اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

هيچ نوجواني محكوم به چاق بودن نيست. يك مطالعه اروپايي در سال ۲۰۱۰ نشان داد حتي نوجواناني كه ژن مرتبط با چاقي دارند مي‌توانند با ۶۰ دقيقه ورزش در روز، بر آن غلبه كنند. نوجوانان بررسي شده در اين مطالعه، به طور منظم ورزش كردند و موفق شدند به چربي بدن كمتر، شاخص توده پايين تر(BMI) و دور كمر كوچك‌تر دست يابند.
به گزارش بهداشت نيوز، يك ساعت ورزش در روز ممكن است زياد به نظر برسد. اگر نوجوان چاق شما از نظر جسمي فعال نيست يا بخاطر بدنش خجالت مي‌كشد، ممكن است احساس كند كه تحت فشار است.

در اينجاست كه شما به عنوان والدين وارد مي‌شويد. شما مي‌توانيد به نوجوان‌تان كمك كنيد كه تحرك داشته باشد و تا ۶۰ دقيقه در روز ورزش كند. راه حل اين است كه با قدم‌هاي كوچك شروع كنيد و الگوهاي زيادي براي او فراهم كنيد و در طول راه از او پشتيباني كنيد.

در اينجا ۵ نكته بيان مي‌كنيم كه با استفاده از آنها مي‌توانيد به نوجوان‌تان كمك كنيد كه به راحتي شروع به ورزش كند و باانگيزه بماند تا بتواند از مزاياي آن بهره‌مند شود:
نكته شماره ۱: به آرامي جلو برويد
كودكاني كه به ورزش كردن عادت ندارند، ممكن است فعاليت جسمي كمي را تحمل كنند و سپس دست از ورزش بكشند. بنابراين با قدم‌هاي كوچك شروع كنيد، مثلا يك پياده روي ۱۰ دقيقه اي هر روز بعد از مدرسه. (اگر فكر مي‌كنيد هر روز ورزش كردن به او فشار مي‌آورد، با پياده روي يك روز در ميان شروع كنيد). هر بار، يك دقيقه به زمان پياده روي اضافه كنيد و از او بخواهيد پيشرفتش را دنبال كند.

در نظر گرفتن اهداف كوچكي مانند اين با كودكان بسيار مهم است. ديدن اينكه هر روز به زمان پياده روي‌اش اضافه مي‌شود، مي‌تواند به افزايش انگيزه او كمك كند. همچنين، مي‌توانيد با او قرار بگذاريد كه به ازاي دقايق بيشتري كه فعاليت مي‌كند، به او جايزه خواهيد داد.
موفقيت‌هاي كوچك، اعتماد بنفس كودك شما را بالا خواهد برد و او را تشويق مي‌كند كه ورزش را به بخشي از زندگي خود تبديل كند. براي هر گام مثبتي كه به سوي سالم‌تر بودن بر مي‌دارد، او را تشويق و تمجيد كنيد.

نكته شماره ۲: زمان استفاده از تلويزيون و كامپيوتر را مشخص كنيد
تمام اوقاتي كه كودك شما در جلوي تلويزيون يا كامپيوتر سپري مي‌كند، اوقاتي است كه او فعاليت نمي‌كند. آكادمي اطفال آمريكا توصيه مي‌كند كه نوجوانان بيشتر از دو ساعت در روز تلويزيون تماشا نكنند يا بازي‌هاي ويديويي يا بازي‌هاي كامپيوتري انجام ندهند. بنابراين، همراه با هم در مورد مدت زمان تماشاي تلويزيون يا كار با كامپيوتر در خانه، قوانيني در نظر بگيريد.

هنگاميكه خانواده شما در حال وقت گذراني جلوي تلويزيون هستند، اين موارد را امتحان كنيد:
يك تمرين كوتاه ترتيب دهيد. ببينيد كه چه كسي مي‌تواند در طول تبليغات بازرگاني تلويزيون، بيشتر از همه شنا برود يا پايش را بالا ببرد. مي‌توانيد در طول بازي با كامپيوتر، چند بار وقفه ايجاد كنيد تا كودكتان فعاليت كند.

الگوي آن‌ها باشيد. حتي اگر نوجوان شما تمايلي به فعاليت بدني در هنگام تماشاي تلويزيون ندارد، اما شما اين‌كار را انجام دهيد، او متوجه خواهد شد. در هنگام تماشاي تلويزيون حركات كرانچ يا تمرينات ديگر انجام دهيد يا در يك جعبه كنار تلويزيون، دمبل‌هاي كوچك و باندهاي كشي نگه داريد تا در طول تبليغات يا برنامه‌هاي تلويزيوني از آنها استفاده كنيد. در پيش گرفتن اين رويكرد تناسب اندام‌ گرا در زمان تماشاي تلويزيون، ممكن است به او انگيزه دهد تا از شما پيروي كند.

نكته شماره ۳: تمرينات را لذت بخش كنيد
بهترين برنامه ورزشي هماني است كه نوجوان شما دوست دارد انجام دهد. آيا پسر شما طبيعت و حيوانات را دوست دارد؟ كلوب‌هاي فضاي باز يا سازمان‌هايي كه از فعاليت‌هاي فضاي باز مانند كمپينگ، كوهنوردي و تماشاي پرندگان حمايت مي‌كنند را بررسي كنيد. اگر دختر شما هنرهاي رزمي، رقص يا ژيمناستيك را دوست دارد، در باشگاه، مدرسه يا انجمن‌ها به دنبال كلاس‌هايي باشيد كه توجه او را جلب كنند. حتي فعاليت‌هايي مانند تئاتر مي‌توانند نوجوانان را از صندلي‌ها بلند كنند و به فعاليت وا دارند.

به ياد داشته باشيد هر حركتي به جز نشستن، به حساب مي آيد. اين شامل كارهاي داخل و خارج خانه نيز مي‌شود. در برنامه‌تان، يك ساعت را به تميزكاري اختصاص دهيد يا براي كندن علف‌هاي هرز، مرتب كردن بوته‌ها يا نظافت داوطلبانه در پارك محل از نوجوان‌تان كمك بگيريد.

نكته شماره ۴: تمرينات وزنه‌اي را در نظر بگيريد
شايد تمرينات قدرتي يا تمرينات مقاومتي براي نوجواناني كه تابه‌حال ورزش هوازي انجام نداده‌اند، فعاليت مناسبي باشد. مطالعه‌اي در سال ۲۰۰۹ نشان داد كه انجام تمرينات مقاومتي سه روز در هفته، مي‌تواند چربي بدن را بطور قابل ملاحظه‌اي كاهش دهد و عضله، استحكام و قدرت را در كودكان چاق افزايش دهد.

لازم نيست براي انجام تمرينات قدرتي به باشگاه ملحق شويد. كودك شما مي‌تواند در خانه با كمترين هزينه يا بدون صرف هزينه، شنا و كرانچ انجام دهد، وزنه بلند كند يا با باندهاي مقاومتي تمرين كند. فقط قبل از آنكه نوجوان‌تان يك برنامه تمريني را آغاز كند، با پزشك او صحبت كنيد.

نكته شماره ۵: او را تشويق كنيد كه در ورزش‌ها شركت كند
اگر نوجوان شما از تماشاي ورزش‌ها لذت مي‌برد، ممكن است از انجام آن‌ها نيز به همان اندازه لذت ببرد. شايد پيوستن نوجوانان چاق به تيم‌هاي ورزشي كه به جاي سن براساس مهارت گروه‌بندي شده‌اند، براي آنها مفيد باشد. اگر نوجوان شما ورزش‌هاي رقابتي را دوست ندارد يا با آن‌ها احساس راحتي نمي‌كند، او را تشويق كنيد كه ورزش‌هايي مانند دوچرخه سواري يا دويدن انجام دهد.

خوب است كه با مربي دختر يا پسرتان صحبت كنيد تا از روحيه‌ي وي آگاه باشد. يك مسابقه‌ي خوب مي‌تواند يك وضعيت برد ــ برد براي همه باشد. در پايان، به ياد داشته باشيد كه ايجاد يك سبك زندگي سالم و فعال، يك مسابقه نيست. نوجوان شما با برداشتن يك گام در هر زمان، به آن دست خواهد يافت. الگو سازي و تشويق شما به عنوان پدر يا مادر، مي‌تواند به او كمك كند كه اين‌كار را انجام دهد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۵۹:۴۸ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب