اخبار عمومي
تازه ترين خبرها از موضوعات متنوع

معاون علمي و فناوري رييس‌جمهور با بيان اينكه در حوزه‌هاي دانشي غذا به شدت وابسته هستيم، گفت: بايد در اين حوزه بازار را پس بگيريم.

به گزارش ايسنا، سورنا ستاري امروز در افتتاحيه پنجمين نمايشگاه ايران فارما و صنايع دارويي وابسته كه در مصلاي امام خميني (ره) برگزار شد، با بيان اينكه ارزش توليدات حوزه بيوتكنولوژي در عرصه دارو حدود ١.٢ ميليارد دلار است، اظهار كرد: هميشه مي‌گويم حوزه بيوتكنولوژي و دانشي گويي در خون ايراني‌هاست و به نوعي ما ژنتيكي در آن برتري داريم و در صادرات اين فرآورده‌ها بسيار موفق بوده‌ايم و ۴۵ تا ۵٠ درصد صادرات دانش‌بنيان كشور در عرصه بيوتكنولوژي اتفاق مي‌افتد و بيوتكنولوژي نماد افتخار كشور است و سرمايه‌گذاري چند صد ميلياردي در آن اتفاق مي‌افتد و اين نشان مي‌دهد اكوسيستمي پويا و فعال در اين حوزه داريم.

وي ادامه داد: از سال گذشته برنامه ويژه‌اي در حوزه مقابله با تحريم‌ها داريم و بر همين اساس ٢٧ داروي بيولوژيك، ۵۰ داروي شيميايي، ۵۷ ماده اوليه و ۳۵ رقم محصول دارويي از سوي شركت‌هاي دانش‌بنيان توليد شده است كه اين اقلام مجموعا ۵۷۰ ميليون دلار ارزبري داشته است.

ستاري با بيان اينكه يكي از اقدامات جدي ما پيگيري معافيت‌هاي مالياتي شركت‌ها به ويژه شركت‌هاي بزرگ حوزه بيوتكنولوژي است، ادامه داد: كاري كه ما از دو سال قبل آغاز كرديم، اين بود كه معافيت‌هاي مالياتي همه را به حوزه R&D منتقل كرديم. در عين حال وزارت بهداشت هم كمك زيادي در حوزه حمايت از توليد داخلي شركت‌هاي دانش بنيان انجام مي‌دهد و همه در عرصه دارو و تجهيزات پزشكي حامي توليد داخل هستند. اين دوره يكي از دوره‌هاي استثنائي است و بايد از اين فرصت استفاده كنيم.

ستاري با بيان اينكه در كشور در حوزه غذا به شدت وابسته هستيم، گفت: فكر مي‌كنيم كه غذاي كشور را خودمان توليد مي‌كنيم، اما در حوزه بيوتك و دانشي غذا بسيار وابسته هستيم.

وي ادامه داد: حجم زياد داروهاي دام و طيور و آبزيان و اصلاح ژنتيكي و شيوه سنتي‌مان در اين حوزه بسيار اذيت مي‌كند. همين اتفاقي كه در حوزه دارو افتاده و تقريبا بحث مهاجرت افراد مطرح عرصه‌هاي داروسازي و حوزه‌هاي مرتبط آن بسيار كم شده كه نتيجه فعاليت شركت‌هاي دانش‌بنيان است. بر همين اساس ما يك برنامه جدي هم در حوزه داروهاي دام، طيور و آبزيان و به طور كلي غذا داريم؛ چراكه اين حوزه بسيار بكر است و بايد به آن ورود كرد. ما هم در اين زمينه كمك مي‌كنيم.

ستاري تاكيد كرد: هرچند كه در اين عرصه شبكه‌هاي بسيار جدي وارداتي وجود دارد، اما بايد مبارزه كنيم و اين حوزه و بازار آن را پس بگيريم.

وي با بيان اينكه ما دانش ورود به حوزه دانشي غذا را داريم، گفت: قطعا از نظر تكنولوژيك پيچيدگي حوزه انساني را ندارد، اما حجم واردات و تنوع محصولات آن بسيار زياد است. بنابراين ما آمادگي داريم كه به حوزه دانشي غذا وارد شويم و برايش برنامه هم داريم. بر همين اساس از كساني‌كه در حوزه بيوتكنولوژي داروهاي انساني كار مي‌كنند، مي‌خواهيم به اين حوزه هم وارد شوند.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳ مهر ۱۳۹۸ ] [ ۰۷:۴۲:۱۲ ] [ وبلاگ نويس ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب