اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

محبوبترين و درآمدزا ترين مشاغل كشور كدامند؟
اقتصاد نيوز: بر اساس گزارش مركز آمار ايران، در بهار امسال بخش خدمات بيشترين سهم اشتغال را نسبت به دو بخش صنعت و كشاورزي به خود اختصاص داده است.

به گزارش اقتصاد نيوز به نقل از ايسنا، بر اساس نتايج آمارگيري مركز آمار ايران در بهار ۹۸، بررسي اشتغال در بخش‌هاي عمده فعاليت‌هاي اقتصادي نشان مي‌دهد كه بخش خدمات با ۴۹.۶ درصد بيشترين سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. بخش‌هاي صنعت با ۳۱.۵ درصد و كشاورزي با ۱۸.۹ درصد در رتبه‌هاي بعد قرار دارند.

سهم شاغلان بخش كشاورزي در بهار ۹۸ نسبت به فصل مشابه سال گذشته، ۰.۲ درصد و بخش صنعت ۰.۳ درصد افزايش داشته است در حالي كه از سهم شاغلان بخش خدمات ۰.۵ درصد كاسته شده است.

باوجود آنكه سهم شاغلان بخش خدمات در بهار سال گذشته ۵۰.۱ درصد بوده اين ميزان در بهار ۱۳۹۸ با ۰.۵ درصد كاهش به ۴۹.۶ درصد رسيده است. نكته قابل توجه اينكه تعداد شاغلان مرد بخش خدمات از ۴۹.۵ درصد در بهار سال گذشته به ۴۸.۸ درصد در بهار امسال رسيده و ۰.۷ درصد كاهش را نشان مي‌دهد اين در حالي است كه سهم شاغلان زن بخش خدمات از ۵۲.۴ درصد در بهار ۹۷ به ۵۳.۲ درصد در بهار ۹۸ رسيده و ۸ درصد رشد را نشان مي‌دهد.

كارشناسان بر اين باورند كه بخش خدمات گنجايش بيشتري براي جذب زنان و جوانان نسبت به ديگر بخش‌هاي اقتصادي دارد و مي‌تواند بستر مناسبي براي حضور در عرصه فعاليت‌هاي اقتصادي و اجتماعي فراهم كند.

علي اصلاني، عضو كانون عالي شوراهاي اسلامي كار در گفت‬ گفت‌وگو با ايسنا، دليل افزايش تعداد شاغلان بخش خدمات را تنوع مشاغل خدماتي، درآمدزايي بالا و كم هزينه بودن آنها مي‌داند.

او مي‌گويد: كسب و كارهاي خدماتي از ريسك كمتري نسبت به مشاغل ديگر برخوردارند و به دليل تنوع و جذابيت مورد استقبال عمومي قرار دارند.

اصلاني با بيان اينكه بيش از ۸۵ درصد مشاغل در كشورهاي خارجي در گرايش خدماتي است، مي‌گويد: تغيير شيوه‌هاي زندگي و بروكراسي‌هاي پيچيده اداري موجب شده تا افراد چون دردسر كمتري براي راه اندازي دارند، به دنبال مشاغل خدماتي بروند.

پيشنهاد وي به دولت اين است كه در شرايط حاضر كه استقبال از شغل‌هاي خدماتي افزايش يافته از ظرفيت‌هاي موجود در حوزه گردشگري، حمل و نقل و آي تي براي گسترش مشاغل خدماتي و كاهش بيكاري كارجويان استفاده كند.

به گزارش ايسنا، با وجود آنكه كسب و كارهاي خدماتي امروز درصد بالايي از سهم اشتغال كشور را به خود اختصاص داده و جذابيت اين مشاغل روز به روز بيشتر مي‌شود كارشناسان معتقدند بدون همراهي بخش‌هاي كشاورزي و صنعت، توسعه اشتغال در بخش خدمات نمي‌تواند به ايجاد يك بازار كار متعادل منجر شود. در حال حاضر پرستاري، مهمانداري و مددكار اجتماعي از جمله مشاغل خدماتي پر تقاضا در كشورهاي ديگر به شمار مي‌روند كه استقبال از آنها به دليل درآمد و جايگاه بالايي كه دارند روز به روز بيشتر مي‌شود.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۵۰:۰۳ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب