اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

محققان سوئيسي موفق شدند با تبديل سلول‌هاي سرطان سينه به سلول‌هاي چربي، روشي جديد براي مبارزه با اين بيماري ابداع كنند.

وقتي دست خود را مي‌بريد يا زماني كه اندام‌هاي يك جنين رشد مي‌كنند، سلول‌هاي بافت پوششي يا اپيتليوم شكل خود را از دست داده، «نرم‌تر» شده، به يك نوع سلول بنيادي موسوم به مزانشيمي تبديل مي‌شود و سپس به هر سلولي كه بدن نياز داشته باشد، تغيير پيدا مي‌كنند.

اين فرآيند گذار اپيتليال-مزانشيمي (EMT) نام دارد و باورها بر اين است كه سرطان مي‌تواند از اين فرآيند و فرآيند عكس آن يعني گذار مزانشيمي-اپيتلپال (MET) براي متاستاز و گسترش در بدن استفاده كند.

محققان نوع بدخيمي از سرطان سينه انساني را در موش‌ها كاشتند و سپس آن‌ها را با تلفيقي از داروي ضد ديابت روزيگليتازون و روشي براي درمان سرطان موسوم به trametinib درمان كردند.

به لطف اين داروها، وقتي سلول‌هاي سرطاني يكي از راه‌هاي گذاري كه در بالا به آن اشاره شد را مورد استفاده قرار دادند، به جاي گسترش از سرطان به سلول‌هاي چربي تبديل شدند، فرآيندي كه اديپوژنز يا تشكيل سلول‌هاي چربي نام دارد.

اگرچه همه سلول‌هاي سرطاني به سلول‌هاي چربي تبديل نشدند اما آن‌ها كه دستخوش اديپوژنز شده بودند، ديگر به حالت قبل بازنگشتند.

Trametinib در ابتدا فرآيند گذار سلول‌ها –مثل فرآيند تبديل سلول‌هاي سرطاني به سلول‌هاي بنيادي- و در ادامه فرآيند تبديل اين سلول‌هاي بنيادي به سلول‌هاي چربي را تسريع بخشيد.

روزيگليتازون نقش كم‌رنگ‌تري داشت اما در تركيب با Trametinib آن هم به تبديل سلول‌هاي بنيادي به سلول‌هاي چربي كمك كرد.

اين امر كه هر دو اين داروها از طرف سازمان غذا و داروي آمريكا تاييد شده‌اند، كار استفاده از اين نوع درمان در آزمايش‌هاي باليني بر روي انسان را ساده‌تر مي‌كند.

در اين فاصله، محققان سوئيسي اثربخشي اين روش درماني را در تركيب با شيمي‌درماني و امكان استفاده از آن را در ديگر انواع سرطان، مورد بررسي قرار مي‌دهند.

اگرچه نتايج به دست آمده از اين مطالعه فعلا ابتدايي هستند اما اين روش جديد در كل يك رويكرد نويدبخش است.

جزئيات اين پژوهش در مجله Cancer Cell منتشر شده است.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۴۳:۲۹ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب