اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران در طول عمر 40 ساله فعاليت خود، همواره به عنوان بازوي دولت در انجام وظايف حاكميتي تهيه و تامين، خريد، ذخيره سازي و توزيع كالاهاي اساسي كشور مسئوليت داشته است كهبا استناد به ماده 7 قانون تشكيل وزارت بازرگاني مصوب 30 تيرماه 1353 ، شركتي زير عنوان " شركت سهامي گسترش خدمات بازرگاني " تشكيل و اساسنامه آن در تاريخ 12 تيرماه 1354 به تصويب رسيد اما به توجه به اينكه تمام فعاليت هاي اين شركت مرتبط با بخش كشاورزي بود به وزارتخانه مرتبط با بخش كشاورزي انتقال يافت.

فعاليت هاي شركت سهامي گسترش خدمات بازرگاني تا سال 1377 تحت همين نام ادامه داشت تا اين كه دراين سال و سالهاي پاياني برنامه دوم و درطول برنامه سوم توسعه اقتصادي كشور (83- 1379 ) 4 ادغام و انحلال، براساس مصوبات شوراي عالي اداري و برنامه هاي توسعه اي كشور و با هدف تمركز كامل امور بازرگاني دولتي در يك شركت مادر تخصصي، به شرح ذيل به مرحله اجرا گذاشته شد:

ادغام اول: ادغام معاونت خدمات بازرگاني،از تشكيلات وزارت بازرگاني سابق،درشركت سهامي گسترش خدمات بازرگاني و اصلاح نام آن به سازمان گسترش خدمات بازرگاني از خرداد ماه 1377.

ادغام دوم: انحلال شركت سهامي قند و شكر كشور و انتقال و واگذاري وظايف و ماموريتهاي آن به سازمان گسترش خدمات بازرگاني از خرداد ماه 1377.

ادغام سوم: ادغام شركت سهامي بازرگاني دولتي ايران در سازمان گسترش خدمات بازرگاني طبق مصوبه شماره 561/013ط مورخ 28/2/1381 شوراي عالي اداري، و تغيير نام آن به شركت بازرگاني دولتي ايران از خرداد ماه 1381.

ادغام چهارم: انحلال سازمان غله كشور دراجراي بند2 مصوبه شماره 561/013ط مورخ 28/2/1381 شوراي عالي اداري و انتقال و واگذاري وظايف و ماموريتهاي آن به شركت بازرگاني دولتي ايران از اسفند ماه 1382 .

شركت بازرگاني دولتي ايران از آنجا كه علاوه بر سياستگذاري در زمينه ي تنظيم بازار و خريد و نگهداري و توزيع كالاهاي اساسي، حساس و ضروري كشور، راهبري شركت هاي تابعه 14 گانه ي خود، به منظور اجراي اين سياستها و ساير تكاليف و سياست هاي ابلاغي، را برعهده دارد، لذا تحت عنوان " شركت مادرتخصصي بازرگاني دولتي ايران " ناميده شده است.

انتقال به وزارت جهاد كشاورزي:

در راستاي اجراي قانون تمركز وظايف و اختيارات مربوط به بخش كشاورزي در وزارت جهاد كشاورزي، مصوب 24/11/1391 مجلس شوراي اسلامي و آيين نامه اجرايي شماره 181557/ت مورخه 6/12/1392 مصوب هيأت وزيران و بخشنامه نامه شماره77256/ت مورخه 8/7/1393معاون اول رئيس جمهور، شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران از تاريخ فوق به وزارت جهاد كشاورزي، منتقل و اكنون به عنوان زير مجموعه اين وزارتخانه، مأموريت ها و تكاليف حاكميتي خود را انجام مي دهد.

وظايف شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران

بنابراين گزارش با نگاهي به فعاليت هاي اين شركت بزرگ دولتي مشخص مي شود كه تمام فعاليت هاي آن مرتبط با بخش كشاورزي است و انتقال آن توجيه عملي ندارد اما از آنجا كه اختيارات وزارت جهاد كشاورزي بر اساس قانوني تمركز وظايف بخش كشاورزي در حال باز پسگيري است و از طرفي وزارت بازرگاني در حال احيا مجدد است اين انتقال نيز در همين راستا صورت مي گيرد. مهم ترين وظايف شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران به شرح زير است.

الف- خريدتضميني كالاهاي اساسي توليد داخلي از جمله: گندم و برنج پرمحصول، به منظور حمايت از كشاورزان و توليد داخلي و تامين نيازهاي مصرفي كشور.

ب- خريد، حمل، واردات و توزيع كالاهاي اساسي، حساس و ضروري كشور از جمله: گندم، برنج، روغن خام، شكرخام، گوشت مرغ و گوشت قرمز ... در صورت عدم كفاف توليدات داخلي، در شوراي خريد شركت و با استفاده از ابزارهاي متداول مانند بازارهاي نقدي ، بازارهاي آتي و حق اختيار خريد و فروش، حسب تكاليف، مجوزهاي صادره و مصوبات نهادهاي قانوني.

ج- تامين و حفظ موجودي ذخاير استراتژيك كالاهاي اساسي و پرمصرف مردم، حد اقل معادل مصرف 3 ماهه كشور.

د- حمايت از ايجاد و احداث تاسيسات نگهداري و ذخيره سازي كالاهاي اساسي شامل: افزايش ظرفيت سيلو ها، انبارها، سردخانه ها و مخازن، توسط بخش خصوصي.

ه- حمل و توزيع شهري، بين شهري و روستايي كالاهاي مورد عمل توسط شركتهاي تابعه، بگونه اي كه اين كالاها با شرايط مناسب در اقصي نقاط كشور توزيع شوند.

و- تنظيم بازار داخلي كالاهاي اساسي ازطريق عرضه و فروش كالاهاي ملكي و در اختيار، در بورس كالاي كشاورزي ايران.

ز- اجراي سياستهاي كلي اصلاح الگوي توليد و مصرف گندم، آرد و نان، از طريق انجام و اجراي طرح ها و برنامه هاي مختلف شامل: حمايت و اعطاي تسهيلات به بخش خصوصي در زمينه احداث و گسترش كارخانجات توليد نان به روش صنعتي، اجراي طرح مهارت آموزي نانوايان، اعطاي تسهيلات بهسازي و نوسازي واحدهاي نانوايي، مشاركت در ساخت و توليد برنامه هاي فرهنگي، اجراي طرح رتبه بندي كارخانجات آردسازي، اجراي طرح درجه بندي نانوايي ها بر اساس اصول كيفي و بهداشتي توليد و غيره.

ح- سازماندهي و آماده سازي سهام دولتي شركت هاي زيرمجموعه قابل واگذاري، در راستاي گسترش نقش بخش خصوصي و تعاوني و اجراي سياست هاي كلي اصل 44 قانون اساسي.

انتقال به وزارت صمت هنوز ابلاغ نشده است

بنابراين گزارش بر اساس مستنداتي كه به دست خبرگزاري تسنيم رسيده است، وزارت جهاد كشاورزي در حال انتقال اختيارات قانون تمركز وظايف بخش كشاورزي(فعاليت هاي بخش بازرگاني كشاورزي) به وزارت صنعت، معدن و تجارت است و در اين راستا حتي قرار بود كه دو شركت مهم بازرگاني دولتي ايران و شركت پشتيباني امور دام به وزارت صمت بروند اما بر اساس رايزني هاي انجام شده، انتقال شركت پشتيباني امور دام منتقي اما شركت بازرگاني دولتي ايران منتقل ميشود.

طباطبايي مدير روابط عمومي شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران در اين ارتباط به خبرنگار خبرگزاري تسنيم گفت: در در جيران اين انتقال به وزارت صنعت،معدن و تجارت قرار داريم اما اين مهم هنوز به اين شركت ابلاغ نشده است.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۲:۵۵:۵۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب