اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

گاهي بعضي از خانم‌ها براي ماه‌ها و سال‌هاي طولاني از سوزش ادرار دوره‌اي رنج مي‌برند و به نوعي با آن سازگاري پيدا مي‌كنند و با بهره‌گيري از راهكارهاي ساده خانگي يا مصرف خودسرانه آنتي‌بيوتيك براي مدتي از شر سوزش و درد ادراري خلاص مي‌شوند.
به گزارش بهداشت نيوز، اما نكته مهم اينجاست كه اين خانم‌ها نيازمند بررسي از نظر علل ايجاد درد، سوزش و تكرر ادراري هستند، چراكه اين عوارض ممكن است ناشي از التهاب و عفونت‌هاي جدي‌تري در ناحيه مثانه يا سيستم ادراري باشد يا از عفونت‌هاي دستگاه تناسلي ناشي شود؛ عفونت‌هايي كه با تشخيص درست براحتي درمان مي‌شود.

دكتر آمنه لاهوتي، متخصص زنان و زايمان در گفت‌و‌گو با جام‌جم درباره عفونت‌هاي ادراري مي‌گويد: عفونت محدود به مثانه دردناك و ناراحت‌كننده است، اما اگر اين عفونت به كليه‌ها برسد خطرناك و جدي مي‌شود. عفونت دستگاه ادراري هميشه همراه با علامت و نشانه نيست، اما اگر علامتي داشته باشد اين علائم شامل احساس نياز شديد به ادرار كردن، احساس سوزش هنگام ادرار، ادرار پي در پي و كم‌حجم، ادرار كدر يا همراه خون، ادرار بدبو، بيدار شدن در شب به دليل ادراركردن، احساس درد در ناحيه لگن، پشت يا پهلو، احساس تب و لرز، تغيير در حجم ادرار و درد هنگام مقاربت مي‌شود.

چه كساني مستعد عفونت ادراري هستند؟
عفونت ادراري در برخي زنان شايع‌تر است؛ يعني بيشتر از يك‌بار دچار اين نوع عفونت مي‌شوند.
دكتر لاهوتي بااشاره به اين مساله اظهار مي‌كند: در زناني كه از انواع خاص وسايل پيشگيري از بارداري مثل ديافراگم استفاده مي‌كنند نيز خطر عفونت دستگاه ادراري بيشتر است. بعد از دوران يائسگي نيز عفونت ادراري به دليل كمبود استروژن ممكن است شديدتر شود.

همچنين اختلالات مادرزادي و غيرعادي بودن دستگاه ادراري نيز مي‌تواند باعث ابتلا به عفونت ادراري شود. از سوي ديگر سنگ كليه يا پروستات بزرگ شده نيز باعث حبس ادرار در مثانه و در نتيجه ابتلا به عفونت ادراري مي‌شود.

اين متخصص زنان مي‌افزايد: ديابت و برخي بيماري‌هاي ديگر نيز از طريق اختلال در سيستم ايمني بدن خطر عفونت‌هاي ادراري را افزايش مي‌دهد. همين‌طور كساني كه نمي‌توانند ادرار كرده و از سوند استفاده مي‌كنند در خطر بيشتري از نظر ابتلا به عفونت ادراري هستند.

سوزش هميشه نشانه عفونت ادراري نيست
با وجود آن‌كه سوزش ادرار يكي از علائم مهم عفونت ادراري است، اما سوزش ادرار به خودي خود بيماري خاصي تلقي نمي‌شود و وجود سوزش هنگام ادرار هميشه دليل بر وجود عفونت ادراري نيست بلكه مي‌تواند علل خيلي زيادي داشته باشد كه فقط يكي از آنها عفونت ادراري است.

دكتر لاهوتي با بيان اين مطالب مي‌افزايد: اگر سوزش ادرار همراه با احساس ناراحتي و درد در قسمت خارجي دستگاه تناسلي باشد معمولا نشان‌دهنده وجود التهاب در واژن است. همچنين يكي از علل سوزش ادرار و عفونت مثانه مقاربت است كه در آن خانم‌ها طي روزهاي بعد از مقاربت دچار سوزش ادرار مي‌شوند و اين اتفاق معمولا تكرار شونده است.

وي با تاكيد بر اين كه وجود خون در ادرار از نشانه‌هاي عفونت ادراري است، توضيح مي‌دهد: در عفونت حاد مثانه ۱۵ تا ۲۰ درصد خانم‌ها مبتلا به درد در زير ناحيه ناف مي‌شوند. خانم‌هايي كه يائسه شده و تحت هورمون درماني قرار ندارند نيز مستعد التهاب واژن و عفونت ادراري هستند. اگر سوزش ادرار همراه با ترشح از واژن باشد، نشان‌دهنده التهاب واژن است.

سوزش ادرار، خبر از بيماري‌هاي جدي‌تر مي‌دهد
به گفته دكتر لاهوتي، اگر سوزش ادرار همراه با تب، بد حالي عمومي و درد عضلاني باشد، نشان‌دهنده ابتلاي احتمالي به تبخال تناسلي است كه با گذشت چند روز، تاول‌هاي تبخال ناشي از آن نيز ظاهر مي‌شود.

اين متخصص زنان و زايمان تاكيد مي‌كند: اگر سوزش ادرار همراه با تب و لرز و درد پهلوها باشد، نشان‌دهنده عفونت حاد كليه‌هاست. اگر خانمي دچار سوزش ادرار، تكرر ادرار و احساس فوريت در ادرار شود و حتي پس از خاتمه درمان، ادرارش قطره قطره خارج شود و نيز هنگام مقاربت نيز درد داشته باشد، ممكن است مبتلا به نوعي زايده در مجراي ادرار باشد و نيازمند بررسي بيشتري خواهد بود. همچنين استفاده از دوش و اسپري‌هاي واژينال مي‌تواند سبب سوزش ادرار شود.

وي هشدار مي‌دهد: يكي از علل مهم عفونت دستگاه تناسلي و دستگاه ادراري در خانم‌ها، روابط زناشويي نامتعارف است كه گاهي سبب عفونت‌هاي خطرناك مي‌شود. اين‌گونه عفونت‌ها اگر لگن خانم را گرفتار كند، ممكن است سبب نازايي شود. به همين دليل تشخيص و درمان زودرس اين نوع عفونت‌ها داراي اهميت زيادي است.

عفونت ادراري درمان مي‌شود
وقتي فردي با علائمي از عفونت ادراري به پزشك مراجعه مي‌كند معمولا برايش آزمايش ادرار درخواست مي‌شود. حتي بسته به شرايط ممكن است براي وي آنتي‌بيوتيك هم تجويز شود.

دكتر لاهوتي با تاكيد بر اين‌كه معمولا عفونت ادراري با ميكروب‌هاي مشخصي ايجاد مي‌شود كه درمان آنها نيز نيازمند استفاده از آنتي‌بيوتيك‌هاي خاصي است، مي‌گويد: پس از دادن نمونه ادرار به آزمايشگاه و بسته به‌شدت علائم ادراري و نظر پزشك معالج، مصرف آنتي‌بيوتيك براي بيمار شروع مي‌شود و پس از آماده شدن جواب نهايي كشت ادرار، آنتي‌بيوتيك مصرفي ادامه مي‌يابد يا تغيير داده مي‌شود.

وي مي‌افزايد: امروزه براي عفونت‌هاي بدون عارضه، رژيم‌هاي درماني يك روزه يا سه تا ده روزه ارائه مي‌شود و براي عفونت‌هاي مزمن يا عفونت‌هايي كه دوباره عود مي‌كند از رژيم‌هاي درماني طولاني مدت استفاده مي‌شود.

راهكارهاي ساده براي رفع درد و سوزش ادراري
عفونت دستگاه ادراري معمولا دردناك است، اما با رعايت مواردي مي‌شود تا زماني كه آنتي‌بيوتيك عفونت را از بدن پاك مي‌كند، درد عفونت ادراري را كاهش داد. دكتر لاهوتي در اين‌باره توضيح مي‌دهد: مصرف مقدار زياد مايعات براي رقيق‌كردن ادرار و نيز افزايش حجم ادرار و بيرون ريختن باكتري‌ها مفيد است. با اجتناب از مصرف نوشيدني‌هايي كه باعث التهاب مثانه مي‌شود مانند قهوه، الكل و نوشيدني‌هاي حاوي اسيد و كافئين مي‌توان شدت علائم را كاهش داد. همچنين بعضي از خانم‌ها پس از دوش گرفتن با آب گرم احساس راحتي بيشتر و نيز كاهش علائم ادراري را دارند. گذاشتن پدهاي گرم روي شكم نيز ممكن است باعث كاهش فشار بر مثانه و كاهش علائم شود.

وي تاكيد مي‌كند: باتوجه به اين‌كه علائم عفونت ادراري ممكن است با درمان‌هاي خانگي برطرف شود ولي خود عفونت همچنان پابرجا باشد، توصيه مي‌شود به محض شروع علائم حتما به پزشك مراجعه شود، زيرا باقي‌ماندن عفونت در مجاري ادراري ممكن است عواقب وخيمي داشته باشد. توجه داشته باشيد اثبات برطرف شدن عفونت فقط پس ازانجام مجدد آزمايش ادرار پس از مصرف آنتي‌بيوتيك‌هاي كافي و با فاصله كافي از آزمايش اول ممكن است. در نتيجه درمان‌هاي خانگي فقط بايد به‌عنوان راهي براي كاهش علائم تا زمان دسترسي به پزشك باشد و هرگز نبايد جاي مشاوره با پزشك را بگيرد.

راه‌هايي براي كاهش خطر عفونت ادراري
ـ مصرف مقدار زياد مايعات، بخصوص آب باعث رقيق كردن ادرار و زياد شدن حجم ادرار و در نتيجه كاهش خطر عفونت ادراري مي‌شود.
ـ خانم‌ها بهتر است بعد از ادرار و مدفوع‌كردن، شستن خود از جلو را شروع كرده و رو به پشت حركت كنند تا باكتري‌هاي مقعد وارد دستگاه ادراري نشود. همچنين پس از رابطه زناشويي ليواني پر آب مصرف كرده و ادرار كنند تا باكتري‌ها از محدوده مجاري ادراري خارج شود.
ـ خانم‌ها تا حد امكان از مصرف ملتهب‌كننده‌هايي مثل دئودورانت‌ها و اسپري‌ها خودداري كنند.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۱۵:۴۸ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب