اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

رشته بيليارد به كشش در جسم بيشتر از آنچه افراد به صورت معمول انجام مي‌دهند نياز دارد. خم شدن از يك طرف ميز به سمت بالاي آن جهت رسيدن به كيوبال در زاويه دلخواه، انعطاف پذيري مناسبي را در جسم بازيكن خصوصا در ضربات پيچيده مي‌طلبد.
به گزارش بهداشت نيوز: اين رشته ورزشي در دو بخش آماتور‌ها و حرفه اي‌ها انجام مي‌گيرد. هر نوع از رشته‌هاي بيليارد منحصر به فرد است و لازم مي‌باشد بازيكنان از لحاظ ذهني زيرك و از لحاظ جسماني امادگي خوبي داشته باشند. در ادامه به ۱۰ اثر مفيدي كه بيليارد بر ذهن و جسم شما دارد و از جهت سلامتي و تندرستي حائز اهميت هستند، مي‌پردازيم.

۱) كند كردن روند سالخوردگي

بيليارد بازي كردن همراه با ميل كردن نوشيدني‌هاي مجاز و سالم در بين افراد با استدلالي مفيد عاملي جهت اجتماعي شدن اشخاص است. طبق آخرين نتايج تحقيق انجام شده توسط دانشگاه كپنهاگ كشور دانمارك، ميل كردن نوشيدني‌هاي سالم در حين بيليارد بازي كردن با دوستان مي‌تواند به دليل تبادل بين فعاليت‌هاي كنشي و انفعالي در طول يك مسابقه، افراد مسن‌تر را فعال و منفعل نگه دارد. اين مسئله مي‌تواند به مبارزه با روند سالخوردگي به واسطه فراهم كردن فعاليتي تفريحي به جهت استفاده از نيروي عضلاني افراد مسن كمك كند.

۲) كمك كردن به ايجاد تمركز

رشته ورزشي بيليارد به مقدار زيادي توجه و تمركز نياز دارد. توانايي شما درتمركز بر روي هدفي معين دررسيدن به مقصود خود و كسب شادي ضروري مي‌باشد. در بيليارد بازيكنان بايد بر روي اهداف خود در بازي (كيوبال و توپ هدف)، زاويه حركت كيوبال (توپ سفيدرنگ) به هنگام برخورد نوك چوب به آن و اصابت كيوبال به توپ موردنظر تمركز كنند.

۳) سوازندان كالري

در يك بازي بيليارد ميزان قابل توجهي از پياده روي سودمند وجود دارد. به عنوان نمونه در بازي ۲ ساعته ايت بال يا ناين بال غالبا ۱۰۰ گردش دور ميز وجود دارد كه حركت اطراف ميز تقريبا برابر با پياده روي حدود ۴/۳ يك مايل است. زماني كه چندين مسابقه انجام مي‌دهيد اين مسافت‌ها با هم جمع مي‌شوند و ميزان بسيار زيادي كالري در جسم شما سوزانده مي‌شود.

۴) توانايي ايجاد كشش و تعادل در جسم

رشته بيليارد به كشش در جسم بيشتر از آنچه افراد به صورت معمول انجام مي‌دهند نياز دارد. خم شدن از يك طرف ميز به سمت بالاي آن جهت رسيدن به كيوبال در زاويه دلخواه، انعطاف پذيري مناسبي را در جسم بازيكن خصوصا در ضربات پيچيده مي‌طلبد. همچنين بيليارد توازن و تعادل جسم را بالا مي‌برد، زيرا شما در زمان معيني بايد روي يكي از پاهايتان قرار گيريد و ثبات و پايداري را از اين جهت افزايش مي‌دهد.

۵) كمك كردن به ايجاد كنترل

مطالعات نشان داده اند كه اشخاصي كه رشته‌هاي بيلياردي را بازي مي‌كنند هنگام بحران، اضطراب و و ترس كمتري دارند. تحقيق بر روي افرادي كه ورزش‌هاي تمركزي را دنبال مي‌كنند نشان داده است كه آن‌ها قادر هستند به صورت شفاف و منطقي فكر كنند و وقايع مربوطه و جزئيات بيشتري را بررسي كرده و آن‌ها را جهت اقدام و انجام عمل بدون هيچ هيجاني تشويق مي‌كند.

۶) بالا بردن ضريب هوشي ذهن

افرادي كه به صورت مداوم رشته‌هاي بيلياردي را بازي مي‌كنند غالبا ذهني با ضريب هوشي بالا دارند. ورزش‌هاي بيلياردي به تخمين‌هاي ذهني رياضي و محاسبات مانند علم هندسه و فيزيك پايه نياز دارند. اين مهارت‌ها براي محاسبه دقيق زاويه‌ها و مسير حركت توپ‌ها و ميزان نيروي لازم براي انجام ضربه و خارج نشدن از حدود هدف ضروري هستند.

۷) هماهنگي بين دست‌ها و چشم‌ها

بيليارد مي‌تواند هماهنگي بين دست‌ها و چشمانتان را افزايش دهد. اگر بازيكن نتواند محاسبات مربوط به موقعيت ميز را انجام دهد، آنچه كه در پاراگراف قبلي در مورد بالارفتن ضريب هوشي گفته شد بي معني و بي فايده است. هماهنگي دست‌ها و چشم‌ها عامل بسيار مهمي در بردن يك بازي مي‌باشد. دستانتان چابك مي‌شوند و خستگي كمتري را متحمل مي‌شوند.

۸) تفريحي براي تمامي سنين

هر شخصي از هر سن و جنسيتي مي‌تواند رشته‌هاي بيلياردي را بازي كند و براي خانواده‌ها ورزشي مناسب و عالي مي‌باشد. بيليارد ورزشي است كه در آن هر شخصي از كوچكتر‌ها تا افراد سالخورده مي‌توانند آن را ياد بگيرند و بازي كنند.

۹) سفت كردن عضلات

اثرات مفيد فيزيكي بيليارد شامل كم شدن فشار موجود بر روي عضلات كمر، باسن، مفصل ران و پا‌ها كه در خم شدن‌هاي مداوم دخيل هستند، تسهيل كردن حركت دست و فعاليت آن هنگام ضربه زدن مي‌باشد.

۱۰) بهتر كردن مهارت‌هاي شناختي

در بيليارد شبيه سازي ذهني بسيار و متغير است، زيرا موقعيت ميز بعد از پخش شدن توپ‌ها نامحدود است. اين تفاوت‌ها در چيدمان توپ‌ها روي ميز تصورات بازيكنان را به چالش مي‌كشاند و تجسم و خلق مهارت‌هاي حل مشكل و ابتكار دائمي در امر پاكت كردن توپ‌ها و ايجاد موقعيت‌هايي عالي براي ضربات بعدي را افزايش مي‌دهد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۱:۱۶:۵۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب