اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

سردرد از آن دردهايي است كه تقريباً همه‌ي ما آن را تجربه كرده‌ايم. اين درد وقتي خفيف باشد با يك مسكن ساده و كمي استراحت برطرف مي‌شود؛ اما اگر شديد يا غيرمعمول باشد، ممكن است نياز به مراقبت فوري داشته باشد و ممكن است پاي مشكل بزرگ‌تري در ميان باشد.

سردردها اغلب نگران‌كننده نيستند؛ اما اگر دائم تكرار شوند و مدت زمان زيادي طول بكشند مي‌توانند اختلالاتي را در زندگي فرد ايجاد كنند. تشخيص نوع سردرد كمك مي‌كند تا درمان مؤثر با آن دريافت شود و اگر راهي داشته باشد از وقوعش پيشگيري كرد. در اين مطلب به 8 نوع سردرد و چگونگي رفع آن‌ها اشاره‌اي كرده‌ايم، با ما همراه باشيد...

دردي كه فقط يك طرف سرتان را درگير مي‌كند: ميگرن
اگر درد فقط در يك طرف سر شما (چپ يا راست) وجود داشته باشد و در آن حالتي شبيه تپش داشتن و ضربان دار بودن احساس كنيد به احتمال زياد اين نوع سردرد ميگرن است. اين درد معمولاً شديد است و عملكرد شما را تحت تأثير قرار مي‌دهد. همچنين ممكن است با علائمي مانند حساسيت به نور و صدا همراه باشد.
در مورد چگونگي خلاص شدن از شر اين نوع سردردها، بهترين گزينه‌اي كه به شما توصيه مي‌شود اين است كه كارهايي كه انجام مي‌دهيد را متوقف كرده و فقط استراحت كنيد. اين سردرد معمولاً بين 4 تا 24 ساعت طول مي‌كشد كه بسيار طولاني است. پس اگر مدام تكرار مي‌شوند مي‌توانند بر زندگي‌تان تأثير بگذارند، از پزشك معالجتان براي دريافت داروهاي پيشگيري‌كننده كمك بگيريد. شايد نياز باشد به همراه مسكن‌ها داروي ضد تهوع متوكلوپراميد را هم مصرف كنيد. البته داروها بايد حتماً تحت نظر پزشك باشد تا موجب عوارض جانبي ديگري نشود.

دردي كه دور سرتان پيچيده مي‌شود: سردرد تنشي

فشار يا دردي كه دور سرتان پيچيده مي‌شود احتمالاً سردردي از نوع تنشي است. شايد لازم به تغييراتي در عادت‌هاي روزمره‌تان باشد تا از شر اين سردردهاي ناخوشايند خلاص شويد. بيماران دچار اين نوع سردرد اغلب مي‌گويند كه انگار سرشان در منگنه‌اي قرار گرفته شده است. دردهاي تنشي اغلب دو طرف سر را درگير مي‌كنند و ممكن است در اثر خستگي، استرس عاطفي و يا مشكلات مربوط به عضلات يا مفاصل گردن يا فك ايجاد مي‌شوند. اين سردرد اغلب بين 20 دقيقه تا دو ساعت طول مي‌كشد.
مصرف داروهاي مسكن بدون نياز به نسخه‌ي پزشك (OTC) مانند استامينوفن يا داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي (مانند آسپرين، ناپروكسن يا ايبوپروفن) مي‌توانند باعث از بين رفتن درد در همان مراحل اوليه شوند و بهتر از آن استفاده از داروهاي تركيبي حاوي آسپيرين، استامينوفن و كافئين مي‌باشد. در يك تحقيق مشخص شد كه اين داروهاي تركيبي در مقايسه با مصرف استامينوفن به تنهايي و يا همراه با دارونما به تسكين درد بيماران كمك بيشتري مي‌كند.

دردي كه در صورتتان حس مي‌شود: سردرد سينوسي
اگر در چشم‌ها و گونه‌هايتان احساس فشار مي‌كنيد، احتمالاً دچار سردردهاي سينوسي شده‌ايد. سينوزيت دليل شايع سردردهاي مزمن يا مكرر نيست و اين موارد بسيار نادر هستند و اغلب همان سردردهاي ميگرني‌اند كه به احتمال زياد باعث ايجاد درد در صورت مي‌شوند. در سردردهاي سينوسي معمولاً خم شدن به جلو باعث افزايش درد مي‌شود.
اگر به عفونت ويروسي يا باكتريايي مبتلا شده باشيد و علائم واضحي از عفونت سينوس‌ها مانند درد در نواحي دندان و كم شدن حس بويايي را مشاهده كنيد، پزشكتان به احتمال زياد برايتان يا آنتي‌بيوتيك‌هاي لازم را تجويز مي‌كند (اگر باكتريايي باشد) يا اسپري‌هاي ضد احتقان بيني و آنتي‌هيستامين‌ها را پيشنهاد مي‌كند.

درد ناگهاني در هر كجاي سرتان: سردرد رعد و برقي
چند علامت وجود دارد كه نشان مي‌دهد سردرد شما جدي‌تر است و سردرد رعد و برقي ممكن است يكي از آن‌ها باشد. اين سردرد مثل يك صاعقه در درون سر شما احساس مي‌شود. طبق گفته بنياد ميگرن آمريكا، اين حالت حداقل 5 دقيقه به طول مي‌انجامند و ممكن است شما ندانيد كه چرا اين اتفاق افتاده است. وقتي در مورد انواع سردردها صحبت مي‌كنيد، اين مورد سيگنال‌هاي هشداردهنده‌اي را ارسال مي‌كند كه بايد حواسمان را بيشتر جمع كنيم. اگر اين مورد را تجربه كرديد حتماً به پزشك يا يك مركز درماني مراجعه كنيد. اين نوع سردردهاي تهديدكننده مي‌توانند به دلايل خطرناكي چون آنوريسم مغزي، سكته‌ي مغزي و يا خونريزي مغزي ايجاد شوند.

درد شديدي كه در پشت چشم‌ها حس مي‌شود: سردرد خوشه‌اي
اگر احساس مي‌كنيد چيزي از پشت به چشمتان فشار زيادي وارد مي‌كند، ممكن است دچار سردرد خوشه‌اي شده باشيد. سردردهاي خوشه‌اي به دليل درد بسيار بسيار زيادي كه دارند به "سردرد خودكشي" نيز معروف هستند و در آقايان بيشتر از خانم‌ها ديده مي‌شود و تأثيرگذاري بيشتري نيز دارد. سردرد خوشه‌اي با علائم ديگري مانند درد و قرمزي چشم، اشك ريزش، آبريزش بيني و افتادگي پلك در همان طرفي كه درد شديدتر است، همراه هستند.
در هنگام ابتلا به اين سردرد ممكن است احساس آشفتگي كنيد و بخواهيد بلند شويد و كاري كنيد. اغلب افراد مبتلا به اين سردرد آرام و قرار ندارند و مدام به سرشان ضربه مي‌زنند. متأسفانه، ممكن است اين نوع سردرد سال‌هاي طولاني تشخيص داده نشود و فرد از آن رنج ببرد. تشخيص صحيح بسيار مهم است زيرا اين نوع سردرد درمان متفاوتي با ميگرن دارد و ممكن است به دليل شباهت‌هايي كه با آن دارد مثل همين كه يك طرف سر را بيشتر درگير مي‌كند، با آن اشتباه گرفته شود.
در مورد چگونگي خلاص شدن از شر اين سردرد، پزشك شما ممكن است اكسيژن درماني با شدت جريان زياد را پيشنهاد كند كه مي‌توانيد از طريق ماسك صورت، اكسيژن را استنشاق كنيد. برخي از بيماران قطره بيني ليدوكائين، تزريق دي هيدروژروتامين يا ساير روش‌هاي درماني را ترجيح مي‌دهند. مؤثرترين دارو براي جلوگيري از حملات سردرد خوشه‌اي وراپاميل، مسدود كننده كانال كلسيم است. داروهاي ديگري كه ممكن است به شما كمك كند شامل ديوالوپراكس، توپيرامات و ليتيوم هستند. باز هم تذكر مي‌دهيم كه هيچ داروي جديدي را بدون تجويز پزشك مصرف نكنيد.

دردي كه در بالاي سر و يا صورتتان پديدار مي‌شود: سردردهاي حساسيتي
اگرچه اين نوع سردرد هم سينوس‌ها را درگير مي‌كند؛ اما سردردهاي ناشي از آلرژي فصلي هستند و شما علائم ديگري مانند آبريزش بيني، عطسه و آبريزش از چشم‌ها را نيز تجربه خواهيد كرد. براي تشخيص صحيح اين نوع سردرد بايد به پزشك مراجعه كنيد.
براي تسكين سردردهاي حساسيتي يا همان سردردهاي ناشي از آلرژي، بايد از عوامل به وجود آورنده‌ي آلرژي پيشگيري كنيد و از داروهاي آنتي‌هيستاميني بدون نياز به نسخه و داروهاي ضد احتقان استفاده كنيد.

درد گزنده و سوزشي در يك طرف سر: سردرد هواپيما
با اين كه سفر هوايي خيلي سخت نيست اما از هر 12 نفر يك نفر از مشكلي به نام سردردهاي هواپيما رنج مي‌برد. اين نوع سردرد در اثر تغيير فشار در طول سفر با هواپيما به وجود مي‌آيد.
براي كاهش خطر ابتلاي خود به اين نوع سردرد، سعي كنيد استرستان را كنترل كنيد، هيدراته بمانيد و هنگامي كه احساس كرديد ممكن است دچار سردرد شويد از مسكن‌هاي بدون نياز به نسخه استفاده كنيد.

همه جاي سرتان با هم درد مي‌كند: سردرد فعاليتي
سردردهاي فعاليتي به نوعي از سردرد گفته مي‌شود كه در طول يا بعد از يك فعاليت بدني خاص مثل ورزش يا ارگاسم به وجود بيايد. به گفته بنياد ميگرن آمريكا (AMF)، سردردهاي فعاليتي يا حركتي ممكن است به مدت پنج دقيقه تا دو روز به طول بينجامند و علائمشان نيز نسبتاً متغير است. سردردهاي حركتي مي‌توانند شديد، يك طرفه، نبض‌دار، دردناك و يا همراه با حالت تهوع باشند. اين نوع سردرد در واقع نادر است و با ميگرن ناشي از ورزش نيز فرق دارد؛ اما بايد در صورت ابتلا به پزشك مراجعه كنيد تا شما را بابت دلايل اصلي اين نوع سردرد ارزيابي كند چرا كه ممكن است مثلاً دليل جدي‌تري مثل خونريزي عامل آن باشد.
خبر خوب اين است كه اگر مشكل پزشكي خاصي دليل ايجاد اين سردردها نباشد، معمولاً پس از شش ماه از بين مي‌روند. در ضمن، استفاده از ناپروكسن 30 تا 60 دقيقه قبل از فعاليت بدني مي‌تواند كمك‌كننده باشد.

 

چه زماني بايد نگران سردردها شد؟
همان‌طور كه قبلاً هم گفتيم به طور كلي سردردها را مي‌توان با رعايت مواردي در منزل كنترل كرد؛ اما در برخي موارد بايد حتماً به پزشك مراجعه كنيد و آن زماني است كه با برخي علائم هشداردهنده كه در ادامه ذكر مي‌شوند، روبرو شويد:
- سردردهايي كه براي اولين بار بعد از 50 سالگي ايجاد مي‌شوند.
- تغيير عمده در الگوي سردردهاي شما
- سردرد غيرمعمول شديد
- درد سري كه با سرفه يا حركت افزايش مي‌يابد
- سردردهايي كه به طور پيوسته بدتر مي‌شوند

- تغيير در شخصيت يا عملكرد ذهني
- سردردهايي كه همراه با تب،، سفتي گردن، سردرگمي، كاهش هوشياري يا حافظه يا علائم عصبي مانند اختلالات بينايي، اختلالات گفتاري، ضعف، بي‌حسي يا تشنج همراه است.
- سردردهايي كه با چشم قرمز دردناك همراه هستند
- سردردهايي كه با درد و حساسيت در نزديكي گيجگاه‌ها همراه هستند
- سردرد پس از ضربه به سر
- سردردهايي كه مانع انجام فعاليت‌هاي عادي روزانه‌تان مي‌شوند
- سردردهايي كه ناگهان به وجود مي‌آيند، به خصوص اگر شما را از خواب بيدار كنند
- سردرد در بيماران مبتلا به سرطان يا دچار نقص سيستم ايمني

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۲۴:۳۳ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب