اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

ايدز تنها يك مشكل پزشكي نيست، بلكه يك مشكل اجتماعي و فرهنگي نيز هست، انگ و تبعيض نسبت به مبتلايان به اچ ­آي­ وي، پيامد ناآگاهي مردم و شناخت نادرست آن‌ها از بيماري است. علاوه بر افزايش آگاهي عمومي مردم، مشاركت همه سازمان­‌ها و گروه‌ها براي از بين بردن اين انگ ضروري است.
به گزارش بهداشت نيوز: انگ اصطلاحي است كه يوناني­ ها، براي اشاره به علائم بدني ايجاد شده حاصل از سوزاندن و يا بريدگي برروي پوست افراد مجرم به كار مي بردند. اما امروزه منظور از انگ، رسوايي و ننگ حاصل از داشتن خصوصياتي متفاوت از ديگران است.

باورها، اعتقادات و نگرش هاي متفاوت افراد، گاهي منجر به اشكال مختلفي از انگ و تبعيض در برابر يك گروه با اعتقادات متفاوت مي­ شود. يكي از گروه ­هايي كه خيلي زياد با پديده انگ روبرو مي شوند، افراد مبتلا به اچ ­آي­ وي هستند. به دليل اين­كه انتقال اچ­ آي­ وي با استفاده از مواد مخدر و يا رفتار جنسي پرخطر مرتبط است، به همين علت در نظر بسياري ااز افراد، اين بيماري ترسناك بوده و صرفا متعلق به گروه خاصي از افراد مثلا مردان همجنس ­گرا، مصرف­ كنندگان مواد مخدر و افراد با رابطه جنسي متعدد و خارج از چارچوب خانواده تصور مي­ شود.

همين موضوع باعث شده كه مردم تصور كنند با دور ماندن از افراد اچ ­آي­ وي مثبت مي­ توانند از خطر ابتلا به بيماري در امان بمانند به علاوه بعضي افراد، ابتلا به ايدز را نتيجه بي­ مسووليتي افراد و گناهان آنها مي­ دانند و به مبتلايان به اين بيماري، به عنوان افرادي كه نيازمند كمك و ياري هستند نگاه نمي­ كنند.

متاسفانه اين تصورات، كه باعث تشديد انگ و درنتيجه تبعيض نسبت به افراد اچ ­آي­ وي مثبت مي­ شود، گاهي در كاركنان بهداشتي نيز ديده مي­ شود و معمولا انگ نسبت به زنان مبتلا، بيشتر از مردان مبتلاست.

برخي كارشناسان حوزه بهداشت و درمان معتقدند، ايدز تنها يك مشكل پزشكي نيست، بلكه يك مشكل اجتماعي و فرهنگي هم هست. در بسياري از فرهنگ­ ها اين بيماري تابو تلقي مي­ شود و باهاله­ اي از شرم و ممنوعيت­ هاي اخلاقي و فرهنگي همراه است. اين نوع نگاه به بيماري، باعث مي­ شود افراد مبتلا بيماري خود را پنهان كرده و تمايلي به مراجعه به پزشك براي درمان نداشته و يا پايبند به ادامه درمان نباشند، در نتيجه بيماري روز به روز در جامعه گسترش بيشتري پيدا مي ­كند.

به گفته آن‌ها، به علت پيش­ داوري و ترس از سرايت بيماري ايدز، اين بيماران در مورد انتخاب مسكن، شغل، دريافت مراقبت­ هاي بهداشتي و حمايت عمومي مورد تبعيض قرار مي­ گيرند. انگ ناشي از ابتلا به اچ ­آي­ وي و ايدز باعث نابرابري و تبعيض نسبت به افراد مبتلا و محروميت آنها از حقوق اجتماعي شان مي­ شود.

بيش از ۳۴ هزار مورد مبتلا به ايدز در سيستم بهداشت و درمان كشور ثبت شده كه از اين تعداد حدود ۱۷ هزار نفر تحت مداوا هستند.

مهران احمدي متخصص بيماري‌هاي عفوني در اين زمينه به خبرنگار ايرنا مي گويد: رفتارهاي نامناسب و تحقيرآميز موجب انزواي مبتلايان شده و گاه حتي فرصت آموزش را از كودكان اچ آي­ وي مثبت مي ­گيرد.

وي ادامه مي دهد: افراد مبتلا به اچ ­آي­ وي مثبت، علاوه برنگراني و اضطراب مربوط به سرانجام بيماري شان، به خاطر احتمال طرد و تنها ماندن، از دست دادن شغل، مدرسه، خانواده و غيره دچار نگراني و وحشتي مضاعف مي­ شوند.

احمدي، طرد شدن فرد اچ ­آي­ وي مثبت از خانواده و جامعه، محدوديت در برقراي معاشرت و فعاليت­ هاي اجتماعي، محدوديت در اشتغال و يا اخراج شدن از محيط كار، ايجاد عوارض روحي رواني مثل احساس خجالت، شرمندگي و اندوه از ابتلا به بيماري، نااميدي، اضطراب و افسردگي به علت ترس از برملا شدن وضعيت بيماري و محدوديت در داشتن زندگي معمولي و حفظ گمنامي در زندگي را از پيامدهاي انگ و تبعيض بيماري ايدز بيان مي كند.

اين پزشك تصريح مي كند: انگ نسبت به مبتلايان به اچ ­آي­ وي، باعث مي­ شود افراد از پيگيري و انجام آزمايش براي مشخص شدن وضعيت خود خودداري كنند و بسياري از افرادي كه مي­ دانند اچ ­آي­ وي مثبت هستند، براي دريافت خدمات درماني مراجعه نكرده و وضعيت ابتلاي خود را تاجايي كه مقدور است مخفي نگه مي­ دارند.

احمدي اضافه مي كند: در چنين شرايطي، افراد مبتلا ممكن است به دليل ناآگاهي و ترس، به رفتارهاي پرخطر خود از جمله رفتارهاي جنسي محافظت نشده و بدون كاندوم ادامه دهند كه مي ­تواند باعث گسترش بيشتر بيماري در جامعه شود.

وي تصريح مي كند: يكي از مهم­ترين اقدامات براي پيشگيري از گسترش بيماري، كاهش ميزان انگ نسبت به افراد مبتلا درجامعه است تا اين افراد بتوانند بدون نگراني به مراكز مشاوره بيماري­هاي رفتاري مراجعه كرده و آزمايش دهند و همچنين در صورت مراجعه به مراكز درماني مثل بيمارستان، دندانپزشكي و غيره بدون ترس از تبعيض در بهره ­مندي از خدمات، وضعيت ابتلاي خود را اعلام كنند.

دانش خود را در مورد ايدز افزايش دهيم

احمدي با بيان اينكه انگ و تبعيض، پيامد ناآگاهي مردم و شناخت نادرست آنان از بيماري ايدز است، مي گويد: با وجود تلاش­ هاي فراوان براي افزايش آگاهي مردم در مورد راه هاي انتقال و پيشگيري از بيماري، هنوز بسياري از افرد جامعه در مورد بيماري باورهاي نادرستي دارند كه بر نگرش آنها نسبت به مبتلايان تاثير مي­ گذارد. مثلا برخي، هنوز هم دست­ دادن و روبوسي­ كردن و يا استفاده از استخر را راه انتقال اين بيماري مي ­دانند، اولين گام آن است كه دانش خود را نسبت به اچ ­آي­ وي و ايدز افزايش دهيم.

وي خاطرنشان مي كند: انگ و تبعيض، يكي از عوامل مهم و تاثيرگذار در همه­ گيري ايدز است كه براي كاهش آن، مداخلات و راهكارهايي در حيطه­ هاي مختلف از جمله حيطه ­هاي ملي، اجتماعي، خانوادگي، آموزشي و بهداشتي درماني ضروري بنظر مي ­رسد.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني تاكيد مي كند: تدوين و تصويب قوانين و حقوق اجتماعي براي افرادي كه با اچ ­آي­ وي زندگي مي ­كنند و جلوگيري از محروم شدن آنها از حقوق عمومي و تامين امنيت شغلي و اجتماعي اين افراد، از جمله راهكارهاي كاهش تبعيض عليه آنان است.

احمدي مي افزايد: همچنين آموزش، افزايش آگاهي و دانش افراد در خصوص ماهيت بيماري و راه­ هاي انتقال و پيشگيري، مراقبت و درمان اين افراد و ادعام برنامه هاي پيشگيري از انتقال اچ ­آي­ وي ازمادر به كودك و برنامه ­هاي كاهش آسيب در برنامه هاي بهداشتي، از ديگر مداخلات موثر در كاهش انگ و تبعيض خواهد بود، در اين مسير، علاوه بر افزايش آگاهي عمومي مردم، مشاركت همه سازمان­ها و گروه­ها ضروري است.

ضعف اطلاع رساني و نبود آموزش

مينو محرز رييس مركز تحقيقات ايدز ايران نيز در اين زمينه به خبرنگار ايرنا مي گويد: بسياري از مبتلايان به ويروس ايدز در كشور ۲۵ تا ۴۰ ساله هستند و به علت ضعف اطلاع رساني و نبود آموزش در مورد انتقال ايدز از طريق رفتارهاي پرخطر جنسي، جوانان در معرض ابتلا به اين بيماري هستند.

وي ادامه مي دهد: ايدز يك بيماري عفوني است كه با درمان قابل كنترل است، اما بسياري از افراد از اسم ايدز وحشت دارند در حالي كه اين بيماري را مي توان با داروهاي موثر و درمان هاي مناسب كنترل كرد.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي عفوني تصريح مي كند: در حال حاضر بيشترين انتقال ايدز بر اثر روابط جنسي رخ مي دهد يك زماني بيشترين شيوع اين بيماري در بين معتادان بود كه با برنامه كاهش آسيب بسيار خوب كنترل شد، به طوري كه امروز ايران در دنيا حرف اول را در كاهش آسيب ويروس ايدز در بين معتادان مي زند.

محرز تاكيد مي كند: بايد سطح آگاهي جامعه در مورد راه‌هاي پيشگيري از ايدز افزايش داد و انگ و تبعيض در مورد اين بيماري، باعث عدم كنترل و درمان مبتلايان مي شود.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۲۷:۳۵ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب