اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاي تسنيم، در پي انتشار مطلبي با عنوان «وقتي مزاياي تعطيلي خصوصي‌سازي بيشتر از حياتش است» در اين خبرگزاري، كه به توضيح تجربه شكست خورده واگذاري ماشين سازي تبريز پس از 11 مرتبه مزايده ناكام، به يكي از اختلالگران بانكي پرداخته شده و به نقل از ميرهادي قره سيد رومياني، معاون امور مجلس، حقوقي و استان‌هاي وزارت تعاون از برگشت كارخانه ماشين‌سازي به صندوق بازنشستگان فولاد خبر داده شده بود، سازمان خصوصي‌سازي با ارسال جوابيه‌اي اعلام كرد:

1- شركت ماشين‌سازي تبريز و شركت ريخته‌گري ماشين‌سازي تبريز طي سال‌هاي مختلف از 1383 تا 1394 در فهرست موارد مشمول واگذاري به تصويب هيات واگذاري رسيده‌اند.

‌2- شركت «ماشين‌سازي تبريز» به همراه «املاك منطقه ايل گلي» و شركت «ريخته‌گري ماشين‌سازي تبريز» طي سال‌هاي 1393 لغايت 1394 هر كدام به ترتيب 11 و 19 بار به مزايده گذاشته شد؛ ليكن به دليل زيانده بودن فاقد متقاضي بود.

3- در راستي اجراي بند (31) قانون بودجه سال 1390 كل كشور 100 درصد سهام شركت ماشين‌سازي تبريز به ارزش برآوردي 129 ميليارد تومان و بر اساس مصوبات هيات وزيران بابت تهاتر دبهي دولت به صورت غير قطعي به بانك صادرات ايران واگذار شد. لكين بانك مذكور از قبول شركت ياد شده استنكاف نمود.

4- مجددا مجموعه ماشين‌سازي تبريز و املاك منطقه ائل گلي و شركت ريخته‌گري ماشين سازي تبريز در سال 1394 و بابت بدهي وزارت صنعت، معدن و تجارت و به موجب بند «ف» تبصره (3) قانون بودجه سال 1394 و بر اساس مصوبه هيات وزيران و مصوبه هيات واگذاري، به قيمت 611 ميليارد تومان به صندوق بازنشستگي كاركنان فولاد واگذار گرديد. صندوق مزبور نيز از ابتدا به دليل زيانده بودن شركت‌هاي مذكور و ضرورت تزريق نقدينگي براي استمرار فعاليت آ«ها، از قبول اين شركت‌ها امتناع داشت. لكن نهايتا مشروط بر اين كه سازمان خصوصي‌سازي وكالت آن صندوق را براي فروش اين مجموعه بپذيرد به نحوي كه صندوق متضرر نشود، پذيراي اين مجموعه شد. مطابق توافق كتبي مذكور مقرر گرديد كه سهام شركت ياد شده فروخته شود و منابع حاصل از فروش به خزانه‌داري كل كشور از طرف موسسه مزبور بابت تسويه تنخواه دريافت يا به خزانه واريز شود.

5- نهايتا بعد از حدود دو سال مذاكره و بازاريابي، مجموعه ماشين‌ُازي تبريز، ريخته‌گري ماشين سازي تبريز و املاك ائل گلي در تاريخ 1397/2/23 به وكالت از صندوق بازنشستگي كاركنان فولا دو در چارچوب تفاهم نامه منعقده با اين صندوق با احتساب ساير هزينه‌ها به قيمت 688 ميليارد تومان به آقاي قربانعلي فرخ‌زاد، واگذار گرديد تا در چارچوب قرارداد و تفاهم نامه في ما بين سازمان خصوصي‌سازي و صندوق بازنشستگي كاركنان فولاد، منابع حاصل از اين واگذاري به حساب خزانه‌داري كل كشور بابت تسويه تنخواه دريافتي از خزانه توسط صندوق مذكور واريز شود.

6- به منظور اجراي قرارداد منعقده بين خريدار مجموعه ماشين‌سازي تبريز، ريخته‌گري ماشين‌سازي و املاك ائل گلي و اين سازمان، خريدار مي‌بايست طي 9 قسط و در مدت 60 ماه از تاريخ 1397/4/20 لغايت 1402/4/20 نسبت به پرداخت وجه معامله اقدام نمايد، ليكن به دليل مشكلات حقوقي پيش آمده براي خريدار، اقساط مراحل دوم و سوم قرارداد و در موعد مقرر واريز نشد؛ بنابراين سازمان خصوصي‌سازي در راستي تكليف قانوني خود نسبت به آگهي و همچنين عرضه مجدد مجموعه مذكور در تاريخ 1397/11/24 از طريق مزايده به وكالت از خريدار فعلي اقدام نمود كه به دليل عدم وجود متقاضي واگذاري انجام نشد.

7- نهايتا سازمان خصوصي‌سازي، به دليل عدم ايفاي تعهدات قراردادي نسبت به فسخ قرارداد آقاي قربانعلي فرخ‌زاد اقدام نمود.

8- شايان ذكر است همانطور كه از گردش فوق ملاحظه مي‌شود به دليل اينكه تنها ذينفع در اين زمينه صندوق فولاد بوده است بديهي است كه در فاصله دو سال مذكور در صورت درخواست صندوق و انجام تعهدات خود به خزانه امكان كان لم يكن نمودن توافقنامه مذكور وجود داشته است ولي هيچ گاه اين درخواست از سوي صندوق فولاد اعلام نشده است در حال حاضر نيز با توجه به درخواست و پذيرش مسئوليت تسويه حساب با خزانه علاوه بر مالكيت شركت واملاك متعلقه، مديريت آن نيز در اختيار صندوق فولاد مي‌باشد.

سازمان خصوصي‌سازي ضمن اعلام آمادگي براي اطلاعي‌رساني و شفاف‌سازي واگذاري‌ها و تاكيد بر اصل اطلاع‌رساني دقيق و مستند، از كليه رسانه‌ها درخواست دارد از هر گونه انتشار اظهاراتي كه با ادبياتي غير حقوقي و غير مستند مطرح مي‌شود و نتيجه احتمالي منفي بر اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري دارد، جدا خودداري نمايد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۳۵:۴۹ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب