اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

سرطان مغز استخوان اغلب در افرادي بروز پيدا مي كند كه تحت درمان‌هاي راديوتراپي و شيمي درماني براي ساير بيماري‌ها باشند.
به گزارش بهداشت نيوز: همانطور كه مي دانيد سرطان انواع و اقسام گوناگوني دارد كه ممكن است در هر نقطه اي از بدن خودنمايي كند، اما يكي از انواع سرطان هايي كه افراد به آن مبتلا مي شوند، سرطان استخوان و مغز استخوان است كه قصد داريم شما را با انواع، علائم و علت بروز سرطان مغز استخوان آشنا كنيم.

سرطان استخوان چيست؟

سرطان استخوان يا تومور استخوان به رشد ناهنجار بافت استخواني اشاره دارد كه در اثر پيشرفت اين سرطان ، استخوان با بافتي جايگزين مي‌شود كه ممكن است به اندازه آن محكم نبوده و نتيجه آن ممكن است شكسته شدن استخوان باشد.

جالب است بدانيد؛ اكثر تومور‌هاي استخواني غير سرطاني هستند و به اين تومور‌ها خوش خيم مي‌گويند و از طرفي به تومور‌هاي سرطاني، تومور‌هاي بدخيم گفته مي‌شود. تومور‌هاي خوش خيم معمولاً كشنده نيستند. سلول‌هاي تومور‌هاي بدخيم استخوان ممكن است از طريق جريانخون يا سيستم لنفاتيك منتشر شده و به نواحي ديگر بدن بروند.

زماني كه در استخواني از بدن تومور رشد مي‌كند ممكن است منشا اين تومور از خود استخوان باشد يا ممكن است منشا آن از بافت ديگري بوده، ولي به علت رشد سلول ها، تومور به استخوان رسيده باشد. اگر منشا تومور خود استخوان باشد به آن تومور اوليه استخوان مي‌گويند.

شايعترين تومور‌هاي اوليه خوش خيم استخواني

كيست استخواني

استئوكندروم

تومور ژانت سل

انكندروم

ديسپلازي فيبرو

شايعترين تومور‌هاي اوليه بدخيم استخواني

ميلوم مولتيپل

استئوساركوم

ساركوم يوينگ

كندرو ساركوم

بررسي علت بروز سرطان مغز استخوان

اين نمونه از سرطان‌ها اغلب در افرادي اتفاق مي‌افتد كه تحت درمان‌هاي راديوتراپي و شيمي درماني براي ساير بيماري‌ها باشند. بزرگسالان مبتلا به بيماري پاژه (يك وضعيت غير سرطاني كه با توليد سلول‌هاي استخواني جديد، غيرطبيعي مشخص مي‌شود) در معرض افزايش خطر سرطان استخوان قرار دارند. علت سرطان مغز استخوان در برخي موارد مربوط به عوامل ارثي است.

سرطان مغز استخوان چه علائمي دارد؟

از علائم سرطان مغز استخوان در كودكان و بزرگسالان درد در استخوان مبتلا به سرطان است. تورم موضعي در يك ناحيه از بدن نيز از علائم سرطان مغز استخوان در كودكان و بزرگسالان است. سرطان استخوان ممكن است استخوان را ضعيف كرده و موجب شكستگي آن شود. خستگي و ضعف شديد و يا كاهش وزن ناگهاني از علائم سرطان استخوان محسوب مي‌شود. برخي ديگر از علائم سرطان استخوان عبارتند از نازك شدن جدار استخوان و خوردگي استخوان، كم خوني، براق شدن پوست سطح تومور زماني كه سلول‌هاي سرطاني به احشاء داخلي بدن تهاجم مي‌كنند، ممكن است علائم سرطان استخوان مربوط به آن احشاء هم تظاهر پيدا كنند. مثلا وقتي سرطان استخوان به ريه انتشار پيدا مي‌كند ممكن است بيمار دچار مشكلات تنفسي شود.

انواع سرطان مغز استخوان

سرطان مغز استخوان براساس نوع سلول‌هاي آسيب‌ديده دسته‌بندي مي‌شود.

۱. مولتيپل ميلوما

مولتيپل ميلوما نوعي از سرطان است كه در پلاسماسل‌ها روي مي‌دهد. پلاسماسل‌ها در مغز استخوان ساخته مي‌شوند.

۲. لوكميا

لوكميا سرطان‌هاي گلبول سفيد هستند. گاهي‌اوقات اين نوع سرطان‌ها مي‌توانند در انواع گلبول‌ها آغاز شوند.

لوكميا‌هاي حاد سرطان‌هايي با رشد سريع و لوكميا‌هاي مزمن سرطان‌هايي با رشد آهسته هستند.

انواع لوكميا

چندين نوع مختلف لوكميا وجود دارد:

لوسمي حاد لنفاوي (ALL): اين نوع لوكميا در كودكان بيشتر از بزرگسالان شايع است.

لوسمي حاد مغز استخوان (AML): اين نوع لوكميا در بزرگسالان شايع‌تر است، اما در كودكان هم ممكن است توسعه يابد.

لوسمي مزمن لنفاوي (CLL): اين نوع لوكميا در لنفوسيت‌ها (نوعي گلبول سفيد) ديده مي‌شود و در بزرگسالان شايع‌تر است.

لوسمي مزمن مغز استخوان (CML): اين نوع لوكميا كمياب است. در مغز استخوان آغاز مي‌شود و به خون و ساير بافت‌هاي بدن گسترش مي‌يابد.

لوسمي مزمن ميلومونوسيتيك (CMML): اين نوع لوكميا در آن دسته از سلول‌هاي مغز استخوان يافت مي‌شود كه ديگر گلبول‌ها را مي‌سازند. عمدتا بزرگسالان را تحت‌تأثير قرار مي‌دهد.

لوسمي اطفال: لوسمي اطفال شايع‌ترين نوع سرطان است كه كودكان و نوجوانان را دچار مي‌كند. بيشتر موارد لوسمي اطفال ALL يا AML هستند.

۳. لنفوم‌ها

لنفوم‌ها سلول‌هاي سرطاني در سيستم لنفاوي هستند. اين نوع سرطان‌ها مي‌توانند در بسياري از جا‌هاي بدن، ازجمله در مغز استخوان روي بدهند.

انواع لنفوم

دو نوع اصلي لنفوم وجود دارد:

لنفوم غيرهوچكين

نوعي لنفوم كه روي لنفوسيت‌ها تأثير مي‌گذارد. اين سرطان‌ها مي‌توانند در هر جاي بدن توسعه يابند و بسياري از انواع مختلف لنفوسيت‌ها را تحت‌تأثير قرار دهند.

لنفوم هوچكين

لنفوم هوچكين هم نوعي از سرطان است كه روي لنفوسيت‌ها تأثير مي‌گذارد. تفاوت اصلي بين لنفوم هوچكين و غيرهوچكين، وجود نوع مخصوصي از سلول غيرطبيعي به نام سلول ريد اشتنبرگ است.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۴۲:۲۹ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب