اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

سهام برخي شركت‌هاي كوچك بورسي و فرابورسي در حالي اين روزها مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته كه از ابتداي امسال تا كنون سود چند برابري را نصيب سرمايه‌گذاران كرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم، بازار سرمايه به عنوان مهمترين نهاد مالي نسبت به ساير بازارها از مزيت‌هاي بيشماري بويژه براي صنايع و شركت‌هاي مختلف برخوردار است كه از جمله اين موارد مي‌توان به تامين مالي شفاف، ارزان و سريع براي راه‌اندازي پروژه‌ها و ... شركت‌ها و صنايع اشاره كرد.

آن هم در شرايطي كه اقتصاد كشور بويژه بازارهايي همچون ارز، سكه، طلا، مسكن و خودرو دچار ركود بسيار شديدي شده‌اند و بانك‌ها نيز سود مناسب و جذابي را به سپرده‌هاي بانكي نمي‌دهند.

بر اين اساس نگاهي به آمارها نشان مي‌دهد در حالي شاخص بورس از ابتداي امسال تا كنون رشد 40 درصدي را تجربه كرده است و نشان از بازدهي بالاي بازار سرمايه براي سرمايه‌گذاري دارد كه در همين مدت طلاي 17 عيار تنها 0.4 درصد بازدهي را عايد سرمايه‌گذارانش كرده و بازار ارز هم نه تنها سودي به سرمايه‌گذاران خود نداده، بلكه به عنوان مثال يورو كاهش حدود 1.4 درصدي و دلار هم افت 1.2 درصدي را تا كنون براي سرمايه‌گذاران خود به ارمغان آورده‌اند.

بر اين اساس با توجه به موارد اشاره شده، از ابتداي امسال تا كنون بازار سرمايه جذاب‌ترين و همچنين پرسودترين بازار براي سرمايه‌گذاران بوده است و پيش‌بيني‌ها نيز حكايت از تداوم آرام و متعادل اين رشد و سوددهي در روزهاي پيش‌رو دارد.

اما در اين ميان شركت‌هاي كوچك بازار سهام بويژه لي‌لي پوتي‌هاي بازار پايه تافته جدا بافته‌اي براي سرمايه‌گذاران در تالار شيشه‌اي بوده‌اند؛ تا جايي كه از ابتداي امسال تا كنون سهام برخي شركت‌ها در اين بازار بازدهي چند صد درصدي را براي سرمايه‌گذاران به همراه داشته است و برخي نيز آينده پرسودي را براي برخي ديگر از نمادها پيش‌بيني مي‌كنند.

به عنوان مثال سرمايه‌گذاري فني و مهندسي مشانير با نماد "ومشان" از ابتداي امسال تا كنون بازدهي 1499 درصدي، الياف مصنوعي با نماد "شمواد" بازدهي 859 درصدي، لوازم خانگي پارس با نماد "لخانه" بازدهي 534 درصدي، پلي اكريل ايران با نماد "شپلي" بازدهي 362 درصدي و سرمايه‌گذاري ساختماني نظام مهندسي ايران با نماد "ثنظام" بازدهي 328 درصدي را در بازار پايه فرابورس از آن سرمايه‌گذاران خود كرده‌اند و در بورس اوراق بهادار و فرابورس نيز نهادهاي مالي بورس كالاي ايران با نماد "كالا" بازدهي 664 درصدي، شركت سرمايه‌گذاري توسعه و عمران كرمان با نماد "كرمان" بازدهي 627 درصدي، قند ثابت خراسان با نماد "قثابت" بازدهي 410 درصدي، لنت ترمز با نماد "خلنت" بازدهي 397 درصدي و آبسال با نماد "لابسا" بازدهي 343 درصدي و شركت لبنيات كالبر با نماد "غالبر" بازدهي 299درصدي را نصيب سهامداران خود كرده‌اند.

اين در حالي است كه به باور كارشناسان رشد سهام شركت‌ها در بازار سهام بويژه بازار پايه فرابورس در برخي نمادها ادامه‌دار خواهد بود. به عنوان مثال شركت شيميايي رنگي با نماد "شرنگي" كه معاملات امسال خود را با قميت حدود 1100 تومان آغاز كرده و اين روزها به 4700 تومان رسيده و بازدهي خوبي را نصيب سهامداران خود كرده است، به دليل مسائلي همچون سودآوري بالا، افزايش فروش حدود هزار برابري و ... اين روزها مورد اقبال سرمايه‌گذاران قرار گرفته و در ماه‌هاي پيش رو رشد و افزايش آن تداوم خواهد داشت.

بر اين اساس بايد گفت سهام شركت‌هاي كوچك در بازار سهام بويژه بازار پايه فرابورس يا به قول فعالان بازار "لي‌لي‌پوتي‌ها"، در حالي اين روزها در كانون توجه سرمايه‌گذاران قرار گرفته‌ و سودهاي خوبي را نصيب سرمايه‌گذاران خود مي‌كنند كه سهامداران بويژه تاز‌ه‌واردان به تالار شيشه‌اي براي سرمايه‌گذاري در بازار سهام، بايد علاوه بر رصد خبرها و گزارشات مربوط به شركت‌ها، سودآوري و توليد آنها و نيز بررسي وضعيت صنايع در داخل و در سطح بين‌الملل و همچنين توجه به وضعيت سياسي و اقتصادي كشور، تعاملات با ساير كشورها را نيز مدنظر قرار داده و با استفاده از تجربه ديگران اقدام به دادوستد سهام در اين بازار كنند؛ تا در شرايط ركودي اقتصاد، هم سود خوبي را عايد خود كنند و هم اين كه در راستاي تامين مالي و رونق توليد كمك حال صنايع و اقتصاد كشور باشند.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۴:۱۳ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب