اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

اقتصادنيوز: شهرهاي بزرگ، مسكن كافي براي جمعيت روبه‌رشد ندارند و سياست‌هاي استفاده از زمين، محدوديت عرضه و محدوديت‌هاي جغرافيايي در اين موضوع نيز موثر است. البته افزايش شهرنشيني هم در اين موضوع دخيل است.

به گزارش اقتصادنيوز به نقل از ايسنا، مسئولان مربوطه اغلب قول ساختن خانه‌هاي بيشتر را مي‌دهند، اما واقعيت اين است كه خانه‌هاي كوچك و بدون كيفيت در مكان‌هايي كه افراد تمايل براي زندگي ندارند، ساخته مي‌شود تا فقط ارقام را افزايش دهند، اما نكته مهم اينجاست كه بايد قوانين برنامه‌ريزي را اصلاح كرد و اجازه داد تا افراد خانه‌هاي مورد علاقه خود را بسازند. ارائه مدل‌هاي جديد در جامعه براي شهرسازان و معماران بسيار حائز اهميت است.

آلمان و دانمارك
تامين مالي در هامبورگ و كپنهاگ به عنوان يك ابتكار عمل براي مقابله با بحران مسكن است. هامبورگ و كپنهاگ، با جمع‌آوري دارايي‌هاي دولتي و واريز به صندوق منابع شهري و با همكاري شركاي خصوصي براي ارائه پروژه‌ها، موضوع مسكن را تا اندازه‌اي حل كرده‌اند. اشتراك‌گذاري مضرات و منافع مي‌تواند ذينفعان را متقاعد كند تا در توسعه زيرساخت‌ها، برنامه‌ريزي و مقررات استفاده از زمين شركت داشته باشند.

طرح ابتكار بام سبز در دنور (شهري در ايالت كلرادو امريكا)
اين طرح نياز به ساختمان‌هاي با ارتفاع بيشتراز ۲۵ هزار فوت مربع براي ايجاد سقف‌هاي سبز يا پنل‌هاي خورشيدي دارد و بايد شامل ساخت پروژه‌هاي مسكن ارزان‌قيمت باشد. در حالي‌كه انجام اين موارد باعث مي‌شود هزينه‌ها افزايش يابد، جوامع با درآمد پايين در بلندمدت با مقادير اندك آلودگي آب و هوا و بهاي انرژي ارزان‌تر مواجه خواهند شد.

هند
استفاده از مصالح مناسب براي ساخت و ساز مقرون به صرفه نيز در مقابله با بحران مسكن موثر بوده است. پس از يك دهه تحقيق، موسسه فناوري هند با استفاده از فناوري جديد بتن تقويت شده با فيبر شيشه‌اي توانست استفاده از بتن و فولاد را به حداقل برساند و اين طرح بدون استفاده از آجر انجام مي‌شود. اجراي اين طرح مي‌تواند براي ساخت ۱۰ طبقه به كار رود، مقاومت حرارتي بدون نياز به تهويه هوا را كاهش داده و به عنوان يك ماده سبز در چارچوب تغييرات اقليمي سازمان ملل شناخته مي‌شود.

بلغارستان
رتبه‌بندي براي دريافت مسكن دولتي در شهر دوپنيتسا بلغارستان، به كاهش بي‌خانماني كمك كرده است. در اين شهر، واحدهاي مسكوني دولتي براي افراد واجد شرايط كه درآمد آنها مشخص است، در نظر گرفته شده است. متقاضيان بر اساس وضعيت اشتغال، سطح تحصيلات، سن و تعداد فرزندان رتبه‌بندي مي‌شوند.

آيا افزايش تراكم ساختمان، مي‌تواند به حل بحران مسكن در جهان كمك كند؟
قرن بيست و يكم متعلق به شهرهاست. در حال حاضر، تقريبا بيش از نيمي از جمعيت جهان در شهرها زندگي مي‌كنند، اما به گزارش سازمان ملل، اين رقم تا سال ۲۰۵۰ به ۶۸ درصد افزايش خواهد يافت.

با توجه به اينكه بيش از نيمي از جمعيت جهان در مناطق شهري زندگي مي‌كنند، رويه شهرها در جهت افزايش تراكم ساختمان‌ها و مسكن‌هاي عمودي است. اولويت‌هاي مهم در انتخاب مسكن و عادات زندگي به طور چشمگيري تغيير مي‌كند و اين مي‌تواند راهي براي كاهش هزينه‌هاي مسكن در شهرها باشد. البته در حالي كه افزايش تراكم و ساختمان‌هاي عمودي در برخي از نقاط آسيا منجر به بهبود در موضوع بحران مسكن شده است، اما متخصصان در زمينه مسكن در بسياري از كشورهاي افريقايي با اين موضوع مخالف هستند.

مسئولان قبل از اينكه شهرها به نقطه اوج خود برسند و مجبور به مقابله با پيامدهاي فرسودگي شهري شوند، بايد اجراي تراكم هوشمندانه را تشويق كنند. ساختمان‌هاي چند طبقه مسكوني و تجاري در كنار هم مي‌توانند فرصت‌هاي اقتصادي ايجاد كنند.

دولت رواندا (كشوري در افريقا)، در حال توسعه سياست‌هايي است كه زندگي در ساختمان‌هاي عمودي را جذاب‌تر و ارزان‌تر كند كه اين روش را از طريق معافيت‌هاي منطقه‌اي و يارانه براي توسعه‌دهندگان ارائه مي‌دهد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۸ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۳۷:۴۹ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب