اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

به گزارش بهداشت نيوز شنا در استخر‌هاي عمومي يكي از تفريحات لذت بخش روز‌هاي گرم تابستان است. اما حقيقت آن است كه اين ورزش مفرح با خطراتي هم همراه است، از بيماري‌هاي پوستي و عفونت‌ها گرفته تا صدمات فيزيكي. با ادامه‌ي مطلب همراه باشيد.

 

۱- قبل از شنا كردن دوش بگيريد

طبق تحقيقات انجمن كيفيت و سلامت آب ايالات متحده امريكا، ۴۰ درصد از شناگران قبل از ورود به استخر دوش نمي‌گيرند و مستقيماً وارد آب مي‌شوند.

اگر چند روزي از حمام كردن تان گذشته باشد، با وجود چربي، عرق، كرم ضد آفتاب، مواد دفع كننده‌ي حشرات، مواد آرايشي و انواع آلودگي‌ها روي پوست بدن تان، به محض ورود به استخر همه‌ي اين مواد وارد آب استخر خواهد شد.

 

۲- اگر دچار اسهال هستيد از شنا در استخر پرهيز كنيد

طبق پژوهش انجمن كيفيت و سلامت آب ايالات متحده امريكا، ۵۵ درصد از افراد شركت كننده در اين تحقيق اقرار كردند كه دست كم يك بار در آب استخر‌هاي عمومي ادرار كرده بودند.

در اثر تركيب آمونياك موجود در ادرار با كلر آب استخر، ماده‌ي شيميايي‌اي به نام كلرامين به وجود مي‌آيد. اين ماده در مقايسه با كلر تأثير كمتري در از بين بردن باكتري‌ها دارد و اين مسأله منجر به افزايش بيماري‌هاي آبي مي‌شود.

علاوه بر اين زماني كه دچار اسهال هستيد، ميكروب عامل اسهال يعني كريپتوسپوريديوم، در مدفوع شما وجود دارد. اين ميكروب در برابر كلر مقاوم است، چون قشر بيروني آن سخت است و مي‌تواند تا چندين روز در آب استخر زنده بماند.

حتي بعد از گذشت يك هفته از زمان اسهال هم خطر ابتلاي ديگران به ميكروب اسهال در استخر‌ها وجود دارد. كارشناسان توصيه مي‌كنند اگر دچار اسهال شديد دست كم دو هفته تا رفتن به استخر صبر كنيد.

اين مسأله در مورد كودكاني كه از پوشك استفاده مي‌كنند هم صدق مي‌كند و حتي اگر پوشك كودك ضد آب باشد هم احتمال آلوده شدن آب زياد است.

۳- آب استخر را نخوريد

آب استخر را هرگز نبلعيد. با اين كار احتمال ابتلا به بيماري‌هاي عفوني در استخر‌هاي عمومي كمتر مي‌شود.

 

۴- گهگاه به خود استراحت دهيد

شنا كردن طولاني مدت در استخر‌ها مي‌تواند با صدماتي مثل آفتاب سوختگي و گرما زدگي (در استخر‌هاي روباز)، كم آب شدن بدن و افت قند خون همراه باشد؛ بنابراين گهگاه بايد با خوردن آب، تنقلات سبك، زدن كرم ضد آفتاب و دوش گرفتن، نيروي خود را تجديد كنيد.

 

۵- مراقب دريچه‌هاي تخليه آب باشيد

هميشه مراقب دريچه‌هاي تخليه‌ي آب استخر‌ها باشيد و اگر متوجه شديد بدون درپوش هستند و يا درپوش آن‌ها صدمه ديده يا شكسته، فوراً به مسئولين استخر اطلاع دهيد. موارد قابل توجهي از غرق شدن افراد در استخر‌ها در اثر گير كردن مو‌ها و اعضاي بدن در اين دريچه‌ها رخ مي‌دهد.

 

۶- اگر زخمي روي بدن تان داريد از شنا در استخر پرهيز كنيد

بعضي افراد به اشتباه تصور مي‌كنند شنا در آب حاوي كلر يا نمك به ضدعفوني يا تميز شدن زخم كمك مي‌كند. اما زخم باز و تازه در واقع محل ورود ميكروب‌ها به بدن است؛ بنابراين با وجود بريدگي و جراحت‌هاي جدي هرگز در استخر شنا نكنيد.

 

۷- قطره‌ي گوش، عينك شنا و دمپايي به همراه داشته باشيد

در استخر‌هاي عمومي از چشم ها، گوش‌ها و پا‌هاي خود به خوبي مراقبت كنيد. از عينك شنا استفاده كنيد و به خاطر داشته باشيد كه كلر موجود در آب عامل قرمز شدن چشم‌ها نيست، بلكه در واقع كلرامين، ادرار، عرق و ديگر مواد بيولوژيك هستند كه در تركيب با كلر آب استخر باعث قرمز شدن چشم‌ها مي‌شوند.

علاوه بر اين، با خود قطره‌ي گوش به همراه داشته باشيد. آب آلوده‌ي باقيمانده در گوش‌ها باعث رشد باكتري‌ها و عفونت در گوش خارجي مي‌شود. اين مسأله يكي از شايع‌ترين بيماري‌هاي ناشي از آب استخر است. استفاده از قطره‌هاي گوشي كه حاوي الكل هستند به تخليه‌ي آب داخل گوش‌ها و خشك شدن آن‌ها كمك مي‌كند.

در اتاق‌هاي رختكن و اطراف استخر حتما دمپايي لاستيكي بپوشيد و به اين ترتيب از ابتلا به بيماري‌هاي پوستي‌اي مثل قارچ پا چلوگيري كنيد.

 

۸- لباس شناي خود را عوض كنيد

استفاده از استخر‌ها يا جكوزي‌هاي آلوده مي‌تواند منجر به بيماري پوستي جوش وان داغ (سودوموناس فوليكوليت) شود. اين بيماري در حقيقت نوعي عفونت پوستي التهاب آور و خارش دار است كه عامل آن ميكروب سودوموناس آئروژينوزا است. اين عفونت اگرچه اذيت كننده است، اما بعد از چند روز رفع مي‌شود.

با اين حال، با تعويض لباس شناي خود و پوشيدن يك لباس خشك بلافاصله بعد از شنا، مي‌توانيد خطر ابتلا به اين بيماري پوستي را كاهش دهيد. لباس خيس، پوست بدن تان را بيشتر در معرض آب آلوده قرار مي‌دهد. به همين دليل است كه شدت بيماري فوليكويت در نقاطي از بدن كه زير لباس شنا قرار مي‌گيرند بيشتر از قسمت‌هاي ديگر بدن است.

 

۹- از تلفن همراه تان استفاده نكنيد

سرگرم شدن افراد با تلفن همراه به يكي از عوامل مشكل ساز در استخر‌ها تبديل شده است. اگر به همراه كودك تان به استخر مي‌رويد ممكن است تصور كنيد مربي و غريق نجات مراقب او هستند و مشغول كار با تلفن همراه خود شويد. اما طبق گزارش مركز كنترل و پيشگيري بيماري‌ها در ايالات متحده امريكا، نزديك به ۶۰ درصد از مرگ و مير‌هاي ناشي از غرق شدن در ميان كودكان در استخر‌هاي شنا رخ مي‌دهد. تعداد غريق نجات‌هاي استخر‌ها زياد نيست و زماني كه استخر شلوغ است آن‌ها نمي‌توانند مراقب همه چيز باشند. به همين دليل زماني كه با كودك تان به استخر مي‌رويد هرگز نبايد از تلفن همراه تان استفاده كنيد. برخلاف تصور رايج، كودكان سريع و بدون سر و صدا غرق مي‌شوند و فرصت زيادي براي نجات آن‌ها وجود ندارد.

 

۱۰- از حضور و در دسترس بودن غريق نجات مطمئن شويد

اگرچه غريق نجات‌ها آموزش‌هاي لازم براي نجات افراد را مي‌بينند، اما اگر غريق نجات در كنار استخر حضور نداشته باشد توانايي‌هاي او بي فايده خواهد بود. مديران بعضي استخر‌ها وظايف متفرقه‌اي بر عهده‌ي غريق نجات‌ها مي‌گذارند و به همين دليل آن‌ها توجه كافي به شناگر‌هاي داخل استخر ندارند.

 

۱۱- از حواس خود استفاده كنيد

اگر دقت كافي را داشته باشيد مي‌توانيد به ناسالم و ناايمن بودن يك استخر پي ببريد. چهار حس خود يعني بينايي، شنوايي، بويايي و لامسه را براي ارزيابي سلامتي و ايمني استخر به كار بگيريد.

با دقت به آب استخر نگاه كنيد تا مطمئن شويد آب آن به اندازه‌ي كافي شفاف است. كدر بودن آب به معناي اشكال در سيستم تصفيه و يا نامناسب بودن مقدار pH يا كلر آب استخر است. به علاوه، اين مسأله در كار غريق نجات اخلال ايجاد مي‌كند، چون او بايد بتواند تا كف استخر را به طور واضح ببيند.

كاشي‌ها و ديواره‌هاي استخر را لمس كنيد. اگر لغزنده يا پوشيده از جلبك باشند يعني سيستم تصفيه، گردش يا تخليه‌ي آب استخر به درستي كار نمي‌كند.

به صداي دستگاه‌ها به دقت گوش دهيد. اين صدا به شما نشان مي‌دهد كه آيا پمپ‌ها و سيستم‌هاي تصفيه‌ي آب استخر به درستي كار مي‌كنند يا خير.

فراموش نكنيد كه از بيني خود هم استفاده كنيد. كلرامين بوي تند و زيادي دارد. اگر با ورود به استخر متوجه بوي شديدي شديد، يعني آب استخر آلوده است. اگر استخري به خوبي تميز شده باشد، نبايد بوي تند مواد شيميايي را احساس كنيد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۱:۱۷:۵۹ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب