اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

اقتصاد نيوز: رئيس انجمن صنايع همگن قطعه‌سازي مي‌گويد: تعيين قيمت خودرو با دستور شوراي رقابت زيان بيش از ۲۰ هزار ميليارد توماني نصيب خودروسازان كرد اما دراين‌بين افراد خوشبختي كه خودرو ثبت‌نام كرده و دريافت كردند بين ۲۰ ميليون تا ۲۰۰ ميليون تومان سود كردند.

به گزارش اقتصاد نيوز به نقل از خبرآنلاين؛ چندي است خودروسازان بزرگ كشور با انتقادات فراواني در خصوص عدم تكميل خودروهاي ناقص و دپوي صدها هزار دستگاه خودرو در پاركينگ‌ها مواجه شده‌اند. عدم اجراي تعهدات در تحويل خودروهاي پيش‌فروش شده نيز از ديگر انتقاداتي است كه به دو شركت بزرگ خودروسازي ايران‌خودرو و سايپا واردشده است. مقامات وزارت صنعت، مجلس، سازمان حمايت و ... ساير نهادهاي مرتبط با اين موضوع در مصاحبه‌هاي متعدد از اين موضوع اظهار ناخرسندي داشته و اعلام كردند كه اين شركت‌ها بايد به تعهدات خود پايبند باشند.

درست در همين ميانه ايران‌خودرو درحركتي ملي و براي اثبات قدرت داخلي كشور در مقابله با تحريم صنعت خودرو، از خط توليد پژو ۳۰۱ رونمايي كرد.

توليد داخلي اين خودرو كه عنوان خودروي برجامي را بر آن گذاشته‌اند از ۲ سال پيش در دستور كار اين شركت قرار گرفت و سرمايه‌گذاري ويژه‌اي توسط ايران‌خودرو و قطعه سازاني كه طرف قرارداد اين شركت هستند براي آن صورت گرفت.

اما خبرهاي مربوط به تكميل قطعات ناقص خودروهاي از پيش‌توليد شده در سايه اخبار خوش راه‌اندازي پژو ۳۰۱ ايراني گم شد.

محمدرضا نجفي منش در گفت‌وگو با خبرآنلاين در خصوص تأمين قطعات پژو ۳۰۱ گفت: سرمايه‌گذاري براي توليد پژو ۳۰۱ از مدتي پيش انجام‌شده و قطعه سازان نيز با سرمايه‌گذاري فراوان براي توليد قطعات آن آماده هستند.

وي افزود: يكي از دغدغه‌هاي ما براي قطعه سازان اين بود كه با خروج آمريكا از برجام و تشديد تحريم‌ها تكليف برنامه‌ريزي‌ها و سرمايه‌گذاري قطعه سازان روي اين محصول چه خواهد شد؟ اين خودرو در حال حاضر با ۶۱ درصد توليد داخل و در آينده با ۸۰ درصد توليد داخل عرضه خواهد شد.

نجفي منش گفت: بايد گفت تعدادي از قطعه‌سازان روي توليد قطعات اين خودرو فعال هستند اما به‌جز اين موضوع نحوه ادامه حيات كل صنعت قطعه‌سازي موضوع مهمي است كه بايد به آن پرداخت.

قطعه سازان در انتظار ۷ هزار ميليارد تومان نقدينگي

رئيس انجمن صنايع همگن قطعه‌سازي با اشاره به مطالبات قطعه سازان از خودروسازان گفت: سال قبل مقرر شد در دو بخش ۴ هزار ميليارد تومان و ۷ هزار ميليارد تومان به‌صورت ارزي به قطعه سازان پرداخت شود از ۴ هزار ميليارد تومان رقم ۳۸۵۰ ميليارد تومان پرداخت شد اما از ۷ هزار ميليارد تومان رقمي تاكنون پرداخت‌نشده است كه هفته قبل هم در مجلس شوراي اسلامي كميته‌اي تشكيل و در خصوص علت عدم پرداخت اين مبلغ بررسي شد. و مقرر شد بانك مركزي راهكار عملي پرداخت اين وام را مشخص كند كه به‌صورت ريالي يا ارزي به قطعه سازان پرداخت شود.

نجفي منش ادامه داد: قرار است اين مبالغ از طرف دولت به‌عنوان بدهي خودروسازان به قطعه سازان پرداخت شود و خودروسازان تعهد بازپرداخت آن را داده‌اند. اگر اين پرداخت صورت بگيرد ما مي‌توانيم بگوييم كه خون به رگ‌هاي قطعه سازان تزريق‌شده و چرخه نقدينگي آن‌ها به جريان بيفتد. در اصل اين توليد ناقص به خاطر عدم وجود نقدينگي در قطعه سازان بوده و كاهش توليد داشتيم. اگر مطالبات قطعه سازان به‌طور كامل پرداخت شود ما پتانسيل توليد تمام قطعات راداريم.

وي تأكيد كرد: با دستور وزارت صنعت خودروسازان نيز مكلف شدند كه ديگر خودروي ناقص توليد نشده و تمام خودروها براي سرعت در عرضه به بازار به‌صورت كامل توليد شوند.

اين عضو اتاق بازرگاني در ادامه با اشاره به توانمندي‌هاي شركت‌هاي نوپا در اين حوزه گفت: باوجود شركت‌هاي دانش‌بنيان و مجموعه‌هاي توانمند و جوان ما خواهيم توانست نياز به قطعات را به‌طور كامل تأمين كنيم و نيازمان به خارج روزبه‌روز كمتر خواهد شد.

چرا خودروسازان بدهكار شدند؟

نجفي منش با اشاره به علل افزايش بدهي خودروسازان گفت: ريشه بدهي‌هاي نجومي خودروسازان به قطعه سازان در اينجا است كه خودروسازها طي سال‌هاي اخير توليد و عرضه داشتند اما با جهش نرخ ارز، قيمت‌گذاري دستوري اجازه نداد تناسب قيمت تمام‌شده رعايت شود.

وي افزود: تعيين قيمت با دستور شوراي رقابت زيان بيش از ۲۰ هزار ميليارد توماني نصيب خودروسازان كرد اما دراين‌بين افراد خوشبختي كه خودرو ثبت‌نام كرده و دريافت كردند بين ۲۰ ميليون تا ۲۰۰ ميليون تومان سود كردند.

كيفيت توليد قطعات بستگي كامل به سرمايه در گردش دارد

اين فعال اقتصادي در ادامه در خصوص نارضايتي مشتريان از كيفيت محصولات داخلي اظهار كرد: يكي از دلايل نارضايتي مردم از توليدات خودروهاي داخلي به مدل اين محصولات بازمي‌گردد. برخي خودروها مدل‌هاي ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته بوده و امكاناتي به تناسبان سال‌ها دارند. خوب طبيعي است مشتري از آن‌ها ناراضي باشد.

به گفته وي بازرسي و كنترل كيفيت توسط سازمان استاندارد همواره توليدات خودروسازها را بررسي و به آن امتيازاتي مي‌دهد. اغلب خودروهاي ما ۴ ستاره و بعضاً ۵ ستاره هستند اين نشان مي‌دهد كيفيت رو به افزايش است. به‌جز اين دوره گارانتي براي همين ابداع‌شده كه هر اشكالي در خودرو به وجود آمد آن را به‌صورت رايگان تعمير و سرويس كنند.

وي تأكيد كرد: از سوي ديگر بايد گفت اگر خودرويي كيفيت نداشته باشد كسي آن را نمي‌خرد. درست است كه خودروي توليدي در بدو ورود به بازار ايراداتي دارد اما اگر خانه نوساز هم بخريم حتماً در ابتدا ايراداتي خواهد داشت كه به‌مرور برطرف خواهد شد.

چشم‌انداز روشن صنعت قطعه‌سازي

نجفي منش در پايان افزود: ما در حوزه قطعه‌سازي شركت‌هايي داريم كه قطعات ريخته‌گري را تنها براي صادرات توليد مي‌كند. برخي از قطعه سازان ما به دليل مسائل ارزي و نحوه انتقال مالي با مشكل روبرو شده‌اند.

صنعت قطعه‌سازي در كشور ما بسيار توانمند است به‌طوري‌كه اغلب شركت‌هاي خارجي به قطعه سازان ايراني اعتماد كامل دارند اما اين توان بايد با تأمين نقدينگي همراه باشد تا بتواند از ظرفيت حداكثري خود بهره ببرد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۱ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۶:۴۶ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

هرم چهار هزار ساله سنوسرت دوم، براي نخستين بار در كشور مصر براي بازديد علاقمندان بازگشايي شد. اين خبر پيرامون بازگشايي هرم چهار هزار ساله مصر نگارش شده است.

بازگشايي هرم چهار هزار ساله مصر
به گزارش شبكه تلويزيوني جهاني چين (CGTN)، اين هرم معروف به هرم اللاهون، يك گورستان سلطنتي است كه قدمت آن به دوره اي بين سال هاي 1897 تا 1878 قبل از ميلاد باز مي گردد و در استان الفيوم در يك صد كيلومتري جنوب غربي شهر قاهره قرار دارد. خالد العناني، وزير آثار باستاني مصر در يك كنفرانس مطبوعاتي گفت: اين هرم از خشت ساخته شده، اما قسمت مركزيش از ديوارهاي سنگي تشكيل و با خشت پر شده است. وي افزود: اين هرم، 106 متر طول و 48.65 متر ارتفاع دارد و درجه شيب آن، 42 است. وزير آثار باستاني مصر در عين حال اعلام كرد كه جسد موميايي فرعون هنوز در اين هرم پيدا نشده است. ويليام پتري، باستان شناس انگليسي، هرم اللاهون را در سال 1889 كشف كرد. به گفته مصطفي وزيري، رئيس شوراي عالي آثار باستاني مصر ورودي يك هرم در جهت شمالي واقع است، زيرا مصريان باستان معتقد بودند كه روح جسدش را تنها از جهت شمالي به واسطه حركت ستاره ها مي تواند شناسايي كند. وي درعين حال يادآور شد كه ورودي هرم اللاهون به دلايل نامشخصي در جهت جنوبي قرار گرفته است. عمليات مرمت اين هرم و محوطه اطراف آن در ماه اوت 2018 آغاز شد. به گفته «اشرف صبحي» مسئول ارشد عمليات حفاري در داخل هرم، ورودي اين مكان از ديواري در زير معبد يك ملكه تشكيل شده است. وي نوع خشت هاي به كار رفته در هرم را نمادي از اصلاحات كشاورزي دانست كه از دوره پادشاهي ميانه مصر آغاز و در دوره سلطنت سنوسرت دوم تكميل شده است. در همين حال، معبدي مربوط به دوره پادشاهي ميانه مصر، در فاصله 500 متري از هرم تازه كشف شده، پيدا شده است. در سال 1989 عمليات گشايش اين معبد به دليل عمق و وجود دهليزهايي در آن ناكام ماند. همچنين تعدادي نقاب چوبي حك شده براي مردان در داخل اين معبد پيدا شده كه نشان مي دهد مصريان باستان معتقد بودند روح مي تواند به جسدي برخوردار از يك اثر هنري بازگردد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۱:۳۱:۲۷ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

طبق نتايج يك پژوهش جديد نوشيدن روزانه نوشابه‌هاي شيرين گازدار، پير شدن سلول‌هاي بدن انسان را سرعت مي‌بخشد.

به گزارش خبرنگار مهر، ميزان بالاي قند داخل اين نوشيدني‌ها موجب ايجاد بيماري‌هاي مزمن در بدن مي‌شود. بيماري‌هاي قلبي، كبدي و ديابت نوع دو از شايع‌ترين بيماري‌هاي حاصل از نوشيدن مستمر و زياد نوشابه شيرين است.

تعدادي از پژوهشگران در دانشگاه كاليفرنيا به كشف جالبي درباره اثر اين نوشيدني‌ها بر سلول‌هاي بدن انسان دست يافته اند. پژوهشگران مي‌گويند بخشي به نام تلومر در DNA وجود دارد كه آن را در برابر آسيب‌ديدگي محافظت مي‌كند. تلومرها باعث مي‌شوند كه تقسيم‌هاي سلولي در بدن انسان زودتر اتفاق افتاده و سلول‌هاي جوان بيشتري توليد شوند. اما اگر اين بخش از DNA خيلي كوچك شود، تقسيم سلولي متوقف مي‌شود و سلول‌هاي بدن پير شده و مي ميرند.

كاهش طول تلومرها باعث مي‌شود تا بدن در ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، كبدي، ديابت و حتي سرطان آسيب پذير شود. پژوهشگران با آزمايش هزاران نفر به اين نتيجه رسيده‌اند كه نوشيدن افراطي نوشابه‌هاي شيرين موجب كاهش طول تلومرها مي‌شود.

پوكي استخوان، كم خوني و نارسايي‌هاي كليوي عوارض ديگر نوشيدن زياد نوشابه‌هاي شيرين گازدار هستند. همچنين اين نوشيدني باعث ايجاد بيماري چاقي در بدن مي‌شود. براي سوزاندن ميزان قندي كه با يك ليوان نوشابه وارد بدن مي‌شود، نياز به يك ساعت پياده روي است.

در هر ليوان نوشابه ٣۵ تا ۵۵ ميلي گرم كافئين وجود دارد كه سبب بي خوابي و افزايش تپش قلب مي‌شود از سوي ديگر نوعي اعتياد ايجاد مي‌كند. رنگ‌هاي غيراستاندارد بعضي نوشابه ها نيز با تجمع در كبد به مرور باعث ايجاد نارسايي در اين عضو مي‌شوند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۱:۳۰:۴۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

به گزارش بهداشت نيوز: مو يكي از مهمترين اعضاي بدن است و بايد براي حفظ سلامت آن نهايت تلاش خود را به كار گرفت؛ استفاده از مواد غذايي گياهي يا رعايت نكات كاربردي منجر به حفظ سلامت مو مي‌شود در اينجا به معرفي راهكارهاي مناسب براي حفظ سلامت مو مي‌پردازيم.

نرم كننده طبيعي مو

جوش شيرين مو را مانند شامپو تميز و مانند نرم كننده، نرم مي‌ند؛ جوش شيرين را با آب تركيب كرده و روي كف سر و موها بماليد، بعد از پنج دقيقه بشوييد. اين كار را دو مرتبه در هفته امتحان كنيد.

روغن كرچك را فراموش نكنيد

براي استحكام موها روزانه ۵ دقيقه موهايتان را در هواي آزاد شانه بزنيد و براي افزايش تراكم موها هم از روغن كرچك استفاده كنيد.

روشـن كردن مو با آبليمو

۲ قاشق غذا خوري آب ليمو تازه را با يك فنجان آب گرم مخلوط كنيد و به موهاي خود بماليد و زير نور آفتاب بمانيد.

مراقبت از موها

خشك كردن موهاي خيس با سشوار بلافاصله بعد از خارج شدن از حمام يا استخر يكي از رايج‌ترين اشتباهاتي است كه آسيبي به مراتب بيشتر از عادت‌هاي بد به مو وارد مي‌كند.

قدرت شنبليله در استحكام مو

اگر تار موهاي شما نازك شده است، شنبليله بخوريد. پودر دانه شنبليله تاثير بسزايي در ضخيم و پر پشت شدن مو‌ها دارد.

از آب داغ استفاده نكنيد

آب داغ پوست و مو را خشك مي‌كند و عمر رنگ مو را هم كاهش مي‌دهد. با آب ولرم سرتان را بشوييد، نرم‌كننده بزنيد و بعد با سردترين دماي آبي كه قادر به تحمل آن هستيد موها را آبكشي كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۱:۳۰:۲۸ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

مدير اجرايي طرح ملي تكاپو وزارت تعاون، كار و رفاه با اشاره به اينكه وام هاي اشتغالزايي بازدهي كافي را ندارد گفت: براي ايجاد شغل پايدار و با دوام نيازمند ايجاد يك نهاد توسعه اي هستيم، تا با مطالعه بتواند اشتغال ماندگار ايجاد كند.

رضا تازيكي، مدير اجرايي طرح ملي تكاپو وزارت تعاون، كار و رفاه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم، درباره اينكه وام هاي اشتغالزايي بازدهي كافي را ندارد و منجر به ايجاد اشتغال پايدار نمي شود گفت: وام ابزار قدرت دستگاه هاي اجرايي شده است . نهادسازي بايد ابزار قدرت دستگاه هاي اجرايي باشد،در نساجي يك آزمايشگاه جامع نساجي كشور نداريم،براي همين نمي توانيم پارچه ها را صادر كنيم. زماني كه مي خواهيم صادر كنيم مي گويند گواهينامه آزمايشگاه بياوريد، ولي ما گواهينامه آزمايشگاه نداريم، اين نهاد سازي است كه ما نداريم. يعني 100 سال سابقه توليد نساجي در كشور داريم،اما در اين مدت هيچ دولت آزمايشگاه نساجي ايجاد نكرده است.

وي ادامه داد:بسياري از پارچه هايي كه در كشور توليد مي شود مشكل بهداشتي دارد،اين مسائل جز نهاد سازي است. اگر سياست انتخابي داشتيم،گلوگاه ها را شناسايي مي كرديم و نهاد موظف شده اين موضوع را شناسايي مي كرد،نهاد بخش خصوصي و دولتي است. نهاد نبايد دولتي باشد،كاري كه تركيه كرده است، بايد انجام دهيم. آنها آزمايشگاه نساجي دارند،اما ما نداريم .از ديگر مشكلات اين است كه هيچ كدام از محصولات ايراني برند ايراني ندارد. به طور مثال فرش هاي ايراني لگو فرش ايراني ندارد. زماني كه لگو نصب شود خريدار فرش دنيا متوجه مي شود كه اين فرش ايراني است و در كدام منطقه توليد شده است.

مدير اجرايي طرح ملي تكاپو وزارت تعاون، كار و رفاه بيان كرد: اين اقدامات وظايف نهادهاي تسهيل گري است كه بايد انجام دهند. بايد نهادهايي را ايجاد كنيم كه تسهيل گران حرفه اي و متخصص در آن باشد. دولت بايد سازمان توسعه اي ايجاد كند. تا اين نهاد مطالعات را شروع كند. در كشورهاي ديگر هم اين سازمان توسعه اي وجود دارد. ژاپن،آلمان و ،آمريكا و... سازمان توسعه اي دارند كه فرادستگاهي است.

تازيكي ادامه داد:سوالات در حوزه اشتغال تكراري است. يعني سال هاي سال است كه سوال مي كنيم اشتغال چگونه ايجاد مي شود؟ اما هيچگاه پاسخ به روزي براي آن وجود نداشته است. سياست وام دادن بسيار راحت است ولي سياست توسعه اي كار دشواري است.

وي ادامه داد: منظور از توسعه ، افزايش قابليت فرد يا جامعه به گونه اي كه خودش را مديريت كند و ضمن آزادي براي انتخاب و حق انتخاب به محيط زيست آسيب نزند. توسعه باعث ايجاد رفاه مي شود در رشد هيچگانه رفاه نيست،توسعه رفاه را به دنبال دارد. از توسعه مي توان به رشد رسيد اما از رشد نمي توان به توسعه رسيد. شغلي كه پايدار نباشد به اقتصاد آسيب مي زند. شغلي را با كيفيت تعريف مي كنيم كه حداقل 5سال تداوم داشته باشد. در تداوم است كه تخصص به وجود مي آيد. در كوتاه مدت هيچ تخصصي ايجاد نمي شود، بهره وري هم ايجاد نمي شود، يك مفهومي داريم كه اسم آن بهره وري اقتصادي است. بهره وري اقتصادي زماني ايجاد مي شود كه شغل ها پايدار باشند و كيفيت داشته باشند. بهترين شغل از حدود20تا40سال شروع مي شود.اين بهترين زمان حوزه شغلي است.

تازيكي با بيان اينكه متأسفانه سياست هاي بازار كار مبتني بر كيفيت نيست گفت:همان شغل بايد توسعه يابد. آن وقت شغل پايدار است. در صورتي كه شغل پايدار نباشد موقتي است و بعد از چندي از بين مي رود. در حالت كلي بايد بگويم كه تسهيلات اشتغالي شغل پايدار ايجاد نمي كند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۱:۲۹:۵۰ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

وزير راه و شهرسازي با بيان اين‌كه سامانه ملي املاك و اسكان امسال عملياتي مي‌شود گفت: با عملياتي شدن آن امكان اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي فراهم مي‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم، محمد اسلامي در حاشيه مراسم بهره‌برداري از مركز عمليات ايمني و اضطراري شركت فرودگاه‌ها در پاسخ به تسنيم مبني بر اين‌كه سامانه ملي املاك و اسكان به‌عنوان پيش‌نياز اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي در چه مرحله‌اي قرار دارد اظهار كرد: براي راه‌اندازي سامانه ملي املاك و اسكان يك سيستم ميان‌بر در دستور كار قرار گرفته كه با عملياتي شدن آن امكان اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي فراهم مي‌شود.

وي يادآور شد: وظيفه راه‌اندازي اين سامانه به وزارت راه سپرده شده اين در حالي بود كه اين وزارتخانه در اين زمينه از قبل وظيفه‌اي نداشته است.

وي ادامه داد: با توجه به سياست جديد دولت و وزارت راه نظام رديابي و ثبت اطلاعات در يك مدل نرم‌افزاري ايجاد و به سازمان امور مالياتي متصل مي‌شود، بر اين اساس خانه‌هاي خالي شناسايي مي‌شوند و پس از آن از اين خانه‌ها ماليات اخذ مي‌شود. سامانه ملي املاك و اسكان امسال عملياتي مي‌شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۱:۲۹:۰۲ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

طبق گزارشي جديد بدافزار «پگاسوس» كه به رژيم صهيونيستي متعلق است اكنون ارتقا يافته و مي تواند به اطلاعات ذخيره شده در سرويس هاي گوگل درايو،فيس بوك مسنجر،آي كلود و غيره دسترسي يابد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از فايننشال تايمز، طبق گزارشي جديد يك شركت رژيم صهيونيستي مي تواند اطلاعات شخصي كاربران در آمازون، اپل، فيس بوك، گوگل و مايكروسافت را هك كند.

شركت NSO Group مي تواند به طور مخفيانه اطلاعات افراد را از سرور شركت هاي بزرگ فناوري سرقت كند و به اين ترتيب اطلاعات مكاني، تصاوير يا پيام هاي آنها را رديابي كند. اين شركت به دليل ارائه بدافزار «پگاسوس» مورد انتقادات زيادي قرار گرفته بود.

اكنون طبق اسنادي كه به دست آمده اين بدافزار مخصوص موبايل توسعه يافته و مي تواند اطلاعاتي فراتر از آنچه در سرويس ابر تلفن هوشمند ذخيره شده را جمع آوري كند.

اسناد موجود سوالات مهمي را درباره اقدامات امنيتي شركت هاي فناوري به وجود آورده است. در حال حاضر ميلياردها كاربر به محصولات و سرويس هاي اين شركت ها اعتماد كرده و اطلاعات شخصي خود را در آنها ذخيره كرده اند.

البته NSO ترويج هرگونه ابزار هك يا كنترل گسترده در سرويس هاي ابر را رد كرده است. اما به طور خاص توسعه قابليت هاي ذكر شده در اسناد به دست آمده را رد نكرده است.

طبق اسناد به دست آمده قابليت جديد پگاسوس شامل كپي كردن كليد هاي احراز هويت سرويس هايي مانند گوگل درايو، فيس بوك مسنجر و آي كلود از طريق موبايل است.

اين بدافزار روي آخرين نسخه هاي آيفون و موبايل هاي اندرويد نيز كار مي كند و اجازه دسترسي مداوم به اطلاعاتي را مي دهد كه از لپ تاپ، تبلت و موبايل در سرويس ابر ذخيره مي شود. حتي پس از آنكه بدافزار پگاسوس از موبايل حذف شود، دسترسي به اطلاعات سرويس هاي ابر كاربر متوقف نمي شود.

طبق اطلاعات فايننشال تايمز اين شركت اسرائيلي مشغول بازاريابي بدافزار در سال جديد است.

در همين راستا آمازون اعلام كرده هيچ نشاني از چنين بدافزاري در سيستم هاي خود كشف نكرده است. فيس بوك نيز اعلام كرده مشغول بررسي اين ادعا است. از سوي ديگر مايكروسافت از كاربران خود خواسته تا دستگاه هايشان را در وضعيت سالم حفظ كنند. گوگل اعلام كرده نشاني از دسترسي به حساب هاي كاربري گوگل يا سيستم هاي آن مشاهده نكرده اما به تحقيق در اين باره ادامه مي دهد. در اين ميان فقط اپل به طور واضح اعلام كرده احتمال دارد بدافزار NSO در برخي از دستگاه هاي مبتلا به آن وجود داشته باشد.

اپل در نامه اي به روزنامه فايننشال تايمز نوشته است: هرچند برخي بدافزارهاي گرانقيمت براي حمله به اشخاصي خاص استفاده مي شوند اما گستره آنها بسيار محدود است و تصور نمي كنيم اين حملات در مقياس وسيع كارآمد باشد.

اين در حالي است كه چندي قبل نيز همين منبع خبري افشا كرد NSO با سواستفاده از واتس آپ اطلاعات برخي كاربران را سرقت مي كند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۹ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۳:۰۳ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

زنيان گياهي دارويي و پرخاصيت است كه براي تقويت و بهبود عمكرد سيستم گوارش، معده، اعصاب، پوست و مو و… اثر برخش بوده و مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين گياه علاوه بر كاربرد‌ در طب سنتي، در دارو‌هاي نوين و صنايع غذايي نيز كاربرد دارد. در ادامه با بيتوته باشيد تا با خواص بي‌نظير گياه زنيان به طور كامل آشنا شويد.
به گزارش بهداشت نيوز: گياه‌شناسي زنيان

گياه زنيان را با نام هاي ديگري همچون انيسون بري، كمون حبشي، اجوان، اسپري كاي و نانخواه نيز مي‌شناسند. زنيان گياه علفي يك ساله، به ارتفاع 30 تا 90 سانتي متر است كه به شكل خودرو در نواحي شرقي هند، ايران و مصر مي رويد. برگ هايي با بريدگي هاي نازك و ظريف و گل هايي به رنگ سفيد و مجتمع به صورت چتر مركب دارد. ميوه زنيان كوچك، بيضوي، به رنگ قهوه اي مايل به زرد است. زنيان با با گياهان رازيانه، باديان رومي، شِويد و زيره به يك خانواده تعلق دارد. اين گياه عطر و بوي قوي و شبيه به آويشن و طعمي تند دارد.

ارزش غذايي دانه‌ي زنيان

هر ۱۰۰ گرم از دانه‌ي زنيان داراي ۱۷/۱ درصد پروتئين، ۲۱/۸ درصد چربي، ۷/۹ درصد موادمعدني، ۲۱/۲ درصد فيبر و ۲۴/۶ درصد كربوهيدرات مي‌باشد. همچنين دانهٔ زنيان حاوي كلسيم، تيامين، ريبوفلاوين، فسفر، آهن و نياسين است.

مزاج زنيان

مزاج اين گياه گرم و خشك است و معمولا براي گرم كردن سيستم گوارشي و براي تسهيل عمل هضم از آن استفاده مي شود. لذا نسبتا قوي بوده، يعني بايد در مصرف آن احتياط كرده و براي استفاده طولاني، حتما با نظر پزشك باشد. طبيعتاً افراد با مزاج گرم سعي كنند از اين گياه استفاده زياد نداشته و يا اگر استفاده مي كنند، به عنوان مصلح آن، از كمي سنكجبين استفاده كنند.

خواص گياه زنيان

خاصيت ميكرب‌كشي:
گياه زنيان از گياهان دارويي مفيد است كه خاصيت ميكرب كشي دارد. همچنين از آن به عنوان ضد قارچ پوستي نيز مي‌توان استفاده كرد. از اسانس زنيان تحت نام ” آجوان اُيل ” در هندوستان به عنوان يك ضد ميكروب قوي(مشابه تيمول) استفاده مي شود. زنيان ضد ميكروبهايي نظير سالمونلا تيفوزا، ميكروسپوريوم و اشرشياكلي ميباشد.

بهبود سيستم گوارش:
زنيان يكي از گياهان دارويي بسيار مفيد است كه براي درمان مشكلات معده از آن استفاده مي‌كنند. اين گياه براي دفع سنگ هاي ادراري نيز مفيد است. اين گياه ضد نفخ و از بين برنده بادهاي تشكيل شده داخل بدن و سيستم گوارش است و لذا براي رفع برخي از انواع پيچ خوردن روده و قولنج مفيد است. همچنين اين گياه براي مشكلات قاعدگي اعم از دير باز شدن قاعدگي يا قاعده نشدن به موقع مخصوصا در سرد مزاجان نيز استفاده مي‌شود.

خواص زنيان براي لاغري:
عرق زنيان يكي از عرقيات گرم و موثر در هضم غذاست و بنابراين با هضم بهتر غذا، مانع از انباشته شدن چربي در بدن ميگردد. از خواص زنيان تقويت معده و معالجه سوء هاضمههاي ناشي از ضعف و كمي نيرو است كه به جذب بهتر و موثرتر مواد غذايي كمك كرده و مانع از بروز چاقي مي شود.زنيان خاصيت مسهل بودن دارد، لذا باعث دفع سريع غذا و غير قابل دسترس كردن غذا براي جذب بدن شده و به تبع از انباشته شدن چربي و ايجاد چاقي جلوگيري ميكند.كند.

رفع گرفتگي عضلات:
عرق زنيان معمولاً براي گرفتگي هاي عضلاني ناشي از سردي و حتي درجات خفيفي از حالت شبه فلج توصيه شده است و براي بعضي از لرزش هاي بدن كه طبيعتاً ناشي از سردي باشد استفاده مي شود.

تقويت اعصاب:
اين گياه براي تقويت مغز و اعصاب مفيد است كه گاهي همراه با دارچين و گل گاو زبان هم قابل استفاده است.

بهبود اختلالات تنفسي:
با توجه به اينكه سيستم تنفسي به سردي حساس است و سرما موجب اسپاسم و انقباض مجاري تنفسي شده و سردي مزاج باعث ترشح و ماندن ترشحات در سيستم ريوي مي شود، زنيان و عرق آن مي تواند با نرم و رقيق كردن و لذا دفع ترشحات تنفسي، براي برخي انواع سرفه و برونشيت يا ذات الريه يا تنگي نفس مفيد باشد.

خواص زنيان بر پوست و مو:
زنيان داراي خواص ضد التهابي و ضد باكتري است كه مي تواند به پيشگيري و درمان آكنه و جوش صورت كمك كند. همچنين دانه هاي زنيان داراي مقادير بالاي آنتي اكسيدان ها هستند كه از اين فرآيند جلوگيري كرده و احتمال سفيدي زودرس مو ها را كاهش مي دهد.

موارد احتياط و منع مصرف زنيان

خواص عرق زنيان

ضد نفخ

ضد انگل و قارچ

باد شكن

ضد ترشي معده

ضد تهوع

خلط آور و تقويت معده

مقوي قواي جنسي

هضم غذا

سوء هاضمه

رفع گرفتگي گوش

مفيد براي ترك اعتياد مواد مخدر

ضد تشنج

سكسكه

مفيد براي بيماريهاي عصبي

ساير كاربرد هاي زنيان

زينيان از قديم به عنوان ادويه و نگه دارنده ي مواد غذايي مورد استفاده بوده است. همچنين در تهيه پودر كاري، ترشيجات، بيسكويت و مواد خوراكي ديگر به كار مي رود. اين گياه در صابون سازي و عطرسازي كاربرد دارد. از رايحه اين گياه، كه از ميوه هاي آن به دست مي آيد، در دهان شويه ها و خميردندان ها استفاده مي گردد. يكي ديگر از كاربردهاي زينيان به عنوان ضد كرم و ضد حشره است.

موارد احتياط و منع مصرف

افراد گرم مزاج نبايستي از اين عرق استفاده كنند و در صورت لزوم به مقدار كم و همراه با گياهان دارويي سرد مانند عرق شاتره و كاسني مصرف نمايند.

همچنين استفاده از اين عرق در زنان باردار، كودكان زير 7 سال و افراد داراي اختلالات غده تيروئيد بايستي با احتياط همراه باشد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۹ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۲:۴۱ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

فلج معده بيماري است كه در آن عضلات معده قادر به حركت و هدايت مواد غذايي به درون روده كوچك نيستند. علت دقيق اين بيماري مشخص نيست، اما با دارو و تغذيه مناسب علائم بيماري تا حد زيادي كاهش خواهند يافت.
به گزارش بهداشت نيوز: در بيماري فلج معده يا گاستروپارزي (Gastroparesis)، عضلات معده نمي‌توانند حركات معمول خود را براي پيش راندن غذا به درون روده كوچك داشته باشند. در نتيجه غذا درون معده باقي مي‌ماند و مشكلات بسياري را براي فرد به وجود مي‌آورد. اگرچه اين بيماري درمان قطعي ندارد، اما با دارو، رژيم غذايي و ساير روش‌هاي درماني مي‌توان شدت علائم را كاهش داد. در اين مطلب به بررسي علت، علائم و راهكارهاي درمان اين بيماري خواهيم پرداخت.
در صورتي كه بخش خاصي از مطلب بيماري فلج معده مدنظر شماست، با انتخاب عناويني كه در فهرست موضوعي زير ارائه شده‌اند، به بخش دلخواه خود برسيد.

بيماري فلج معده
علل
علائم
مشكلات ناشي از ابتلا به فلج معده
روش هاي درمان
بيماري فلج معده
فلج معده يا بيماري گاستروپارزي، بيماري است كه بر حركت خودكار و طبيعي ماهيچه‌هاي معده تاثير مي‌گذارد. در حالت عادي، انقباضات عضلاني قوي غذا را در مسير گوارش هدايت مي‌كنند. اگر كسي به گاستروپارزي مبتلا باشد، اين حركت‌ها آهسته‌تر خواهند بود يا كاملا متوقف مي‌شوند، در نتيجه معده به درستي تخليه نمي‌شود.
اين بيماري مي‌تواند ناشي از آسيب به عصب واگوس، كه سيستم گوارشي را تنظيم مي‌كند باشد. درصورتي كه اين عصب دچار مشكل باشد، عملكرد درست عضلات معده و روده را مختل مي‌كند و مانع از حركت مواد غذايي در دستگاه گوارشي مي‌شود
برخي از داروها، مانند مسكن‌هاي اپيوييدي، داروهاي ضد افسردگي، دارو‌هاي ضد حساسيت و فشار خون مي‌توانند منجر به كند شدن تخليه معده شوند و علائم مشابهي را ايجاد كنند. به علاوه با مصرف اين داروها علائم گاستروپارزي در مبتلايان به اين بيماري شدت خواهد گرفت.
گاستروپارزي مي‌تواند روند هضم طبيعي غذا را مختل كند و باعث حالت تهوع، استفراغ، برهم خوردن سطح قند خون و مواد مغذي در بدن شود. تاكنون علت قطعي بروز اين بيماري مشخص نشده است، گاهي اين بيماري در نتيجه ابتلا به بيماري بروز مي‌كند و گاهي نيز افراد بعد از انجام جراحي به آن دچار مي‌شوند. اگرچه هيچ درمان قطعي براي گاستروپارزي وجود ندارد، اما تغيير در رژيم غذايي و مصرف دارو، مي‌تواند مشكلات ناشي از اين بيماري را كاهش دهد.

علل ابتلا به گاستروپارزي
همانطور كه گفته شد، هميشه نمي‌توان مشخص كرد كه چه چيزي منجر به گاستروپارزي شده است، اما در بسياري از موارد، اين بيماري به علت آسيب عصب واگوس ايجاد مي‌شود.
عصب واگوس به مديريت فرايند‌هاي پيچيده در سيستم گوارش از جمله علامت دهي به عضلات معده براي انقباض و هدايت غذا به روده كوچك كمك مي‌كند. درصورتي كه عصب واگوس آسيب ببيند، نمي‌تواند به طور مناسب دستورات را به ماهيچه‌هاي معده ارسال كند. اين امر باعث مي‌شود كه غذا براي مدت بيشتري در معده باقي بماند و سپس وارد روده كوچك شود.
عواملي كه مي‌توانند باعث آسيب رسيدن به عصب واگوس شوند و خطر ابتلا به بيماري گاستروپارزي را افزايش دهند، عبارتند از:
ديابت
جراحي مري
جراحي معده يا روده كوچك
عفونت، به خصوص عفونت‌هاي ويروسي
برخي از دارو‌ها كه سرعت تخليه معده را كاهش مي‌دهند، مانند دارو‌هاي مسكن
اسكلرودرمي، بيماري تصلب بافت
بيماري‌هاي مربوط به سيستم عصبي، مانند پاركينسون، تصلب بافت چندگانه و ام اس
كم كاري تيروئيد
همچنين زنان بيش از مردان در معرض خطر ابتلا به گاستروپارزي هستند.

علائم فلج معده
علائم و نشانه‌هاي اين بيماري عبارتند از:
استفراغ
حالت تهوع
احساس سيري مفرط بعد از خوردن كمي غذا
رفلاكس معده
نفخ
درد شكم
تغيير در قند خون
كاهش اشتها
كاهش وزن و سوء تغذيه
بسياري از افرادي كه به گاستروپارزي مبتلا هستند، علائم قابل توجهي از خود بروز نمي‌دهند. درصورتي كه هريك از علائم بالا را داريد، به پزشك مراجعه كنيد.

مشكلات ناشي از ابتلا به فلج معده
بيماري فلج معده مي‌تواند منجر به بروز مشكلات ديگري نيز بشود. از جمله اين مشكلات مي‌توان اشاره كرد به:
كم آبي شديد بدن به علت استفراغ مداوم
سوء تغذيه ناشي از كاهش اشتها
غذا‌هايي كه هضم نشده در معده باقي مي‌مانند، مي‌توانند به جرم‌هاي جامد به نام «بزوآري» تبديل شوند. بزوآري يكي از علل استفراغ است و اگر از انتقال مواد به روده كوچك جلوگيري كند، مي‌تواند خطر مرگ داشته باشد.
تغييرات غير قابل پيش بيني در سطح قند خون، اگرچه اين بيماري باعث ابتلا به ديابت نمي‌شود، اما تغييرات مداوم در سرعت انتقال مواد غذايي به روده كوچك سطح قند خود را به شدت تحت تاثير قرار مي‌دهد. اين نوسانات كنترل قند خون را در مبتلايان به ديابت مشكل مي‌كند و اين عامل خود باعث بدتر شدن علائم گاستروپارزي مي‌شود. در نتيجه اين چرخه معيوب ادامه خواهد يافت.
كاهش كيفيت زندگي به علت علائم بيماري

روش هاي درمان فلج معده
۱. دارو‌ها
گاستروپارزي يك بيماري مزمن و طولاني مدت است كه درمان قطعي براي آن وجود ندارد. البته برخي روش‌هاي درماني از جمله استفاده از دارو مي‌توانند به كنترل و مديريت اوضاع كمك كنند. برخي از داروهايي كه براي درمان گاستروپارزي تجويز مي‌شوند، عبارتند از:
رگلان (متوكلوپراميد): اين دارو قبل از غذا مصرف مي‌شود. رگلان عضلات شكم را تحريك مي‌كند تا غذا در مسير سيستم گوارش عدايت شود. همچنين اين دارو ميزان استفراغ و حالت تهوع را كاهش مي‌دهد. عوارض جانبي مصرف اين دارو شامل اسهال، خواب آلودگي، اضطراب و به ندرت اختلالات عصبي جدي است.
اريترومايسين: اين دارو يك انتي بيوتيك است كه مي‌تواند عضلات معده را تحريك و به هضم غذا كمك كند. عوارض جانبي مصرف اريترومايسين اسهال و افزايش مقاومت باكتري‌ها نسبت به آنتي بيوتيك‌ است.
دارو‌هاي آنتي امتيك: اين دارو‌ها به كنترل و كاهش حالت تهوع كمك مي‌كنند.
افراد مبتلا به ديابت بايد سطح قند خون خود را كنترل كنند تا مشكلات ناشي از گاستروپارزي نيز كاهش يابند.

۲. رژيم غذايي
يكي از بهترين راه‌ها براي كنترل علائم گاستروپارزي، اين است كه عادات غذايي روزانه خود را اصلاح كنيد، به عنوان مثال، به جاي مصرف سه وعده غذايي در روز، شش وعده غذايي كم حجم بخوريد. به اين ترتيب، غذاي كمتري در معده خواهد بود و انتقال مواد در مسير‌هاي گوارشي نيز راحت‌تر انجام خواهد شد.
يكي ديگراز عوامل مهم در كنترل اين بيماري، غلظت غذاهاست. مبتلايان بايد مايعات و غذا‌هاي آبكي استفاده كنند، براي مثلا آب سيب بهتر از خوردن سيب و خوردن سيب بدون پوست بهتر از خوردن سيب همراه با پوست است.
به علاوه با كاهش مصرف غذا‌هاي چرب و حاوي فيبر علائم بيماري به حد چشمگيري كاهش خواهد يافت. زيرا چربي سرعت هضم غذا را كند مي‌كند و فيبر نيز هضم آن را دشوار مي‌سازد.

۳. ساير روش‌هاي درماني
در موارد شديد اين بيماري، ممكن است استفاده از لوله تغذيه يا لوله ژژنوستومي ضروري باشد. لوله در طي يك جراحي، از طريق شكم وارد روده كوچك مي‌شود و فرد براي غذا خوردن بايد مواد را درون اين لوله بريزد تا مستقيما وارد روده كوچك شوند. به اين ترتيب، مرحله‌ هضم غذا در معده حذف و مواد سريعتر به جريان خون منتقل مي‌شوند.
در مواردي براي دمران با استفاده از ابزار پزشكي و از طريق يك برش كوچك، سم بوتولينوم به دهانه معده تزريق مي‌شود و در نتيجه ورودي معده به روده كوچك براي مدت بيشتري باز مي‌ماند. به اين ترتيب معده زمان بيشتري براي تخليه مواد خواهد داشت.
گزينه درماني ديگر، تغذيه وريدي يا تزريقي است. اين يك روش تغذيه‌اي است كه در آن مواد مغذي به طور مستقيم از طريق كاتتر (catheter)، به يك رگ در قفسه سينه تزريق مي‌شوند. تغذيه وريدي به عنوان يك روش تامين مواد غذايي موقت براي موارد بسيار شديد گاستروپارزي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

۴. تحريك الكتريكي معده
تحريك عضلات معده به اين صورت است كه تعدادي الكترود به ديواره‌ معده متصل مي‌شوند، سپس با وارد كردن شوك الكتريكي عضلات معده تحريك و منقبض خواهند شد. براي تعيين اينكه چه كساني مي‌توانند از مزاياي اين روش بهره‌مند شوند، به مطالعات بيشتري نياز است، اما در حال حاضر مراكز محدودي در سرتاسر جهان درمان گاستروپارزي از طريق اين روش را ارائه مي‌كنند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۹ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۲:۱۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]

در حالي كه بزرگترين گمرك كشور براي يك بازه ۷تا ۸ماه با سرپرست اداره مي‌شود، پيگيريها نشان مي دهد عمده معاونان اين گمرك نيز به صورت سرپرست فعاليت مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم، در روزهاي گذشته بعد از اداره 7 ماهه مهمترين گمرك كشور با سرپرست، فرد ديگري به عنوان سرپرست در حوزه نظارت گمركات استان هرمزگان مشغول به كار شده است.

بر اين اساس در حالي كه به مدت 7 ماه مدير كل گمرك قشم به عنوان سرپرست، مديريت بزرگترين گمرك كشور را بر عهده داشت، به يك باره شاهد تغيير وي و انتصاب يكي از معاونان به سمت سرپرستي در گمرك شهيد رجايي و حوزه نظارت گمركات استان هرمزگان بوديم.

بررسيها نشان مي‌دهد، كنارگيري سرپرست پيشين گمرك شهيد رجايي بر اساس مفاد يك دادنامه بوده و در همين راستا از روز 24 تير ماه پايان كار اين مدير گمركي به ستاد گمرك ايران اعلام مي‌شود.

به گزارش تسنيم، پي‌گيريها نشان مي‌دهد در حال حاضر علاوه بر حوزه نظارت عمده معاونين گمرك شهيد رجايي نيز حكم سرپرستي دارند. بر اين اساس شنيده‌ها حاكي از اين است كه معاونين مالي و اداري، معاونت گمركي، معاونت حقوقي و قضايي و همچنين معاونت صادرات و ترانزيت حكم سرپرستي دارند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۹ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۱:۴۱ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

تخفیف لند