كرد: از آنجا كه فرد گرمازده اشتهاي زيادي براي خوردن آب سرد دارد، بايد به تدريج و آهسته مايعات را بنوشد تا معده وي دچار تحريك و درد نشود.

كيوان بهرامي افزود: نوشيدن شربت سكنجبين منافع بسيار دارد، يكي از منافع سكنجبين آن است كه اگر آن را با يخ خنك كرده و بنوشند، صفرا را از بين مي‌برد و از التهاب حرارت معده مي‌كاهد، و آن چه بلغم در معده و روده‌ها باشد، خارج مي‌كند.

وي ادامه داد: اگر سكنجبين را با ريشه و تخم كاسني مخلوط كرده و كمي گلاب به آن اضافه كنند، نوشابه‌اي پر سود و شگفت آور مي‌شود، به خصوص براي كساني كه جگر و معده‌اي گرم داشته و يا دچار گرفتگي معده شده‌اند و نيز براي كساني كه مبتلا به نفخ مي‌باشند منافع زياد دارد، اما براي مبتلايان به زخم معده و روده، مضر است.

اين مدرس دانشگاه در كردستان بيان كرد: براي رفع گرمازدگي بهتر است عناب را در آب جوشانده و با كمي شكر قهوه اي يا سرخ به صورت خنك مصرف كرد همچنين خوردني‌هاي سرد و تر مانند گل بنفشه، خاكشير، هندوانه و تخم خيارين نيز توصيه شده؛ البته بهترين دارو براي رفع گرمازدگي دم كرده عناب و زرشك است كه همراه با مقداري شكر ميل مي‌شود.

بهرامي با اشاره به اينكه استفاده از خاكشير يخ زده و شربت آب‌ليمو براي جلوگيري از گرمازدگي موثر است، عنوان كرد: براي جلوگيري از اسهال و تأثير خنكي، خاكشير بايد به شكل يخ زده يا همراه خورده يخ مصرف شود، در غير اين صورت ملين و اسهال آور است.

وي ذكر كرد: با توجه به گرمي و آلودگي هوا، مصرف آب‌ليمو نيز به دليل داشتن ويتامين C كه داراي خاصيت ضدعفوني‌كننده است توصيه مي‌شود و نياز است هر دو روز يك بار، يك عدد ليمو در آب مصرفي استفاده شود.

اين مدرس دانشگاه در كردستان گفت: تخم شربت در حقيقت دانه گياه ريحان است كه به علت داشتن تركيبات لعاب‌دار به صورت محلول در آب (شربت) استفاده مي‌شود. لعاب اين دانه‌ها پس از جذب آب، به صورت ژله‌اي درمي‌آيد كه مي‌تواند براي رفع عطش مورد استفاده قرار گيرد.

بهرامي افزود: هندوانه يك ميوه تابستاني لطيف، آبدار، خنك كننده، آرام بخش و مسكن التهابات دروني است كه اصولاً براي رفع عطش در اوج گرماي تابستان مصرف مي‌شود و مورد پسند بسياري از مردم است، طبيعت هندوانه سرد و تر بوده و براي افراد گرم مزاج بسيار مطلوب است و براي رفع حرارت بدن، رفع تشنگي و گرمازدگي بسيار مفيد است.

وي خاطرنشان كرد: براي معالجه اشخاص گرمازده، بهترين راه خوردن گلاب همراه با مقداري يخ است، به قدري كه باعث استفراغ شده و صفرا را خارج كند، نوشيدن گلاب خنك، گرمي درون را از بين مي‌برد و بدن را تقويت مي‌كند و همچنين بوييدن گلاب براي تقويت قلب و رفع بيهوشي و تقويت حواس باطني مفيد است.

بهرامي يادآور شد: هنگام گرمازدگي از گرفتن دوش آب سرد به جهت ايجاد شوك، از قرار گرفتن در معرض باد مستقيم كولر به دليل ايجاد عفونت‌هاي تنفسي و از نوشيدن سريع مايعات بسيار سرد به جهت بهم خوردن وضعيت سيستم ايمني و گوارشي بدن خودداري كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۲:۵۶:۴۶ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم، رامين پاشايي فام كه داراي دكتراي اقتصاد بود و طي سالهاي 86 تا 88 در سمت معاون اقتصادي بانك مركزي ايران خدمت كرده بود و در كارنامه كاري خود مديرعاملي بانكهاي سپه، كارآفرين، عضويت هيأت مديره بانك ايران و اروپا و بانك ملي و نيز عضويت هيأت امناي مؤسسه عالي بانكداري ايران، مديريت كل دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد كلان سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، عضويت كميسيون شوراي پول و اعتبار و مديريت كل بازرگاني سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور را داشت، همواره داراي يك آرزوي بزرگ اقتصادي بود، وي نجات اقتصادي ايران را در گروي اين آرزو مي ديد: احياي جاده ابريشم آبي و احداث پل خليج فارس. او بارها در گفت وگوهاي خود با تسنيم به آنها اشاره كرده بود كه در ادامه مجدداً آنها را مي خوانيد.

بخشي از مصاحبه پاشايي فام با تسنيم با عنوان «خدمات، موتور توسعه پايدار ايران/جاده ابريشم انگشتر و ايران نگين آن است » كه در 7 اسفند 1394 در تسنيم به چاپ رسيده بود:

• حمل و نقل، كليدي ترين و مهمترين و پايدارترين زير بخش توسعه كشور
• جاده ابريشم انگشتر و ايران نگين آن است

تسنيم: كدام بخش از خدمات بيشتر مورد توجه شماست؟

پاشايي فام: به دليل محدوديتهاي موجود، زير بخش حمل و نقل به نظر من كليدي ترين و مهمترين و پايدارترين زير بخش توسعه كشور است .

موقعيت كشور ما از نظر جغرافيايي در بين تمام كشورهاي دنيا بي نظير و منحصر به فرد است به نحوي كه اگر تاريخ اقتصادي ايران را مرور كنيم، مخصوصا زماني كه نفت كشف نشده بود و وجه غالب اقتصاد كشور متأثر از اين محصول نبود كشور ما محل اتصال غرب و شرق از طريق جاده و مسير ابريشم بود . به بياني ديگر اگر جاده ابريشم را به شكل يك انگشتر شبيه نماييم كشور ما نگين اين انگشتر بوده و هست. بهترين مسير تجارت بين غرب و شرق كشور ما است. بنابراين با يك نگاه و مطالعه ساده تاريخ اقتصادي كشو رمي توان پي برد كه مزيت اصلي كشور ما اتصال تجارت غرب با شرق است . امري كه متأسفانه فراموش شده و مورد بي مهري قرار گرفته در حالي كه اين بخش مي تواند باعث رشد و شكوفايي پايدار كشور شود.

براي توضيح اين بخش بهتر است به نقشه كشورهاي همجوار و ارتباط آنها و جايگاه ايران توجه كنيم . همچنانكه در نقشه شماره 1 ملاحظه مي شود ، هم اينك ارتباط ميان آسياي دور و آسياي ميانه از طريق ايران بسياراقتصادي و مقرون به صرفه است. هم اينك تجارت كشورهاي بزرگي چون ژاپن، چين، كره جنوبي، مالزي، تايوان، تايلند، هنگ كنگ، سنگاپور، ويتنام، اندونزي ، فيليپين و حتي شبه جزيره هندوستان و استراليا با كشورهاي آسياي ميانه به ويژه آذربايجان ، تركمنستان، ازبكستان، قزاقستان، ارمنستان، گرجستان، افغانستان و حتي روسيه از طريق حمل و نقل دريايي و آبهاي آزاد با طي مسافتي طولاني از جنوب خليج فارس با گذر از تنگه عدن و عبور از درياي سرخ و طي مسير سخت و كانال دست ساز سوئز و پرداخت عوارض وارد درياي مديترانه شده و با عبور از تنگه بسفر وارد درياي سياه و از آنجا از طريق رود ولگا طي مسير مي كنند تا محموله خود را به درياي خزر رسانده و از آنجا به كشورهاي مورد نظر منتقل كنند. اين مسير در نقشه پيوست شماره 1 با رنگ سبز مشخص شده كه حدوداً 19400 كيلومتر را در برمي گيرد. با فرض سرعت 10 نات براي هر كشتي اين مسير حدود 31 روز به طور مي انجامد و ضمن اينكه بايد از سه نقطه حساس خليج عدن كه به دليل وجود دزدان دريايي ناامن بوده و هزينه اضافي براي كشتي هاي عبوري تحميل مي كند همچنين عبور از كانال سوئز دست ساز بشر با طول حدود 170 كيلومتر و پرداخت عوارض و مشكلات خاص خودش همراه است و بالاخره عبور از تنگه بسفر كه در كشور تركيه قرار دارد مشكلات و گلوگاههاي اين مسير دريايي است.
حال اگر در جهت احياي مسير ابريشم جديد و استفاده از پتانسيلهاي كشور بتوان مسير جايگزيني را ارائه داد به نحوي كه براي كشورهاي مورد نظر اقتصادي و امن تر باشد، مورد پذيرش قرار خواهد گرفت. براي اين منظور با توجه به موقعيت استراتژيك كشورها ، مسير دومي را مي توان معرفي كرد كه هم اقتصادي و هم جذاب باشد و براي همه كشورها به ويژه ايران سودي سرشار و پايدار به همراه داشته باشد.
اين مسير پيشنهادي در نقشه پيوست شماره 1 با رنگ صورتي مشخص شده است. همچنانكه ملاحظه مي شود اين مسير تا جنوب شبه جزيره هند با مسير قبلي يكسان است . اما از جنوب شبه جزيره هند به سمت خليج فارس تغيير جهت داده و به سمت سواحل شمالي خليج فارس يعني كشور عزيزمان امتداد دارد.
براي اتصال اين مسير به كشورمان نيازمند زيرساختهاي بندري جديدي هستيم كه جزيره قشم بهترين گزينه براي اين امر است كه در ادامه دلايل و ويژگيهاي انتخاب اين جزيره را توضيح خواهم داد.
پس از اتصال اين مسير به خاك كشورمان با مديريتي كه در حمل و نقل ريلي و جاده اي نياز دارد مي توان كالاهاي مورد نظر را به درياي خزر رساند . ويژگي اين مسير عبارت است از:
1- فاصله دريايي اين مسير حدود 11400 كيلومتر است كه حدود 8000 كيلومتر كمتر از مسير قبلي است . البته حدود 1700 كيلومتر مسير جاده اي و ريلي به اين فاصله اضافه مي شود. در مجموع فرمان مورد نياز براي طي مسير دريايي حدودا 18 روز با سرعت متوسط 10 نات براي هر كشتي است و اگر حداكثر 4 روز نيز براي انتقال بار از طريق جاده اي و ريلي در نظر بگيريم اين مسير 23 روز خواهد بود كه 9 روز صرفه جويي در زمان و به تبع آن در هزينه حمل كشتي ها خواهد شد.

2- گذرگاههاي سخت خليج عدن، كانال سوئز، تنگه بسفر و رودخانه ولگا حذف و عوارض و هزينه هاي مربوطه صرفه جويي خواهد شد.

3- امكان نگهداري كالا در كشور ايران و توزيع تدريجي آن متناسب با تقاضاي كشورهاي حاشيه خزر و افغانستان به عبارتي ديگر تبديل كشر به يك هاب توزيع منطقه اي و گسترش خدمات بندري، انبارداري و حمل و نقل در داخل كشور كه سود سرشاري را نصيب كشور نموده و البته اين سود نيز پايدار خواهد بود.
به عبارتي با انجام اين پروژه مي توان اميدوار بود سود مستقيمي كه نصيب كشور مي شود قابل توجه باشد و سود غير مستقيم آن بسيار فراتر از سود مستقيم خوهد بود . اين سود غير مستقيم از دو ناحيه قابل تصور است . يك از ناحيه ايجاد اشتغال و صنايع و حرف وابسته به حمل و نقل و سود دوم ناحيه سياسي و منطقه اي كه در اين حالت سود كشورهاي همجوار با ثبات و گسترش صنعت حمل و نقل ايران حاصل مي شود كه هم موجب انجام سرمايه گذاريهاي عظيم خارجي مي شود و هم موجب هم سويي سياستهاي كشورهاي منطقه با سياست كشور ما به دليل وجود منافع اقتصادي مشترك خواهد بود.

• قشم را دريابيد

• پلي كه سود سرشاري را مي تواند نصيب ايران كند

تسنيم: چرا اينقدر بر جزيره قشم تأكيد مي كنيد؟

پاشايي فام: با نگاهي به موقعيت اين جزيره در نقشه پيوست شماره 2 مي توان به دليل انتخاب پي برد. اولا اين جزيره حدود 2.7 برابر كشور سنگاپور است ثانيا همچنانكه ملاحظه مي شود جزيره قشم به صورت طولي در تنگه هرمز گسترش يافته به نحوي كه جنوب اين جزيره به سمت خليج فارس مواج و شمال اين جزيره به سمت كشور عزير ما آرام است همانند يك خور طبيعي عمل مي نمايد.

ثالثا: فاصله بين بندر لافت و بندر خمير حدود 2 كيلومتر است كه با احداث يك پل 2 كيلومتري به سرزمين اصلي متصل مي شود.

رابعاً: در شمال جزيره بدون نياز به لايروبي و با عمق مناسب آب مي توان امكان پهلوگيري كشتي هاي غول پيكر و پهن پيكر را به سادگي فراهم كرد.

بنابراين به طورخلاصه با احداث يك پل حدود 2 كيلومتري مي توان اين جزيره بسيار مهم را به سرزمين اصلي متصل و با ادامه مسير ريلي و جاده اي به تمامي كشورهاي همسايه سرويس دهي كرد و سود سرشار اين پروژه مي تواند موتور رشد و توسعه كشور را روشن و همواره پايدار نگه دارد و با انجام محاسباتي مي توان نشان داد با سرمايه گذاري در اين بخش و اين مسير سيماي اقتصادي و سياسي كشور دگرگون شده و فرايند توسعه كشور تكميل و بسياري از مشكلات اقتصادي موجود حل شود.

متن كامل مصاحبه در اينجا قابل دريافت است.

بخشي از مصاحبه با دكتر پاشايي فام با عنوان «لزوم كاهش نرخ سود سپرده به 3 درصد براي ايجاد تعادل در اقتصاد كشور » كه در تاريخ 11 آبان 1395 در تسنيم به چاپ رسيده بود.

• موقعيت استراتژيك و جغرافيايي كشور راه نجات كشور است

تسنيم: از نظرات خود در حوزه واقعي و بخش واقعي اقتصاد بفرماييد.

پاشايي فام: در بخش واقعي اقتصاد قبلا راه حل اساسي را در مصاحبه با تسنيم ارائه كردم. اكنون اشاره مختصري به آن سخنان مي كنم. جزئيات اين بخش نيز تماما بررسي و مطالعه شده است. موقعيت استراتژيك و جغرافيايي كشور راه نجات كشور است. شاهراه جاده ابريشم با تعريف جديد همانند يك انگشتر كه نگين آن كشور عزيزماست بايد ايجاد شود. تجارت كشورهاي CIS با آسياي دور همانند چين ، ژاپن ، تايلند ، سنگاپور، مالزي و.. تنها و تنها از مسير كشور ما اقتصادي و ارزان و مقرون به صرفه است. مسير دريانوردي و تجارت عظيم قول اقتصادي آسيا يعني چين و همچنين ژاپن و كره و.. به سوي كشورهاي بزرگي مثل روسيه، قزاقستان، ازبكستان ، تاجيكستان، ارمنستان، آذربايجان، افغانستان و... فقط و فقط از مسير كشور ما اقتصادي است. كافي است سرمايه گذاري زير بنايي در كشور ايجاد و بستر اين تجارت و حمل و نقل از بندر جنوبي كشور ر حوزه آبهاي نيلگون خليج هميشه فارس خصوصا قشم آغاز و تا سواحل زيباي منحصر به فرد در دنيا در درياچه خزر ختم شد. اين مسير شاهراه جاده ابريشم تجارت (آسياي دور با آسياي ميانه و حوزه قفقاز) است و در اين مسير نگين ارزشمند اين انگشتر كشور عزيز ما است. با يك سرمايه گذاري مختصر (با مقياس اقتصاد ايران )، ايجاد يك مجموعه بندري بزرگ در جزيره قشم و احداث يك پل دو كيلومتري و اتصال اين جزيره به سرزمين اصلي و ايجاد يك بزرگراه از قشم به سوي درياي خزر با زيرساختي بزرگ و عظيم و ريلي و جاده اي كشور شكوفا خواهد شد و چند برابر درآمدهاي نفتي مي توان از اين مسير براي كشور درآمد ايجاد كرد. اين ادعا قابل اثبات است و من براي اثبات و بحث در اين خصوص آماده ام تمام تجارب و دانش اندك خود را خالصانه در اختيار مسئولان و صاحبنظران قراردهم. يقين دارم به جز اين راهكار هيچ كار ديگري در ميان مدت نمي تواند كشور را از اين توسعه نيافتگي خارج كند.

• دولت از پروژه انتقال آب خليج فارس به فلات مركزي بيش از پيش حمايت كند

ساليان سال راجع به اين موضوع تحقيق و بررسي كرده ام و با صاحبنظران مختلف فني و اقتصادي نيز بحث كرده ام و به اين ادعا و پروژه ايمان دارم. البته در كنار اين پروژه توجه ويژه به پروژه انتقال آب خليج فارس به فلات مركزي از اهميت خاصي برخوردار است كه به لطف خدا در حال اجراست اما نيازمند حمايت ويژه دولت است. اين پروژه نيز سيماي اقتصاد كشور را در آيند ه مي تواند متحول سازد.

متن كامل مصاحبه در اين اينجا قابل دريافت است.

در مقابل مردم شريف ايران مسئوليم
همواره دغدغه ايران و حل مشكلات پولي و بانكي و اقتصادي آن را داشت و حتي در شرايطي كه حال مساعدي نداشت مي كوشيد تا به سوالات خبرنگاران پاسخگو باشد. مرحوم پاشايي فام در پاسخ به درخواست خبرنگار تسنيم براي مصاحبه، در حالي كه از بيماري سرطان به شدت رنج مي برد و در مقطعي نيز سرماخوردگي به شدت بيماري اش را تشديد كرده بود، اين پاسخ را داده بود كه عين متن آن را در ادامه مي خوانيد.

«سلام روز بخير، خيلي از لطف شما ممنونم. فكر نمي كردم روزي آنقدر ضعيف بشم و با كوچكترين سرما خوردگي از كار بيافتم. راستش نه براي خودم بلكه دلم براي كشورم كباب ميشه، سالها زمان و امكاناتش رو گذاشت در اختيار من تا درس بخونم و تحمل كرد تا دكتري بگيرم و روزي قسمتي از اداره امور كشور را بر عهده بگيرم و منم به هموطنانم اين فرصتها رو بدم و كشور از اين سرمايه گذاري كه روي من كرده بهره برداري كنه، اما افسوس كه اين بيماري فرصت نداد، دينم را به ميهن و هم وطنانم ادا كنم خيلي دلم ميسوزه ، اگه قصوري داشتم خدا من و ببخش. ببخشيد شمارو ناراحت مي كنم. مواظب سلامتيتان باشيد هم به خاطر خودتان و خانواده تان هم به خاطر مردم شريف ايران در مقابل اين مردم نيازمند و شريف مسئوليم. من كه كوتاهي كردم، خدا به شما و همه اونايي كه نقش دارند كمك كنه.»


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۲:۵۶:۲۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران در طول عمر 40 ساله فعاليت خود، همواره به عنوان بازوي دولت در انجام وظايف حاكميتي تهيه و تامين، خريد، ذخيره سازي و توزيع كالاهاي اساسي كشور مسئوليت داشته است كهبا استناد به ماده 7 قانون تشكيل وزارت بازرگاني مصوب 30 تيرماه 1353 ، شركتي زير عنوان " شركت سهامي گسترش خدمات بازرگاني " تشكيل و اساسنامه آن در تاريخ 12 تيرماه 1354 به تصويب رسيد اما به توجه به اينكه تمام فعاليت هاي اين شركت مرتبط با بخش كشاورزي بود به وزارتخانه مرتبط با بخش كشاورزي انتقال يافت.

فعاليت هاي شركت سهامي گسترش خدمات بازرگاني تا سال 1377 تحت همين نام ادامه داشت تا اين كه دراين سال و سالهاي پاياني برنامه دوم و درطول برنامه سوم توسعه اقتصادي كشور (83- 1379 ) 4 ادغام و انحلال، براساس مصوبات شوراي عالي اداري و برنامه هاي توسعه اي كشور و با هدف تمركز كامل امور بازرگاني دولتي در يك شركت مادر تخصصي، به شرح ذيل به مرحله اجرا گذاشته شد:

ادغام اول: ادغام معاونت خدمات بازرگاني،از تشكيلات وزارت بازرگاني سابق،درشركت سهامي گسترش خدمات بازرگاني و اصلاح نام آن به سازمان گسترش خدمات بازرگاني از خرداد ماه 1377.

ادغام دوم: انحلال شركت سهامي قند و شكر كشور و انتقال و واگذاري وظايف و ماموريتهاي آن به سازمان گسترش خدمات بازرگاني از خرداد ماه 1377.

ادغام سوم: ادغام شركت سهامي بازرگاني دولتي ايران در سازمان گسترش خدمات بازرگاني طبق مصوبه شماره 561/013ط مورخ 28/2/1381 شوراي عالي اداري، و تغيير نام آن به شركت بازرگاني دولتي ايران از خرداد ماه 1381.

ادغام چهارم: انحلال سازمان غله كشور دراجراي بند2 مصوبه شماره 561/013ط مورخ 28/2/1381 شوراي عالي اداري و انتقال و واگذاري وظايف و ماموريتهاي آن به شركت بازرگاني دولتي ايران از اسفند ماه 1382 .

شركت بازرگاني دولتي ايران از آنجا كه علاوه بر سياستگذاري در زمينه ي تنظيم بازار و خريد و نگهداري و توزيع كالاهاي اساسي، حساس و ضروري كشور، راهبري شركت هاي تابعه 14 گانه ي خود، به منظور اجراي اين سياستها و ساير تكاليف و سياست هاي ابلاغي، را برعهده دارد، لذا تحت عنوان " شركت مادرتخصصي بازرگاني دولتي ايران " ناميده شده است.

انتقال به وزارت جهاد كشاورزي:

در راستاي اجراي قانون تمركز وظايف و اختيارات مربوط به بخش كشاورزي در وزارت جهاد كشاورزي، مصوب 24/11/1391 مجلس شوراي اسلامي و آيين نامه اجرايي شماره 181557/ت مورخه 6/12/1392 مصوب هيأت وزيران و بخشنامه نامه شماره77256/ت مورخه 8/7/1393معاون اول رئيس جمهور، شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران از تاريخ فوق به وزارت جهاد كشاورزي، منتقل و اكنون به عنوان زير مجموعه اين وزارتخانه، مأموريت ها و تكاليف حاكميتي خود را انجام مي دهد.

وظايف شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران

بنابراين گزارش با نگاهي به فعاليت هاي اين شركت بزرگ دولتي مشخص مي شود كه تمام فعاليت هاي آن مرتبط با بخش كشاورزي است و انتقال آن توجيه عملي ندارد اما از آنجا كه اختيارات وزارت جهاد كشاورزي بر اساس قانوني تمركز وظايف بخش كشاورزي در حال باز پسگيري است و از طرفي وزارت بازرگاني در حال احيا مجدد است اين انتقال نيز در همين راستا صورت مي گيرد. مهم ترين وظايف شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران به شرح زير است.

الف- خريدتضميني كالاهاي اساسي توليد داخلي از جمله: گندم و برنج پرمحصول، به منظور حمايت از كشاورزان و توليد داخلي و تامين نيازهاي مصرفي كشور.

ب- خريد، حمل، واردات و توزيع كالاهاي اساسي، حساس و ضروري كشور از جمله: گندم، برنج، روغن خام، شكرخام، گوشت مرغ و گوشت قرمز ... در صورت عدم كفاف توليدات داخلي، در شوراي خريد شركت و با استفاده از ابزارهاي متداول مانند بازارهاي نقدي ، بازارهاي آتي و حق اختيار خريد و فروش، حسب تكاليف، مجوزهاي صادره و مصوبات نهادهاي قانوني.

ج- تامين و حفظ موجودي ذخاير استراتژيك كالاهاي اساسي و پرمصرف مردم، حد اقل معادل مصرف 3 ماهه كشور.

د- حمايت از ايجاد و احداث تاسيسات نگهداري و ذخيره سازي كالاهاي اساسي شامل: افزايش ظرفيت سيلو ها، انبارها، سردخانه ها و مخازن، توسط بخش خصوصي.

ه- حمل و توزيع شهري، بين شهري و روستايي كالاهاي مورد عمل توسط شركتهاي تابعه، بگونه اي كه اين كالاها با شرايط مناسب در اقصي نقاط كشور توزيع شوند.

و- تنظيم بازار داخلي كالاهاي اساسي ازطريق عرضه و فروش كالاهاي ملكي و در اختيار، در بورس كالاي كشاورزي ايران.

ز- اجراي سياستهاي كلي اصلاح الگوي توليد و مصرف گندم، آرد و نان، از طريق انجام و اجراي طرح ها و برنامه هاي مختلف شامل: حمايت و اعطاي تسهيلات به بخش خصوصي در زمينه احداث و گسترش كارخانجات توليد نان به روش صنعتي، اجراي طرح مهارت آموزي نانوايان، اعطاي تسهيلات بهسازي و نوسازي واحدهاي نانوايي، مشاركت در ساخت و توليد برنامه هاي فرهنگي، اجراي طرح رتبه بندي كارخانجات آردسازي، اجراي طرح درجه بندي نانوايي ها بر اساس اصول كيفي و بهداشتي توليد و غيره.

ح- سازماندهي و آماده سازي سهام دولتي شركت هاي زيرمجموعه قابل واگذاري، در راستاي گسترش نقش بخش خصوصي و تعاوني و اجراي سياست هاي كلي اصل 44 قانون اساسي.

انتقال به وزارت صمت هنوز ابلاغ نشده است

بنابراين گزارش بر اساس مستنداتي كه به دست خبرگزاري تسنيم رسيده است، وزارت جهاد كشاورزي در حال انتقال اختيارات قانون تمركز وظايف بخش كشاورزي(فعاليت هاي بخش بازرگاني كشاورزي) به وزارت صنعت، معدن و تجارت است و در اين راستا حتي قرار بود كه دو شركت مهم بازرگاني دولتي ايران و شركت پشتيباني امور دام به وزارت صمت بروند اما بر اساس رايزني هاي انجام شده، انتقال شركت پشتيباني امور دام منتقي اما شركت بازرگاني دولتي ايران منتقل ميشود.

طباطبايي مدير روابط عمومي شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران در اين ارتباط به خبرنگار خبرگزاري تسنيم گفت: در در جيران اين انتقال به وزارت صنعت،معدن و تجارت قرار داريم اما اين مهم هنوز به اين شركت ابلاغ نشده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۲:۵۵:۵۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

روستاي عنبران عليا در شمالي ترين نقطه بخش عنبران به علت كوهپايه اي بودن و حالت پلكاني خانه هاي روستا همچون ماسوله گيلان ويژگي منحصر بفردي در استان دارد. اكنون با اين ويژگي هاي منحصر بفرد روستاي عنبران عليا در حال اجراي طرح ساماندهي و احيا و مرمت بافت تاريخي اش است.

در امتداد شرق اردبيل كه حركت مي كني در دامنه كوه هاي حيران مجموعه روستاهايي واقع شده كه داراي ويژگي هاي طبيعي و فرهنگي متفاوتي هستند و «عنبران عليا» يكي از اين روستاها است كه آوازه اش بويژه در حوزه گردشگري در حال بين المللي شدن است.

عنبران عليا، روستايي سني نشين و تالش زبان است كه همچون جزيره اي در ميان اهالي ترك زبان و شيعه استان اردبيل واقع شده است. عنبران بسيار زيباست، طبيعتش شبيه ماسوله استان گيلان است و اكنون دولت با زيباسازي و ساماندهي اين روستا قصد دارد كه آن را براي جذب گردشگر و توسعه اقتصادي زيباتر سازد.

نزد اهل سلوك و طريقت نام عنبران عليا كلمه اي دير آشناست كه گاه بدون در نظر گرفتن نام جغرافيايي، به جهت قرار گرفتن آرامگاه چند تن از اولياء الله در اين خاك مقدس آن را 'عنبران اولياء' نيز مي نامند، علاوه بر آثار دوره اسلامي باقيمانده تاريخ چند هزار ساله زندگي بشري در جاي جاي روستا به چشم مي خورد.

بقاع متبركه روستاي اهل تسنن عنبران كه به هفت گنبدان يا هفت اوليا مشهور است در اين روستا واقع شده است.

روستاي عنبران عليا محل عارفان و سالكان سوخته دل در طرائق تصوف و عرفاني در قرون متمادي از اوايل تاريخ اسلام تا به امروز بوده كه مي توان در قرن هفتم و هشتم هجري به نقطه اوج آن ها اشاره داشت و اشتهار هفت گنبدان و هفت اوليا و ارتباط بين شيخ زاهد و شيخ صفي الدين اردبيلي اشاره خوبي به اين موضوع مي باشد.

آثاري چون بقعه شيخ علي نقشبندي و سيد باباخرم، مسجد تاريخي جابر بن عبدالله انصاري و زاويه شيخ صفي الدين اردبيلي مجموعه اي پديد آورده كه مي تواند عنبران عليا را پس از احيا به يكي از جاذبه هاي گردشگري قابل توجه استان اردبيل تبديل كند.

نقطه مشترك تمام بناهايي كه در عنبران عليا از اولين تا آخرين آن ها به چشم مي خورد چهارچوب آبي تيره درها و پنجره هاست كه نوعي هارموني خاصي به فضاي كالبدي روستا بخشيده است.

درب چهارديواري هاي بي تكلف، بدون چفت و بستي خاص به روي ميهمانان شهري غريبه گشوده و تنها زينت چهره زمختشان لبخندي است گرم از سر مهرباني كه همين سادگي بر دل مي نشيند.
اين روستا هم اكنون 9 پير دارد با اين وجود طي قرن ها بويژه در اين روزها كه اختلاف هاي مذهبي به يكي از عوامل بروز بحران در كشورهاي همسايه بدل شده، همزيستي مسالمت آميز ساكنان شافعي مذهب روستا با شيعيان منطقه وجه تمايزي است كه جايگاه خاصي به آن ها مي بخشد.

نقوش سنتي و اساطيري گليم هاي بافته شده عنبران سمبل نمادها و يا نقش هايي از خواست باطني بافندگان و بيانگر آرزوها و نيازهاي مردمان ساكن اين مناطق است.

نقوش سنتي رايج در گليم هاي استان بيشتر نقش سماور، سيني و خرچنگ در متن گليم و گردونه مهر (چليپا) و نقش اژدها در حاشيه گليم مي باشد. حاشيه هاي گليم عنبران داراي چند دور نقش هستند كه در درون آن نقش هاي اصلي گليم بافته شده و اين نقش ها عبارتند از بوكوگل، پوته، گانگل و جنگل كه هر كدام تداعي كننده بخشي از زندگي و محيط فكري ويژه اي با سابقه تاريخي خود است.

زنان و دختران روستايي با طرح گليم نه تنها هنري ماندگار بر جاي مي گذارند بلكه اسطوره هاي انساني را كه بدون توجه به محل زندگي در بين انسان ها از اصول اخلاقي مشترك برخودار است، معرفي مي كنند.
ويژگي منحصر بفرد گليم عنبران بومي بودن الياف و ابزار بافت آن و همچنين نقش 2 طرفه آن است، يعني بيننده نمي تواند پشت و روي آن را تشخيص دهد و به همين دليل 2 روي اين گليم قابل استفاده است.

در حال حاضر بافت اين محصول به شكل هاي تابلو فرش، مفرش، زير تلفني، كيف دخترانه، وسايل آشپزخانه، دستگيره آشپزخانه، دمكش برنج، جاي سيخ و جامدادي توليد مي شوند.

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل گفت: با اقدامات انجام شده در روستاي عنبران عليا اين روستا به هدف گردشگري در سطح بين المللي تبديل شده است.

نادر فلاحي افزود: واحدهاي بوم گردي بي نظير و توليدات صنايع دستي از جمله گليم عنبران كه شهرت جهاني دارد و همچنين محيط بسيار زيبا و پاكيزه اين روستا توانسته فضاي بسيار مناسبي را براي پذيرايي از گردشگران داخلي و خارجي فراهم كند.

او اظهار داشت: تنوع بسيار بالاي غذاهاي ارگانيك و آب و هواي منحصر بفرد، روستاي عنبران عليا را به يك روستاي واحد مقصد گردشگري تبديل كرده است.

فلاحي بيان كرد: قدمت بسيار بالاي اين روستا و تنوع محصولات فرهنگي نيز از ديگر عواملي است كه مي تواند مسافران و گردشگران را به اين روستاي بسيار زيبا جذب كند.

وي با اشاره به تامين زيرساخت هاي لازم در حوزه گردشگري در استان، افزود: استان اردبيل جاذبه هاي متعدد تاريخي و طبيعي دارد و مي تواند مقصد خوبي براي گردشگران داخلي و خارجي باشد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۱ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۹:۴۰ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

مشاورمعاون بهداشت وزارت بهداشت در مديريت كاهش خطر بلايا گفت: ايران از نظر جمعيت تحت تاثير مخاطرات طبيعي نيز جزء ۱۰ كشور اول دنياست. به همين دليل لازم است برنامه‌هايي جهت جلب مشاركت جامعه براي مقابله با مخاطرات طراحي و اجرا شود.

به گزارش ايسنا، نشست مديران گروه مديريت خطر و بلاياي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور در سالن امام جواد (ع) ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با حضور مديران و كارشناسان اين اداره برگزار شد.

در اين نشست دكتر محمداسماعيل مطلق - مشاورمعاون بهداشت وزارت بهداشت در مديريت كاهش خطر بلايا ضمن اعلام اينكه ايران رتبه ۸ از ۱۰ نمره را در جهان از نظر مخاطرات طبيعي كسب كرده است، گفت: شايع‌ترين مخاطره كشور سيل است كه طي ساليان اخير ۶۱ درصد كل مخاطرات را تشكيل داده است.

مطلق افزود: ايران از نظر جمعيت تحت تاثير مخاطرات طبيعي نيز جزء ۱۰ كشور اول دنياست. به همين دليل لازم است برنامه‌هايي جهت جلب مشاركت جامعه براي مقابله با مخاطرات طراحي و اجرا شود.

وي ادامه داد: رويكرد نوين جهان تغيير روش از پاسخ به تقويت پيشگيري و آمادگي است و به تنهايي با پاسخ نمي‌توان انتظار توسعه پايدار در كشور داشت.

مطلق گفت: چارچوب بين‌المللي كاهش خطر بلايا براي سال‌هاي ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ با هدف پيشگيري از خطرهاي جديد و كاهش خطر فعلي بلايا از طريق اجراي ادغام يافته و جامع اقدامات اقتصادي، ساختاري، حقوقي، اجتماعي، سلامتي، فرهنگي، محيطي، فناوري، سياسي و سازماني كه منجر به پيشگيري و كاهش مواجهه با مخاطرات، آسيب پذيري‌ها و افزايش آمادگي براي پاسخ و بازيابي و نهايتا تقويت تاب آوري، پيشنهاد شده است.

بنابر اعلام وبدا، وي ادامه داد: اين سند داراي چهار اولويت درك خطر، تقويت حاكميت خطر بلايا براي مديريت خطر بلايا، سرمايه‌گذاري در كاهش خطر بلايا براي درك اولويت تاب‌آوري بلايا، ارتقاي آمادگي بلايا براي پاسخ و ساخت بهتر از قبل موثر در بازيابي، بازتواني و بازسازي است.

گفتني است در ادامه اين جلسه در خصوص سامانه برنامه‌ريزي عملياتي و اهميت آن، هماهنگي‌هاي لازم براي گزارش دهي بهتر، وب سايت در دست طراحي دفتر مديريت خطر بلايا، توضيحاتي ارائه و بحث و تبادل نظر شد. سپس مدير گروه خطر بلاياي استان گلستان درس آموخته‌هاي سيل اخير را بيان كرد و مبحث آموزشي زلزله و نكات كليدي توسط مدير گروه مديريت خطر بلاياي سمنان ارائه شد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۱ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۹:۱۴ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

ريه‌ها يكي از مهم‌ترين اعضاي بدن ما هستند. از اين رو، نگه داشتن آن در فرم طبيعي و سالم ضروري است. راه‌هاي متعددي وجود دارد كه مي‌توانيم از طريق آن‌ها شش هاي خود را سالم نگه داريم. يكي از اين راه‌ها خوردن غذاهاي مناسب و مفيد براي سلامتي ريه ها است. اما آيا درباره غذاها و موادي كه مي‌توانند براي سلامتي ريه ها مفيد باشند را مي‌شناسيد؟ ما در ادامه از ميان انبوهي از اين مواد غذايي به ۱۵ مورد اشاره مي‌كنيم.
به گزارش بهداشت نيوز به نقل از نسخه، ريه‌ها يكي از مهم‌ترين اعضاي بدن ما هستند. از اين رو، نگه داشتن آن در فرم طبيعي و سالم ضروري است. راه‌هاي متعددي وجود دارد كه مي‌توانيم از طريق آن‌ها شش هاي خود را سالم نگه داريم. يكي از اين راه‌ها خوردن غذاهاي مناسب و مفيد براي سلامتي ريه ها است. اما آيا درباره غذاها و موادي كه مي‌توانند براي سلامتي ريه ها مفيد باشند را مي‌شناسيد؟ ما در ادامه از ميان انبوهي از اين مواد غذايي به ۱۵ مورد اشاره مي‌كنيم.

سير
سير غني از آليسين (allicin) و داراي خواص ضد التهابي بسياري است كه باعث كاهش آسيب ناشي از راديكال‌هاي آزاد مي‌شود. مصرف سير باعث كاهش خطر ابتلا به عفونت و التهاب مي‌شود. التهاب مي‌تواند باعث آسيب‌هاي زيادي به ريه‌ها شود و سلامتي آن‌ها را به خطر بيندازد. از جمله بيماري‌هايي كه باعث ايجاد التهاب در بافت شش‌ها مي‌شوند:
آسم
برونشيت
بيماري‌هاي جدي‌تر مثل سرطان‌ها

زنجبيل
مانند سير، زنجبيل نيز خواص ضد التهابي زيادي دارد. در هند، معمولا به عنوان يك ادويه براي اضافه كردن عطر و طعم به مواد غذايي از زنجبيل استفاده مي‌شود. زنجبيل را معمولا به چاي اضافه مي‌كنند زيرا به التيام علايم سرماخوردگي و سرفه كمك مي‌كند. زنجبيل به سلامتي ريه كمك مي‌كند. به اين شگل كه در فرآيند سم زدايي از بافت اين ارگان، نقش موثري ايفا مي‌كند.

فلفل (چيلي)
اين ماده به دليل حضور (capsaicin) داراي تركيبي گرم و تند است. اين تركيب به ترشح مخاط سالم از دستگاه تنفسي كمك مي‌كند. درنتيجه مجاري تنفسي پاكسازي مي‌شوند. علاوه بر اين از غشاي مخاطي نيز محافظت مي‌شود. از آنجا كه چيلي يك منبع غني از بتا كاروتن است، با مصرف آن ريه‌ها از آسيب‌هاي آسم محافظت مي‌شوند.

زردچوبه
زردچوبه غني از كوركومين است كه خواص ضد التهابي دارد. زردچوبه به مبارزه با عفونت و سلامتي ريه ها كمك مي‌كند. زردچوبه به عنوان محافظ طبيعي بر عليه آسم عمل مي‌كند.

گردو
از آنجا كه گردو غني از اسيدهاي امگا ۳ است و داراي خواص ضد التهابي است. بنابراين خوردن چند گردو هر روز مي‌تواند به بدن كمك كند كه در برابر بيماري‌هاي ريوي از خود محافظت كند و سلامتي ريه ها حفظ شود.

ميوه هاي نارنجي
ميوه‌هاي نارنجي رنگ مانند پاپايا، پرتقال و كدو تنبل حاوي آنتي اكسيدان‌ها و ويتامين C هستند. ويتامين C مي‌تواند به مبارزه با عفونت‌ها و كاهش التهاب كمك كند. شما بايد انواع ميوه‌ها را بخوريد تا سلامتي ريه ها تامين شود و از التهابات و عفونت‌ها در امان بمانند.

سبزيجات سبز برگ‌دار
سبزيجات برگ سبز مانند اسفناج، كلم بروكلي، جوانه‌هاي كاهو و … شامل خاصيت فيتوشيميايي (phytochemicals ) هستند كه در جلوگيري از بيماري‌هاي ناگوار مانند سرطان نقش دارد. با توجه به وجود خواص ضد التهابي در اين سبزيجات، آن‌ها خطر ابتلا به بيماري‌هاي تنفسي مانند آسم را كاهش مي‌دهند. مصرف اين سبزيجات خصوصا مصرف اسفناج در رژيم غذايي روزانه، كارايي سيستم ايمني بدن شما را افزايش مي‌دهد و سلامتي ريه هاي شما را تامين مي كند.

ماهي
ماهي‌هايي مانند قزل آلا و كپورر در رژيم غذايي روزانه با توجه به اينكه حاوي اسيدهاي چرب اومگا ۳ هستند خواص ضد اكسيداني و ضد سرطاني دارند. علاوه بر ماهي مي‌توانيد با توصيه و مشاوره پزشك خود حتي از انواع روغن هاي ماهي استفاده كنيد. مصرف غذاهايي دريايي شامل ماهي به سلامتي ريه ها كمك مي كند.

مرغ
مرغ مقدار زبادي از پروتئين مورد نياز بدن را فراهم مي‌كند و منبع غني از سلنيوم و روي است كه مي‌تواند سيستم ايمني بدن شما را تقويت كند. علاوه بر اين، خوردن يك كاسه سوپ مرغ گرم با چاشني مقداري فلفل سياه به ترشح موكوس و تميز شدن راه هوايي و تميز كردن هوا در ريه ها كمك زيادي مي‌كند.

زردآلو
مصرف ميوه يك راه عالي براي حفظ سلامتي ريه هاي شما است. ميوه‌ها از بروز انواع مختلف عفونت و بيماري‌ها جلوگيري مي‌كنند. از آنجايي كه زردآلو منبع غني از تركيبات آنتي اكسيداني مانند ويتامين C، ويتامين E، بتا كاروتن و ليكوپن است، به حذف راديكال‌هاي آزاد اكسيژن كمك كند. در نتيجه فرصتي براي بروز بيماري‌هاي ريوي فراهم نمي‌شود.

كلم بروكلي
كلم بروكلي مي‌تواند به راحتي در ليست غذاهايي كه به سلامتي ريه شما كمك فوق‌العاده‌اي مي‌كند جاي داده شود. خصوصا اگر به تازگي سگار را ترك كرده‌ايد، مصرف بروكلي به شما توصيه مي‌شود. بروكلي در سم زدايي از ريه‌ها معجزه مي‌كند كه به نوبه خود باعث پيشگيري از بروز سرطان ريه خواهد شد.

گريپ فروت
گريپ‌فروت يك ميوه شگفت انگيز با خواص فوق العاده است. مصرف آن براي سلامت ما بسيار مفيد است زيرا حاوي چندين ويتامين و مواد معدني مانند ويتامين C، ويتامين B6، تيامين، اسيد فوليك و منيزيم است. گريپ فروت يك منبع غني از آنتي‌اكسيدان‌ها است و داراي خواص ضد التهابي است. اين غذاي عالي براي پاك كردن ريه‌هاي شما مفيد است.

پياز و سلامتي ريه ها
پياز منبع خوبي از اسيد فوليك، ويتامين B6 و ويتامين C هستند. پياز همچنين داراي خواص ضد سرطان زا است و در پيشگيري از سرطان ريه و تنگي برونش‌ها به علت آلرژي موثر است. كمك مي كنند. پياز براي پيشگيري و مبارزه با عفونت در ريه‌ها و كاهش اسپاسم برونش ها در طي بيماري آسم ميد است.

سيب
اعتقاد بر اين است كه سيب يكي از ‌غني‌ترين ميوه‌ها است. خوردن يك سيب در روز مي‌تواند در پاكسازي و رفع آلودگي و عفونت ريه‌ها كمك كند و در نتيجه باعث مي شود كه شش‌ها سالم‌تر و درنتيجه سلامتي ريه ها تامين شود. سيب براي كساني كه سيگار را ترك كرده‌اند ميوه خوب و مقوي است. همچنين افراد سيگاري براي اينكه اثرات سيگار كاهش يابد ميتوانند روزانه حداقل يك عدد سيب بخورند.

انار بهترين ميوه براي سلامتي ريه ها
نوع آنتي اكسيدان موجود در انار سه برابر بيشتر از هر ماده آنتي‌اكسيدان ديگري است موثر است. انار ميوه اي است كه معمولا براي بيماران داراي سرطان ريه در نظر گرفته مي‌شود.

مطالب پيشنهادي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۱ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۸:۴۷ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

به گزارش كارگر آنلاين ، ميرعلي اشرف عبدالله پوري حسيني در گفت‌وگو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خبرگزاري‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فارس، در مورد اعلام شماره شباي حساب بانكي مشمولان سهام عدالت گفت: از آغاز طرح تا پايان سال 94 كه طرح 10 ساله سهام عدالت تمام شد، در مجموع 49 ميليون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و 226 هزار و 193 نفر مشمول دريافت سهام عدالت شده‌اند و پس از آن ورودي جديدي براي اين سامانه نداشته‌ايم.

وي افزود: از 49 ميليون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نفر مشمول سهام عدالت 2.2 ميليون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نفر تا آن تاريخ متوفا شده بودند و 47 ميليون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نفر مشمول سهام عدالت در قيد حيات بودند و ظرف حدود سه سال گذشته كه طرح واريز سود سهام عدالت اجرا شد، حدود 300 هزار نفر جديد از مشمولان نيز فوت كردند كه تاكنون 2.5 ميليون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مشمول سهام عدالت در مجموع فوت شده‌اند.

به گفته پوري حسيني در مورد مشمولان متوفاي سهام عدالت نياز به اعلام شماره شباي حساب بانكي نيست، بلكه بايد ورثه آنها با داشتن گواهي حصر وراثت و مدارك قانوني به دفاتر پيشخوان دولت الكترونيك مراجعه كنند كه از 2.5 ميليون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ورثه سهام عدالت تاكنون 103 هزار نفر مراجعه كرده؛ يعني فقط 4 درصد مراجعه كرده و بقيه هنوز به دفاتر پيشخوان دولت مراجعه نكرده اند.

رئيس كل سازمان خصوصي‌سازي اين را هم گفت: 5 ميليون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نفر مشمول زنده سهام عدالت هنوز براي اعلام شماره شباي شماره حساب بانكي خود مراجعه نكرده و شماره شبا ندادند كه از اين عده درخواست مي‌شود براي گرفتن سود سال 95 و 96 سهام عدالت به سامانه سهام عدالت به نشاني https://www.samanese.ir/ مراجعه كنند و بعد از راستي‌آزمايي شماره شباي آنها سود سهام عدالت به تدريج واريز مي‌شود.

به گفته پوري حسيني، همچنين ورثه 2.4 ميليون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متوفاي سهام عدالت نيز مراجعه نكرده‌اند كه در مجموع حدود 7.2 ميليون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ عدم مراجعه براي دريافت سود سهام عدالت وجود دارد.

رئيس سازمان خصوصي‌سازي در پاسخ به اينكه آيا بايد شماره شباي سرپرست خانوار اعلام شود يا براي هر فرد شباي جداگانه باشد، گفت: شايد يكي از دلايل عدم مراجعه اين تعداد افراد تصوري باشد كه سهام عدالت را مانند يارانه نقدي ماهانه تلقي مي‌كنند، در حالي كه سهام عدالت هر فرد به نام خودش و سود متعلقه نيز به شماره حساب خود فرد واريز مي‌شود و بنابراين ممكن است، خانواده‌هايي باشند كه بعد از ثبت‌نام اوليه كودكاني به دنيا آورده باشند كه آنها هنوز سهام عدالت ندارند؛ بنابراين هر مشمول سهام عدالت گرچه به سن قانوني نرسيده باشد، بايد شماره شباي بانكي متعلق به همان مشمول در سامانه سهام عدالت اعلام شود.

پوري حسيني در مورد زمان براي اعلام شماره حساب گفت: از نظر وقت فعلا محدوديت زماني وجود ندارد و شوراي عالي اصل 44 زمان تعيين نكرده، اما ممكن است در آينده نزديك براي ورثه متوفيان سهام عدالت به احتمال زياد اگر وراث مراجعه نكنند، در مورد سهام آنها تصميم جديدي بگيرند. بنابراين از ورثه محترم مشمولان سهام عدالت و نيز مشمولاني كه در قيد حيات هستند، درخواست مي‌شود به سامانه سهام عدالت مراجعه كرده و شماره شباي حساب بانكي خود را اعلام كنند.

وي اين را هم گفت: فرق نمي‌كند شماره حساب مشمولان در كدام بانك و يا موسسه مالي مجوز‌دار باشد و تاكنون شماره شبا از 35 بانك و موسسه مالي مجوزدار به سازمان خصوصي‌سازي اعلام شده و مبالغ سود سهام عدالت مشمولان در آن شماره حساب‌ها واريز شده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۱ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۸:۲۶ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

تخفیف لند